Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Jak sprawdzić samogon

Postautor: radius » czwartek, 6 sty 2011, 20:02

Szanowni Koledzy Smakosze Domowych Wyrobów Alkoholowych :!:

Mając dostęp (grzecznościowy) do chromatografu, pokusiłem się, trochę z własnej ciekawości, trochę aby i inni mogli to skomentować o analizę próbki samogonu.
Psotka była wyprodukowana z wina winogronowego na zwykłym pot stillu, pędzona dwa razy, bez jakiegokolwiek oczyszczania. Moc - 82%.
A oto wydruk : "Czy wiesz co pijesz :?: "
IMG.pdf

Czekam jeszcze na odczynniki aby zrobić próbę BENEDICTA (@Zygmunt :ok: ) jako, że chromatograf nie był wykalibrowany na cukry, a przekalibrowanie niestety kosztuje :cry:
Pozdrowienia dla wszystkich pędzących - w naszym fachu, nie ma strachu :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

pkac6
50
Załączniki

Postautor: pkac6 » czwartek, 6 sty 2011, 21:38

Wielka prośba do Radiusa.
Czy mógłbyś opisać wynik tego badania, o czym mówią poszczególne piki na wykresie i liczby pod nim. Wielu z nas nie wie jak odczytać twoje wyniki, chętnie dowiedzieliby się ale wstydzą się przyznać, że nie wiedzą co tam jest napisane.
Pozdro.

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » piątek, 7 sty 2011, 09:03

Sam nie jestem ekspertem od chromatografu, więc poproszę osobę robiącą badanie o dokładne wyjaśnienie, jak będzie mi robić analizę cukrówki. A na razie jedna konkluzja:
nie bać się metanolu :!: Wynik na wydruku - 8.42640e-1 mg/ml - to 0,84264mg/ml. Inaczej ujmując; w 1 litrze alkoholu etylowego 82% (taki był badany) znajduje się 842,64mg alkoholu metylowego, a najmniejsza zanotowana dawka śmiertelna dla człowieka - podaję za Wikipedią - wynosi 143mg/kg wagi ciała. Tak więc przy średniej wadze ciała 80kg, trzeba by wypić jednorazowo ponad 13,5 litra 82% bimbru żeby się zatruć metanolem :!: :!: :!: Wcześniej jednak zabije nas, nasz własny, "nieszkodliwy" etanol :cry:
SMACZNEGO :ok:

Dodano:
Post poprawiłem po "konsultacji" z kol. Jagermeister
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Vandal
30
Ulubiony Alkohol: browarek
Załączniki

Postautor: Vandal » piątek, 7 sty 2011, 10:05

Dla porównania fajnie jeszcze by było mieć wydruk z wódek państwowego monopolu.
Ciekawe jaki byłby wynik :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » piątek, 7 sty 2011, 10:12

OK! dla porównania, zrobię również analizę "dobrej" sklepowej wódy np. Finlandii lub coś podobnego :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Jagermeister
2
Krótko o sobie: http://alkohole-domowe.com/forum/jagermeister-t3293.html
Ulubiony Alkohol: "300"
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Jagermeister » czwartek, 27 sty 2011, 22:29

8.42640e^-1= 0,842640 o ile mnie pamięć nie myli
0,8mg w jednym ml
800mg w litrze
z tego co ja zrozumiałem to w 1 litrze roztworu było 800mg metanolu, czyli 0,8g, czyli prawie tyle co nic. Wiadomo, że czym więcej tym gorzej.

