Elektryzowanie alkoholu - książka z 1925

Wszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji, zapachów drożdży itp...

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
50
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Elektryzowanie alkoholu - książka z 1925

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Trafiłem na książkę Teofila Ciesielskiego "Miodosytnictwo" z 1925r. A tam coś takiego:
Elektryzowanie napojów zalecają w nowszych czasach niektórzy jako środek, doprowadzający je do szybkiego dojrzewania. Doświadczenia w tym kierunku robione wykazują, że silniejszy prąd elektryczny, przepuszczany przez napoje zawierające alkohol, nadaje im tej właściwej woni jaką posiadają słodkie południowe wina; jest to capach i smak charakterystyczny, tak zwany chlebowy, którego wina południowe nabierają przez to, że stoją przez dłuższy czas na słońcu, w niepełnych beczkach, a więc w styczności obfitej z powietrzem. Smak ten i zapach przy cięższych winach jest przyjemnym, przy lekkich, stołowych niemile odbija. Dłuższe działanie silnego prądu elektrycznego wpływa atoli szkodliwie na napoje, gdyż niszczy w nich woń im właściwą i czyni je niesmacznymi. Działanie prądu elektrycznego polega na jonizowaniu tlenu, który działa wtedy na napój energiczniej, jak zwykły tlen powietrza. Białe wina znoszą w ogóle lepiej wpływ prądu elektrycznego, podczas gdy czerwone wina tracą przy działaniu jego stanowczo na wartości.
Przy czystym etanolu temat jest nieco bardziej skomplikowany (pomijając efektowną ekspozję i pożar przy braku dobrej wentylacji). Aby elektroliza zadziałała to jednak musi być przepływ prądu - etanol prądu nie przewodzi (19.5 Megaohma na cm), czysta woda też średnio. Więc miałoby to co najwyżej sens aby dosypać tam czegoś przewodzącego (sól kuchenna odpada bo niszczy nierdzewkę) a potem przepędzić raz jeszcze. Ewentualnie ktoś sobie do wina spróbuje :).

Z tego co widzę w wyszukiwarce to temat kiedyś poruszył jedynie kol. @Vinagaut
Ostatnio zmieniony sobota, 23 wrz 2023, 21:52 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie destylatu”