Grzanie pośrednie / płaszcz

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy

Post autor: .Gacek »

A nie myślałeś aby obie te grzałki podłączyć do siebie szeregowo?
Pozdrawiam Gacek.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Kòpôcz »

@czytam
Jeden obraz wart tysiąc słów - byłbyś w stanie swojego posta okrasić jakimiś zdjęciami?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: czytam »

Połączenie szeregowe 2 grzałek po 2kW każda daje sumarycznie 1kW wydzielanej na nich mocy. Ja potrzebowałem zastąpić przepaloną 1800W grzałkę. Stąd pomysł z diodami. Wtedy na każdej grzałce wydziela się 1kW a więc razem 2kW na dwóch. Taki sam system mam w innym kotle (grzałki zanurzeniowe) i działa bez zarzutu już kilka lat. Tu błędem było bardzo mizerne podłączenie diody wprost do grzałki. Na złym styku wydzielało się ciepło i 20A dioda uszkodziła się termicznie.
Zdjęcia będą nieco później. Chcę dokończyć remont, bo teraz to półprodukt a jak to mówią ******** w pół roboty się nie pokazuje.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

czytam pisze:Połączenie szeregowe 2 grzałek po 2kW każda daje sumarycznie 1kW wydzielanej na nich mocy. Ja potrzebowałem zastąpić przepaloną 1800W grzałkę. Stąd pomysł z diodami. Wtedy na każdej grzałce wydziela się 1kW a więc razem 2kW na dwóch.
Wybacz ale nie rozumiem...
Jeżeli podłączyłeś pod jedną grzałkę 2kW diodę to działa ona tylko w jednym pół okresie na wykresie sinusoidy czyli to tak jakby grzałka 1kW. Jeżeli w drugiej grzałce zrobiłeś tak samo to również pobrana moc to około 1kW. Jeżeli połączył byś obydwie te grzałki jedna za drugą to uzyskałbyś ten sam efekt bez dodatkowych diód i elementów mogących się zepsuć.
Jeżeli dwie takie grzałki podłączysz równolegle to otrzymałbyś 4kW. Dalej nie wiem jak chciałeś uzyskać 1800W, na diodzie spadek napięcia będzie nie większy niż 2-3 Volty...
Pozdrawiam Gacek.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: czytam »

Zaczynając od prawa Ohma. Jedna grzałka ma rezystancję R. Wydzielana na niej moc P=U*I. Jako, że I=U/R, to podstawiając do poprzedniego równania P=U*U/R=U²/R. W moim przypadku znamionowa moc to 2kW. Dwie szeregowo połączone grzałki mają rezystancję 2R. Podstawiając do poprzedniego wzoru P′=U²/(2R)=½*U²/R=½P czyli jest to połowa mocy wydzielającej się na jednej grzałce. Na dwóch moich grzałkach połączonych szeregowo wydziela się w sumie 1kW.
Co do diod zgadza się na każdej grzałce jest 1kW czyli razem 2kW. Nie pisałem, że otrzymuję 1800W a tylko, że chciałem zastąpić taką właśnie grzałkę. Dwóm kilowatom jest znacznie bliżej do tej wielkości (1800W) niż jednemu. Grzałki i tak będą podłączone przez regulator. Kocioł to automat. Diody połączone przeciwsobnie, więc regulator będzie "widział" taką kombinację jako grzałkę 2kW.
Ostatnio zmieniony środa, 30 mar 2022, 22:51 przez czytam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Biję się w pierś. Wyłożyłem się na prawie Ohma :hahaha: a ukończyłem technikum elektroniczne :mrgreen:
Bardzo ładnie to opisałeś, nie jesteś przypadkiem nauczycielem?
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Kòpôcz »

Bo jak już wbiłeś sobie do głowy, że prawo Ohma zachodzi zawsze, to nagle na układach elektrycznych i elektronicznych usłyszałeś, że w tranzystorze bipolowym z izolowaną bramką prawo Ohma nie zachodzi i cała wiedza o nim poszła w.... ;)
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: czytam »

Nie, nie jestem nauczycielem, ale pracuję z młodzieżą. Najpierw dzieci - do matury a i później zdarzało się coś tam objaśniać. W pracy też są ludzie z różnym przygotowaniem - do każdego trzeba trafiać. Trochę więcej zabawy byłoby z tłumaczeniem mocy za tymi diodami lub triakiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”