dziwny nalot na winie

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Pawel176
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 13 paź 2022, 06:48

Post autor: Pawel176 »

Witam, pod koniec sierpnia postanowiłem zrobić wino z malin. Wszystko było dobrze jednak ostatnio pojawił się na wierzchu dziwny nalot. Co to może być i czy ewentualnie wino da się jeszcze uratować ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: dziwny nalot na winie

Post autor: radius »

O kurna :o
Czarci krąg na powierzchni wina :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Twonk_2
30
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2022, 19:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: dziwny nalot na winie

Post autor: Twonk_2 »

Fotka trochę rozmyta. Moim zdaniem, jeśli to nie pleśń to raczej nalot powstały z namnożenia się bakterii kwasu mlekowego.

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: dziwny nalot na winie

Post autor: HeniekStarr »

Glukozę się miesza z płynem, a nie posypuje z wierzchu jak gofry.
A poważnie , to jeżeli jest to wino po fermentacji burzliwej, zlane znad owoców, to na zdjęciu wydaje się, że nie masz zalanego balonu pod korek. Duża powierzchnia płynu ma kontakt z powietrzem. Zlej do mniejszego balonu, dolej innego wina, wsyp na dno kulek szklanych, byle podnieść poziom płynu. A na smak co masz? Próbowałeś tego?

Autor tematu
Pawel176
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 13 paź 2022, 06:48
Re: dziwny nalot na winie

Post autor: Pawel176 »

W smaku i zapachu nie wyczuwam nic niepokojącego. Mniejszego balonu nie mam ale spróbuję ogarnąć żeby uzupełnić balon.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 paź 2022, 16:52 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: dziwny nalot na winie

Post autor: Szlumf »

Możesz też zamiast uzupełniania dodać CO2 z innego nastawu. Możesz też sam zrobić CO2. W internecie jest parę domowych metod. Ja stosuję słoik z 2 otworami w wieczku. W jedną dziurę wciskam szczelnie wężyk doprowadzony do balonu z winem. W drugą wężyk, którym do słoika wleję wodę. Do słoika wsypuję suchy kwasek cytrynowy i sodę. O ile dobrze pamiętam po równo objętościowo. Mieszam zawartość. Zamykam szczelnie słoik i za pomocą strzykawki wlewam wężykiem wodę. Jeżeli zanurzysz wężyk poniżej poziomu wina w balonie to będziesz widział efekty.

wawaldek11
2500
Posty: 2913
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: dziwny nalot na winie

Post autor: wawaldek11 »

Ten czarci krąg jest chyba odwzorowaniem zagłębienia w dnie balonu, w którym zalega więcej osadu drożdżowego. I nim zachodzi silniejsza fermentacja, lub co gorsze jakieś inne procesy.
Pozdrawiam,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”