Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Jarzębiak
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 15 lis 2016, 17:06

Post autor: Jarzębiak »

[Teoretycznie] każde drożdże typu vodka charakteryzują się m.in. tym, że dają lepszej jakości nastaw i produkują mniej ubocznego syfu, a destylat wychodzi łagodniejszy w smaku. Ja z Moskvy byłem i jestem nadal bardzo zadowolony, jednak zamiennie używam Vodka Star bo oprócz szybkiej pracy (przeżerają cukier w 4 dni) mam na nich delikatny spirytus idealny pod wódeczkę czy do nalewek. Na alcotekach smak jakby ciut lepszy, co potwierdzili niezależni konsumenci :D Według moich obserwacji tempo fermentacji na MS i VS jest porównywalne, oba produkty polecam na sezon zimowy, kiedy trudno utrzymać temperaturę ponad 20 stopni. W sprzedaży detalicznej wychodzą podobnie (7-8 zł), ale już przy zakupie większej ilości widać różnicę. Dla porównania: 10 sztuk Vodka Star już za niecałe 80 zł razem z wysyłką http://allegro.pl/drozdze-alcotec-vodka-star-wysylka-gratis-10szt-i6566618716.html a Moskva Style 93 zł z wysyłką http://allegro.pl/drozdze-gorzelnicze-sf-moskva-style-10szt-deptana-i6494122499.html
alembiki

wwpiotr
20
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 9 wrz 2011, 00:00
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: wwpiotr »

Mam pytanie o łączenie nastawów. Inwertowałem cukier: 20l wody, 140g kwasku cytrynowego, 30kg cukru - 94 stopnie przez pół godziny następnie trochę schłodziłemdo 70 stopni, dolałem wody, napowietrzyłem i wsypałem 2 opakowania drożdzy Alcotec Vodka star.
Nastaw pracuje mocno, generuje przyjemny zapach szampana, temperatura przez 24h spadła z 27 do 22 stopni.

Czy dwa opakowania drożdzy wystarczą na 100L nastawu ?? co znaczy łączenie nastawów czy ilość drożdzy też musimy zwielokrotniać czy może wystarczą mniejsze ilości skoro drożdże mnożą się w dużym tempie gdy mają tlen, słodko i ciepło :)

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: Drupi »

Te drożdże są chyba dobre na lato i w same upały. U mnie na 70 L. nastaw + 2 paczki tych drożdży przez 6 dni przerobiły tyko połowę cukru . Blg jest 15 a było na starcie 23. Przecieram oczy ze zdumienia jak u niektórych kolegów przerobiły w tydzień a nawet krócej. Temperatura nastawu pomimo ocieplenia beczki spadła do 18 *C. Zastanawiam się czy dogrzewać elektrycznie czy czekać następny tydzień. :roll: Nie spieszy mi się tylko obawiam się czy fermentacja się nie zatrzyma. Na Babuniowych też kiedyś tak wolno pracowały, ale te są najwolniejsze jakie stosowałem. Zapach jest łagodny , myśle że wyjdzie z nich dobry produkt jeśli dobiją do końca Blg.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: sargas »

Również przymierzam się do testu tych drożdży. Ostatnio testowane drożdże AD i są rewelacyjne. Zobaczymy jakie się spiszą te.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: Drupi »

Ja mogę ocenić że te drożdże(nastaw z tych drożdży) trudno jest sklarować. Lub nie klarują wcale. :( 0 blg. ponad 2 tygodnie nastaw, dałem 2 saszetki Turboklaru i dalej jest mleko.Pomyślałem że może ten klar jest jakiś felerny pomimo że pisze że ważny do 2019r. Więc kupiłem inny innej firmy i zastosowałem jeszcze 1 saszektę i dalej mleko. :bardzo_zly: Ale to już pisali też inni koledzy.:-- http://alkohole-domowe.com/forum/proble ... 10030.html
http://alkohole-domowe.com/forum/proble ... t8034.html
I like noble drinks.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: golec269 »

Drupi skoro masz 0blg to możesz mieć jeszcze cichą fermentację a wtedy nastaw Ci się nie sklaruje.
Awatar użytkownika

adki84
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 12 sie 2016, 09:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: adki84 »

