E=mc²

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy

Post autor: zielonka »

Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
koncentraty wina
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: E=mc²

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Tytuł jak to na Onecie.. typowy clickbait, a w artykule niemal zero treści.
Generalnie od dawna wiadomo, że otw nie odpowiada na wszystkie pytania, bo i jest teorią cząstkowa.

Mimo wszystko, na pytania, na które potrafi odpowiedzieć, odpowiada zgodnie z prawdą.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

Niestety muszę się zgodzić z kolegą jednak chciałem pokazać że teorii budowy świata jest więcej niż dwie i chciałe wywołać naszych fizyków do tablicy coby trochę z innych kierunków popatrzeć. Myślę że tak jak poprzednicy nie będę daleki od prawdy że ta bomba to by jednak powstała bez Einsteina - po prostu zamiast C do kwadratu byłby współczynnik gęstości materii o wartości np -od ch...a . I też by zadziałało. Bo człowiek małpa ciekawa i tak by grzebał i tak by grzebał - z bogiem a nawet mimo boga.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: E=mc²

Post autor: MASaKrA_Domingo »

No właśnie ciekawe jest to, że zaraz po powstaniu OTW wielu fizyków było przekonanych, że musi być prawdziwa, gdyż była "piękna". Samo to, że najważniejszy wzór jest tak krótki i tak prosty.

To prawda, że gdyby nie Eistein, byłby ktoś inny - w końcu ktoś by na to wpadł. Może nawet jeszcze nie dziś.
Nie mniej, wszystko jest trudne, póki prostym się nie stanie.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

Ce kwadrat czyli 300000 x300000 to równie dobry współczynnik jak "od uja" czy też " ile polska długu ma " Tak - ta lapidarność wzoru mogła urzec wielu ale to wg mnie też jego słabość - no bo E w jakich jednostkach w jakich m a to c akurat niby w kilometrach a skąd ? Byłbym bardziej wierzył gdyby te parametry pochodzily wprost z atomu - czyli m jako masa i c jako predkość elektronu np. . Ja wiem że teraz większość fizyków leży i rechoce bo jednostki moga być umowne ale jednak bez przełożenia ich na nasze nic by się nie wyliczyło (czy aby na pewno? ). W sumie wzór zgrabny i objasnia wiele ale podejrzewam że daleko mu do prawdy.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Zielonka, co Ty pijesz? :respect: Ja też chcę :odlot:
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: E=mc²

Post autor: rastro »

Nalew na magicznych liściach :hahaha: :hahaha:
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: E=mc²

Post autor: lesgo58 »

Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: E=mc²

Post autor: Doody »

Na takim sprzęcie jeszcze nie pędziłem :hahaha:
Pozdrawiam
Darek

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: E=mc²

Post autor: michal278 »

Kwestia aksjomatów w fizyce i matematyce jest bardzo złożona. Do tego względność układów. Światło i jego dualizm korpuskularno falowy to już w ogóle masakra.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

jakis1234 pisze:Zielonka, co Ty pijesz? :respect: Ja też chcę :odlot:
Wpadnij na zlota może coś dowiozę.
A tymczasem uprzejmie proszę o przeprowadzenie dowodu że 300 000 do kwadratu to jest dokładnie to a nie np 325000 km do kwadratu albo 275 000 ? jakie obliczenia na to wskazują ?
bo chyba nie powierzchnia zniszczonej Hiroszimy jako wynik rozpadu niewiadomej ilości jąder ?
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Na zlocie jestem i chętnie spróbuję Twojej ambrozji :)
A co do prędkości światła, to akurat jest dosyć dobrze udowodnione, teoretycznie musisz zapytać pana Maxwella, ja się nie podejmuję wytłumaczyć jego równań, bo sam ich nie rozumiem. To właśnie z równania fali elektromagnetycznej wychodzi wzór na prędkość światła. Praktycznie też jest to wykazane. Prędkość światła to jego długość razy częstotliwość, a w przypadku światła laserowego te parametry można zmierzyć dokładnie. Inna sprawa to prawdziwość wzoru Einsteina, ale różne zjawiska akurat ten wzór potwierdzają. Coś mam wrażenie, że będzie o czym gadać nad tym jeziorem :)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: E=mc²

