Domowe spawanko :D

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy

Post autor: herbata666 »

rastro pisze:Super, fajnie że jest kolejny sterownik, jeszcze bardziej super że jest on dopracowany w najmniejszym nawet szczególe, brawo!

ale, kuźwa... dlaczego?
akas pisze: - inteligentne zarządzanie odbiorem, buforem, chłodzeniem
akas pisze: - system iARC – inteligentny odbiór serca.
- inteligentne zarządzanie przepływem wody
...

- Inteligentny elektrozawór wykonuje po prostu to, co robi każdy operator pod koniec procesu. Czyli jeżeli kolumna destabilizuje się z powodu braku etanolu w kotle, zwalnia prędkość odbioru destylatu. Różni się to od prostego ARC tym, że nie jest to szarpanie kolumną na zasadzie : pełny odbiór ->destabilizacja ->brak odbioru -> stabilizacja -> pełny odbiór->destabilizacja itd.
W uproszczeniu schemat jest taki : pełny odbiór- > destabilizacja -> odbiór zwolniony -> druga destabilizacja -> odbiór jeszcze bardziej zwolniony - >itd.
- inteligentne zarządzanie chłodzeniem polega na zminimalizowaniu zużycia wody przy trudnościach z stałym ciśnieniem w sieci miejskiej.
Sterownik obserwując temperaturę denka głowicy zmienia kąt otwarcia motozaworu, aby woda nie płynęła zbyt szybko i zbyt wolno.
Jest to opcja która może być pominięta w przypadku chęci obniżenia kosztów kolumny.
Pytam kuźwa dlaczego nie można napisać automatyczny zamiast inteligentny - bo co użyliście tam jakiegoś algorytmu sztucznej inteligencji? Ja wiem że to fajnie brzmi, marketing i te sprawy... ale jakoś mnie delikatnie zniesmacza. Ach...
Nie ma to jak się przyczepić do jednego wyrazu (to chyba bardziej zniesmacza niż użycie słowa inteligentny). Może lepiej było zapytać co jeszcze posiada lub co można było by dołożyć do sterownika, ale nie po co, lepiej się doczepić że składnia zdania nie taka jak trzeba. I jak to ma wszystko iść do przodu, jeżeli osoby które mają coś ciekawego rozwojowego do napisania po prostu nie piszą, bo nie chce im się później wchodzić w słowne przepychanki, właśnie z takimi kolegami jak Ty.

Ot taki mój wywód, ale uważam, ze takie zachowanie trzeba tłamsić w zarodku.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
alembiki

rastro
2500
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: rastro »

ach... może mam gorszy dzień ;). ale tak można zaawansowany, można automatyczny ale inteligentny... cóż ja się wtedy zaczynam czuć nieco obrażony ;).

@herbata666 - Może i jest to czepianie... ale cóż przy takich akcjach zaczynam się czuć ja przy reklamie dla idiotów - inteligentne proszek, inteligentna pralka, inteligentna tabletka do zmywarki, inteligentny dom... takie coś się powinno tępić w zarodku bo to dewaluuje znaczenie słowa.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: herbata666 »

OK niech będzie remis, ale po co to pisać i się unosić, takie trochę to dla mnie dziwne. Mogłeś napisać że na przykład słowo zaawansowany bardziej odpowiada i było by po problemie. I zaraz będzie 10 postów o rozmowie z du...y, które z inteligentnego punktu widzenia nic nie wnoszą. A koledzy czytając nasze posty będą myśleli że czytają stenogramy z sejmu. Nieważne jak ale trzeba wbić szpilę. Osoby które znają Akasa (a jest ich bardzo wiele w naszym hobby), na pewno właśnie praskają śmiechem, jako by Andrzej miał używać sztuczek marketingowych (jeszcze zaraz kolega Rastro powie socjotechniki). Niech kolega wejdzie sobie na białe forum i poczyta jak kolega Akas opisywał tam multum zagadnień odnoście prowadzenia procesu i budowy sprzętów/podzespołów do naszych kolumn. Jak by kolega Rastro wniósł choć 1% tego co kolega Akas do naszego hobby to było by to "idealnie inteligentna" rozmowa :D. A tak to wychodzi na to, że rozmowa i zaczepka jest wzięta z du..y.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: zlomnik »

