Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Coś dla fanów szkła laboratoryjnego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy

Post autor: Kucyk »

Miało (zdaniem niektórych) nie działać, a jednak kręci się słońce dookoła Ziemi!...

Rozrząd VMcm działa i to działa wyśmienicie! Szczerze mówiąc, nie był on moim faworytem, ale życie jednak zweryfikowało ten pogląd.

Coś dla oka:
VMcm gotowa do testów.jpg
Parametry.jpg
Układ okazał się najbardziej stabilny ze wszystkich. Tutaj naprawdę można się pokusić o stwierdzenie, że po ustabilizowaniu jest to bezobsługowa rura. Wystarczy tylko zmieniać zlewki i obserwować czy temperatura nie skoczyła - co zwiastuje fajrant.

Parametry stabilnej pracy:
Stopień grzania maszynki elektrycznej - 6 (1500W)
Temperatura wyjścia wody ze skraplacza - 68*C
Temperatura wyjścia par - 77,5*C
Wydajność - 1200ml 94% destylatu na godz.

Kilka słów wyjaśnienia. Dlaczego oznaczyłem ten rozrząd VM z indeksem cm? Bo nie jest on klasycznym rozrządem VM gdzie regulacja jakości destylatu odbywa się przez regulację ilościową par pobieranych do chłodnicy. Tutaj, ze względów technologicznych (w aparaturze szklanej trudno było by zainstalować calowy zawór), musiałem ilość par przeznaczanych flakonu regulować mocą skraplacza bocznego, czyli mówiąc prościej ilością przepływającej przez niego wody - stąd indeks "cm" cooling managment.
Po co jest syfon na dole skraplacza bocznego? Tu miałem przysłowiowego "nosa" aby jednak takie zamkniecie hydrauliczne dodać. Okazało się, że nie wiedzieć czemu w "odnodze" po zwiększeniu na maksa przepływu wody powstaje podciśnienie zasysające opary mające wędrować do Dimortha. Jest to widoczne w tym syfonie bezpośrednio po zwiększeniu chłodzenia, bo przez moment ciecz w kolanku chce się cofnąć! Nie wgłębiając się w szczegóły śmiem twierdzić, że gdyby nie syfon, to do szklanej kiszki zostało by zassane powietrze. W każdym razie syfon "jeść" nie woła i chyba przydatny jest.

I na koniec namacalny dowód na poprawność przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych:
P.S.
Pragnę gorąco podziękować Koledze Sverige za przekonanie mnie do budowy takiego sprzęciora. Kolega Calyx też miał w tym swój wkład, o czym również pamiętam... 8-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Maciej_K »

Patrzę, czytam, myślę. Wierzę, że działa na 110%. Pytam jednak, czym to się różni od "zwykłego" refluksu wewnętrznego? Poprzedni zestaw, LM, to jak dla mnie projekt Bokakoba, który działa na tej samej zasadzie co N-S czy AAbratek. Ale tu... Nie wiem.

Czy jedyną różnicą pomiędzy Twoim sprzętem a głowicą z RW jest miejsce odbioru par? Rozumiem, że dimorth skrapla na maksa. Widzę, że w tym układzie nie ma jeziorka.
1. Po co w odnodze jest chłodnica, skoro skropliny z odnogi i tak są już wyłączane z obiegu?
2. Jak to jest, że "pierwsze pary" (nie poddane rektyfikacji, "świeże") nie mieszają się z "wzbogaconymi" w odnodze, bez zaliczenia dimortha?

Ogólnie nie bardzo rozumiem opisy sverige. Twoje - choć bardzo jasne - też powodują u mnie pewne wątpliwości. Niby widzę wszystko na filmie, ale nie umiem sobie tego wytłumaczyć. Byłym rad, gdybyś z dużą dozą wyrozumiałości spróbował mi objaśnić drogę par w takim układzie...
Maciej
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

atml
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 13 kwie 2010, 11:39
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: atml »

Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Niestety ;) , nasuwają mi się następne, dotyczące układu LM.
Mianowicie, czy przy takim rozwiązaniu, układ jest całkowicie bezpieczny.
Skoro na odbiorze jest zawór, zawsze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś zamknie go całkowicie. Wtedy, układ nie ma połączenia z atmosferą. Rozumiem, iż dostarczone ciepło, jest odbierane w chłodnicy Dimrotha i układ powinien być zbilansowany, ciśnienie nie powinno wzrastać. Jeśli jednak ktoś zastosuje zbyt krótkiego Dimrotha, lub puści za mały przepływ wody, przy zamkniętym całkowicie zaworze odbioru?
Wtedy, bilans nie koniecznie musi wyjść na zero, ciśnienie może zacząć wzrastać.
Może zbytnio teoretyzuję, lecz korzystając z Waszych pomysłów, usiłuję dopasować jakąś aparaturę dla siebie.Stąd moje obawy.

