Dywagacje jouu o ARPS

Dział, w którym znajdują się różne "napromieniowane ;) wiedzą" tematy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: jouu »

sorry ale nie chciało mi się czytać wszystkiego ;p

ale najprostszym sposobem jest zakup termostatu za parę zł z pralki automatycznej lub kuchenki gazowej posiada on regulacje od 0-90 st. ma sondę którą można umieścić na szczycie kolumny ustawić zadana temperaturę i będzie nam załączał lub wyłączał grzałkę takie rozwiązanie nadaje się również do jakiś piecyków zamiast grzałki podłączamy pompkę do regulacji temperatury oparów ja buduje sterownik takie jak do C.O. ale to już trochę roboty jak by ktoś potrzebował pomocy w tej sprawie pisać
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Calyx »

jouu pisze:...sondę którą można umieścić na szczycie kolumny ustawić zadana temperaturę i będzie nam załączał lub wyłączał grzałkę...
Wg mnie to jest błędne zrozumienie zasady działania kolumny.
Przy załączaniu i wyłączaniu grzania ustabilizowanie i później utrzymanie
stabilizacji jest niemożliwe. Grzanie musi być procesem ciągłym
a stabilną pracę uzyskuje się poprzez regulację powrotu.
Dlatego też zastosowanie regulatora prądu (np. od spawarki)
ma sens, natomiast termostatu "pyk, pyk" nie.

Jeśli jestem w błędzie, to proszę o wyjaśniający opis.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

jouu pisze:sorry ale nie chciało mi się czytać wszystkiego ;p
Skrajne lenistwo- po co w ogóle chcesz udzielać się na forum jak nie chce ci się czytać?
ale najprostszym sposobem jest zakup termostatu za parę zł z pralki automatycznej lub kuchenki gazowej posiada on regulacje od 0-90 st. ma sondę którą można umieścić na szczycie kolumny ustawić zadana temperaturę i będzie nam załączał lub wyłączał grzałkę
Zły pomysł. Calyx ma rację. Wiem to dlatego, że czasami chce mi się czytać...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

Termostat- sposób mało dokładny, ale przy prostocie jego wykonania i minimalnych kosztach...

dla bardziej wymagających i znających się trochę na elektronice proponował bym sterownik C.O.. On zapewni płynną regulację i odczyt temperatury z kilku punktów. Niestety jest parę godzin roboty i kilkadziesiąt złotych.

@zygmunt co do czytania to przeczytałem, ale nie tak dokładnie napisałem to żeby ktoś nie posądził mnie czasami o plagiat albo powtarzanie za kimś, możesz rozwinąć to "Wiem to dlatego, że czasami chce mi się czytać..."

@calyx a co lepsza regulację masz na pilnowaniu przez 10h 2-stopniowej grzałki ?

A co mają powiedzieć posiadacze piecyków opalanych drewnem? Taki termostat sterujący pompką od zimnych palców nie jest taki zły. Dodatkowym atutem jest cena i prostota wykonania, a temperatura oparów na szczycie będzie się wahała o parę stopni.
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

jouu pisze:temperatura oparów na szczycie będzie się wahała o parę stopni
No widzisz- sam sobie odpowiedziałeś. Tam temperatura ma być stała, ma się nie ruszać nawet o 0,1 stopnia. Zastosowanie termostatu będzie powodowało taką huśtawkę, że cały proces rektyfikacji szlag trafi...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

coś tam o automatyce wiem i powiem Ci że takie coś będzie bardzo trudno wykonać a dokładniej uda się tylko przy grzałce z płynna regulacja grzania i sterownik za kilkaset zł....