Post autor: kiwitom23 »

To właściwie dotyczy się fal elektromagnetycznych, a to dość szerokie pojęcie. Przyzwyczailiśmy się do pojęcia "światła", bo tylko taki malutki wycinek tych fal, a właściwie częstotliwości tych fal możemy doświadczać empirycznie przez nasze niedoskonałe narządy wzrokowe. A fale elektromagnetyczne, to przecież idąc od dołu fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, fale rentgenowskie i promieniowanie gamma. To jest pełne spektrum, czyli nawet ciepło (podczerwień) które odczuwamy na skórze, to też światło, tylko innej częstotliwości.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: E=mc²

Post autor: rozrywek »

Oj będzie o czym gadać nad tym jeziorem.
Preędkość światła, z góry ustalone TEORETYCZNIE.
A czy tego światła nic nie potrafi hamować i spowalniać? Albo przyspieszać?


Czy aby na pewno prędkość światła w próżni jest taka sama jak na dnie Rowu Mariańskiego???

A próżnia jest tak naprawdę czym?
Stanem nijakim? Obojętnym? Ani przyśpieszaczem ani spowalniaczem.


Coś ustalmy, próżnia to coś, co naprawdę co powoduje?
Patrząc w kategorii różnych fal

Przestaje się coś poruszsć bo nie ma oporu?
.popatrzmy na ....rybę.
Porusza się dzięki czemu?
Bo woda stawia opór.
W smole nie popłynie za szybko, opór za duży, ale w spirytusie też nie, bo opór za mały.
A w próżni to już by ryba nawet nie drgnęła z miejsca o milimetr.
Czy mam rację, czy złym tropem podążam? Wyjaśnijcie koledzy.

Lubię matematykę, lubię fizykę, ale za cienki w uszsch jestem, aby chociaż to ogarnąć szczątkowo
Ale też lubię, a nawet uwielbiam logikę.
A najbardziej to co nielogiczne i niewytłumaczalne.
Albo palec boży, albo prawa których jeszcze nie znamy, stawiam na prawa, ten palec jakoś mnie nie przekonuje
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Preędkość światła, z góry ustalone TEORETYCZNIE.
Nie, doświadczalnie też.
Czy aby na pewno prędkość światła w próżni jest taka sama jak na dnie Rowu Mariańskiego???
Nie, nie jest. Prędkość fali elektromagnetycznej (jak słusznie zauważył Kiwitom, światło to mały wycinek tej fali) jest różna, w zależności od ośrodka. Ta, o której mówimy, to prędkość w próżni. I wtedy jest ona maksymalna.
Przestaje się coś poruszsć bo nie ma oporu?
.popatrzmy na ....rybę.
Porusza się dzięki czemu?
Bo woda stawia opór.
W smole nie popłynie za szybko, opór za duży, ale w spirytusie też nie, bo opór za mały.
A w próżni to już by ryba nawet nie drgnęła z miejsca o milimetr.
Czy mam rację, czy złym tropem podążam? Wyjaśnijcie koledzy.
Z rybą masz racje, ale fotony to nie ryby, nie poruszają się dzięki oporowi. ;)
Rozrywek, wszyscy tutaj jesteśmy za ciency.
Jak czytam książki popularnonaukowe o fizyce kwantowej, to widzę jaka to abstrakcja i jaką potężną wiedzę trzeba mieć, żeby coś rozumieć.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

