Głowica z dużym jeziorkiem

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy

Post autor: Spiryt »

Jeziorko podgrzewane parami osiąga u mnie 65*C
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: radius »

arbaletnik pisze: Fotek nie mam ale mogę zapodać rysunek jak kogoś interesuje.
No, to dawaj ten rysunek podwójnego jeziorka :?
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: arbaletnik »

Spiryt pisze:Jeziorko podgrzewane parami osiąga u mnie 65*C
:ok: Ciekawe jaką temperaturę osiąga destylat z małego jeziorka tamki Aabratka?
Wrzucam schemacik. Strasznie spawacz mnie zawodzi. :(
duże i małe jeziorko.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

panmufinek
100
Posty: 104
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 09:59
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: panmufinek »

Sama realizacja podwójnego jeziorka jest banalnie prosta do zrealizowania w głowicy typu aabratek. Mianowicie w tamce wstawiamy np 2 półmufy 1/8 cala na różnej wysokości . Z jednej strony gwint od strony skraplacza druga strona zakończona rurką fi 8 zagiętą na środek wypełnienia. Skraplacz odpowiednio cofnięty by nie pławił się w jeziorku. I teraz koreczek 1/8 wkręcamy albo w jedno albo w drugie i już. Dla malkontentów - jako prowadzenie i zarazem klucz koreczka wystarczy mosiężna rurka fi8 sklepana w kwadrat na korku i oczywiście długości głowicy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: arbaletnik »

@ Panmufinek nie do końca takie proste, rozważałem te rozwiązanie jest ok. ale... Rzecz w tym że duże jeziorko by powstało musisz zmniejszyć kąt głowicy i mocno wydłużyć ramię by chłodnica nie taplała się w skroplinach i ich nie ochładzała. Nie osiągniesz większego jeziorka jak 30-50 ml. trudne technicznie przy jeziorku >100 ml.Ale do średnich jeziorek jest ok.
Udało mi się jeszcze zrobić parę fotek serca głowicy : rurek przelewu
20150319_164505.jpg
20150319_164648.jpg
20150319_164658.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: Pretender »

Coś mi się wydaje, że nikt na Twoje ręce nie zwraca uwagi tylko na cuda do spawania :P

krzysboj
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 1 gru 2012, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: krzysboj »

arbaletnik
Fantastyczny pomysł. Ciekawe jakby ta koncepcja sprawdziła się w tradycyjnej głowicy.
Mam na myśli montaż takiej rurki z półką w istniejącym aabrateku, pozostawiając tamkę w poziomej części. Byłoby małe oraz duże jeziorko oczywiście po zaślepieniu rurki powrotu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: arbaletnik »

@Krzyśboj Niezła myśl :ok: to pomysł na przeróbkę gotowej głowicy. W tradycyjnej głowicy pewnie też można, zależy wszystko od tego jak wysoki masz odcinek pionowy do zagięcia, i jak długa jest rurka refluksu. Jak rurka refluksu jest krótka i nie przeszkadza - to musisz zrobić jeszcze grzybek pod nią, a pod nim przestrzeń dla par- jak przy buforze.
Pozdrawiam również.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 mar 2015, 08:29 przez arbaletnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

krzysboj
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 1 gru 2012, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: krzysboj »

Dokładnie mam na myśli rozwiązanie które zastosowałeś.
Niestety nie posiadam takich zdolności jak ty więc mój załącznik jest o wiele skromniejszy.
Obawiam się tylko że część skroplin wydostających się przez tradycyjną tamke w poziomej części głowicy,
oczywiście przy zaślepionej rurce refluksu będzie spływać po niej, zamiast trafić do dużego jeziorka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: arbaletnik »

Chyba nie będzie spływać :100-120 ml/min nie tryska jak z węża ogrodowego, jak parę kropel spłynie to też nie problem. Swoja drogą zrób test. Ta tej głowicy zatkaj rurkę powrotu i odbioru, ustaw głowicę pionowo, zalewaj jeziorko wodą i z obaczysz czy woda spływa tyko po ściankach, i czy kroplami nie spływa po rurce powrotu.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

krzysboj
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 1 gru 2012, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: krzysboj »

Pomysł adaptacji bardzo dobry lecz dla głowic o wydłużonej części pionowej.
U mnie średnica kolumny to 60,3 czyli 57 wewnątrz , fi rurki. przyszłej tamki 32mm zew. 28mm wew. max. wysokość od dna przyszłego dużego jeziorka do góry tamki tradycyjnego jeziorka wynosi 7cm. Należałoby się też pozbyć rurki refluksu.
Z wyliczeń wychodzi mi 56,2 ml pojemności plus 5ml istniejąca małe jeziorko razem 61,2ml.
Zakładając że na 1cm kwadratowy pola przelotu nie powinno być więcej niż 400W by nie zalewało maksymalne grzanie to 2461W.
W tej sytuacji nie wiem czy jest sens przerabiać taką głowicę.
Chyba że się mylę, proszę o ocenę bardziej doświadczonych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: arbaletnik »