Ja 2 razy dopiero nastawiałem na nich, ale nie miałem problemu z klarowaniem.
Awatar użytkownika

memekt
30
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 21:42
Podziękował: 5 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: memekt »

26 l. odstawione w zeszłą sobotę do grawitacyjnego, wczoraj przejrzysty jak woda, dziś rurka :) temp. w pomieszczeniu ok 15 st.
Awatar użytkownika

adki84
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 12 sie 2016, 09:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: adki84 »

Trzeci nastaw 2 wiaderka 6 kg cukru każde skończyło pracować w niedzielę od wczoraj samoczynnie zaczęło się klarować. Dofermentowało do -4

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: maniek86 »

Dobre drożdże, może wolniej pracują ale warto.
Bimber forever !!!

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam.
Na opakowaniu tych drożdży jest mowa o 6kg cukru. Czy próbował ktoś z szanownego grona gotujących spróbować 7 a może 8kg ?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: rastro »

To zależy, bo mają jakąś tolerancję na alkohol, ale pewnie można założyć że dadzą radę ale trzeba będzie poczekać. Chyba że Tobie chodzi o zwiększenie nastawu, to uda się z całą pewnością, ale też chwilę dłużej trzeba będzie poczekać.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie chodzi mi o zwiększenie nastawu (pojemności), tylko o zwiększenie blg. Sześć kilogramów cukru i 21l wody daje nieco ponad 22blg.
Pytanie czy dałyby radę wystartować przy 25-26blg i zakończyć przy -4 ?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: rastro »

To loteria pewnie, może dadzą radę może nie, jak dadzą radę to pewnie raczej będą dłużej pracować, wysokie blg startowe też pewnie nie będzie im służyć. Można spróbować dodać dodatkowy cukier jak już trochę przepracują, to powinno je trochę odciążyć, a jak się nie uda zawsze można zrobić kolejny nastaw na dundrze ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

memekt
30
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 21:42
Podziękował: 5 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: memekt »

Raz zrobiłem na wysokim blg to dopiero na trzeci dzień nastaw wystartował. Teraz zaczynam od 20 blg (start po paru godzinach) i po 2-3 dniach dolewam syrop z reszty cukru.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam
Szczerze napisawszy, to szło by się powadzić w temacie tych turbo drożdży.
Nastaw 7kg/23l pracuje już 14 dni w temperaturze 22st. i końca nie widać.
Jakaś słaba ta sprężarka :D

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: Drupi »

To samo było u mnie. Ściśle według instrukcji na opakowaniu. Po 3 tygodniach jeszcze delikatnie prykały, cierpliwości mi brakło, to próbowałem ich sklarować Super klarem, i nic, dalej mleko. Pewnie dla tego że nie skończyło fermentować. Nie było innego wyjścia jak na rurki. Mimo tych kłopotów, przy wielkiej staranności procesu, na glukozie, wyszedł nadzwyczaj szlachetny, delikatny, trunek.
I like noble drinks.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: użytkownik usunięty »

Drupi pisze: Nie było innego wyjścia jak na rurki.
Po pierwszym deptaniu już tak dobrze ?

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: Drupi »

Nie.... Ja zawsze dążę do jak najlepszego produktu, i nie ryzykuje. II przebieg powinien być, tak jak pralka : pomimo chemii i tak pierze w więcej niż jednej wodzie. Ostatnio po kupnej, miałem takie mdłości że myślałem że zdechne. :lol: A w smaku była dość łagodna jak na kupną. A "oni" też zawsze dwa razy destylują, mimo to jeśli mogę to unikam. Może mam słaby żołądek. :roll:
I like noble drinks.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem, co Wy chcecie od tych drożdży.
Nastaw, który popełniłem- 7/23, pracował przez 17 dni. Wykazywał jeszcze pewną pracę pomimo tego, że dnie zbiornika pojawił się drożdżowy osad. Doczekałem końca fermentu, zmierzyłem cukier. Wyszło -4.
Po kolejnych 4dobach w listopadowym chłodzie, całkiem fajnie się "podklarował", wystarczająco na instrument. Zlałem znad osadu i odstawiłem do grawitacyjnego.
Fagot jest nastrojony. Myślę, że długie czekanie zrekompensuje dobra jakość urobku.
Pozdro
Awatar użytkownika