Wikipedia: "Alkohol metylowy jest silną trucizną, 8-10 gramów powoduje ślepotę, 12-20 gramów – śmierć. Jest szczególnie niebezpieczny gdyż łatwo go pomylić z alkoholem etylowym."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alkohol_metylowy

//post zedytowany
Ostatnio zmieniony piątek, 28 sty 2011, 18:59 przez Jagermeister, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 29 sty 2011, 14:14

Mój błąd, zwracam honor :poklon; Jako, że po zakończeniu edukacji, ćwiczenia laboratoryjne od 30 lat mam głęboko w :dupa: , źle zinterpretowałem zapis na wydruku chromatografu, myląc wykładnik potęgi z notacją wykładniczą :oops: To Kolega Jagermeister ma rację, co nie zmienia faktu, że taka ilość metanolu w żaden sposób nie może nam zaszkodzić.
A więc - AVE BIMBER :!:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki
Re: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatogra

Postautor: radius » sobota, 19 lut 2011, 09:59

Szanowne Grono Bimbrownicze :!:
Mam już wynik analizy chromatograficznej bimberku zrobionego z nastawu cukrowego. :lol:
Jako, że nie posiadam skanera, chromatogram zamieszczę w poniedziałek (brat ma to urządzenie), a dzisiaj dla zaostrzenia apetytu poinformuję Was, że destylacie z cukrówki również znajduje się alkohol metylowy, ale w ilości 10-cio krotnie mniejszej niż w destylacie owocowym. Myślę, że ten alkohol wziął się z drożdży, w końcu to substancja organiczna.
A dla podgrzania atmosfery, kolejna informacja; mam także analizę zawartości metali w destylacie, z nastawu grzanego w aluminiowym zbiorniku. Baaardzo ciekawe wyniki :!:
Ciekawe ilu z Was poogryza pazury w oczekiwaniu na zamieszczenie ich na forum. Będą w temacie "Bimber z rodzynek, czyli rzecz o aluminium i Alzheimerze" :czytaj:
Pozdrawiam i życzę cierpliwości.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

gotiger
150
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Załączniki

Postautor: gotiger » sobota, 19 lut 2011, 11:28

Radius, nie drażnij się z tym skanowaniem, tylko bierz aparat cyfrowy w łapki i zrób zdjęcia (szybciej i prościej będzie).
Potem zmniejsz trochę, albo przerzuć do pdfa, na jakiegoś hosta wrzuć i wklejaj na forum :ok:

A tak wogóle to dobra robota - niech Ci zawsze 96+ płynie :D

P.S. brakiem skanera się tak szybko nie wykręcisz, chyba, że nie masz i aparatu (w co trochę wątpię) :?

Pozdrówka

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 19 lut 2011, 22:41

Dalsza część eksperymentu; chromatogram destylatu cukrowego :czytaj:
Nastaw cukrowy zrobiony był na drożdżach typu turbo - "Czarownica" - bez żadnych innych dodatków. Destylacja jednokrotna na zwykłym pot stillu dała moc 46%. Destylat rozcieńczony do 40% poszedł na chromatograf. Oto wynik analizy bimberku;
etanol2.jpg

Jak widać, w destylacie cukrowym również znajduje się alkohol metylowy, ale jak pisałem we wcześniejszym poście, uważam, że jest to związane z obecnością substancji organicznej jaką są drożdże. Wynik 6.2829e-2 mg/ml to 0,062829 mg/ml, a więc 62,829 mg w litrze destylatu o mocy 40%
Dla porównania jeszcze raz zamieszczam chromatogram destylatu owocowego
etanol.jpg
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

olo 69
650
Załączniki

Postautor: olo 69 » sobota, 19 mar 2011, 10:55

Czyli jednak miałem rację. :mrgreen:
Metanol powstaje zawsze podczas fermentacji alkoholowej.

Zygmunt napisał(a):
metanol jest produktem ubocznym przemiany pektyn, więc nie ma go WCALE w nastawach cukrowych.

olo 69 napisał(a):
Moja wiedza mi mówi że metanol jest zarówno w nastawach cukrowych jak i owocówkach.
Z tym że w nastawach z owoców jest go zdecydowanie więcej.
Pozdrawiam,olo 69