Ja jak chodzi o prędkość światła z jej wielkościa się nie kłóce bo to dało się zmierzyć dość dokładnie. Ja raczej wątpię w to że akurat ona a raczej jej kwadrat jest własciwym współczynnikiem do obliczenia ilości energii jaką posiada materia. Samo pojęcie masa ? to jest niby co ? kilogram ? ale ołów ma w kilogramie w ciul więcej wszystkiego niż mój ukochany wodór, - hmm a może nie ? może po prostu z powodu biedy w elektronach cząstek wodoru na kilogram trzeba więcej ? co jest masą ? jeśli masa czyli materia niesie tę energię to ołów powinien rozpieprzać w ciul a wodór trochę mniej w ciul. A ten kudłaty geniusz napisał po prostu masa. Niby słusznie bo kazda materia jakąs mase ma a ta jej masa jest energią ale ....aby to dobrze zaciemnić trza było jebnąć konkretną liczbę współczynnika i ..poszło w pizdu z tą Hiroszimą. Tak że wg mnie Einstein po prostu powiedział że w materii jest od ciula energii a że zapodał coś co trudno zmierzyć a ładne było to i mamy teraz problem z Ukrainą co nie ma bomby i z Rosją co ją ma.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: E=mc²

Post autor: kiwitom23 »

Oj będą pogawędy, oj będą. Kosmologia, fizyka teoretyczna, fizyka kwantowa i genetyka to moje prawdziwe koniki. Jednym słowem, to gdzie jest najwięcej niewiadomych. @rozrywek, światło nie płynie z tą samą prędkością, najprościej można to zaobserwować przy rozczepieniu, czyli albo pryzmat, albo zwykła tęcza na niebie. Wszystko zależy od ośrodka w jakim się porusza. Próżnia to nie jest nicość, gdyż cały czas tworzą się tam cząstki na setki ułamka sekundy i znikają. Tego dowiodły doświadczenia w Wielkim Zderzaczu Hadronów pod Genewą. Fotony są falą, ale okazuje się, że elektrony po części też, stąd też nieintuicyjna teoria nieoznaczoności Heisenberga, czyli albo wiadomo jak szybko zapierdziela rozrywek po ośrodku, albo wiadomo gdzie akurat jest. Jednego i drugiego równocześnie nie da się ustalić nawet Pegasusem... oj można by pisać i pisać
zielonka pisze:co jest masą ?
Bozon Higgsa nadaje masę.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 lut 2022, 14:32 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

Bozon Higgsa nadaje masę.
No dobra leżę i skamlam - jeszcze tylko bozonów mnie brakowało. Problem w tym że kudłaty koleś bladego pojęcia o istnieniu bozona nie miał.
Pewnie tez dlatego jego teoria nie dość że się nazywa ogólną to jeszcze względności . Tak że ogólnie rzecz biorąc trza by wrócić do szkoły i ciutek podpytać. Czasu coraz mniej bo Czarnek czuwa aby się nam we łbach zbytnio nie poprawiło a mój kolo od fizyki na studniówce dostał w pysk i może być niechętny do wyjasnień jaka była energia i masa piąchy która mu na niebiesko oko podmalowała. Żeby nie było - to nie była moja piącha.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 lut 2022, 14:48 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: E=mc²

Post autor: kiwitom23 »

@zielonka to chyba najprostsze video, które tłumaczy zależność wzoru e=mc2 i bomby atomowej. To powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Pozdrawiam
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: E=mc²

Post autor: Doody »

Jak napisałem że przy prędkości światła masa rośnie do nieskończoności to cwaniaczek Masakra napisał siadaj pała masa się nie zmienia. To posłuchaj cwaniaczku filmiku ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

https://youtu.be/yU4oiVDQ5xw?list=RDCMU ... 5cjg&t=223

Ten film wreszcie potwierdza to co twierdzę od początku - mało być od uja to jest i to do kwadratu.
Wiem że czepiłem się aby ta teoria dawał szansę cokolwiek policzyć i to zapewne moje niedokształcenie tak mi kazalo. Ten wzór to po prostu opowieść - TEORIA a wzór ją jakby reprezentuje -mówi jak sie ma jedno do drugiego ale jednak nie jest tak że precyzyjnie . po prostu pi razy drzwi kolega kudłaty zauważył czy też ogłosił iż możliwa jest taka zależność - weź młotek rzuć nim odpowiednio mocno i bedzie rozpierducha.
Tyle to wiedziałem już w podstawówce rzucając piłkami lekarskimi w biegających kolegów.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 lut 2022, 17:16 przez zielonka, łącznie zmieniany 2 razy.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: E=mc²