No to pare konkretów i uwag: Sterownik jest do półkowych czy do normalnych kolumn? Jaka jest jego przewaga nad SKNem? Proporcjonalne sterowanie wodą? Obsługa 18kW? Kto tyle w domu używa, to trzeba miec przemysłowe przyłącze 50A. Chyba, że robicie tylko dla tych co muszą robic ciągle żeby się zwróciło:D Ten frezowany panel z podświetleniem na niebiesko wygląda dośc odpustowo, planujecie tam jakis prawdziwy wyświetlacz? IMHO lepiej wyglądałaby już po porstu blacha z grawerem, niebieskie podświetlenie było fajne w 2004 na zlocie BMW (a wiem bo byłem:) błędy młodości). SKN ma graficznie rozwiązany podgląd temperatur, tutaj jest po prostu wyświetlacz 4x20 i woltomierz z Ali.... który pasuje tam średnio i wygląda, jakby ktos go w ostatniej chwili dokleił. Chyba lepiej znaleźć miejsce na pare linijek kodu więcej i taki woltomierz zintegrować z wyświetlaczem głównym. Jak dla mnie to bardziej konkurencja dla pamela z metalową obudową, niż realny konkurent SKNa.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Pretender »

Rastro, załóżmy, że inteligentny=automatyczny,
Poczekajmy na opinie testerów, zobaczymy czy założenie jest prawidłowe. Ale może być różnie, bo jeśli będzie tak jak napisał Andrzej, że sterownik ma trafić do osób, które zakupiły kolumny to może być rożnie, może trafić na "nowicjuszy". Sam jestem ciekawy tego sterownika, chętnie bym go przetestował, ale niestety kolumna już jest, pospieszyłem się ...
Poza tym, po rozmowach z konstruktorami, widząc co mają na warsztacie, jestem dobrej myśli, a nawet bardzo dobrej.

ps
Założenie założeniem, ale jak dla mnie inteligentny oznacza znacznie więcej niz automatyczny, znacznie więcej.

ps 2

zlomnik
widziałeś, pracowałeś na tym sterowniku? chłopie ... ogarnij się. Porównanine pierwsza klasa ... jak kierowca BMW, jak to napisałeś, brawo TY!

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: BimbrownikNI »

Ja za jakis czas bede mial ten sterownik na swojej połkowej. Po wielu rozmowach z Piotrem jestem przekonany ze bedzie idealny plus określenie inteligentny bardzo do niego pasuje. Nie chce za dużo opowiadać bo to nie moje miejsce.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: herbata666 »

Czy ktoś na pisał że jest to konkurencja dla jakiegoś innego sterownika ??
Wyobraź sobie kolego że niektórzy mają takie przyłącza i większe.
Proporcjonalne sterowanie wodą wykonywane przez motozawór (ewentualnie w standardzie zwykły elektrozawór lub ręcznie)
Kolory się zmieniają względem etapu procesu lub ewentualnej awarii.
Nie planujemy wyświetlacza, w przyszłości planujemy przejść na obsługę przez wifi i zostawić poglądowo wyświetlacz 4x20.
W dalszej części rozmowy nie chce mi się zniżać do poziomu pytającego.

PS.
Jakiś BMW zloty i inne pierdoły, co to ma do rzeczy i co wnosi do Twojego pytania ??

PS2.
Sam zakładam SKN-y i uważam je za dobre sterowniki, wersja V3 jest już naprawdę fajnie dopracowana i nie uważam że czy jeden czy drugi jest dla siebie w jakimś dużym stopniu konkurencją. Jednemu się podobają się głowice thor drugiemu ufo a trzeciemu aabratki i niech teraz mi kolega odpowie która głowica jest lepsza ? lub najlepsza i dlaczego ?, czekam z niecierpliwością.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

akas
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 22 paź 2008, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Kontakt:
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: akas »

@zlomnik Spróbuję odpowiedzieć ponieważ zadajesz konkretne odpowiedzi.

