[ZP+RZ docelowo ZP] GALERIA BOGDANA I

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: bogdan »

Witam Szanownych Bimbrologów, Bimbrostetów i wszelkiego rodzaju Kapaczy!! :poklon;
Moja przygoda z bimbrem zaczęła się w roku 1972 lub 73. Sprzęt wyglądał tak: duży gar ca 10l do środka wstawiało się stelaż na którym leżała miska, największa jaka do gara weszła. stelaż utrzymywał krawędź miski nad lustrem zacieru, a poniżej górnej krawędzi gara. Na gar stawiało się dużą miskę i napełniało się ją wodą. Zacier grzał się, parował, chłodził o górną miskę i kapał do dolnej. Wodę oczywiście trzeba było wymieniać i co jakiś czas bimber z dolnej miski pobierać. Metoda prymitywna. Starsi Kapacze ją na pewno znają, a młodsi niekoniecznie.
Następnym sprzętem była bańka na mleko z wężownicą miedzianą w puszce po ogórkach konserwowych i dwa odstojniki. Było to w latach osiemdziesiątych gdy gorzałka była na kartki. Potem długo, długo nic, czyli sklepowa. I tak było do stycznia tego roku, kiedy z nudów wpisałem w Google hasło "bimber", no i stało się, otworzyłem stronę: http://alkohole-domowe.com Byłem w szoku, z zapartym tchem przeczytałem wszystko, szczególną uwagę przywiązałem do schematów aparatury i opisów tego co one potrafią.
(Niestety w tamtym momencie nie zajrzałem do forum) Już na drugi dzień przygotowywałem sie do produkcji własnego bimbrofora. Dodam jeszcze, że w wyniku i na skutek czytania forum, czyli Was Szanowni Kapacze i dzięki Wam dokonywałem trzykrotnej zmiany konstrukcji. Pierwsza to druga grzałka, druga to zimne palce, trzecia śrubunki na dole i górze kolumny umożliwiające łatwą wymianę lub mycie wypełnienia.
Swój sprzęt do destylacji chciałem wstawić w galerię w momencie uruchomienia, lecz nie wytrzymałem i robię to teraz, brak na nim wężyków z wodą chłodzącą, nie jest mocno skręcony więc w niektórych miejscach trochę krzywo wygląda. Mam nadzieję, że mi to odpuścicie.
Zacznijmy od dołu. KEG 50l ociepliłem pianką gr 6 mm ścianki wkoło oraz górę, z góry też wstawiłem termomanometr oraz zawór bezpieczeństwa, tak na wszelki wypadek. W dolnej części grzałki 1500W z niepotrzebnym termostatem przerobionym do 95 stC łącznie z drugą grzałką 2000W pomaga rozgrzać psotę, potem jest wyłączona. Jest tam też termometr. Regulację ułatwia regulator z płynną regulacją. (Pokazałem w inyym temacie)
DSCN1875.JPG
DSCN1876.JPG
Kolumna, część dolna: w oryginalny korek dospawałem śrubunek a do śrubunka rurę o średnicy 51 mm wewnątrz
DSCN1878.JPG
Kolumna część górna: śrubunek taki jak na dole, dwa termometry, jedem orientacyjny z alarmem i drugi precyzyjny dokładność 0,1 stC no i oczywiście chłodnica szklana. Rurka doprowadzająca parę do chłodnicy jest tuż nad kolumną łączona (łatwy transport i składowanie)
DSCN1880.JPG
DSCN1873.JPG
Termometr góra, zwóćcie uwagę na uszczelnienie: wspawana rurka fi 12 na nię nałożony wężyk silikonowy fi 10 i korek silikonowy z otworem wiertło fi 6 - pewne i proste połączenie.
DSCN1879.JPG
DSCN1875.JPG
Jak wspomniałem wcześniej, kolumnę wyposażyłem tak na wszelki wypadek w refluks zewnętrzny, odbiór regulowany zaworkiem kulowym 1/4" (czarne pokrętło)
DSCN1883.JPG
Druga przeróbka, wstawienie zimnych palców, widok z lotu ptaka. ha ha
DSCN1844.JPG
No i jeszcze zasilanie wody podwójne, osobne do ZP i RZ
DSCN1882.JPG



Mam nadzieję, że udało mi się w miarę czytelnie wszystko pokazać.
Aha. W poniedziałek 09 marca nastąpi uroczyste lub nie uruchomienie (nieodwołalnie).
Oczywiście uruchomienie udało się, i ciągle trwa :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2009, 21:00 przez bogdan, łącznie zmieniany 3 razy.

pozdrawiam Bogdan

KGB - pasjonat
100
Posty: 132
Rejestracja: wtorek, 10 lut 2009, 14:49
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: KGB - pasjonat »

Nie kocham zimnych palców a tak to jet okej i podoba mi się kolegi sprzęt.
Widać że kolega ma smykałkę i pojęcie.

Pozdrawiam.
Użytkownik zbanowany od 30.IV.2009r.

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: bogdan »

Dziękuję za uznanie! Ale jak zauważyłeś zapewne mam też RZ.

pozdrawiam Bogdan

KGB - pasjonat
100
Posty: 132
Rejestracja: wtorek, 10 lut 2009, 14:49
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: KGB - pasjonat »

Tak widziałem u kolegi refluks zewnętrzny,
Martwi mnie tylko jedna sprawa , czy wcześniej na takich sprzętach już psociłeś.
Jeśli nie to wież mi na zimnych palcach i refluksie zewnętrznym dług będziesz musiał popracować zanim uzyskasz wprawę i zadowolenie.
Chodzi mi tu o stabilizację kolumny.
Będzie to trudne , ale życzę powodzenia.
Użytkownik zbanowany od 30.IV.2009r.