275synio
50
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 21:53
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: 275synio »

defacto pisze:Nie wiem, co Wy chcecie od tych drożdży.
Nastaw, który popełniłem- 7/23, pracował przez 17 dni. Wykazywał jeszcze pewną pracę pomimo tego, że dnie zbiornika pojawił się drożdżowy osad.
Pozdro
W takim czasie, to kostka babuni i słoik koncentratu przerobiły by te siedem kilogramów... :angry:

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: użytkownik usunięty »

Gratuluję wyboru.
Mimo to, jestem zwolennikiem wolnej, wolniejszej pracy drożdży, ponieważ mnie nigdzie się nie śpieszy.
Pozdrówa
Awatar użytkownika

275synio
50
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 21:53
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: 275synio »

Tylko obumarłe drożdże, też się rozkładają w nastawie...
Więc wolna fermentacja, też nie jest taka wspaniała.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: użytkownik usunięty »

Moja ocena tego jest taka.
Wolna praca drożdży, w umiarkowanych temperaturach pozytywnie wpływa na smak. Jest on dostrzegalnie łagodniejszy od moskwy i moim zdaniem delikatniejszy od pure48.
Oczywiście mowa tu o próbach po drugim deptaniu na kolumnie Cu.
Polecam je każdemu, kto ma czas i nigdzie się mu nie śpieszy.
Pozrdo
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

Wątek już trochę przeterminowany więc się nie zdziwię jeśli do złotej łopatki dostanę od razu grabki i wiaderko. Ale biorąc pod uwagę, że jestem dopiero „w piaskownicy” w temacie cukrówek i ich destylacji, więc będzie jak znalazł.

Trochę zresztą jestem niepocieszony, bo wiele interesujących dla mnie spraw na forum zostaje z czasem porzuconych i nie jest aktualizowana.

Dla tych więc którzy tak jak ja dopiero zaczęli lub chcą zacząć garść doświadczeń z własnego „poligonu”.

Jako że odczułem potrzebę posiadania większego pojemnika fermentacyjnego (33l) a skończyły mi się też drożdże Jan Okowita, przy okazji za jednym kosztem przesyłki zamówiłem m.in. tytułem testu drożdże Alcotec Vodka Star.

Nastaw przygotowałem 24.06.2018 (niedziela) w przerwie pomiędzy meczami Japonia – Senegal a Polska – Kolumbia.

Składniki:

- 7,5 kg cukru (Lidl)
- 24,5l wody „kranówki”, według dostawcy wody odczyn (pH) 7,4
- saszetka aktywnego węgla w płynie (no name, złote opakowanie)
- koncentrat pomidorowy 30% 200g - Mikado (Lidl)
- pół słoiczka domowych powideł z jagód lub borówek (skład i pochodzenie nie do końca jasne)
- 2 torebki cukru waniliowego Dr. Oetker (16g każda)
- drożdże Alcotec Vodka Star

Koncentrat pomidorowy dorzuciłem głównie ze względu na to, że jest dość popularnym dodatkiem do cukrówek, a zauważyłem, że dodanie czegoś ekstra skutkuje zwykle szybszym startem i łatwiejszą pracą nastawu.
Powidła natomiast tylko dlatego, że zalegały w lodówce – nikt ich nie chciał jeść bo nieznana osoba która je robiła zapomniała lub celowo nie dodała cukru. A szkoda było, żeby się zmarnowały ;-)
Co do cukru waniliowego to postanowiłem poeksperymentować i ubogacić aromaty powstające w czasie fermentacji.

Cukier rozpuściłem napełniając (nieco mniej niż w połowie) wiaderko gorącą wodą o temp. 45*C ze słuchawki prysznicowej (co przy okazji napowietrzyło nastaw) i intensywnie wymieszałem. Do tego aktywny węgiel w postaci zamrożonej tabliczki (łatwiejsza aplikacja) oraz reszta składników, po czym dopełniłem zimną wodą również z prysznica o temp. 20*C i ponownie zamieszałem. Na koniec oczywiście drożdże.

Temperatura nastawu przed dodaniem drożdży: 28*C
Temperatura pomieszczenia: przyjemne 25*C
Blg początkowe wg. AlkoCalc v0.1 by jozzek666: 23,44, uwzględniając dodatki można zaokrąglić do 23,5.