Awatar użytkownika

gobo
100
Załączniki

Postautor: gobo » sobota, 19 mar 2011, 11:20

Zgadzam się z Zygmuntem, że nastawy cukrowe nie zawierają metanolu, możliwe są jedynie wielkości śladowe. Zupełnie podobnie ma się sprawa ze spirytusem z melasy - produktem ubocznym cukrowni, zawierającym około 50 % sacharozy a 80% suchej masy (gęsta , ciemnobrązowa ciecz.). Nie tak dawno była jeszcze surowcem w dużych gorzelniach przemysłowych a jest też surowcem do produkcji drożdży piekarskich. Ciekawe, czy istniała by możliwość jej zakupu i w jakiej cenie? Może ktoś z forumowiczów ma pod nosem Cukrownię lub Drożdżownię i zasięgnąłby w tej sprawie wiadomości

P.S.
J. Jarociński K. Jarosz "Gorzelnictwo i Drożdżownictwo" str. 120, tabela X-1 Skład zacierów odfermentowanych podają między innymi:
Alkohol metylowy w zacierach ziemniaczanych i zbożowych - 0,02% do 0,03%
Alkohol metylowy w zacierach melasowych - 0%
Nie kwestionuję wyników chromatografu, ale to tylko jedna analiza.

@Radius
1. Czy nastaw cukrowy był klarowany?
2. Czy i jaka pożywka była dodawana do nastawu?

Awatar użytkownika

Kerry
150
Krótko o sobie: Nie do końca poważnie ;)
Ulubiony Alkohol: Łycha :>
Załączniki

Postautor: Kerry » sobota, 19 mar 2011, 14:06

Jednak w owocówce jest go 13 razy więcej.
Tak czy inaczej, trzeba odrzucać pierwsze skropliny.
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 19 mar 2011, 14:17

@gobo, nastaw nie był niczym klarowany, nastąpiło tylko klarowanie grawitacyjne, naturalne. Do nastawu nie była stosowana żadna inna pożywka, oprócz drożdży tzw. Czarownica, patrz tu http://www.destylacja.com/8KG_TURBO_JAS ... a-312.html.
Te śladowe ilości metanolu mogły się wziąć właśnie z drożdży, pożywki i enzymów w nich zawartych.
@Kerry, nawet gdy byśmy nie odlewali tej przysłowiowej "pierwszej pięćdziesiątki" to i tak by nam to nie zaszkodziło :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

gobo
100
Załączniki

Postautor: gobo » sobota, 19 mar 2011, 15:04

@olo 69
No więc znalazłem to forum, ten post z badaniem chromatograficznym, oto link, którego Kolega nie zechciał podać:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 027d#80797

A oto wynik badania, który przeszedł moje najśmielsze oczekiwania: 0,01% metanolu - wielkość śladowa w porównaniu do innych zanieczyszczeń. 35 razy mniej niż n-butanolu i 23 razy mniej niż n-pentanolu.

Cytuję:
Skład destylatu bez uwzględnienia wody (% masowy):

Metanol 0,01%
Etanol 99,41%
n-butanol 0,35%
n-pentanol 0,23%

„Oznaczona zawartość etanolu w badanej próbce z uwzględnieniem zawartości wody wynosi 86,61% masowych, co w przeliczeniu na % objętościowy wynosi 89,15%.”
Koniec cytatu.
Dziękuję, kończę temat.
Pozdrawiam Gobo
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 mar 2011, 08:40 przez gobo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

olo 69
650
Załączniki

Postautor: olo 69 » sobota, 19 mar 2011, 16:54

Zauważ że ilość metanolu 0,01% jest w destylacie robionym bez refluksu ale po oddzieleniu przedgonu.A przecież w przedgonie znajduje się największa ilość metanolu.
Gdyby destylat był badany razem z przedgonem to metanolu było by znacznie więcej.
Z tego wniosek że sam nastaw cukrowy zawiera dużo więcej metanolu niż 0,01%.
Ile?Nie wiem ale ważną wyjaśnioną rzeczą jest to że nastawie cukrowym metanol na pewno występuje.
Pozdrawiam,olo 69

Awatar użytkownika

gobo
100
Załączniki
Re: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatografu

Postautor: gobo » środa, 21 gru 2011, 11:07

Przypadkowo wpadła mi w ręce Polska Norma „Wódki gatunkowe – Pobieranie próbek i metody badań” i jest tam punkt 3.10.2. Oznaczanie zawartości alkoholu metylowego metodą chromatografii gazowej – patrz załącznik poniżej. W punkcie 3.10.2.3. Odczynniki i roztwory podpunkt e) Alkohol etylowy nie zawierający metanolu o mocy 90% obj. np. spirytus rektyfikowany melasowy.