- sterownik nadaje się do kolumn półkowych, ponieważ proces da się prowadzić ręcznie, bez aktywacji trybu zaawansowanego odbioru ( inteligentnego elektrozaworu )
- pytasz czy jest przewaga na SKNem ?
Na pytanie jest trudna odpowiedź ponieważ nasz sterownik nie jest automatem tylko na tą chwilę półautomatem.
Postawiliśmy w nim nacisk na porządne wykonanie i zabezpieczenia przed awariami. Zadbaliśmy podobnie jak Plipek, aby wiązki przewodów i końcówki były uporządkowane. Obsługa możliwie intuicyjna i nie skomplikowana.
- sterowanie wodą na pewno nie jest dla wszystkich potrzebne, ale jest to opcja z której można zrezygnować obniżając koszty zakupu.
- obsługa do 18 kW w trybie 380V nie wymaga zabezpieczeń 50A. Wystarczy z nawiązką klasyczne 25A ( grzałki to nie silniki ). Ogólnie problem polega na tym, że trafiają czasami klienci zainteresowani dużymi uzyskami destylatu na godzinę. Przy rurach powyżej 85 mm trudno jest znaleźć odpowiedni dla nich sterownik ( jedynie urządzenia doktora Granata mają wystarczająco solidne wykonanie )
- Duży podświetlany panel faktycznie wygląda odpustowo. Logo wycięte w obudowie moim zdaniem byłoby bardziej stylowe. Problem jest właśnie z tym logiem. Jest zbyt skomplikowane, aby je wyciąć. Może je później uprościmy i zaś napisy wygrawerujemy.
- duży wyświetlacz, czy to graficzny, czy dotykowy po rozmowach odrzuciliśmy. Szkoda na to pieniędzy i czasu. A nawet gdyby to wdrożyć, to niema szans z możliwościami wi-fi i oprogramowaniem na smartfona. Sterownik musi mieć integralne proste i niezawodne oprogramowanie. Nadbudowa multimedialna może być wyciągnięta na zewnątrz i służyć jako ułatwienie obsługi. Jak wysiądzie bateria telefonie nic się nie stanie.
- Wyświetlacz napięcia niewiele kosztuje, a jest przydatny. Wyświetlacz tekstowy w trybie dla zaawansowanych jest tak mocno wykorzystany, że brakuje miejsca pokazanie innych ważnych parametrów.

Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: lesgo58 »

Chyba co niektórym upały nie służą. :scratch:
Coraz bardziej się przekonuję, ze malkontenctwo to stan umysłu... :scratch:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: rastro »

No to teraz załapię się plusa ;)
zlomnik pisze:Obsługa 18kW?
Akurat obsługa 18kW ma swoje zalety, nawet jak ktoś używa znacznie mniejszych mocy, bo te wszystkie półprzewodniki będą miały bardziej komfortowe warunki niż regulator działający na granicy parametrów. Efekt będzie taki że urządzenie popracuje dłużej.
zlomnik pisze: Ten frezowany panel z podświetleniem na niebiesko wygląda dośc odpustowo
To już kwestia estetyki, jednemu pasuje innemu nie.
zlomnik pisze: planujecie tam jakis prawdziwy wyświetlacz?
Ale urządzenie ma już wyświetlacz, można chyba zaufać że zostało zaprojektowane tak żeby dało się je obsłużyć używając takiego właśnie wyświetlacza i czterech guzików. Jak dla mnie brawo za odwagę w czasach gdzie wszystko musi być macane z ikonkami.
zlomnik pisze: SKN ma graficznie rozwiązany podgląd temperatur, tutaj jest po prostu wyświetlacz 4x20 i woltomierz z Ali.... który pasuje tam średnio i wygląda, jakby ktos go w ostatniej chwili dokleił.
Ma, ale bez graficznego temperatury będą inne? Informacji będzie mniej? Woltomierz może być przydatny w instalacjach gdzie napięcie lub pływać. SKN wcale tego nie ma, a tutaj taki miły dodatek ;).
zlomnik pisze: Chyba lepiej znaleźć miejsce na pare linijek kodu więcej i taki woltomierz zintegrować z wyświetlaczem głównym.
Kolega zapomina że te parę linijek kodu musi być wzbogacone o dodatkowy hardware, a jak chcemy mierzyć napięcie sieciowe i do tego zachować normy dotyczące bezpieczeństwa to... no właśnie nie wystarczy zwykły dzielnik napięcia i heja do ADC - bo to komercyjny produkt jak kogoś kopnie to producent będzie miał ciepło.
Tak więc nadal uważam że może mi się nie podobać użycie słowa inteligentny, ale to wyżej to jest pitolenie, bo sekret sukcesu takiego sterownika to dobrze zaprojektowane algorytmy sterowania, bez tego nawet z najpiękniejszym UI sterownik będzie się nadawał na złom.
Pretender pisze:Rastro, załóżmy, że inteligentny=automatyczny,
Poczekajmy na opinie testerów,
Ach... ja tam zakładam że sterownik będzie działał i to pewnie dobrze... wydaje się że chłopaki przykładają się do swojej roboty i bez testów nie puszczają gratów na rynek.