Pracę zakończyłem o 19:40, do meczu Polska – Kolumbia zostało więc 20 minut, czyli w sam raz na relaksującą kawę i cygaretkę.
Niecałe 2,5 godziny później wszystko było już jasne:

a) Polska w słabym stylu odpadła z MŚ 2018, dalszy komentarz zbędny
b) w przeciwieństwie do polskich „kopaczy” drożdże dynamicznie, ambitnie, z entuzjazmem i profesjonalnie podeszły do zadania, o czym świadczyło intensywne bąbelkowanie. Przynajmniej tutaj wygrana :-)

Dzięki etylowanilinie aromat jaki się pojawił przypomina rosnące ciasto na placek drożdżowy ;-)

Spodziewam się, że powiększony nastaw zostanie przerobiony w przeciągu ok. 10 dni, w czwartek 28.06.2018 wieczorem dokonam pomiaru Blg i dodam kolejny wpis.
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:

doncarlito206
30
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 10 sie 2017, 18:42
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: RE: Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: doncarlito206 »

Ja polecam gozdawa 1410. Na najprostsze cukrowki najlepiej mi sie sprawdzily. Klaruja sie elegancko, wynik osiagaja bardzo dobry ale ja bez takich ulepszaczy fermentuje:) sam cukier woda i drozdze:)

Wysłane z mojego VKY-L09 przy użyciu Tapatalka

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: johnex »

Według mnie dodałeś niepotrzebnie wszelkie dodatki. W saszetce drożdży są wszystkie potrzebne pożywki i minerały potrzebne do fermentacji. Dodatkowo "szczepy, które znajdują się w opakowaniu produkują bardzo małe ilości niepożądanych posmaków i aromatów". Przy drożdżach Turbo fermentacja zachodzi burzliwie i dodatki dżemów mogą skutkować kipieniem nastawu.
Nigdy nie dodawałem koncentratu pomidorowego do cukrówek a zawsze kończą przy blg -4. Podejrzewam, że dodawanie koncentratu spadek ze stosowania drożdży piekarniczych które potrzebowały dodatkowej pożywki.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

@doncarlito206 - sprawdziłem opis tych drożdży, ciekawie się prezentują ale chyba są dla mnie za szybkie ;-)
Dodatkowo trochę zniechęca mnie sposób i jakość dyskusji Gozdawy w wątku:
drozdze-gorzelnicze-fakty-mity-i-klamstwa-t8932.html
Nie ma on (wątek) co prawda wpływu na jakość fermentacji, ale jakoś tak... zniechęca.

@johnex - tak, wiem, każdy producent to zaznacza na opakowaniu albo gdzieś na swojej stronie, a jednak najlepsza cukrówka jaka mi wyszła do tej pory (ok, nie było ich wiele...) to z dodatkiem rodzynek i daktyli (pomijając, że daktyle były za słabo rozdrobnione i zatkały kranik spustowy). Może to w moim przypadku efekt placebo, ale na samym cukrze bez dodatków nie byłem tak zadowolony. No i już dwukrotnie przy "czystych" nastawach zalatywały lekko jajeczkiem, na szczęście wystarczyło dobrze odgazować na końcu.
Ostatnio więc do każdego nastawu dodawałem paczuszkę rozgotowanych rodzynek, tym razem zdecydowałem się na koncentrat i resztki z lodówki.
Również z ciekawości czy poczuję "pomidorową" na moim prostym potstillu ;-)
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: masterpaw2 »

tym razem zdecydowałem się na koncentrat i resztki z lodówki
Czegoś Ty tam jeszcze naładował do tego nastawu..........? Szynka, kiełbacha, ogórki kiszone?
Będziesz miał destylat z zagrychą :D
Dwa w jednym ;) brawo Ty :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

…i zasmażka. Och nie, parówki! Zapominałem o parówkach!!!

Ale nic to, następnym razem. Za to od razu w dwóch wersjach.
Pierwsza, bardziej szlachetna i łagodna, przewidziana dla delikatniejszych podniebień, oparta będzie na parówkach z szynki.
Druga, szorstka, typowo męska, dla amatorów wyrazistych smaków, zawierać będzie standardowe „cyckówy”, czyli parówy z krowich wymion. Oczywiście oba warianty w limitowanym nakładzie.

