Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: grzewo1 »

kolpaw pisze:Stosowałem kilka razy zaprawki śliwowica beskidzka strands, i byłem bardzo zadowolony, świetny aromat przypasował wszystkim domownikom.

Zaprawka o której wspominasz jest bardzo dobra pod warunkiem ,że nie filtrujesz nalewki. Ja niestety zrobiłem ten błąd ponieważ dodałem troszkę dębu i musiałem przefiltrować. Cały smak i zapach pozostał na bibułce :(
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: JanOkowita »

Dziwny przypadek z pozostawaniem smaku i zapachu na bibułce. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Pretender »

grzewo1 pisze:Zaprawka o której wspominasz jest bardzo dobra pod warunkiem ,że nie filtrujesz nalewki. Ja niestety zrobiłem ten błąd ponieważ dodałem troszkę dębu i musiałem przefiltrować. Cały smak i zapach pozostał na bibułce :(
dodanie dębu nie jest błędem, ale kupno kiepskiej jakości chipsów już tak. Dobrze przygotowany dąb (chipsy) nie powinny powodować zmętnienia, nic a nic. Kiedyś już pisałem, że kupiłem sobie chipsy od większego sprzedawcy z allegro i .... doopa, po pierwszym użyciu wylądowały w koszu. Wg mnie bardzo dobre są chipsy z Biowinu, nie powodują zmętnienia. Ale od tego czasu używam jedynie własnoręcznie opalonych (spalonych) szczapek dębowych. Na "wungiel". Do Jessiego super.
To samo tyczy się filtrów do kawy. Do filtrowania używam filtrów z brązowego papieru firmy Paclan, o takich
20140607_225222_PerfectPhoto.cz_2014-06-07 23-03-19.jpg
Nie wnoszą żadnych obcych posmaków.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: grzewo1 »

Używałem płatków ze sklepu od Janka. Musiałem przefiltrować ponieważ produkt miał trafić na wesele , a widoczne były maleńkie fragmenty chipsów.Pewnie z czasem wszystko by się pięknie wyklarowało, ale ja czasu nie miałem. Filtrowałem na białych filtrach nie wiem jakiej firmy, ale została na nich taka brązowa maź pięknie pachnąca śliwką.
Awatar użytkownika

K-Zaq
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 9 lip 2014, 19:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Mamrot :D
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Pogranicze Świętokrzysko-Lubelskie :)
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: K-Zaq »

Kupiłem likier śliwkowy z Biowinu, we wcześniejszych postach forumowicze go polecali. Będę nim zaprawiał bimber, by kobiety, które bimbru nie trawią, w domu też mogły posmakować domowych wyrobów :P I stąd pytanie: trzymać się podanych na opakowaniu zasad, że buteleczka na 4L? Próbował ktoś zrobić bardziej aromatyczny likier i podwoić dawkę zaprawki np. buteleczka na 2L?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: aronia »

Ja raczej praktykuje coś odwrotnego czyli zamiast większej dawki to mniejsza - trochę mniej czuć to wtedy "chemią"(szczególnie jak się komuś "odbije"). Z buteleczki na 4l robię 5l, a z takiej na 0,75 robię 1l i większość jest bardzo zadowolona.

ufik666
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 21:06
Podziękował: 1 raz
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: ufik666 »

Aronia dodajesz cukier ?.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: aronia »

Zawsze dodaje cukier - do stosowanych przeze mnie zaprawek mam mniej więcej ustalone optymalne ilości. Z racji tego, że preferuje "napitki" słodkie(dla niektórych aż za bardzo) - nawet jak robię czystą to dodaję trochę cukru.

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Czarny79 »

Witam. Na razie sprawdzilem 4 rodzaje zaprawek : śliwowice, rum, tennesy whisky i gold tequila. W skali od 1 do 10 oceniam : śliwowoca 8, rum 8, tennesy whisky 3, gold tequila 8. Tennesy wyszla beznadziejna. Hm a jak bym 0,7 l tego bimberku z zaprawką tennesy jeszcze raz dał w garnek np. z kolejna cukrówką ?
Awatar użytkownika

pawgin
150
Posty: 168
Rejestracja: wtorek, 25 lut 2014, 14:03
Krótko o sobie: Najważniejsza jest rodzina (żona i córka) To dla nich muszę się starać
Ulubiony Alkohol: Whisky Szkocka Chivas Regal 12 Year Old
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: pawgin »