Post autor: kiwitom23 »

Doody pisze:przy prędkości światła masa rośnie do nieskończoności
Oczywiście, że rośnie w nieskończoność, dlatego nic nigdy nie osiągnie prędkości światła. Fotony nie mają masy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

Brak masy wynika z tej teorii - zgodnie z nią gdyby ją miały zapierniczając tak szybko musialyby ją mieć nieskończoną a wtedy wszechświat musiałby implodować zniknąć. A jeśli prędkość światła nie jest wielkością najwyższą ? a foton przy swojej prędkości wykazuje się jednak nieskończenia małą ale jednak masą ? Otóż jeżeli współczynnikiem nie jest prędkość światła mamy jeszcze coś do odkrycia.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 lut 2022, 17:29 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Generalnie w fizyce kwantowej nie mówi się o masie, tylko energii. Nie o cząstce, tylko fali. To zupełnie zmienia optykę i likwiduje różne dylematy, jak na przykład dualizm korpuskularno-falowy. Dla mnie to już jednak za wysoki poziom rozważań.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: E=mc²

Post autor: michal278 »

Fizyków gnębi od Newtona czasów pytanie: od czego zależy masa.
Jest fajna teoria że masa i wszystkie siły, cały nasz świat to zasługa zakrzywienia i deformacji przestrzeni. Światło, które ma masę zakrzywia się i z tego wynika jego falowość.
Nasz umysł potrafi tylko mierzyć długość i tylko w 4 wymiarach. Jesteśmy bardzo ułomni.


Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

tkaczu
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2020, 21:41
Re: E=mc²

Post autor: tkaczu »

Doskonały wykład profesora Meissnera rozjaśnia wiele kwestii.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 lut 2022, 21:24 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.

witas
30
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2021, 14:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: E=mc²

Post autor: witas »

kiwitom23 pisze:dlatego nic nigdy nie osiągnie prędkości światła
Chyba to jest tak, że obiekty posiadające masę (czyli materialne?) nie osiągną tej prędkości.
Krótki filmik o tym jak przekroczyć prędkość światła - ale tu mamy do czynienia z punktem niematerialnym:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: E=mc²

Post autor: Doody »

Wykład prof. Meissnera, tak naprawdę powinien być obowiązkowy napoziomie ósmej klasy podstawówki a już na pewno na poziomie klasy maturalnej. Wtedy ta "niedostępna" dla "pospulstwa" fizyka staje się w miarę przejrzysta. Wyjaśnia pięknie, że wzór E=mc2 tak naprawdę dotyczy olbrzymiej energii jaka drzemie w ciele, które się nie porusza, choć we wzorze jest prędkość i to ogromna ;)
Pozdrawiam
Darek

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: E=mc²

Post autor: michal278 »

Są cząstki które mają masę i poruszają się z prędkością światła. Są to neutrino.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Cząstki masywne nie mogą osiągnąć prędkości światła, iż wymagałoby to niekończonego wkładu energii. Jeśli zatem neutrina mają masę (a obecnie już wiemy, że ją mają), to nie mogą poruszać się z prędkością światła. Jednak z uwagi na fakt, że masa neutrin jest niezwykle mała, prędkość docierających do nas (np. ze Słońca) neutrin jest tylko nieznacznie mniejsza od prędkości światła — w wielu pomiarach ta różnica okazuje się mniejsza niż błąd pomiarowy.
Jako ciekawostkę można wspomnieć, iż w roku 2011 wiele poruszenia wywołały wyniki eksperymentu OPERA, wedle których neutrina miałyby poruszać się szybciej niż światło. Kilka miesięcy później znaleziono jednak błąd w układzie eksperymentalnym i ostatecznie okazało się, że jednak prędkości światła neutrina nie przekraczają.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 lut 2022, 15:13 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