przy grzaniu paliwem stałym nigdy takiego czegoś nie uzyskasz no chyba ze przez cały proces będziesz ślęczał przy kolumnie i regulował cały proces ale chyba nie o to chodzi w tym temacie

a z paru termostatów tez można uzyskać kilku stopniowa regulacje
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Calyx »

jouu pisze:termostat sposób mało dokładny ale przy prostocie jego wykonania i minimalnych kosztach...
Jest zbędnym gadżetem, który w niczym nie pomoże a wręcz
utrudni psocenie. Podłączanie termostatu do grzałek to błąd
więc nawet niska cena nie będzie zaletą. To po prostu niepotrzebnie
wydana kasa.
jouu pisze:@calyx a co lepsza regulacje masz na pilnowaniu przez 10h 2-stopniowej grzałki ?
Tak, lepszą i nie ma znaczenia 2-stopniowość.
Używając grzałki i regulatora można ustalić moc
potrzebną do przeprowadzenia procesu.
Grzałka raz ustawiona grzeje cały czas jednakowo (bez za[wy]łączania).
i to gwarantuje stabilność kolumny.
Skąd Ty wziąłeś 10h :bezradny:
jouu pisze:..przy grzaniu paliwem stałym nigdy takiego czegoś nie uzyskasz no chyba ze przez cały proces będziesz ślęczał przy kolumnie i regulował cały proces ale chyba nie o to chodzi w tym temacie...
A to, to już totalna gimnastyka, kolumna i grzanie węglem?
O takim czymś jeszcze nie słyszałem. :bezradny:

jouu pisze:...dla bardziej wymagających i znających się trochę na elektronice proponował bym sterownik C.O. on zapewni płynna regulacje i odczyt temperatury z kilku punktów ...taki termostat sterujący pompka od zimnych palców nie jest taki zły ...
A coś takiego, to już inna para kaloszy. Jeśli potrafisz zmontować automatykę,
która biorąc pod uwagę odczyty czujnika będzie precyzyjnie sterowała powrotem,
to jak najbardziej, takie sterowanie będzie duuużym usprawnieniem.

Co innego jednak proponujesz w pierwszym poście a co innego sygnalizujesz
w kolejnym. Temat automatyki i sterowania powrotem
jest pewnie dla wielu Kolegów interesujący.
Jeśli "siedzisz w temacie" to może pokombinujesz
i napiszesz coś konkretnego o takim sterowaniu?

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

reasumując termostat chciałem umieścić na szczycie kolumny, nie na grzałce bo to fakt jest bezcelowe

jeśli ktoś w praktyce dobrał sobie moc grzałki i jedzie na tym kompocie to automatyka jest zbędna

ile czasu psoci się 50-30L ?

paliwo stałe drewno węgiel i wszystko co się pali to dobre rozwiązanie, widziałem na tym forum kilka projektów a regulacje temp. oparów można uzyskać przez zimne palce sterowane sterownikiem lub kilkoma termostatami (zakładając ze ma się je o tyle dokładne)

sterowniki do C.O. jest pełno schematów na www.elektroda.pl a najlepiej wykonać taki na uC atmega8 można w łatwy sposób uzyskać sterowanie pompka chłodnicy ZP oraz odczyt temperatury 1-4 miejsc (służę pomocą jak coś)
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

r4d3x
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 19:43
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: r4d3x »

jouujako że jesteś taki rozpisany to może byś mi pomógł z tym moim małym zagadnieniem?
r4d3x pisze:Witam!
Mam taki mały problem.
Mam grzałkę 2000W a sterownik obrotów (taki od odkurzacza) 1400W i wolę nie próbować tego podłączać razem bo jak się spali to kłopot następny i myślę nad podłączeniem do grzałki triaka co by zmniejszyć moc grzałki. Tylko czy mógł by mi ktoś najlepiej narysować czy wytłumaczyć na chłopski rozum jak to podłączyć najlepiej jakiś schemacik. ( wiecie tu grzałka 1 kabelek tu drugi tu itp.) tego triaka jak bo są 3 "druciku"
a j jaki to ma być triak jakiś symbol czy coś??