Jak się nie nadaje do gardła to jak najbardziej. Żadne aromaty z takiej ilości nie przejdą do gotowego produktu
Bo pić to trza umić :P
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: olo 69 »

Próbował ktoś ostatnio może gotowych zaprawek "whisky"? Jest coś warte polecenia? Która według was najlepsza? Interesuje mnie taka, żeby po dorobieniu z wódeczką dobrze smakowała z colą.
Znajomy pyta, a ja nie wiem co mu polecić.
Pzdr.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: drgranatt »

olo69, polecam Ci 4:
- Ambrosia Black label
- Grants
- Tennesee
- Grand regal
Ostatnio zmieniony środa, 26 lis 2014, 18:51 przez drgranatt, łącznie zmieniany 1 raz.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: gr000by »

Próbowałem raz zaprawkę Tennessee, polecam ci dodać nieco nalewu na dąb średnio/mocno pieczony (nawet w formie płatków ze sklepu) oraz nieco karmelu - poprawi to walory smakowe zaprawki.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Ryba64 »

Ostatnio robiłem Pigwówkę z naszego sklepu AD (pozdrowienia dla obsługi) i wyszła naprawdę pyszna. Ważne aby nie dosładzać miodem bo wychodzi mętna. Drugi raz jak robiłem to dosłodziłem syropem cukrowym i jest o.k.
Lubię to co naturalne
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: olo 69 »

@drgranat, dzięki na pewno sprawdzę.

@gr000by
Ja mam mocne nalewy na kostki zarówno francuskie, jak i amerykańskie.
Kostki najpierw przez 3 miesiące moczone w winie a potem zalane 50% alkoholem. Leżą w tym już z pól roku i jak potrzebuję, to taki nalew dolewam. Daje praktycznie od razu super efekt.
Zauważyłem, że karmel fajnie się z tym wszystkim też komponuje. Dobrze jest zrobić część karmelu delikatnie skarmelizowanego, a część bardzo mocno przypalić i to potem razem zmieszać. Ja stosuję proporcje dwie części lekko skarmelizowanego na jedną część mocno przypalonego. Wtedy moim zdaniem wychodzi najlepszy karmel.

Jeśli chodzi o zaprawki to nie polecam Schotch Jonny Reciple Whisky. Kumpel to kupił, rozrobił w wódką i są to jakieś dziwne perfumy, że nawet z colą ciężko sączyć.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: gr000by »

Karmel lekko skarmelizowany to po mojemu cukier topiony. Idealnie komponuje się do podróbek szkockiej, brandy i do przepalanki, szczególnie tej imitującej whisky z colą (przepis podałem w temacie z szybkimi przepisami). Jeżeli pójdziesz w kierunku zaprawek whiskey to rozważ dodanie odrobiny cukru wanilinowego lub nalewu na wanilię.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: olo 69 »

Z wanilią jeszcze nie kombinowałem, ale trzeba sprawdzić ;)
Ale bardziej chyba jako niewielki dodatek, bo w większej ilości może zdominować smak i zapach.
Pozdrawiam,olo 69

zigi696
50
Posty: 63
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 15:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zależy od dnia i towarzystwa
Status Alkoholowy: Winiarz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: zigi696 »

Jamaica rum - b. dobra
Tennesse Whisky - masakra, jakim cudem to ma w nazwie whisky? W ogóle nie smakuje jak ten zacny trunek. Śmierdzi chemią, dziwny zapach.. W drinku ma posmak rumu, pewnie baza ta sama.
Absynth- rewelacja!!! Słoma piołunowa + zaprawka dla wzmocnienia smaku i wychodzi niesamowicie esencjonalny, gorzki jak oryginał trunek.
choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem!

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: exodus »

Z okazji świąt postestowałem 2 zaprawki, które już jakiś czas stoją u mnie na półce, obie z firmy Strand

Obie użyłem w ten sam sposób - swój spiryt ( troszke ostry w smaku - pierwsze kroki ;) ) rozrobiony do 45%, zamiast do 0,75 wg. przepisu, dodałem do 1 litra, dosłodziłem syropem cukrowym i zostawiłem na kilka dni.

Śliwowica - super ! bardzo mi smakuje, co prawda nie wyczuwam wyraźnej śliwki, ale jakiś owocowy aromat - bardzo przyjemnie się pije w drinku, jakby napisał Ramzol - "mlaskanie włącza się samo" :lol: - wypita solo w smaku dość ostra, pewnie przez użyty alko niezbyt wysokich lotów, i aromaty giną w procentach i ostrości.

