Drożdże winne do słodu ??

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23

Post autor: kivlow »

Witam.
Zacierałem ostatnio słód jęczmienny i użyłem drożdży ALCOTEC WHISKY SINGLE STRAIN.
Minusem tych drożdży jest ich wydajność alkoholowa max 12%, tak więc z 20L zacieru będzie nie za wiele alkoholu.
Zacieranie na 3 przerwy trwa(42stC-20min, 62stC-60min, 77stC - 30min do tego czas nagrzewania do kolejnej przerwy, aby nie przypalić to kolejne 60min) bardzo długo i chciałbym podnieść wydajność po fermentacji.
Pytanie czy ktoś używał innych drożdży na przykład winnych o wysokiej wydajności alkoholowej np: DROŻDŻE HIGH ALCOHOL 21% GERVIN YEAST WINE do przerabiania zboża, słodu.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 paź 2018, 13:34 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Drożdże winne do słodu ??

Post autor: Kamal »

Z zacieru ciężko uzyskać wysoki % po fermentacji. Więc drożdże, do 12% są wystarczające. Chyba, że będziesz dodawał cukru?
K.
Obrazek

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Drożdże winne do słodu ??

Post autor: kivlow »

Zacieram słód jęczmienny w proporcji 1:3 i wykorzystując 3 przerwy temperaturowe.
Dzięki takiej technice mam bardzo płynną brzęczkę z blg na poziomie 22.
Spokojnie mogę zrobić proporcję 1:2.5 i dojść pod 28 blg
Ewentualnie jak sugerujesz po 1-2 dniach dosypać cukier aby zwiększyć proporcję cukru w zacierze.
Myślę że taki dodatek mocno nie zmieni smaku a wydajność byłaby prawie dwukrotnie większa.

Choć jak czytałem nie warto na starcie przekraczać 22 blg bo drożdże produkują więcej niechcianych substancji.
Czyli zacieranie w proporcji 1:3 jest wystarczające a dodatek cukru w czasie pracy drożdży ewentualnie do przetestowania.

Postaram się kolejny proce tak przeprowadzić, iż wykonam proporcję zacierania 1:3.
Dodam drożdże winne i przy spadku Blg do np.: 10 dodam ekstrakt słodowy tak aby łączna ilość cukru osiągnęła wystarczający poziom aby wskazane prze zemnie drożdże winne wypracowały więcej alkoholu.

Jak przepuszczę to przez kolumnę napiszę jak wygląda porównanie smakowe tych obu metod.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa, 31 paź 2018, 08:49 przez kivlow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Drożdże winne do słodu ??

Post autor: Kamal »

Cukier czasami może popsuć smak zacieru.
Co do drożdży winnych, to dadzą inne nuty, niż typowe do whisky.
K.
Obrazek

arkdom
50
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 17 paź 2015, 18:05
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Drożdże winne do słodu ??

Post autor: arkdom »

Tak na marginesie temp. 77 stopni to jest wygrzew, a nie zacieranie. Wygrzew, czyli dezaktywacja enzymów.

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Drożdże winne do słodu ??

Post autor: kivlow »

77 st. C to tzw. mash-out i jest niezbędny także pod innymi względami (bez niego często nie da rady odfiltrować zacieru).
Ostatnio zmieniony środa, 31 paź 2018, 06:35 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”