A i czy musi być jeszcze rezystor czy coś innego czy wystarczy sam triak?
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

ja bym wymienił triak w tym odkurzaczu na mocniejszy albo zbudował nowy regulator tu masz przykładowy

http://ancelektronik.elektroda.eu/reada ... ticle_id=9

tyle ze taki triak to będzie się dość grzał porównywalnie do tej grzałki ;p

tu jest przykładowy triak:
TRIAK BTA16/600 TO220
3.20 zł 600v / 16A wiec twoja grzałeczkę spokojnie powinien obsłużyć
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

r4d3x
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 19:43
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: r4d3x »

DSC_0160.jpg
Tak wygląda ten regulator mocy z odkurzacza
Triak to BTA12 6008

Wystarczy wtedy ze wstawię ten triak który mi zaproponowałeś i więcej nic nie muszę wymieniać?

Wstawić tam jeszcze jakiś może bezpiecznik 10A? (z tego co pamiętam to na prądowym idącym do regulatora??)

Ale jeżeli włożę ten regulator do jakiejś obudowy i wstawię tam wiatraczek komputerowy który będzie to chłodził to n ie będzie katastrofy chyba co?

Tak sobie teraz myślę że taki regulator mocy gdyby samemu zrobić to chyba koszt koło 10-15 zł więc nie dużo? a fotek mogę więcej wstawić. A co to jest to żółte i zielone z tym reg.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

zamiana powinna wystarczyć jeśli masz tam bezpiecznik 10A to wstaw 16A i jakiś kawal blachy alu przykręć pod niego(radiator) to pożyje dłużej, w puszkę jak najbardziej wiatraczek ustaw tak zęby owiewał go zimnym powietrzem i powiano wszystko grac ;]
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

jouu pisze:coś tam o automatyce wiem i powiem Ci że takie coś będzie bardzo trudno wykonać a dokładniej uda się tylko przy grzałce z płynna regulacja grzania i sterownik za kilkaset zł....
Nieprawda. Sam wspominasz o AtMedze w swoich dalszych postach. Zbudowanie komputerka na mikro klocku, nawet z jakimś małym LCD to maksymalnie kilkadziesiąt złotych jeżeli PCB zamówisz w "płytkarni" i uprzesz się na obudowę. W innym wypadku będzie to koszt znacznie niższy.


a z paru termostatów tez można uzyskać kilku stopniowa regulacje
Termostat to dobre rozwiązanie w żelazku, a nie w rektyfikacji. Tutaj liczy się jak największa stabilność warunków. Jeżeli upierasz się na sterownik cyfrowy to wystarczy jakiś AVRek + kilka czujników DS18b20- a jeżeli chcesz z kosztami zejść jeszcze niżej, to wystarczy w charakterze czujnika użyć diody 1n4001, która w zależności od temperatury zmienia swoją charakterystykę przewodzenia (i to dość dokładnie można zbadać nawet prostym komparatorem lub miliwoltomierzem).
Problem z takim sterownikiem lezy w napisaniu odpowiedniego softu. Nie wiem w czym programujesz (ja lubie C# i BASCOMa), ale uwzględnienie stabilności na górze wymagałoby od algorytmu najpierw stworzenia odpowiedniej bazy a potem stałego porównywania wyników. Tutaj nie może być tak jak w termostacie- "temperatura na górze wzrasta to wyłączamy druga grzałkę" bo to spowoduje wspomnianą przeze mnie huśtawkę. Tutaj potrzebne jest coś z goła innego... No ale próbuj, może Ci się uda...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Calyx »

Calyx pisze:...biorąc pod uwagę odczyty czujnika będzie precyzyjnie sterowała powrotem,
to jak najbardziej, takie sterowanie będzie duuużym usprawnieniem...
Zygmunt :) zacytowałem siebie ale pytanie jest
jak najbardziej skierowane w Twoją stronę.

Zastanawiam się czy sterowanie automatyką procesu rektyfikacji
nie jest tylko kolejną "zabawką" w naszym hobby.
Przy zastosowaniu głowicy NS psocenie jest niemal bezobsługowe
a i przy zastosowaniu deflegmatora (ZP) też przebiega właściwie
w stały sposób. Czy warto stosować taki dodatkowy system kontroli?