Tennesse whisky - mieszane uczucia - pita sama smakuje średnio, wyczuwalny aromat dymu/węgla coś w tym guście, smakuje trochę gorzko i "chemicznie". Spróbuję ją dosłodzić jeszcze, może będzie smaczniejsza.
W drinku z colą smakuje całkiem przyjemnie. O dziwo jest w smaku ( z cola) znacznie łagodniejsza niż np rum Grand Imperial, z którego zrobiłem następnego drinka - gdyby tylko ten smak ciut bardziej naturalny, chętnie bym kupił jeszcze raz.

W następnym zamówieniu planuję inne rodzaje zaprawek whisky i polecany przez Was Jamaica Rum i orzech.

kasprzakl
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 23:10
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: kasprzakl »

Zaprawki do alkoholi tylko po co? Dobra kilkunastoletnia whisky kosztuje dużo. Porównując taką kilka lat a kilkanaście to różnica w smaku jest wielka, chyba że to ktoś zbezcześci colą albo lodem (cola zniekształca, a lód tylko schłodzi i rozpuszczając się rozwadnia aromat - lepiej pić małymi łyczkami, ale delektować się a nie tak tylko wypić żeby z barku znikło). Co to ma do zaprawek? A no to, że gdyby to było takie cud i wspaniały wynalazek to tylko snoby kupowałyby whisky za set złotych a reszta piła whisky z zaprawek i niewielu by się pieprzyło żeby trzymać bimber w beczkach po kilka lat. Bimber z zaprawką (chemią) to tak jak by jeść czerstwy chleb z margaryną o smaku masła i świeżego pieczywa i udawać, że się je świeże pieczywko takie prosto z piekarni z masełkiem. Robimy trunki żeby nie pić tego dziadostwa sklepowego i będziemy wlewać chemie. Wg. mnie głupie.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: JanOkowita »

@kasprzakl

Przecież to sprawa oczywista, że zaprawka będzie namiastką oryginału. Taką sama podróbką jak "ser żółty" za 9,99 zł, "szynka" za 11,99 zł, itp. Oczekujesz, że za kilka złotych zamienisz destylat w prawdziwą whisky lub inny markowy trunek?
To tak samo głupie jak jadanie produktów spożywczych, których koszty wytworzenia są podejrzanie niskie. Ser, który kosztuje poniżej 50 zł/kg nie jest 100% serem tak samo jak większość wyrobów wędliniarskich poniżej 30 zł/kg - może z wyjątkiem boczku (którego nie da się nastrzyknąć).
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: jajek12 »

Ale kolego kasprzakl wyluzuj. Nikt tu nikogo nie namawia do stosowania chemii czy innych wynalazków. Próbujemy, eksperymentujemy, "kombinujemy", ale nie narzucamy nikomu niczego. Sam jestem przeciwnikiem stosowania podobnych wynalazków, ale zdarzyło mi się zrobić "łyski" z taką zaprawką i stwierdziłem, że mi to ....... nie odpowiada i nie stosuję - proste. Powtórzę zdanie, które już milion razy było na forum: O gustach się nie dyskutuje. Tu wyrażamy swoje opinie, spostrzeżenia, sugestie itp. a nie przekonujemy "na siłę". Witam na forum i miłej lektury.
Pozdrawiam. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: exodus »

Kolego kasprzakl - w barku mam kilka różnych butelek z whisky, (w tym, Jack Daniell's Single Barrel, Johhny Walker Gold, czy np. mniej znane, a bardzo mi smakujące Tullamore Dew Phoenix Limited Edition - jak lubisz ten trunek to polecam - cena na poziomie single barrel lub niewiele więcej ).

Kiedy chcę się delektować whisky to do szklaneczki wrzucam kamienie chłodzące zamiast lodu i wlewam odrobinę z którejś z lepszych butelek. Natomiast jeśli mam ochotę napić się z żoną, która nie lubi 'on the rocks', to piję tańszą bo, jak wspomniałeś smak się zatraca.

I właśnie w zaprawkach szukam alternatywy dla tej tańszej do coli. Oczywiście mógłbym kupić w 'stonce' ichniejszą 'złotą lochę' za 30zł, ale wole swoje wyroby wykorzystać, a przy okazji posmakować różnych aromatów


Mógłbym jeszcze dorzucić jakiś uszczypliwy komentarz do tej jedynej poprawnej metody picia whisky i podziękować za uświadomienie użytkowników forum, że to jednak z zaprawek oryginalnej łychy się nie zrobi (o RLY?), ale mi się nie chce, więc sobie daruję :mrgreen:

pozdr.