duszek666
20
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 2 lut 2010, 02:18
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: duszek666 »

Przyłączam się do prośby jak przysłowiowemu chłopu na miedzy bym prosił.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Kucyk »

Postaram się dziś (lepiej późno, niż wcale) odpowiedzieć na powyższe pytania Kolegów.
Przedtem jednak pragnął bym zaprosić do przeczytania ogólnego opisu pracy układu zawartego w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post24178.html#p24178
Maciej_K pisze:Jak to jest, że "pierwsze pary" (nie poddane rektyfikacji, "świeże") nie mieszają się z "wzbogaconymi" w odnodze, bez zaliczenia dimortha?
Rektyfikacja (rozumiana tu jako wzmocnienie par na drodze wymiany para - ciecz) nie zachodzi ani w Dimorth'cie, ani w "odnodze", ale poniżej - na wypełnieniu kolumny. Zatem pary wychodzące z kolumny są już "zrektyfikowane". Na skraplaczu nie występuje podawane przez Ciebie "wzmocnienie par" a jedynie ich skroplenie i to całkowite. Analogicznie sprawa się ma do omawianego onegdaj problemu ZP, gdzie ktoś chciał na siłę udowodnić, że para pobierana NAD zimnymi palcami jest bogatsza w alkohol, niż ta z POD paluchów. Prawda jest taka, że para ma ten sam skład nad i pod ZP.
atml pisze:nasuwają mi się następne, dotyczące układu LM.
Mianowicie, czy przy takim rozwiązaniu, układ jest całkowicie bezpieczny.
Skoro na odbiorze jest zawór, zawsze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś zamknie go całkowicie.
Układ jest otwarty. Na górze Dimortha jest otwór, w który dla metody CM wtyka się przystawkę służącą do odprowadzenia par i zamocowania termometru. Przy zastosowaniu metod LM i VM otwór pozostawia się niczym nie zamknięty. Zawór służy jedynie do miarkowania wypływu skroplin z "jeziorka" poza destylator. Po jego zamknięciu wszystkie skropliny będą spływać na wypełnienie kolumny.
Awatar użytkownika

marekb57
10
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 10 kwie 2010, 07:19
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: marekb57 »

Witam Kolege Kucyka :piwo:
Prosił bym aby Kolega już nie wymyślał nowego sprzętu bo zaczyna mi brakować kasy na jego robienie :bardzo_zly: .

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Markizpucek »

Dzisiaj po raz pierwszy widziałem te filmiki. Reakcja moja była jedna - zazdrość. Mam gdzieś mercedesy i porsche sąsiadów, ale takie szklane cacko to jest coś.
Kucyk jeżeli to możliwe to nagraj te filmiki jeszcze raz, ale tłem niech będzie żółta ściana to poprawi jakość obrazu i troszkę wolniej (dłużej - to nie seks).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Kucyk »

Proszę o chwilę cierpliwości. Jeśli odwilż potrwa na tyle długo, że odmarznie wąż zasilający bimbrofornię we wodę, to nagram nowe filmiki poglądowe z komentarzem. W tym celu nabyłem kamerę JVC Everio, bo jestem świadomy tego, że robienie filmów aparatem fotograficznym jest jakąś pomyłką.

brawerhood
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 24 kwie 2011, 13:18
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: brawerhood »

Witam Panowie.
Interesuje mnie wypelnienie tej kolumny, mianowicie czy stosowałeś rurki szklane już kiedyś w swoim sprzęcie, bowiem znawcy tego gatunku twierdzą ,że szkło jest najlepsze.
Wielki szacun:) Mam zamiar takie rurki zastosowac u siebie oto fotka.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Zygmunt »

bowiem znawcy tego gatunku twierdzą ,że szkło jest najlepsze.
To znawcy się mylą. Szkło ma tragiczny stosunek powierzchni do objętości i na wypełnienie nadaje się średnio...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

kostekm
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 26 lis 2013, 19:29
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: kostekm »

Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie mogę kupić te przystawki - LM lub VMcm (szklane).
Przeszukałem internet, ale nigdzie nie znalazłem jakiegoś sklepu lub producenta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Wald »

Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

votrox
100
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 13:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: votrox »

kostekm, ja mam na sprzedaż przystawkę VM. Pisz na PW to się dogadamy.

kostekm
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 26 lis 2013, 19:29
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: kostekm »

Myślisz,że nie umiem używać googla ?
Wpisz w wyszukiwarkę - "przystawka lub rozrząd LM" i spróbuj odnaleźć cokolwiek tzn. jakiegoś producenta !
Pozostałe ,podane przez Ciebie linki też nie prowadzą do żadnych producentów.Skąd mogę wiedzieć ,że jak ktoś produkuje szkło,to produkuje również szukaną przystawkę? Mam dzwonić do stu producentów???Żaden producent nie ma na swojej stronie inernetowej w katalaogu czegoś podobnego.Stąd moje pytanie. :google:
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Zygmunt »