Oczywiście opinie i wypowiedzi innych Kolegów mile widziane :)

Pozdrawiam serdecznie Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

jak już prędzej napisałem i nie tylko ja jak się ma odpowiednio dobrana grzałkę to automatyka jest zbędna

natomiast z niekontrolowanym grzaniu lub za dużej grzałce taki termostat jest lepszy niż nic a jeśli się ktoś trochę zna to
warta jakiś sterownik na AVR-q i nikt mnie nie przekona ze termostat jest gorszy od pozostawienia aparatury bez kontroli... koszt prostego sterownika na avr to fakty zamknie sie w stówce ale taki profesjonalny C.O. to już ponad stówkę


jednak faktem jest ze naszym ojcom i dziadkom wystarczyły 2 garnki, miska i trochę chleba wiec jak również nie był bym za przerostem formy nad treścią


jak już wszystko będzie gotowe udostępnię cały projekt przeprowadzę tez specjalne testy z termostatem i wtedy przekonamy się co on jest wart :)
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

Calyx pisze: Przy zastosowaniu głowicy NS psocenie jest niemal bezobsługowe
a i przy zastosowaniu deflegmatora (ZP) też przebiega właściwie
w stały sposób. Czy warto stosować taki dodatkowy system kontroli?
Ależ drogi Calyxie, ja zawsze byłem przeciwko jakiejkolwiek elektronice mądrzejszej od termometru w naszym hobby! Dla mnie to przyjemność patrzeć na ANALOGOWE krople :-) Po prostu staram się Koledze Jouu wytłumaczyć, że takie rozwiązanie, żeby zdało egzamin musi być strasznie skomplikowane...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

eleswu
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 13:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: eleswu »

witam
większoś kolegów ma problem z grzaniem, ja tego nie mam. W moim pot stillu mam kociołek 20l. grzeję kuch elektr 2000w, potem wyłączam jedną grzałkę i do koncą grzeję 1000 lub 1200w (zależnie ile psoty).
Mam natomiast inny problem. Psocę na wsi, ok 5 km od domu. Po włączeniu czekam ok 1,5 godź, wylewam przedgony i muszę czekac, aż się skończy. Trochę mnie to wkurza. Trwa kilka godzin. Stosowałem wył czasowy. Ale niedokładne to i nadaje się tylko do pierwszego pędzenia. Przy drugim czekam aż moc spadnie do 40% i moge wyłączac. Stosując tabelę " temperatura a zawartośc alkoholu" stwierdziłem zgodnośc teorii i praktyki. I mam taki pomysł, żeby przy zastosowaniu elektronicznego regulatora temperatury, wyłączac grzanie przy 35% w pierwszym pędzeniu i 40% w drugim pędzeniu. Mam taki regulator i stosuje go jako termometr. Więc tak sobie wyobrażam: jadę, włączam szybkie grzanie, usuwam przedgon, włączam grzanie właściwe, ustawiam temperature po osiągnięciu której grzanie zostanie wyłączone, jade do domku spac:) Przyjeżdżam następnego dnia i zabieram urobek. Sprytnie wymyśliłem, nieprawdaż? Po spadku temp regulator bedzie chciał włączyc grzanie ponownie, ale za pomocą przekaźnika uniemożliwie to.
Co powiecie, miszcze w psoceniu, na taki plan? Wczoraj mi to przyszło do głowy (siedziałem i wąchałem opary), nie wiem jakie jeszcze aspekty stosowania tego w praktyce odkryję.
Czy ktos mial moze kiedyś taki pomysł i ma doświadczenie?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

Ja bym włączonej aparatury bez nadzoru nawet na godzinę nie zostawił- produkt wszak łatwopalny, więc o wypadek nietrudno...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

eleswu
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 13:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: eleswu »

a jakie zabezpieczenie zastosowac?. Bezpiecznik termiczny na kotle? dodatkowy termostat?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

