Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23

Post autor: kivlow »

Hejka,
posiadłem kolumnę i zaczynam zabawę z destylacją ale hehe jako że jestem spaczony zero jedynkowym myśleniem chcę sobie zrobić sterownik do kolumienki.
Wiem są dostępne na rynku ale po co kupować jak można sobie (jak się człowiek zna) zrobić samemu i to w pełni konfigurowalnego sterownika (jak ogarnąłem od projektu do wykonania drukarkę corexy 3d i frezarkę cnc to raczej dam radę ).
Projektuję i programuję od 15 lat więc coś tam się znam.

Projekt przewiduję na raspberry pi 3 (dlaczego nie arduino - bo wolę mieć zapas mocy obliczeniowej i fajny interfejs ;P ) i pythonie.
Jak to ma wyglądać :
raspberry steruje grzałkami czyta z czujników temp i ciśnienie i algorytmem PID dobiera parametry grzania, otwarcia zaworów iglicowych krokowcami (przy 1/4 kroku rozdzielczość zaworu będzie 800 kroków na obrót zaworu a to już nadmiarowa dokładność kapania urobku) itd.

Problem jest tylko że nie ma nigdzie opisu na forum procesu pod czyściochę oraz smakowe na pełnej i krótkiej kolumnie czysto informatycznego pod zaprojektowanie całości.
Doświadczenie w wytwarzaniu mam żadne więc z niego skorzystać nie mogę a fajnie było by jednak ogarnąć całość w elektronice i ewentualnie robić korekty niż pierw X razy robić proces żeby liznąć temat i dopiero programować.

Na start i tak wszystko zaprogramuję tak aby proces robić z panela dotykowego ręcznie(otwieranie zamykanie temperatura grzania kolumna keg) bez algorytmów ale PID później warto dodać żeby proces był w pełni powtarzalny :]

Tak więc na start dwa proste pytania:
1) cukrówka pod 96% z kiedy puszczam wodę w skraplacz gdy temp na kolumnie dochodzi do jakiejś wartości czy od razu na start.
1.1) grzanie ile mocy pchać w grzałki gdy temperatura na kolumnie rośnie aby ustabilizować kolumnę - jest jakaś stała wartość czy warto tak sterować grzaniem aby utrzymać jakąś zadaną wartość w kegu ?? chodzi o nie marnowanie energii grzałkami no i mniej wody traconej przy przepływie przez skraplacz.
2) owocówki - czy reguluję mocą grzałki po delikatnej stabilizacji czy wzrost temp następuje przez to że odbieram urobek z max otwartym zaworem iglicowym ??

Oczywiście to tak na wstępie i na pewno więcej pytań się urodzi w trakcie ;P
Jak całość od strony elektronicznej oraz programowej będzie gotowe to zrobię jakiś filmik z działania może ktoś będzie chętny żeby skorzystać.
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Post autor: rastro »

kivlow pisze: Projekt przewiduję na raspberry pi 3 (dlaczego nie arduino - bo wolę mieć zapas mocy obliczeniowej i fajny interfejs ;P ) i pythonie.
Grubo... no ale takie czasy... do tego zastosowania wystarczy jakiś Cortex-M no do fajnego interface lepiej jakiś -M4 ze ze sporą ilością pamięci. Jak olejemy interface (znaczy nie będzie fajny, a tylko funkcjonalny) to pewnie i to Arduino spokojnie da radę i się będzie jeszcze nudzić. Dobrze że w czasach Atari, Commodore, Amigi i Spectruma nie wiedzieliśmy że aż tak potrzebny jest zapas mocy ;)
kivlow pisze: raspberry steruje grzałkami czyta z czujników temp i ciśnienie i algorytmem PID dobiera parametry grzania, otwarcia zaworów iglicowych krokowcami
Ja bym się nie pchał w PID, ale jeżeli już to warto zdecydować się na jeden parametr. (jeżeli ma być sterowana moc grzania i otwieranie zaworów - to będą dwa sterowniki PID). Jak to wszystko zacznie falować to zawór rozpadnie się po dwóch procesach.
kivlow pisze: Problem jest tylko że nie ma nigdzie opisu na forum procesu pod czyściochę oraz smakowe na pełnej i krótkiej kolumnie czysto informatycznego pod zaprojektowanie całości.
Jak nie ma skoro jest. Pełno tego na forum, ... tobie chodzi o analizę albo jakiś projekt czy jakieś inne wymysły (sporo jest teraz takich modnych), no takiego gotowca niestety nie ma.
kivlow pisze: Doświadczenie w wytwarzaniu mam żadne więc z niego skorzystać nie mogę a fajnie było by jednak ogarnąć całość w elektronice i ewentualnie robić korekty niż pierw X razy robić proces żeby liznąć temat i dopiero programować.
Tak dobrze to nie ma, na forum jest masa informacji jak użytkownicy prowadzą proces, można z tego korzystać.
kivlow pisze: Tak więc na start dwa proste pytania:
1) cukrówka pod 96% z kiedy puszczam wodę w skraplacz gdy temp na kolumnie dochodzi do jakiejś wartości czy od razu na start.
1.1) grzanie ile mocy pchać w grzałki gdy temperatura na kolumnie rośnie aby ustabilizować kolumnę - jest jakaś stała wartość czy warto tak sterować grzaniem aby utrzymać jakąś zadaną wartość w kegu ?? chodzi o nie marnowanie energii grzałkami no i mniej wody traconej przy przepływie przez skraplacz.
2) owocówki - czy reguluję mocą grzałki po delikatnej stabilizacji czy wzrost temp następuje przez to że odbieram urobek z max otwartym zaworem iglicowym ??
1. Ja bym dał sondę termometru gdzieś w głowicy i wodę odkręcił po osiągnięciu jakiejś założonej temperatury, po co marnować wodę wcześniej.