Zatem spirytus rektyfikowany melasowy nie zawiera alkoholu metylowego, a nawet jest wzorcem do oznaczania tegoż w innych produktach alkoholowych..

Ponieważ melas jest produktem ubocznym przy produkcji cukru, śmiem twierdzić że tym bardziej spirytus rektyfikowany z nastawu cukrowego, a więc surowca o wiele bardziej czystszego od melasy nie może zawierać alkoholu metylowego. Mało,nie ma go nawet w zacierach melasowych za Jaroszem i Jarocińskim „Technologia Gorzelnictwa – tom II”. Taką też wiedzę wyniosłem ze szkoły i praktyki zawodowej w gorzelni melasowej przy Cukrowni Chełmża.

Szamottomasz
20
Krótko o sobie: robię fajne rzeczy
Ulubiony Alkohol: własny
Załączniki

Postautor: Szamottomasz » środa, 4 sty 2012, 14:42

Dzisiaj uzyskałem dostęp do chromatografu i wrzuciłem swoje wyroby
1. cukrówko - jabcówko, śliwko, gruszkówka
2. calvados - z przepisu Kucyka

W jednej i w drugiej próbce stwierdzono śladowe ilości aldehydu ( poniżej 1 promila), śladowe ilości octanu metylowego i metanolu,
Ze względu że gonione było raz na pot stilu, stwierdzono również obecność alkoholi wyższych propanol, butanol, a nawet hexanol oraz kwas octowy.

Wszystko to w ilościach śladowych w stosunku do etanolu.

Z racji tego że calvados było na pulpie z całych jabłek ( nie chciało mi się obierać), pojawiła się większa ilość metanolu ( ten się bierze z estrów zawartych w woskach które są na skórce).

Podsumowując: ile by tych dodatków nie było to i tak pojawiały się w ilościach śladowych.
Ponieważ analiza była robiona w laboratorium, które jest nastawiane na badanie alkoholi, miałem okazje zobaczyć wyniki analizy widmowej czerwonego jaska ( straszne paskudztwo) i finladnii ( przytarganej z samolotu), finlandia miała w sobie w zasadzie tylko etanol, żadnych dodatków.

kotton pisze:Witam

Odnosząc się do zamieszczonych wykresów - jak należy interpretować wynik zawartości octanu etylu z wykresu pierwszej (owocowej) próbki?

Należy interpretować że jest w śladowych ilościach i się nim nie przejmować ;)

olo 69 pisze:Zauważ że ilość metanolu 0,01% jest w destylacie robionym bez refluksu ale po oddzieleniu przedgonu.A przecież w przedgonie znajduje się największa ilość metanolu.

Dla dobra nauki, w najbliższej przyszłości zarezerwuję sobie cały dzień i wpadnę "na chromatograf" z próbkami przedgonu, gonu i pogonu.
Niestety badanie jednej próbki zajmuje około 15 minut. Co przy kilkunastu próbach robi już konkretny czas.
Ostatnio zmieniony środa, 4 sty 2012, 17:54 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ortografia, ogonki, interpunkcja

kotton
10
Załączniki

Postautor: kotton » środa, 4 sty 2012, 18:26

Czekam w takim razie na wyniki badań:)
Jak wygląda ten potstill kolegi?

Szamottomasz
20
Krótko o sobie: robię fajne rzeczy
Ulubiony Alkohol: własny
Załączniki

Postautor: Szamottomasz » środa, 4 sty 2012, 21:28

Wygląda jak termos :)

Obrazek

zakupiony na alle, taki kompakcik na początek aby nauczyć się podstaw
Ostatnio zmieniony środa, 4 sty 2012, 21:35 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytujemy posta bezpośrednio poprzedzającego

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”