Jak bym miał zostawić kocioł sam to zrobiłbym zdalną kontrolę temperatury, np. sms-em, do tego wyłącznik termiczny odłączający grzałki lub gaz przy przekroczeniu określonej temperatury w kotle. Obie te rzeczy nie sa problem jeżeli masz jakiś telefon i trochę wolnej gotówki...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: bogdan »

Koledzy, odpuśćcie sobie. Albo ponosisz ryzyko, i się oddalasz, albo nie i czuwasz.
Co będzie, jak wodę wyłączą?, co będzie jak wężyk pęknie lub spadnie?, co będzie jak któryś z Waszych elementów zabezpieczających padnie?
Może kamera i non-stop podgląd? Ja uważam, że najlepiej byłoby wyjechać z tym do lasu, jak zawżdy bywało? :hahaha:
Można się przed tym wszystkim zabezpieczyć, ale czy warto?

pozdrawiam Bogdan

eleswu
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 13:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: eleswu »

myślę o wyjeździe :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

-wrzuć to do kotła z woda (płaszcz wodny) zabezpieczysz w ten sposób przed przypaleniem i przegrzaniem....

- wyczaj jakiś system dolewający wodę do płaszcza żeby nie wyschła

- na kuchenkę wyłącznik czasowy

- zapewnij dobra wentylacje pomieszczenia+ opaska na każdy wężyk

- zabezpieczenie termiczne kuchenka ma sama w sobie wiec raczej nie ma sensu

- obczaj ile czasu zajmuje odparowanie całego kociołka, pierwszy raz poświeć trochę czasu i wykonaj pomiary ile czasu jak mocno grzać ile wody odparuje z płaszcza

- jakiś ruchomy blat z słoikami to towaru ze jak się zacznie psuć to nie wszystko tylko jedna partia

- ustaw to tak zęby wazie pożaru nic od tego się nie zajęło blaszany stół betonowa podłoga....

- i ostatnie czujnik odbioru towaru najłatwiej na mikro klocku krótki opis napewno za drobna opłata Zygmunt pomoże ci go zbudować.... Robisz taki mikro młyn... tak żeby kapiący towar obracał łopaty kołowrotka on obraca tarcze z dziurkami która zmienia na fotoelemencie stan 10101010101.... prosty wniosek jak nie kapie to stanie na 1 lub o
i w klocku piszesz programik ze jak się stan nie zmieni wciągu 2 min to off kuchenkę. Taki układ posłuży do wykrywania braku kompotu w kociołku lub pęknięcia czy nie daj boże zapchaniu węża... za materiał do łopaty o tarcze oczywiście blaszka miedziana

A wygląda to mniej więcej tak...
Obrazek


Polskie lasy, łąki... pędzić na łonie natury coś piknego... :D
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

Taki rozwiązanie (tarcza z dziurami lub kolorowa tarcza+ fotoelementy) nazywamy enkoderem. Robienie młyna raczej nie ma sensu, prościej jest zastosować jakiś czujnik szczelinowy- jeżeli przez 3 minuty przez niego nic nie poleci, wtedy wyłączy maszynę...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

No właśnie taki przetworniczek na być umieszczony na tarczy... jesli chcesz go umieścić bezpośrednio nad wylotem może okazać się porachą... weż pod uwagę środowisko pracy i nie wiem czy kropla alkoholu nie jest dość mętna żeby uruchomić czujnik i czy zawsze wpadnie w to same miejsce a taki młynek nie dość ze działa niezawodnie to jeszcze cieszy oko ;p :smiech: a i jeszcze na młynku można zbudować analogowy system
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Calyx »

jouu pisze:...i jeszcze na młynku można zbudować analogowy system
I jeszcze można (na tym młynku) żyto ześrutować na kolejny zacier. (heh)

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Zygmunt »

jouu pisze: nie wiem czy kropla alkoholu nie jest dość mętna żeby uruchomić czujnik i czy zawsze wpadnie w to same miejsce
Kwestia doboru odpowiednich elementów, odpowiedniego programu i projektu samego wyjścia z aparatu...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

Budując coś biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jak coś jest super czułe to jest super drogie, nie ma podlotu do kawałka miedzianego drucika i blaszki....
no ale jak masz za dużo "wolnej kasy" to luz...
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: Calyx »

Panowie, żadna, nawet najbardziej skomplikowana automatyka
nie powinna pozostawać bez nadzoru.
Prawo Murphy'ego mówi, że "jeśli coś się ma nie udać, to na pewno się nie uda".
Absolutnie, ze względu na bezpieczeństwo własne i otoczenia,
nie pozostawiajmy psocenia bez nadzoru!!!

