Dwójniak nie pracuje

Najdawniej znane, o wspaniałej tradycji, doskonałe napoje winne:)

Autor tematu
Aliena
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 25 mar 2018, 20:03

Post autor: Aliena »

Cześć!
Jestem całkiem nowa w robieniu domowego alkoholu w ogóle a ostatnio postanowiłam pójść o krok dalej i zrobić miód pitny. Rzuciłam się na głębokie wody i od razu zabrałam się za dwójniaka. Kilka dni przed przygotowaniem brzeczki nastawiłam drożdże. A przepis wzięłam z youtube - tylko nie spodobało mi się to, że drożdże nastawiane przez mężczyznę z filmu były robione na 10 minut przed dodaniem do nastawu, więc swoje przygotowałam wcześniej.
Wracając do tematu: pierwszego wieczoru miód zasysał powietrze. (21.03.2018) a od tamtej pory sama nie wiem czy już pracuje, czy nie. Zauważyłam, że przy zmianie temperatury w pokoju woda w rurce raz "pęcznieje" a raz się chowa. Czytałam, że miód zaczyna pracować nawet po kilku dniach dopiero i nie trzeba się tym martwić. Ale zaczynam się martwić... Co robić?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Dwójniak nie pracuje

Post autor: czytam »

Niestety za dużo niewiadomych. Jakie:
1. Blg
2. Drożdże
3. Temperatura
4. Pożywka
5. Napowietrzanie
i pewnie jeszcze kilka innych czynników.
Polecam stopniowo dodawać miód i pozyskać informacje ze stron specjalizujących się w miodosytnictwie.

Autor tematu
Aliena
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 25 mar 2018, 20:03
Re: Dwójniak nie pracuje

Post autor: Aliena »

1. Nie sprawdzam w żadnym alkoholu jaki robiłam i każdy wyszedł (robiłam wcześniej tylko wina)
2. Drożdże: https://www.winodomowe.pl/pol_pl_Drozdz ... y-98_1.jpg
3. Temperatura: W pokoju w którym stoi 20-25 stopni.
4. Pożywki też nigdy nie dodaję.
5. Jeśli zlewanie do gąsiora bardzo szerokim gestem (zlewałam po ok 100 ml) uznasz za napowietrzanie to było.
i pewnie inne czynniki: przepis wzięłam stąd: https://www.youtube.com/watch?v=DC-Ijuty2BU ale drożdże przygotowałam według przepisu z opakowania kilka dni wcześniej.

I odwołuję alarm, po tygodniu miód zaczął pracować i pyka lepiej od wina, pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Dwójniak nie pracuje

Post autor: Wald »

Przepis tragiczny, bez liku błędów i niedomówień. Nie róbcie tak miodów. Sposób na kłopoty, nie miód pitny.

Ważne dla Ciebie!

W filmie użyto aktywnych drożdży do miodów, Ty korzystałaś ze szlachetnych. Różnica w czasie przygotowania, pierwsze w 20 minut, drugie 2 do 4 dni (sposób na opakowaniu).

Pożywka jest konieczna, a nawet dwie różne.

Sycić można 1:1, czyli z litrem wody, a kolejne dwa dodać kranówki. Jeśli (np. dla bezpieczeństwa) upierasz się na całą wodę gotowaną, konieczne jest natlenienie całego nastawu.

Twój czwórniak ma szanse, trójniak padłby na 100%. Zostaw to i czekaj na szczęśliwy finał. Możesz dać na mszę licząc, że to jeszcze coś pomoże. Nie grzeb tam. Matka natura jest mądrzejsza od nas i potrafi czynić cuda.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Aliena
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 25 mar 2018, 20:03
Re: Dwójniak nie pracuje

Post autor: Aliena »

to nie czwórniak, zrobiłam dwójniak i pracuje pięknie. :)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Dwójniak nie pracuje

Post autor: Wald »

Faktycznie, pomyliłem tematy.
Wald pisze: trójniak padłby na 100%...
Zostaw to i czekaj...
Matka natura potrafi czynić cuda.
Dwójniakowi tym bardziej nie wróżę dobrej pracy, stanie zostawiając za dużo cukru.
Ale jak napisałem, cuda są możliwe.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Aliena
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 25 mar 2018, 20:03
Re: Dwójniak nie pracuje

Post autor: Aliena »

Po tygodniu ruszył i ładnie pracuje, więc chyba zdarzył się cud. :)

Kristal
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 23:35
Re: Dwójniak nie pracuje

Post autor: Kristal »

Całe forum przeszukałem i w końcu ktoś napisał po jakim czasie pracuje dwójniak - po tygodniu zaczął u Pani . Dzięki bo dwa dni temu zrobiłem i cisza i się bałem że 20 litrów miodu do wywalenia ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miody Pitne”