Głowica LM do rozbudowy

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
100
Posty: 123
Rejestracja: wtorek, 7 lis 2017, 16:06
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Ulubiony Alkohol: Własnej produkcji lub innych również własnej produkcji.
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: MecenasAlkoś »

Siemanko, dawno nie udzielałem się na forum ale pojawiły się wątpliwości więc liczę na Waszą pomoc.

Mam miedzianego PS-a od destylatorów miedzianych, na którym po 4 latach pracę i różnorakie wyroby mam opanowane do perfekcji.

Chciałbym teraz rozbudować sprzet, mianowicie chodzi mi głowicę LM do rozbudowy, dokładnią tą:

https://destylatorymiedziane.pl/pl/akce ... 24340.html

Czy miał ktoś z tym styczność? Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat pracy na tym oraz uzyskanych wyrobów?

Producent podaje w opisie ze wstarczy ową głowicę dołączyć do dolnej części pot stilla i gotowe. Czy faktycznie tak jest?
Pomożecie?
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: rastro »

Zależy czym ten poststill jest wypchany... jaką ma długość i średnicę... Długość i jakość wypełnienia będzie determinować to jaką zdolność rozdzielania alkoholu od wody i zanieczyszczeń będzie miała całość. Średnica determinuje maksymalną przyłożoną moc grzania co za tym idzie maksymalną wydajność... jak potstill jest z rury 42 to wydajność będzie taka se... jak to jest rura 54 to jak cię mogę... (to też zależy jakie jest zapotrzebowanie na produkt).

Mam tylko spore wątpliwości co do tego zaworka... wygląda jak mosiężny zawór spustowy od ursusa... raczej upierdliwy w obsłudze - gorący, ciężko się obraca i mało precyzyjny. W sensie żyć się z tym da, ale daleko do komfortu obsługi.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: radius »

@rastro, ta przystawka ma średnicę 54 mm i jest przeznaczona do pot stilla o takiej średnicy i długości ok. 80 cm.
Dokładając ją, otrzymuje się całość w wysokości 160 cm w tym ok. 120 cm z wypełnieniem. Z wypełnieniem sprężynkami KO, nie będzie źle.
Zaworek, faktycznie upierdliwy i mało precyzyjny, termometr LCD i przyłącza wody na gołych rurkach :scratch:
Ceny, w tej konfiguracji, nie skomentuję :silent:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: HeniekStarr »

Z tego, co kojarzę, to Zygmunt już kiedyś pisał, że owszem, na początku te zaworki miał rolnicze, a teraz robi ktoś dla niego na wzór i na zamówienie.

Co do upierdliwości obsługi to się zgodzę. Sam mam w tym miejscu precyzyjny Rieglera.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: rastro »

Bez znaczenia czy ten zaworek jest rolniczy czy na jego wzór... wciąż będzie miał te same wady, ew. będzie pewność że mosiądz jest bezołowiowy i to tyle.

CO do średnicy nie wiedziałem... czyli jeśli to 54 i wypełnienie sprężynkami to pewnie będzie działać jak każda inna kolumna o podobnej konstrukcji i średnicy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: Kòpôcz »

Jeśli masz pot stilla od DM, to na początek bardzo bym Cię zachęcał do.... Wyzwolenia się ze szponów DM. Przez te kuriozalne połączenia kołnierzowe jesteś uwiązany do niego jak zdechła sroka na patyku przed kurnikiem mojego dziadka. Jeślibyś kupił od Kleryk88 złączki triclampa do rur 54, to otwierają Ci się praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy tego sprzętu od jakiegokolwiek producenta, także chińskiego. Ja bym to widział tak...
- 3 złączki na rurę 54 to ostatnio 120zl,
- ktoś z forumowiczów (pewnie Radius;)) zrobi Ci na takiej samej złączce fajną głowicę, a do tego dołoży świetny mosiężny zaworek, którym się nie chwali.
Myślę, że taka rozbudowa z przebudową zmieściłaby się w cenie tego czegoś od DM, bez niechianego bonusa w stylu chłodnicy o bliżej nieokreślonym splocie.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
100
Posty: 123
Rejestracja: wtorek, 7 lis 2017, 16:06
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Ulubiony Alkohol: Własnej produkcji lub innych również własnej produkcji.
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: MecenasAlkoś »

Dzięki Panowie. Na prawde sporo rozjaśniliście obraz w mojej głowie, który był złudnie rozpromieniony. Co do połączenia kołnierzowego - nie da się go zeszlifować tak aby zapiąć to na tri-clamp? Wtedy ten dolny ocinek mógłby zostać wykorzystany. No i wypełnienie jest rzecz jasna budżetowe czyli zmywakowe. Zatem zrezygnować z rozbudowy PSa na kołnierzach i uderzyć w coś innego? PS na kegu mocowany jest na tri clampie, rura oczywiscie fi 54mm. Kurde siedziałem wczoraj i przeglądałem i nic nie wpadło mi do głowy...
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: Kòpôcz »

Jak gówno zapakujesz w złoty papierek to dalej będzie śmierdzieć (to a'propos szlifowania kołnierzy). Na dole masz pewnie bieda triclampa (bez rowków - niektórzy mieli tu z nim problemy z wyślizgiwaniem się uszczelki), wystarczy za ~40zł dokupić drugiego porządnego i juz możesz tą rurę wykorzystać do nieograniczonej rozbudowy. Chcesz kombinować - masz prawo. Działam na rurach Cu 54. Od Kleryk88 kupiłem już prawie 20 takich złączy - uwierz, że możliwośći rozbudowy, przebudowy, dorabiania, czy dokupowania (a później nawet odsprzedawania) kolejnych modułów nagle staną się bajecznie proste. Nie chcesz wydawać dużo? Rozumiem. Na początek wystarczy tylko przebudowa dolnej rury i dorobienie głowicy. Będziesz miał tzw. ministilla, czyli krótką kolumnę LM na której zrobisz produkt czystszy, niż na PS. Potem sobie za jakiś czas dorobisz drugą rurę i będziesz miał pełnowymiarową kolumnę LM. Potem możesz sobie dorobić moduł OLM, dokupić wziernik itp. Mam nadzieję, że Radius nie będzie mi miał za złe, ale... napisz do niego. Ma materiał, części i co najważniejsze - ręce sprawne, a głowę elastyczną i pełną pomysłów.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: rastro »

Ttri-clampy od kleryka... i uderzyć np. do radiusa z tym szpejem... na 100% zaproponuje jakąś ludzką cenę za wykonanie głowicy ;) i przeróbkę zastanego sprzęta.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
100
Posty: 123
Rejestracja: wtorek, 7 lis 2017, 16:06
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Ulubiony Alkohol: Własnej produkcji lub innych również własnej produkcji.
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: MecenasAlkoś »

Z tri clampem nie miałem nigdy żadnych problemów, nigdy nie wyślizgnęła mi się uszczelka. Nie wygląda na biedny, raczej na bardzo solidny.
Mówisz uderzyć do kol. Radiusa? Znam jego temat z budowy mini stilla... dobra robota.
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."
Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
100
Posty: 123
Rejestracja: wtorek, 7 lis 2017, 16:06
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Ulubiony Alkohol: Własnej produkcji lub innych również własnej produkcji.
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Głowica LM do rozbudowy

Post autor: MecenasAlkoś »

Temat załatwiony, rad posłuchane, do osób poleconych uderzone, temat dogadany;)

Dziękuje bardzo za pomoc, kłaniam się.
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”