No i na koniec jeszcze złapię minusa, tak dla równowagi.
Pretender pisze: ps
Założenie założeniem, ale jak dla mnie inteligentny oznacza znacznie więcej niz automatyczny, znacznie więcej.
no właśnie więcej znacznie więcej, to takie coś co umie się uczyć i podejmować decyzje na tej podstawie (lepsze lub gorsze, czasem lepiej jest jak konstruktor był inteligentny i dobrze zaprojektował algorytmy sterujące).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: irek89 »

Dla mnie automatyczny oraz inteligentny to nie to samo. Więc nie koniecznie mogli napisać jedno zamiast drugiego

Zdradzicie orientacyjną cenę?

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Imbir »

Dobra to jak już sobie nawtykaliście "inteligentno-automatycznie" proszę może Autorzy wspomną coś o kosztach tego sterownika, jakieś widełki, w zależności od rodzaju sprzętu posiadanego, oraz jak to się ma do "standardowej" kolumny na przykładzie typowego aabratka, tzn. : bufor, olm, ovm, głowica, załóżmy średnią wysokość całości bez zbiornika ok. 2000, śr.kolumny ok. 70, zbiornik 50l. ? Jakie trzeba poczynić przeróbki żeby to działało poprawnie ?

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Szlumf »

Imbir - Akas pisze:
"- nie jest to budżetowy sterownik, co wynika powyższych założeń.
......
- cena zostanie określona po ukończeniu serii."
Czyli raczej więcej niż mniej :D .

Dobrze, ze sondy termometru są odpinane przy kolumnie. Mam nadzieję, że łącznik będzie typowy i wymiana uszkodzonej sondy nie przekroczy możliwości przeciętnego użytkownika. Jeżeli czujniki temperatury to DS-y to u mnie już się trochę napsuło. W tym także kupione w źródle polecanym przez Piotrka więc być może te będą stosowane. No i warto chyba dać też wersję z silikonowym przewodem. Tylko nie czerwonym z Piotrka źródła bo reaguje w kotle i blaknie.
Mam nadzieję, że sterowanie mocą będzie fazowe i dla każdej z faz. Wiem, że komplikuje to układ ale pozwala na proste osiągnięcie niskiej gęstości mocy grzałek co bywa przydatne. Nie wiem jak realizujecie wyłączenie mocy w razie awarii ale może warto pomyśleć o jakimś dodatkowym wyjściu przekaźnikowym dającym sygnał np. na wyjca lub wyłączenie całego pomieszczenia.
No i jednak do zabezpieczeń dodał bym - po swoich przygodach - czujnik oparów alkoholu w pomieszczeniu.

rastro
2500
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: rastro »

Szlumf pisze: Mam nadzieję, że sterowanie mocą będzie fazowe i dla każdej z faz. Wiem, że komplikuje to układ ale pozwala na proste osiągnięcie niskiej gęstości mocy grzałek co bywa przydatne.
Sugerując się tym:
akas pisze:Sterownik ciąg dalszy.
- ilość faz -3
- obsługiwana moc – do 18 kW
- napięcie grzałek 230 V i 380 V
Można domniemywać że raczej tylko grzałka 230V jest sterowana. O ile dobrze pamiętam sterowanie mocą grzałki 3f jest nieco bardziej skomplikowane i naprawdę rzadko się to robi.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: piotricz »

