Znaleziono 14 wyników

autor: dzierga
czwartek, 20 paź 2022, 09:57
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Słaby "uciąg"?!
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2921

Re: Słaby "uciąg"?!

Może faktycznie zabawa ze zmniejszaniem odbioru w końcowej pozwoliło by na odebranie przynajmniej tych 0,3l. Jednak tak tak napisałeś to już zabawa:)
Kolejny testowy nastaw już czeka ( 7kg/x 3,5 l wody/połowa paczki MS) zobaczę co z tego wyjdzie i napiszę.
autor: dzierga
środa, 19 paź 2022, 22:01
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Słaby "uciąg"?!
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2921

Re: Słaby "uciąg"?!

Jestem po pierwszym graniu po wprowadzeniu zmian.
Nastaw sporządzony wg w/w założeń przerobiony do -4(to tak na oko)- czyli tu sukces.
Podczas procesu wyszlo:
250 ml przedgon
2,6 l odbiór
Ok 300 ml pogon
Co myślicie? Czy coś jeszcze da się z tego wykręcić?
autor: dzierga
czwartek, 6 paź 2022, 10:01
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Słaby "uciąg"?!
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2921

Re: Słaby "uciąg"?!

No fakt zazwyczaj sugeruje się tym co jest napisane w przepisie na drożdżach... W zasadzie z tych moich 8 kg nastawów nigdy nie wyszło więcej jak 3,3 l.. ale do rzeczy: Cukromierz pokazuje dobre wskazanie- na wodzie 0 Blg. Biorąc pod uwagę w/w wskazówki, celem testu następny nastaw zrobię tak 6 kg c...
autor: dzierga
środa, 5 paź 2022, 21:50
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Słaby "uciąg"?!
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2921

Słaby "uciąg"?!

Dobry wieczór wszystkim. Chciałem się poradzić odnośnie uzysku spirytusu przy procesie rektyfikacji na kolumnie aabratek. Zazwyczaj robię nastaw z 8 kg cukru i drożdży T-48, uzupełniam woda do 25 l, temp. Pracy nastwau 28 stopni ( grzałka). Cukru po ok. 7 dniach jest zazwyczaj 3 blg i nie chce już s...
autor: dzierga
piątek, 21 wrz 2018, 13:59
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8369

Re: Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!

Jeszcze takie pytanko: czy płyn do odpędu należy sklarować? np. za pomocą turbo klaru lub czegoś innego?
autor: dzierga
czwartek, 20 wrz 2018, 11:51
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8369

Re: Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!

Rozumiem, że przy robieniu odpędu zawór jest otwarty na max od samego początku tj. od skoku temperatury w kolumnie i pierwszych kropel? Czy zatem do odpędu stosować wypełnienie, czy ma to sens? Czy wypełnienie dać dopiero przy 2 destylacji?
autor: dzierga
czwartek, 20 wrz 2018, 08:28
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8369

Re: Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!

Ok dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie się rodzi:
1. Czy robić najpierw odpęd( jeśli tak co co to nam daje?) czy jechać na gotowo od razu?
autor: dzierga
środa, 19 wrz 2018, 19:54
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8369

Pierwsza śliwowica na Aabratku. Help Me!

Witam Wszystkich forumowych braci! Jako że jesień się zbliża a śliwek Ci u nas dostatek postanowiłem spsocić swoją pierwszą owocówkę i padło na śliwkę...! Obecnie specjalizuje się w spirytualiach tj. spirycie z cukru:) a to dlatego, że mam duże nalewkowe potrzeby:) własne oczywiście:). Psocę na typo...
autor: dzierga
czwartek, 20 lut 2014, 13:41
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7211

Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Przyjąłem wszystkie posty w tym wątku- przetrawie i dam znać co wyszło, "a koncert w sobotę" Przyznam, że pędzenie na raz czystości jakotakiej nie da- już to wypróbowałem w zeszłą sobotę i gdy miałem do porównania surówkę(teoretycznie bez pogonu) i spiryt 2 raz wygrany wieczorkiem, to przy...
autor: dzierga
niedziela, 16 lut 2014, 11:52
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7211

Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Jeśli chodzi o wypełenie to mam 125 cm zmywaków w ilości 260 gr/litr i 25 cm miedzi u dołu- zablokowałem je kawałkiem zmywaka, dosłownie takim kosmykiem, żeby miedź nie wypadła. więc chyba w miarę dobrze? Co do zalewania- to naocznie zobaczyłem gdzie popelniłem jaki błąd i tego będę się wystrzegał n...
autor: dzierga
niedziela, 16 lut 2014, 09:37
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7211

Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Jestem po drugiej destylacji więc opiszę swoje przeżycia. Do kolumny dałem 25 cm miedzi od dołu, zablokowałem zmywakiem a i od góry jeszcze trochę zmywaka weszło, więc o upchałem i tam. Keg zalany, rozgrzany i co... zauważyłem, że temp na 10 półce była wyższa niż za pierszym razem, pomyślałem, więc ...
autor: dzierga
czwartek, 13 lut 2014, 13:26
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7211

Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

...nauki ciąg dalszy, więc powziąłem następujące kroki: - wypełnienie miedziane(domowe sprężynki, pocięty drut, kawałki rurek miedzianych)25 cm od dołu to a propo s"jajecznego - poprowadzę odbiór serca do 97 stopni w kegu a reszta do pogonu, czy tak?? - przedgon ok 250 ml odbiorę godzinę Zmierz...
autor: dzierga
poniedziałek, 10 lut 2014, 13:16
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7211

Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Jak rozumiem stabilizacja 50-60 minut przed odebraniem przedgonów? Jeśli chodzi o systemy kolumnowe jeśli dobrze rozumiem chodzi o wypełnienie- od dołu do góry zmywaki tj 260gram na litr. Co do odbioru to tak jak pisałem wcześniej 200ml przedgonu, ok 3 litra serca a pogonów nie odbierałem- ale z teg...
autor: dzierga
poniedziałek, 10 lut 2014, 07:29
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7211

Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Wiszam Wszystkich Destylerów. W sobotę pierwszy raz udało się zagrać na moim(teścia) sprzęcie nabytym od kolegi SZAMET. Po zdobyciu troszku wiedzy na forum trochę go zmodyfikowałem i wyszło następujące: - Keg 50l w otulinie - Grzałki 2 x 2 kW - kolumna 150cm z rury fi 60,3 mm z wypełnieniem zmywakow...

Wyszukiwanie zaawansowane