1.1 Tutaj dał bym tak że rozgrzewanie moc max, a po osiągnięciu temperatury ścinasz moc do ustalonej dla konkretnej rury i wypełnienia. Tutaj nie wiem tylko którym termometrem się sugerować.

2. Moc zwykle jest stała, dalszy proces to już są różne szkoły, jedni walą na otwartym zaworku inni preferują nieduży reflux. Natomiast sytuacja jest chyba bardziej skomplikowana i nie da się tego tak zwyczajnie zautomatyzować bez jakiejś kontroli sensorycznej.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Post autor: kivlow »

Rastro - dzięki za wyczerpującą wypowiedź :]
Co do zapasu mocy to bardziej chodzi o wodotryski typu kamerka, alarmy online, sam panel 7" itd a i muzyczka w tle się przyda ;P Myślałem o arduino uno i raczej też bym dał radę ale ostatnio sporo siedzę w ptyhonie i znam już biblioteki malinki więc będzie mniej problemów niż start z C i arduino i analogiem.

Co do PID to myślę po przekopaniu kilku tematów żeby sterował mocą grzałek (obu żeby zminimalizować szansę przypalenia ) i tak dobieranym ich parametrze aby jak najszybciej dojść do zadanej temp bez górki i utrzymywać ją chyba po temp na kegu a po stabilizacji kolumny grzać tym parametrem już do końca procesu - chyba że lepiej jest jednak trzymać zadaną temp bo jak rozumiem gdy odbieram towar to w kegu jest coraz mniej cieczy więc temp będzie rosła przy tej samej mocy grzałki.
Krokowiec będzie sterował zaworem upustowym tak aby temp na górze kolumny była stała dla danego wyboru produkcji (z tablicy będzie czytana odpowiednia wartość po ciśnieniu) i tu albo prosty whlie albo też pid żeby parametr nie uciekał skokowo.

Co do tych opisów to chodzi mi o prosty przepis typu: start -> grzej max -> temp na kegu X and kolumnie Y = zadanej -> PID zmniejsza moc grzałek -> stabilizacja Z czasu -> zaworek na A otwarcie przez Z` czasu na przedgon -> itd ;P
Takie myślenie kolejnością procesów i zmiennymi - wiem żona na mnie narzeka jak wszystko tak analizuję nawet katar u dzieciaków.


Co do punktów o wiele jaśniej mi się zrobiło - lecz jak piszesz że "ustalasz moc dla konkretnej rury" nie rozumiem tej kwestii. Znaczy się jak ją wyznaczyć ten punkt aby nie grzać bez sensu bo z opisów na forum jest cała paleta przy dajmy to kegy 30L i aabratku jedni walą 2kw po stabilizacji inni 1.5kw a i czytałem o 700-900W a to już mega spore rozbieżności.
Czyli pytanie jak wyznaczyć moc grzałek po osiągnięci zadanej temp w kegu/głowicy (czyli po grzaniu na max) aby proces zachodził stabilnie oraz z sensowną prędkością.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Post autor: robert4you »

Poczytaj moje posty na tym forum i na białym konkurencyjnym. Oczywiście tych o sterowniku.
A nastanie jasność.
Jest tam też udostępniony kod dla ESP więc nie będziesz miał problemów.
PS

Regulator PID i silnik krokowy moim zdaniem do niczego nie jest potrzebny. Testowałem, szkoda zachodu.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Post autor: kivlow »

Super wątek - gratuluję :klaszcze:

Mógł byś napisać jakie elektrozawory kupujesz do tego projektu, co by nie brać niesprawdzonych od żółtych braci ;P
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 wrz 2018, 13:41 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytujemy posta poprzedzającego w całości.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Post autor: robert4you »

Takie biało niebieskie całe z plastiku. Nic się z nimi nie dzieje. Obrazek

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Post autor: kivlow »

A tego C2H5OH nie będzie wytrącać - nawet petg nie lubi alko.
Ok w specyfikacji korpus jest z POM-u a on świetnie znosi alko nawet czyste :]
Graty bo to taniej o dobre 300% niż najsłabszy nierdzewny :klaszcze:

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Elektoronika i sterownik do kolumienki aabratek - pytania o proces destylacji

Post autor: kivlow »

P.s. a jak/ czym dzielisz ujście z kolumny na te 3 zawory ??
ok kupiłem u żółtych coś takiego nierdzewka :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”