Grzanie 4 palnikami

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: shady »

Witam szanownych psotników.

Przymierzam się do zbudowania systemu Aabratek według znalezionego za pośrednictwem forum pdf'a gdzie jest opisane krok po kroku jak to wykonać. Domyślam się, że wiadomo o co chodzi - jeżeli nie to podeślę link z owym plikiem. Pytanie mam odnośnie grzania. Chcę aby mi znajomi pospawali z kwasówki kociołek. Będzie on miał wymiary 500x360x320mm. Wymiary te celowo tak dobrałem aby można było postawić to na kuchence gazowej i ogrzewać jednocześnie wszystkimi 4 palnikami. Jak myślicie cztery palniki podołają??
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1412
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Grzanie 4 palnikami

Post autor: mtx »

A nie lepiej grzać prądem? Napewno taniej i bezpieczniej, a i jakoś specjalnie nie trzeba kombinować
nad zbiornikiem - keg i tyle :ok: Dodatkowo postawisz gdzie Ci się podoba...
Awatar użytkownika

Autor tematu
shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Grzanie 4 palnikami

Post autor: shady »

mtx1985 pisze:A nie lepiej grzać prądem? Napewno taniej i bezpieczniej, a i jakoś specjalnie nie trzeba kombinować
nad zbiornikiem - keg i tyle :ok: Dodatkowo postawisz gdzie Ci się podoba...
No właśnie nie wiem czy tak taniej przy dzisiejszej cenie prądu.... Robił ktoś jakieś obliczenia jakie zużycie prądu jest średnio przy wsadzie np. 25l ??
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Grzanie 4 palnikami

Post autor: pokrec »

Robił. Pierdyliard razy.
Rozgrzanie wsadu to 6 kW razy pół godziny. Czyli 3 kWh.
Praca - 3 godziny przy mocy 3 kWh - 9 kWh.

Razem jedna zabawa z 25 l. nastawu daje 12 kWh zużycia energii. Po cenie 60 gr/kWh to wychodzi 7,2 PLN (z VAT-em, opłatą sieciową stała, zmienną, abonamentem, opłatą komisyjna, adiacencką, składką na szlugi dla montera i pensję dla prezesa ZE).

Prąd jest tańszy od gazu butlowego w naszym hobby. Po prostu.

Z butli będziesz miał takich procesów góra 6 - 7. wychodzi 10 zł za zabawę a ryzyko wybuchu, pożaru i niewygodę przy pracy oraz konieczność posiadania dwóch butli (jak się jedna skończy w środku procesu w nocy?) masz gratis. W ramach rozrywki możesz sobie butlę przytargać ze stacji...

Poza tym przy rektyfikacji praktycznie nie jest możliwe pracowanie bez bardzo precyzyjnej regulacji mocy, co elektryka bardzo ułatwia.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Grzanie 4 palnikami

Post autor: major »

major pisze:A myślałeś, ile taki kocioł będzie kosztował? Najtaniej jest zawsze wykorzystywać standardowe, gotowe elementy.

Podejrzewam, że bardziej opłaci się zamontowanie grzałki w kegu. Masz wtedy dużo mniej ograniczoną wysokość, wygodniejsze sterowanie i do tego jest bezpieczniej.
Pytałeś już o ten kociołek ;p

Napisz jeszcze, ile masz miejsca nad tą swoją kuchenką?
Awatar użytkownika

Autor tematu
shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Grzanie 4 palnikami

Post autor: shady »

Kociołek w pracy zrobią mi za free z jakiś odpadów... więc to co na kega miał bym wydać wolę przeznaczyć na elementy kolumny. Co do wysokości to nie mam za wiele, może 190cm
Skoro prąd wychodzi taniej to faktycznie lepiej będzie zamontować grzałki w tym pospawanym kociołku.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2012, 16:57 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę nie cytować postu bezpośrednio porzedzającego

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Grzanie 4 palnikami

Post autor: major »

Jeśli masz możliwość pospawania rzeczy w ramach "przysługi" to świetnie. Prostopadłościenny kocioł będziesz mógł łatwiej elegancko ocieplić. Do grzałek wystarczy wspawanie mufy, a przy okazji pomyśl o zaworze spustowym - gdybym go nie miał, to na bank musiałbym załatwić sobie jakąś pompę...

Ze względu na korzystanie z odpadów chyba lepiej będzie olać szczegółowe wymiary - przy grzaniu elektrycznym i tak nie mają większego znaczenia. Dodatkowo znika kwestia wysokości. Na początek możesz brać dłuższą rurę i zmywaki.
Awatar użytkownika

Autor tematu
shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Grzanie 4 palnikami

Post autor: shady »

Zrobiłem na bazie informacji z forum taki projekt, proszę o opinię...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”