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: bogdan »

Jutro się okaże, zaczynam!!!

pozdrawiam Bogdan

KGB - pasjonat
100
Posty: 132
Rejestracja: wtorek, 10 lut 2009, 14:49
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: KGB - pasjonat »

Pamiętaj że nie tylko regulacja refluksu zewnętrznego wpłynie na stabilizacji kolumny ale też i zimnych palców przez jej regulację za pomocą zwiększania czy zmniejszania przepływu wody.
Użytkownik zbanowany od 30.IV.2009r.

waldekzet
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 18:12
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: waldekzet »

bogdan pisze:Dziękuję za uznanie! Ale jak zauważyłeś zapewne mam też RZ.
witam jeżeli działa jak wygląda to gratuluję tworzę coś podobnego z tym że zamiast zimnych palców zastosowałem w środku spiralę z rurki miedzianej około 12 zwoi
poz.nowy psotnik

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: bogdan »

Dzieki za uznanie. Działa bardzo dobrze, wręcz pysznie :D . Za pierwszym razem i trochę drugim nie wszystko może wyjść tak jakby się chciało, trzeba wyczuć kolumnę, siedziałem, obserwowałem, regulowałem i nie opuszczałem na krok, teraz to już jazda bez trzymanki, przychodzę, zmieniam butelkę, spojrzę na termometr i wychodzą, mogę spokojnie wyjść na dwie godziny, a psota sama sie psoci.
Myślę, że Twój instrument (węzonica czy ZP to prawie to samo) też da Ci dużo satysfakcji.
Ja zrobiłem wersję ZP + RZ, ten drugi się nie sprawdził w moim przypadku, więc go odstawiłem, za chłodnicą nie mam żadnego zaworu a odbiór reguluję wodą na ZP i mocą grzania.

pozdrawiam Bogdan

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: bogdan »

Nie mogłem wstawić zdjęć w pierwotnego posta więc spróbuję tutaj

Do gotowania małych ilości przecierów smakowo-zapachowym zmontowałem takie oto urządzenie. I tu ciekawostka, w galerii Kol. Kwacha pt óżne destylatory znajduje sie wypisz-wymaluj taki sam garnek. Ja swój wymyśliłem osobiście i wtedy jeszcze tamtego nie widziałem. Czuję się jednak w obowiązku uznać tamten kociołek jako pierwowzór.
Wyjaśnię dodatkowo, że uszczelkę zrobiłem z wężyka silikonowego rozcietego wzdłuż, wężyk ten założyłem miedzy krawędź garnka a pokrywkę.
DSCN1899.JPG
I regulator wygląda jakoś podobnie :D
DSCN1868.JPG
Do precyzyjnej regulacji napływu wody użyłem takiego zaworka o konstrukcji zbliżonej do iglicowego.
DSCN1889.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pozdrawiam Bogdan

marer
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 15 lis 2008, 21:18
Krótko o sobie: Ja nie wielbłąd , napić się muszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky , winiak , koniak , brendy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: marer »

Witaj Bogdan
Możesz mi powiedzieć gdzie można dostac taki zaworek ?
Pozdrawiam Marer.

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: bogdan »

Oczywiście kolego Marer. Napisałem to już w temacie Deflegmator-zimne palce, ale chętnie tu skopiuję. Niestety nasze forum trochę się zbałaganiło, i tródno znaleźć to czego szukamy.
Witam.
Mam dla miłośników dobrej i precyzyjnej regulacji przepływu dobrą wiadomość, znalazłem odpowiedni zawór.
W mojej aparaturze zastosowałem ZP (chwała ci Calyx) lecz jaki by to nie był reflux, potrzebny jest precyzyjny przepływ. Znalazłem firmę która oferuje takie zawory a nazywa się BIBUS-MENOS i handluje pneumatyką oto link do niej, na stronie można znależć jednostkę handlową w całej Polsce, więc każdy może sobie w niej kupić za 55,00zł za 1/2" mniejsze są tańsze.

http://www.bibusmenos.pl/pl/dystrybutorzy

W ofercie ja nie znalazłem takiego zaworu, lecz podam Wam indeks towaru z faktury:
2820-1/2 to jest indeks dla 1/2" , dostępne są różne średnice i rodzaje gwintów: wewnętrzne, zewętrzne, zewn/wewnętrzne. Jeśli powołasz się na ten indeks, dostaniesz taki właśnie zawór.

pozdrawiam Bogdan

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: bogdan »

A oto moja kolumna ZP po przebudowie, reluks zewnętrzny wyrzuciłem, jako że był zupełnie nieprzydatny.
DSCN1919.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pozdrawiam Bogdan

sorontar
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2009, 21:02
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: sorontar »

Tylko pozazdroscic udanej aparaturki :respect: . A ile zajmuje przepuszczenie calego kega?
Pozdrawiam

Autor tematu
bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: GALERIA BOGDANA

Post autor: bogdan »

Srednio 1,0l psoty 95-96%/h. Wlewam ca 40l więc z rozruchem około 5h. Jak psocę drugi raz (zawsze to robię) to w Kegu jest 15l (tyle osiągam z beczki 120l) spirytusu rozcieńczonego do 45% (na oko) to trwa znacznie dłużej. Podstawiam butlę 5l i budzik nastawiam na budzenie za 4h itd aż do rana :D

pozdrawiam Bogdan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”