Dobra robota! Estetyczny wygląd. Obudowa coś na styl sterownika Pilipka bardzo mi się podoba. Miło się ogląda wasze prace. Oby tak dalej.
Sam bym wstawił swój sterownik żeby pokazać co ulepiłem przez te kilka lat ale zaraz posypią się fale hejterów jak w tym przypadku, szkoda czasu.

dark113
30
Posty: 39
Rejestracja: środa, 31 mar 2010, 02:06
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: dark113 »

rastro pisze:Można domniemywać że raczej tylko grzałka 230V jest sterowana. O ile dobrze pamiętam sterowanie mocą grzałki 3f jest nieco bardziej skomplikowane i naprawdę rzadko się to robi..
@rastro - akas wyraźnie napisał iż sterownik obsługuję grzałki z napięciem 230 V czyli jednofazowe oraz 380 V czyli międzyfazowe - więc jak tak napisał to znaczy iż tak jest - nie wiem jak ty mogłeś to inaczej zrozumieć. Sterownik obsługuję dwa rodzaje napięć grzałek...
Sterowanie mocą grzałki międzyfazowej jest tak samo skomplikowane jak fazowej. Z taką różnicą iż z jednego wyjścia sterującego dajesz dwa optoizolatory oraz dwa triaki i tyle. Sam PWM jest taki sam.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 lip 2018, 11:34 przez dark113, łącznie zmieniany 2 razy.

dark113
30
Posty: 39
Rejestracja: środa, 31 mar 2010, 02:06
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: dark113 »

piotricz pisze:Dobra robota! Estetyczny wygląd. Obudowa coś na styl sterownika Pilipka bardzo mi się podoba. Miło się ogląda wasze prace. Oby tak dalej.
Sam bym wstawił swój sterownik żeby pokazać co ulepiłem przez te kilka lat ale zaraz posypią się fale hejterów jak w tym przypadku, szkoda czasu.
@piotricz - nie przejmuj się nimi oni zawsze będą pisać - ja nie zwracam już na to uwagi żadnej :)

rastro
2500
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: rastro »

dark113 pisze: @rastro - akas wyraźnie napisał iż sterownik obsługuję grzałki z napięciem 230 V czyli jednofazowe oraz 380 V czyli międzyfazowe - więc jak tak napisał to znaczy iż tak jest - nie wiem jak ty mogłeś to inaczej zrozumieć. Sterownik obsługuję dwa rodzaje napięć grzałek i tak jest...
To że obsługuje grzałki 380V i 230V wcale nie znaczy że płynna regulacja mocy jest na grzałce 380V (w zasadzie to 400V, ale wiem, sam jestem przyzwyczajony do 380V) możliwa bo może te grzałki są w układzie gwiazdy z przewodem neutralnym, ale to takie gdybanie, niech się wypowie akas albo herbata666 - oni w końcu wiedzą a my możemy tylko zgadywać.
dark113 pisze: Sterowanie mocą grzałki międzyfazowej jest tak samo skomplikowane jak fazowej. Z taką różnicą iż z jednego wyjścia sterującego dajesz dwa optoizolatory oraz dwa triaki i tyle. Sam PWM jest taki sam.
Ciekawe jak to wysterujesz jednym sygnałem, pamiętaj że chcemy mieć regulację fazową - bo grupowa może zadziała, ale to też nie będzie płynna regulacja na każdej jednej grzałce - tak jak by sobie życzył tego kolega Szlumf.
Szlumf pisze: Mam nadzieję, że sterowanie mocą będzie fazowe i dla każdej z faz. Wiem, że komplikuje to układ ale pozwala na proste osiągnięcie niskiej gęstości mocy grzałek co bywa przydatne.
Tak więc zwykle nie robi się sterowania fazowego na trzech fazach, przypuszczam że tutaj też tak może być, ale podkreślam że nie wiemy jakie to sterowanie jest. Także ja nic innego nie zrozumiałem ponadto że są obsługiwane grzałki 230V i 400V, ale z tego nie możemy(mogę) wyciągać wniosków w jaki sposób są one obsługiwane.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

akas
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 22 paź 2008, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Kontakt:
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: akas »