Mam dzwonić do stu producentów???
Nie musisz, niektórzy odpisują na mejle.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

romam
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 kwie 2014, 13:14
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: romam »

Czy ktoś ma jakieś wymiary techniczne tej przystawki (na kolumnę ze szlifem 40/45) bo każdy z wykonawców do którego dzwonię "udaje",że w życiu tego nie robił .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kubek925
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 17 kwie 2014, 20:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 7 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: kubek925 »

Siemka
Wiem że pytanie może okazać się trochę słabe, ale w tym dziale myślę, że są znawcy szkła laboratoryjnego.

Chciałem zapytać o wasze opinie na temat takiej aparatury:
http://www.youtube.com/watch?v=rQZ1wxdt7Ik

Zastanawiam się czy montaż dodatkowej kolby podgrzewanej z nasadką (bądź dwu szyjnej) to dobra idea oraz jak bardzo poprawi to efektywność bądź jakość destylatu. Proszę o odpowiedź.

glikol
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 13 sty 2014, 16:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: glikol »

Witam,
gdyby ktoś chciał się pozbyć przystawki szklanej (LM/VM, 45/40), poproszę o kontakt.
Pozdrawiam

kostekm
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 26 lis 2013, 19:29
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: kostekm »

Wątpię czy ktoś jeszcze "pracuje w szkle". Zostało nas już chyba niewielu, reszta to sami "metalowcy".
Zadzwoń do firmy Labit, zrobią Ci, bo oni to kiedyś robili (również dla mnie) i wiedzą o co chodzi.

glikol
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 13 sty 2014, 16:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: glikol »

Znam Labit, robili mi Dimortha oraz dzieloną kolumnę. Teraz czekam na ich ofertę cenową na LM/VM. W międzyczasie podpytuję, może tu ktoś się chce pozbyć takiej przystawki :) Ponadto pod kolumną siedzi mi zbiornik 10L a chciałbym się przesiąść na coś większego. 20L ze szlifem 45/40 kosztuje majątek, więc opcją jest podpięcie KEG'a. Połączenie stali ze szkłem nie jest trywialne i za bardzo popularne, więc jeśli ktoś ma namiary na takiego magika co wykonuje takie produkty, to poproszę o kontakt.

pozdrawiam

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: greg0004 »

Zapytaj w laborszkło.

glikol
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 13 sty 2014, 16:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: glikol »

mufa.jpg
Witam,
w kwestii podpięcia kolumny szklanej znalazłem takie rozwiązanie. W Labicie zamówiłem 10 cm rurkę szklaną zakończoną szlifem 40/45. Rurka jest wpuszczona w mufę (i uszczelniona silikonem) z gwintem wkręcanym w KEG (30L). Teraz w zależności od potrzeb na KEG'u mogę postawić w przypadku smakówek krótką kolumienkę z miedzią (albo owocem jałowca, etc.) lub przy rektyfikacji dłuższą szklaną kolumnę ze sprężynkami stalowymi (ewentualnie obydwie). Nie zrezygnuję za szkła (choć czasem coś pęknie), możliwość obserwacji procesów zachodzących w kolumnie bardzo cieszy moje oko :) Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: Szlumf »

glikol pisze:
mufa.jpg
W Labicie zamówiłem 10 cm rurkę szklaną zakończoną szlifem 40/45. Rurka jest wpuszczona w mufę (i uszczelniona silikonem) z gwintem wkręcanym w KEG (30L).
Też jestem fanem szkła. Napisz ile ta przejściówka kosztowała.

glikol
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 13 sty 2014, 16:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: glikol »

Szkiełko kosztowało 45 pln + transport 25. Jakiś czas temu jak stacjonowałem w wawce to Labit za free dowoził produkty w stolycy (do regionów po lewej stronie Wisły).
Awatar użytkownika

rastahnu
100
Posty: 141
Rejestracja: środa, 6 lut 2013, 20:41
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + Dimorth

Post autor: rastahnu »

A ja zamówiłem w Chemland złącze 45/40 (http://sklep-chemland.pl/index.php?gdzi ... duktu=3921). Długość bez szlifu 15 cm. Koszt z przesyłką 50,18 PLN. Do połączenia ze stalą zamówiłem "kolumnę" 10 cm z kołnierzem z KO 60,3 mm i w tą kolumienkę mam zamiar zamontować szklaną złączkę.

Do końca tygodnia powinienem otrzymać zamówione produkty z KO, także w weekend wrzucę fotki i opis.

Darek
rastahnu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów szklanych”