Zautomatyzowanie procesu może być ułatwieniem.
Niefrasobliwość i nieodpowiedzialność zaś może skończyć się fatalnie.

Albo psocisz, albo, albo śpisz, nie łącz jednego z drugim.

Pozdrawiam serdecznie Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Post autor: jouu »

No nie wiem... pół automat na moje powinien się sprawdzać... tzn sami zaczynamy i konczymy proces pozostawiamy tylko sprawnie działającą aparaturę, pewnie kilka pierwszych sesji nie wyjdzie do końca jak trzeba, ale z czasem taki proces się udoskonali i już będzie można się cieszyć hektolitrami udanego produktu.
Dobry bimber nie jest zły ;]

eleswu
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 13:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dewagacje jouu o ARPS

Post autor: eleswu »

macie racje, koledzy. Cała automatyka to strata czasu, pieniedzy itowaru. Do tej pory grzałem na kuchence rosyjskiej. Powoli szło, ale szło. Dzisiaj zamontowałem wyłącznik i zmieniłem kuchenke na grzałke od płyty ceramicznej ( z rozszerzonym polem). Grzałka mocy 1000W, pole 1200W na wyłączniku czasowym ustawionym na 45 min. Wydawało mi się, ze będzie ok. Ale nie było. Po dwóch godzinach destylacja dobiegała końca, w kociołku wrzało. Pomierzyłem ohmy, volty i ... Ruski sprzęt ma 1100W a płyta 1250W (pole rozszerzone 1450W). Płyta lepiej przylega do kociołka, więc i straty ciepła mniejsze, wieksza efektywnośc grzania.
Jednym słowem trzeba osobiście nadzorowac. Na dodatek w prototypie zastosowałem lepszy termostat, dzisiaj zaś zamontowałem tańszy i nie zgadzała się temperatura z procentami. Przy lepszym termostacie zgadzało się co joty. A dzisiaj gdy kapało 30%, pokazywał temp 84 st.
Totalna porażka
Poprawię te elementy które zawiodły, ale pewnie znowu coś innego nawali.
Ale poprawię i będe używał do kontroli.
pozdr Mariusz

eleswu
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 13:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dywagacje jouu o ARPS

Post autor: eleswu »

Minął prawie rok od uruchomienia mojego półautomatu psotnego i czas na jakieś mądre wnioski. Psociłem kilka razy i działa!
Jako zabezpieczenie używam wyłącznik czasowy nastawiony na 7 godzin. Kuchenka jest małej mocy, więc nie wykipi.
Dzisiaj zmontowałem sterowanie grzałką do podgrzewania nastawu, bo w mojej komórce jest zimno, wiec podgrzewam. Na razie mam grzałki akwariowe od kolegi, ale będę musiał je oddać. Kupiłem w hurtowni chłodniczej, grzałkę odszraniania, 350W 140 cm długa. Wygiąłem ją w kształcie litery U, i mieści mi się w beczce. Lepszy byłby kabel grzejny, ale akurat były tylko takie co mają 40W na metr długości, więc nie chce mi się plątać 10 m kabla..
Jako sterowanie zastosowałem kolejny termostat elektroniczny (też z demontażu). Ma przełącznik, więc nie było żadnego problemu z podłączeniem grzałki. Zgniotłem śliwki, dałem bayanusy, wodę, cukier i grzeje. Po 3 dniach buzują drożdże fest. temp ustawiłem na 24 st.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radioaktywne”