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: exodus »

Testowałem kolejne zaprawki, więc opisuję spostrzeżenia.

Wszystkie zaprawki robię na 1 litr 40% i odrobinę dosładzam, przeważnie 1 łyżeczka cukru w syropie.

Rum malinowy - zapach samej zaprawki po otworzeniu przyjemny, słodki i malinowy.

Po zrobieniu z ilością cukru wg przepisu, ale na 1 litr 40% - smak mocno owocowy, w drinku z pepsi bardzo słodki. Żonie smakuje, jak dla mnie ciut za dużo cukru - popróbuję następnym razem dać połowę porcji - smaczna - polecam.


Chivas - wg opinii mojej i żony - jedyna zaprawka z do tej pory testowanych, która smakuje jak z półki sklepowej, choć moim zdaniem nie jak chivas, ale jak czerwony Johnny Walker. Kolor, zapach, smak w drinku bardzo dobre - polecam.

Cognac - nie jestem amatorem koniaków i brandy, zrobiłem dla mamy, która oceniła pozytywnie.

C. D. N - mam jeszcze sporo do potestowania to opisze - chyba, że Wam się znudzi - to i tak opisze :P

unguided1989
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 4 kwie 2014, 17:17
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: unguided1989 »

Siemka,
ostatnio zakupiłem kilka zaprawek z Biowinu na 4L alkoholu, więc dorzucę coś od siebie:)

Wiśnia- mocno chemiczny smak, jak dla mnie bardzo słaba zaprawka (chociaż niektórym smakuje);

Gruszkówka - raczej mało w tym czuć gruszki, jak dla mnie również słaba;

Pigwa Bieszczadzka - zapach fajny, smak nie najgorszy, ogólnie można polecić;

Likier Śliwkowy - zapach jak i smak jak dla mnie i znajomych okropne.

Ogólnie to te zaprawki to chyba tylko na szybko jak ktoś nie chce pić czystego i potrzebuje za 2-3h coś smakowego do wypicia, chociaż i tak mało która jest dobra.

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: exodus »

Testowania ciąg dalszy.

Calvados - smaczny, owocowy, ale czy jabłkowy? Trudno powiedzieć. Generalnie smak mniej intensywny niż śliwowica. Smaczne.

Jamaica Rum - Bardzo dobry, odrobinę dosłodzić i z colą smakuje super.

Jim Beam - aromat troszkę mocniejszy niż chivas, zbliżony w smaku.
Z kilku zaprawek Whisky wybrałbym kolejny raz właśnie Jim Beam, jako scotch i tennessee whisky jako bourbona - po odstaniu ok miesiąca tennessee zrobiła się znacznie przyjemniejsza w smaku niż początkowo opisywałem.

Wszystkie zaprawki robione w proporcjach na 1 litr 40% + odrobina cukru.
Awatar użytkownika

cviat
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 31 lip 2015, 12:48
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: cviat »

To i coś ode mnie:
http://bimbrownicy.pl/userdata/gfx/044c44676cd78165943c58f1b9590e91.jpg Strands bourbon rozrobiłem w butelce po Jacku Danielu i mi się bardzo podoba.

http://www.swiatdrozdzy.pl/app/upload/images/cache/59e653be-e48a-5de7_800x600.jpeg Strands Pigwa essense według mnie nienaturalny smak chemiczny ale zapach całkiem fajny.

http://oid.pl/media/catalog/product/cache/1/image/465x465/6e44e6b43cde9d14ee99805f068bc18b/_/d/_dsc5544_2.jpg - Biowin likier mmalinowy niestety kompletna porażka - kolor różowej landrynki, zapach przeciętny, smak nijaki. Podrasowałem sokiem z malin ale wiem, że hit to nie będzie.
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Roger »

A ten Burbon nie walił Ci chemią ?
Dla mnie to jest niepijalne :( ;)

Tapniete z GT-I9500
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: golec269 »

Burbona nigdy nie piłem,rozrobiłem go na 1l wódki 50% i muszę powiedzieć,że ten smak mi się podoba i jest lepszy z każdym kolejnym dniem-według mnie chemią nie wali :D
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: olo 69 »

Kupowałem szwagrowi zaprawkę Ambrosia Scotch Whisky i szwagier ją mocno chwalił. Ostatnio mu kupiłem dwie buteleczki i towar trefny, jakby rozcieńczony. Smaku i zapachu bardzo mało. Zupełna porażka.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

david81z
50
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 30 mar 2014, 14:47
Krótko o sobie: ,,Nie ma złej whisky, tylko niektóre są lepsze od innych''
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: david81z »

Używałem kilku zaprawek, prestige czy to strands i żadna mi nie podeszła, ale ta
http://www.amazon.co.uk/Essencia-Tequil ... B00EECWOD6
nawet więcej niż spełniła moje oczekiwania, bardzo miło mnie i wszystkich degustujących zaskoczyła. Dodam, że była zmieszana z wódka żynią, a nie cukrówką.