Coś nie tak liczysz. Przede wszystkim:
1. nie możesz liczyć wysokości od dna dużego jeziorka do tamki małego jeziorka, tylko od dna dużego jeziorka do górnej granicy rurki 32 mm
2. rurki refluksu nie możesz się pozbyć bo przy działającym małym jeziorku musisz mieć powrót flegmy na wypełnienie - odbierasz 1/5.
3. rurki refluksu nie możesz się pozbyć bo żeby uruchomić duże jeziorko musiałbyś ją jakoś zatkać- żeby flegma przelewała się przez tamkę.
4. dno dużego jeziorka trzeba mocować maksymalnie nisko jak się da.
5. Jeżeli wysokość dużego jeziorka ( od dna- do rurki przelewu tego jeziorka) wyniesie 5 cm: to 127 cm3- 40 cm3 daje 87 cm3 pojemności dużego jeziorka + przepełnione do poprzecznej tamki małe jeziorko jakieś 20 ml - może więcej= > 100 ml3

P.S. W jednym z moich wcześniejszych postów mówiących o ekscentrycznym położeniu rurki przelewu był błąd- to nie ma prawa działać. Wykasowałem ten fragment.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

krzysboj
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 1 gru 2012, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: krzysboj »

Tak to prawda pomyliłem się w wyliczeniach będzie około 100ml pojemności nawet przy pozostawieniu rurki refluksu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: arbaletnik »

Głowica skończona. Przeprowadziłem dwie rektyfikacje korzystając z dużego jeziorka 110 ml. Odcinek w którym znajduje się jeziorko dodatkowo ociepliłem pianką. Przy rozgrzewaniu trzeba uważać , bo na pełnej mocy i małym przepływie wody przez chłodnice , potrafi się przelać przez długie ramię ( 5-cio stopniowe pochylenie ramienia). Podobnie jest pod koniec procesu jak pompuje się pogony ( wysoka temp. par i chłodnica nie wyrabia, trzeba zwiększyć przepływ wody). Na mocy roboczej 2300 wat, z małym przepływem wody ( temp. na wypływie 4 m. za skraplaczem- 60 stopni) wszystko przebiega spokojnie , temp. flegmy natychmiast spuszczonej z jeziorka do niezaizolowanej butelki to 65 stopni. Jeżeli chodzi o odbiór przedgonu z głowicy ( OVM) , to spodziewałem się czegoś więcej , ale muszę jeszcze przećwiczyć rożne sposoby. Po 3-krotnym zalaniu i 20 minutowej stabilizacji opróżniałem jednokrotnie 100 ml. z jeziorka i następnie kropelkowo odbierałem ok. 100 ml. do końca procesu ( wsad 15-17% cukrówka 20 l) . Efekt- po jednokrotnym puszczeniu lepszy niż po 2- razach na zmywakach. Ach... zapomniałem dodać, że dodatkowo wprowadziłem SP od Plipka ( 130 cm pod OVM i 20 cm nad OVM, kolumna 52 mm) oraz Bufor . Z tego ostatniego jestem baaaaaardzo zadowolony :ok: :ok: :ok: . Trzeba popracować nad metodą odbioru przedgonu i warto zastanowić się nad dłuższa stabilizacją kosztem czasu który zyskałem po wprowadzeniu bufora.
Pozdrawiam.
głowica z dużym jeziorkiem.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: greg0004 »

Korzystając z OLM wiadomą sprawą jest posiadać nad nim bufor, który zgromadzi jak najwięcej przedgonów by w sposób łatwiejszy można je odseparować od gonu właściwego. Obniżony odbiór jest chwalony przez tych, którzy mają 0,5m zasypu nad nim i do tego jeszcze powiększone jeziorko ~około 200ml. W mojej kolumnie mam niestety tylko 30cm zasypu nad OLM i jeziorko w głowicy Aabratek ~27ml. Również jestem zadowolony z OLM, bo otrzymuję dużo lepszy spirytus z obniżonego odbioru niż z głowicy, ale niedosyt jednak jest. Mimo dość sporych ilości odebranego przedgonu 0,5L z głowicy + 200ml z OLM przed ostatecznym odbiorem, to nadal można wyczuć ostrość. Pomysł podrzucił mi user Szlumf jak powiększyć jeziorko bez jakiś dużych kosztów, po zastosowaniu wyciętego krążka z silikonu (grubość 5mm) jeziorko powiększyło się z 27ml do 125ml (to jeszcze nie 200-250 ale zawsze coś) - pomiar cieczy do przelania robiony był z włożonym skraplaczem. Czy pomysł zadziała, okaże się przy najbliższym gotowaniu.

Można byłoby to oczywiście połączyć z pomysłem krzysboj tu http://alkohole-domowe.com/forum/post12 ... ml#p121630 tylko również trzeba pomyśleć nad prostym i tanim rozwiązaniem z czego zrobić taką miseczkę-najlepiej na wcisk. Myślę, że przy tej dodatkowej miseczce niekonieczny byłby już boczny dolny odpływ do spuszczenia zawartości. Myślę, że wystarczył by tu tylko zaworek przy tamce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Głowica z dużym jeziorkiem

Post autor: alternator11 »

Też nad tym myślałem - może lepiej zastosować tu metodę dużego "kielicha" - czyli wstawić pod rurkę refluksu skośny kieliszek tak jak "V" żeby się wylewało centralnie na wypełnienie u mnie pojemność jeziorka w abratku to tylko 10ml a może się zmieścić kawałek metalowej obudowy starego blendera i pojemność wzrośnie do 160ml. Dodatkowo to - to jest wyjmowane i temperatura jeziorka jest wysoka. Można ew. w spodzie kieliszka dodać odpływ na zewnątrz.
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 sie 2021, 10:54 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”