Aż mlaskam z radości czytając kolegów i oglądając filmiki -miód na serce moje i umysł prowadzić takie dysputy. Nie jestem zbyt lotny w tych fizycznych zawiłościach ale temat poza polityką religią i rządem daje zajebisty odpoczynek od emocji i stresu. Jadziem dalej. Co więc teoretycznie wynikneło po przypuszczeniu że te neutrina zapieprzają szybciej od swiatła ? ktoś coś ?
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Gdyby tak było, to diabli by wzięli teorię względności i wzór E=mc2 zostałby tylko tytułem filmu czy piosenki :)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

No chyba nie do końca - teoria się obroni ale c kwadrat jako maks już nie - po prostu współczynnik niekoniecznie musi być trafiony ale zasada że ze wzrostem prędkości cos tam rośnie juz tak
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: E=mc²

Post autor: zielonka »

napiszmy to trochę inaczej - c kwadrat rowna się E/m - jakie wtedy będą wnioski ? może rozpieprzając dokładnie odmierzoną ilość materii damy radę zmierzyć ten pieprzony kwadrat ? Tylko czy umiemy juz zmierzyć ile energii to rozpieprzenie spowodowało ?
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

W transformacjach Lorentza, jeżeli prędkość ciała osiąga prędkość światła, w mianowniku pojawia się zero.
A jak wiemy, "nie dziel cholero przez zero" ;) https://home.agh.edu.pl/~kakol/efizyka/ ... nu01c.html
Pozdrawiam z opolskiego.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: E=mc²

Post autor: michal278 »

Jakis w pewnych układach matematycznych można dzielić przez zero. Nawet jeśli neutrina osiągnęły prędkość światła to to już przeczy wzorowi Einsteina bo neutrina MAJĄ MASE!!! Z fizyki relatywistycznej nigdy nie byłem dobry, wolę termodynamikę która akurat w naszym hobby jakże jest używana aż nadto często.
Kilka faktów z naszego wszechświata:
Nasz wszechświat nie jest euklidesowe. Znaczy to że suma 3 kątów w trójkącie między odległymi gwiazdami nie jest równa 180stopni. Co za tym idzie - najkrótsza odległość między dwoma punktami to nie odcinek prosty. Fizyka ma problem zarówno z bardzo małymi masami, jak i bardzo dużymi.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Nawet jeśli neutrina osiągnęły prędkość światła to to już przeczy wzorowi Einsteina bo neutrina MAJĄ MASE!!!
Nie osiągnęły.
Pozdrawiam z opolskiego.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: E=mc²

Post autor: michal278 »

Jakiś wg pomiarów jest to w błędzie pomiaru więc równie dobrze można powiedzieć że poruszają się.
To kolejna sprawa, czy antymateria będzie mogła się poruszać z prędkością <= prędkości światła?
Jeszcze raz: my potrafimy tylko mierzyć długość i zawsze względnie. To jak mamy zmierzyć coś dokładnie?
Równie dobrze mogę powiedzieć że ze względu na błąd pomiaru elektron nie może być w dwóch miejscach naraz czy coś nie może być nieoznaczone. A to podważa fizykę kwantowa. Nad tym pracował Einstein aż do śmierci.
NIE może tak być że jak coś pasuje to bierzemy tą teorie a jak nie to inna.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

tkaczu
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2020, 21:41
Re: E=mc²

Post autor: tkaczu »

Możliwe jest przekroczenie prędkości światła ale tylko w ośrodku materialnym.Przykładem jest promieniowanie Czerenkowa.
[https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_Czerenkowa]
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: E=mc²

Post autor: jakis1234 »

Michał, nie bardzo już wiem o czym rozmawiamy, więc daję sobie spokój.
Za cienki jestem, żeby obalać teorię względności :)
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”