Ha! Sam przyznasz, że nastawu na „przeglądzie tygodnia” nikt jeszcze nie robił. Nowatorskie, hę? ;-)
Zupa, drugie danie i gorzałka w jednym. Destylat idealny na każde okazje: wesela, stypy (tfu, tfu) czy na imieniny u cioci. Może powinienem to opatentować…?

Tak poważnie z tymi resztkami to lekkie nadużycie literackie, chodziło mi wyłącznie o bliżej nieokreśloną i wzgardzoną przez wszystkich konfiturę. Drożdżom jednak ewidentnie smakuje :-)
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: masterpaw2 »

No i żeś mnie chłopie rozczarował - konfitura :bezradny:, miałem nadzieję, że do kompletu dołączył, lekko podpleśniały serek homogenizowany, dwutygodniowa sałatka warzywna i kilka zbuków.........
A tu tylko konfitura......., jest dość często wykorzystywana jako przysmak dla drożdżaków ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

Oj tam, nie Ciebie pierwszego, był czas przywyknąć ;-)
Mniemam, że aby Tobie zaimponować musiałbym przefermentować i przedestylować przynajmniej zawartość kompostownika – może kiedyś, jak będzie mnie stać na bioskafander :mrgreen:

A wracając jeszcze do fermentacji burzliwej – nie taka ona straszna jak ją opisują i w przypadku drożdży typu Vodka nie trzeba się jej aż tak obawiać.
Tutaj turbo działa na „pół gwizdka”, gdyż w saszetce jest ich o połowę mniej niż w standardowych. Wręcz podejrzewam, że jest to jedyna różnica pomiędzy typem Vodka a dajmy na to Turbo 48 czy podobnymi.
Tym samym potrzebują więcej czasu aby się namnożyć, co przekłada się na dłuższy czas fermentacji i jej łagodniejszy przebieg.

Owszem, zdarzyło mi się, że nastaw wykipiał (więcej o tym tutaj: drozdze-szlacheckie-typu-vodka-t10407-20.html#p181451) ale wynikało to wyłącznie z popełnionych błędów, głównie z nadmiaru płynu w fermentatorze i braku odpowiedniej rezerwy na pianę.

Obecnie mam większe wiaderko, jak też (wbrew zaleceniom) zamykam szczelnie pokrywę a zamiast rurki fermentacyjnej zastosowałem wężyk wyprowadzony do 6-cio litrowej butli po wodzie źródlanej. Napełniona w ¾ wodą działa nie tylko jako filtr wodny eliminujący dodatkowo zapachy, ale też spełnia funkcję bufora w razie próby ucieczki drożdży.

Jak na razie rozwiązanie się sprawdza i historia z myciem ściany i podłogi w łazience się nie powtórzyła ;-)

Ale odbiegliśmy mocno od tematu. Drożdże Szlacheckie Typu Vodka mogą już poczuć się zagrożone, bo Alcotec Vodka Star Turbo na chwilę obecną pracują dokładnie tak samo, emitując przy tym równie subtelne i przyjemne zapachy.
Jeśli więc akurat nie macie pod ręką produktów od Jana Okowity, Alcotec również będzie dobrym wyborem.
Choć oczywiście polecam zakupy w sklepie AD (to nie jest test sponsorowany) :D
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: johnex »

Drożdże Szlacheckie Typu Vodka mogą już poczuć się zagrożone, bo Alcotec Vodka Star Turbo na chwilę obecną pracują dokładnie tak samo, emitując przy tym równie subtelne i przyjemne zapachy.
Pracują tak samo bo zapewne są to te same drożdże tylko później konfekcjonowanie i sprzedawane pod szyldem Jan Okowita/Alkohole Domowe.
Alcotec jako produkty przemysłowe oferuje poszczególne typy drożdży w opakowaniach 25 kg.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

Trochę się zastanawiałem skąd drożdże JO/AD biorą swój rodowód i zapewne masz rację.

Choć jak widzę te pakowane po 25kg to Alcotec Vodka/Whisky Turbo GA, czyli od razu z enzymami i antypianą, o czym przy wersji konsumenckiej Vodka Star nie wspominają.
Ale być może i takie mają w ofercie hurtowej, w końcu czego się nie robi na życzenie zamawiającego ;-)
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

28.06.2018 - 4 dzień od startu nastawu.
2 cukromierze są zgodne: - 3 Blg.