Zloty
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 20:41
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Zloty »

Witajcie z braku zajęcia (mało składników na wino) oraz smaka na whisky wrzucam na tapetę zaprawki. Na wstępie moje preferencję smakowe: Najbardziej lubię burbony Jim Beam, nie pogardzę też Jack Daniels, Johny Walker -red (z dobrego źródła nie z Biedry). Ładnie wchodzi też Wild Turkey, Tullamoore, Grants. Głownie z colą 50/50, ostatnio również z minimalnym dodatkiem coli light lub samym lodem. Od tak wieczorem strzelić sobie drina zamiast piwka i pod takim kątem będę je testował. Ktoś mądry mówił, że w drinku smakują tak samo, to po co przepłacać? Zaprawek mam 4 od Strands i jedna VIP flavour.
Mieszane z domowym wyrobem- bimber 55% bez smaku, zapachu, dobry destylat. Rozrabiane do 40% będą dopiero przed zlaniem do butelek czyli po przegryzieniu się (docelowo miesiąc). Dodatek 1-2 łyżeczki cukru. Obrazek
Na razie oceniam zapach samej zaprawki.
Tennessee Whiskey- mocno czuć dębem, dymem i delikatny zapach czegoś w stylu szkockiej.
Irish whiskey- jak perfumy, słodkawo, bardziej jak nalewka niż whisky. Miałem już ją kiedyś- miaszaną ze spirytem. Po miesiącu dopiero nadawała się do picia. Mocno się rozwarstwiała, alkohol swoją drogą inne smaki swoją. Z colą wchodziła nieźle ale spodziewałem się czegoś lepszego.
Bourbon- pachnie jak amaretoo, tak również smakuje, miałem go wcześniej puki co nie polecam. Dam mu jednak szansę w połączeniu ze swojakiem żeby być obiektywnym.
Baltimore- lekki zapach, nic nie wychodzi na pierwszy plan. Słodki bezpłciowy.
Vip 12 special blend- również lekki zapach ale najbardziej przyjemny- najlepiej go oceniam na razie.
Jak to mówią wódki i ci$%^ się nie wącha, musimy poczekać na werdykt smakowy.

Bayanus
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 26 lis 2016, 15:28
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Bayanus »

Zloty pisze:Jak to mówią wódki i ci$%^ się nie wącha, musimy poczekać na werdykt smakowy.
E tam, jakieś zabobony. Ja staram się robić pełną próbę organoleptyczną - na wygląd, zapach i smak :D
Ale zmartwiliście mnie tym rozwarstwianiem alkoholu. Fakt, nie wygląda to dobrze i wstyd podać coś takiego gościom. Po raz pierwszy będę korzystał z zaprawek, mam zamiar rozrobić je samowyrobnym destylatem na zwykłej cukrówce i kupną żytniówką. Kupiłem 12 zaprawek, ale czekam aż żona zniknie z radaru, bo jest wielkim wrogiem półproduktów i wszelkiego "instant". Nawet wino robi na dzikusach i nijak nie mogę jej przekonać do winiarskich.

Zloty
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 20:41
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Zloty »