Nastaw już mocno zwolnił, aromat wyraźnie wytrawny, brak pomidorowych akcentów. Obawiam się, że zakończy pracę dużo wcześniej niż planowałem.
O ile cukier waniliowy niczego godnego uwagi do sprawy nie wniósł (czuć go było tylko przez pierwsze 2 dni) to koncentrat pomidorowy zdecydowanie przyspieszył fermentację. Bo nie sądzę, aby resztka konfitury tak zadziałała.

Pomimo wstępnych przemyśleń z końcową opinią wstrzymam się do pełnego odfermentowania.
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: JanOkowita »

johnex pisze:
Drożdże Szlacheckie Typu Vodka mogą już poczuć się zagrożone, bo Alcotec Vodka Star Turbo na chwilę obecną pracują dokładnie tak samo, emitując przy tym równie subtelne i przyjemne zapachy.
Pracują tak samo bo zapewne są to te same drożdże tylko później konfekcjonowanie i sprzedawane pod szyldem Jan Okowita/Alkohole Domowe.
Alcotec jako produkty przemysłowe oferuje poszczególne typy drożdży w opakowaniach 25 kg.
To prawda, że marki Jan Okowita oraz Alkohole Domowe są tożsame w sensie jakości produktów. Lepiej mieć dwie marki niż jedną... Ale w całej reszcie to tylko wymysły, kupujemy wprost od producenta który jest na rynku od wielu lat. I jakość jest poziomu premium.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

Absolutnie nie deprecjonuję ich jakości, a kto by przeciwił się temu, iże najcudniejsze i najcnotliwsze drożdże na świecie są typu Vodka od Jana Okowity, tego pozywam na walkę konną albo pieszą do pierwszego klęknięcia alibo do ostatniego tchu ;-)
Uchylenia rąbka tajemnicy handlowej również nie oczekuję ;-)
A tak po prawdzie aby to był test porównawczy musiałbym nastawić kolejną cukrówkę na Alcotecach, ale bez jakichkolwiek dodatków. Bo na chwilę obecną nie jestem zadowolony z czasu fermentacji - zbyt szybka.
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec Vodka Star Turbo

Post autor: debros »

28.06.2018 – nadal 4 dzień od startu nastawu.

Kontrola bardzo późnym wieczorem wykazała, że fermentacja zamiera coraz szybciej i wszystko wskazywało na to, że zakończy się dnia następnego.
Można więc spokojnie przyjąć, że nawet powiększony nastaw zostałby przepracowany w tempie zgodnym z informacjami z opakowania drożdży.

Gdybym miał wolny weekend na pewno by mnie to ucieszyło, ale ze względu na wyjazd było mi to wybitnie nie na rękę.
Z tego też względu postanowiłem przeciągnąć sprawę dodając kolejne porcje syropu cukrowego:

28.06.2018 – 0,25kg cukru + 05,l wody
29.06.2018 – 0,25kg cukru + 05,l wody

Fortel się powiódł, drożdże się ożywiły i po moim powrocie 01.07.2018 nadal pracowały.

Ostatecznie więc w nastawie znalazło się 8kg cukru i 25,5l wody, koniec nastąpił 04.07.2018 przy wyniku -4 BLG. Dla pewności zostawiłem na jeszcze 1 dzień.

Natomiast problem wystąpił ze sklarowaniem. Pomimo dwukrotnego powolnego przelania płynu najprawdopodobniej nastaw nie odgazował się wystarczająco dobrze, gdyż po dodaniu Turbo Klaru 24 efekt po 2 dniach był słaby. Nawet bardzo.

Z tego też powodu destylacja przebiegała trochę opornie, szybciej też pojawiły się pogony. Dopiero drugie gotowanie dało akceptowalny, choć nieco ostry w zapachu produkt - stawiam na dodatek koncentratu pomidorowego.
Póki co leżakuje i czekam, aż się ułoży.

Generalnie więc drożdże zrobiły co miały, koncentrat bez wątpienia ułatwia start ale nie do końca pozytywnie wpływa na jakość na pot-stillu.

Produkt ogólnie oceniam bardzo dobrze, bez udziwnień z mojej strony i trzymając się instrukcji efekt byłby jak najbardziej pozytywny.
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”