Właśnie delektuję się szklaneczką Vip 12 special blend i z radością muszę wam powiedzieć, że jest fantastyczna, ale zacznę od początku.
Zaprawki z bimberkiem 55% na starcie biły na głowę te mieszane ze spirytusem... Po 24h nadają się do picia, docelowo miałem je rozcieńczać do 40%, ale dałem sobie spokój. Jedynie na 0,7 dodałem 100ml wody aby rozmieszać w niej cukier- 2 łyżki stołowe. Lubie słodkie i taka mikstura trafiła do każdej flaszki.
Strzeliłem po jednej szklaneczce z każdej flaszki na wieczór przez kilka dni dla testu i teraz po ponad miesiącu zajrzałem do nich znowu. Podsumuję wszystkie jednym zdaniem - SĄ FANTASTYCZNE, ale mają jeden minus! Po wypiciu drina z zaprawki, nalałem sobie w takich samych proporcjach Wild Turkey i po pierwszym łyku skrzywiłem się myśląc co to za shit. I już zaczynam żałować każdej 100 wydanej na sklepowe trunki (w cenie do 100-150zł to co można dostać w markecie na wyższą półkę dopiero strzępie pazurki).
Pijąc nic się nie rozwarstwia, smak jest przyjemny, słodkawy, specyficzny dla poszczególnej zaprawki, bardziej intensywny. Rozlewając do 2 szklanek alkohol z zaprawki Tennessee Whiskey a Danielsa z łatwością rozpoznasz, który jest oryginalny, nie dla tego że jest gorszy, absolutnie. Dlatego, że jest po prostu inny. Ktoś kto zna smak Jack'a nie da się oszukać, ale jeśli miałbym wybrać lepszego drina, bez uprzedzeń, obiektywnie patrząc, stawiam je na równi (ale tylko z Danielsem) na głowę biją Johny Walkera, Indyka, Bushmillsa - długo by wymieniać. Do wieczornego strzelenia drina przed snem, na imprezę, i inne posiadówy śmiało róbcie swojaka. Na pewno nie będziecie żałować. Mnie kosztowało to 24zł - litr bimbru 55%+ zaprawka w tej półce cenowej a nawet i o 100zł wyższej ciężko znaleźć coś lepszego. Na pewno nastawie z 10 litrów do dłuższego leżakowania.
Minusem może być to że smakują inaczej jak whisky którą mają naśladować - przynajmniej te które testowałem. Krócej również znika posmak w ustach, bierzesz łyczka - jest ładnie, pięknie czujesz różne smaki, połykasz i po chwili zero posmaku. Płytszy bukiet? Młody alkohol? Jeszcze zobaczymy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Doody »

Dla mnie gotowa zaprawka (kilka przetestowałem) zawsze będzie "chemiczną nędzą" w porównaniu do domowej zbożówki destylowanej ze swojego zacieru. Takimi tam "zabaweczkami" można częstować laików w proporcjach mało "zabaweczki" - dużo coli.. ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Kamal »

Zaprawki te "tanie" znajomi kupują bo cena w stosunku do ilości. Ja unikam ich, próbki miałem i nie podchodzą mi.
Polecam firmy strands i prestige. Mają dobre cenowo w stosunku do smaku.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

zgoda
50
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 2 mar 2014, 17:30
Krótko o sobie: Bądźmy dobrej myśli, jeszcze może z tego wyjść coś dobrego.
Ulubiony Alkohol: bourbon!
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: zgoda »

Nikt się nie pochwalił, ale może testował - zaprawka Prestige Angostura (na Alle występuje również jako "gorzka żołądkowa"). W sklepach stacjonarnych oryginał kosztuje niemożebne pieniądze. Ktoś próbował?
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: psotamt »

Niedawno dostałem buteleczkę śliwowicy. Bez wątpienia był to zwykły alkohol doprawiony zaprawką, dosłodzony, o jakimś 35% woltażu. W smaku rewelacja; pachnie i smakuje doskonałą śliwką. Postanowiłem więc kupić dwie zaprawki firmy Strands, takie jak w załącznikach. Niestety, porażka. Żadna nawet na odległość roku świetlnego nie zbliżyła zrobionego na niej alkoholu to tej śliwowicy. Powiem więcej, żadna z tych zaprawek śliwowicy nie przypomina. Może ta Plum jest jakaś bliższa, ale raczej kojarzy się z jabłkiem i mocno zalatuje migdałami.
Jeśli ktoś ma zamiar skorzystać z tych dwóch zaprawek licząc na aromatyczną śliwowicę, to stanowczo odradzam.
Nie zmienia to faktu, że mam zamiar dalej szukać "tego czegoś" z czego była zrobiona ta wódka, którą dostałem.
Plum.jpg
Beskid.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: michal278 »

Ja użyłem tej drugiej i była ok. Tylko moja pochodziła od producenta bezpośrednio.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

jaro11043
50
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 22 lis 2015, 21:53
Krótko o sobie: Robię to, bo lubię.
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: jaro11043 »

Na początku mojej przygody także eksperymentowałem z zaprawkami i niewiele mi podeszło. Biowin szybko sobie darowałem takie plastykowe smaki co innego Strands exclusive whisky 12YO oraz cheval, z tym że na 0,7 litra dodawałem 50 ml oryginału, to znaczne poprawiało smak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”