W tej wersji niema płynnej regulacji.
Uzyskujemy regulację w postaci doboru odpowiednich grzałek. O czym wspomniałem wcześniej.
Przykładowo posiadając grzałkę 1,5 + 2 + 2,5 można mieć różne kombinacje mocy grzewczej włączane z poziomu sterownika :
1,5
2
2,5
3,5
4
4,5
6 kW

Do naszych kolumn to wystarcza i zarazem zwiększa niezawodność.
Odchodzą problemy z migającym światłem i z przegrzewaniem się półprzewodników.
Procedura jest taka, że pytamy klienta jaka wydajność go interesuje.
Dobieramy średnicę rury gęstość zasypu i odpowiednia kombinację mocy. Odsuwamy moc procesową na około 20% od progu zalania, wpisujemy ją w tryb bezpiecznego odbioru i nie ma problemów. Jak chce kombinować mocą w setupie, to już na własną odpowiedzialność.
W praktyce wiem, że dając klientom możliwość podnoszenia mocy procesowej ponad próg zalania, często sobie sami robią kłopoty. Nie mówię, że nie można pracować przyprogowo, ale trzeba pilnować kolumny i rozumieć co nią się dzieje.
Dla kontroli przydatny jest wówczas system pomiaru ciśnienia, tak np. jak w SKNie. Bez podglądu ciśnienia balansowanie mocą przy progu zalania powoduje często awarie samo-zalania, destabilizację, oraz spadek jakości destylatu. Nie mówiąc o tym że spirytus może znaleźć się na podłodze. Dzieje się tak najczęściej z powodu zmian napięcia, lub nawet lekkiego zamulenia wypełnienia. Płynna regulacja jest fajna, ale w nieodpowiednich rękach zdradziecka.

Pozdrawiam, Andrzej

rastro
2500
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: rastro »

Teraz jest wszystko jasne! Wcale nie ma regulatora mocy ;) Ale w sumie podoba mi się takie proste rozwiązanie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

inso
50
Posty: 62
Rejestracja: niedziela, 16 sie 2015, 15:53
Podziękował: 24 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: inso »

Herbata, czy zbiornik można przerobić i dodatkowo lub samym grzać gazem? Czy w zbiorniku dałoby się gotować warzywa i pasteryzować słoiki?

akas
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 22 paź 2008, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Kontakt:
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: akas »

Nie wiem co powie Herbata, ale grzanie bezpośrednio kolumny gazem to na 99% pożar. Jest jeszcze pytanie, co wówczas stanie się z otuliną kauczukową ?

akas
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 22 paź 2008, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Kontakt:
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: akas »

Podsyłam zdjęcia budżetowej kolumny fi 76 mm, postawionej na kegu 100l + nasz sterownik.
Mocowanie sterownika jest bardzo solidne, ale na tą chwilę moim zdaniem nie grzeszy estetyką. Chyba będzie potrzeba to poprawić.

Pozdrawiam, Andrzej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Doody »

Kawał sprzętu! :ok: Na tym można już rozpocząć "działalność profesjonalną" ;)
Pozdrawiam
Darek

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: irek89 »

Mocowanie nie jest może najpiękniejsze ale według mnie może być. Ja uważam, że to ma przede wszystkim działać. Oczywiście im estetyczniejsze tym jeszcze bardziej cieszy.
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: wladka »

Powitać wszystkich :piwo:
Dopnę się do tematu ze swoją miedzianką choćby dla tego że większość połączeń jest właśnie spawanych a nie lutowanych :D . Nie wiem tylko czy zdjęcia uda mi się dodać :scratch:
Piotruś mocowanie zdecydowanie popraw,trąci nieco przy całości.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Szlumf »

Ładna robota. Ja jednak część zstępującą zrobiłbym a KO. Takie moje zboczenie wg niektórych :D .
No i pewnie będziesz miał kłopoty z regulacją wody. Dałbym na nitce do shotguna (a najlepiej na obu) zaworek regulacyjny a zrzuty wyprowadziłbym osobno do otwartego kolektora skąd dalej już wspólnie tam gdzie je odprowadzasz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: masterpaw2 »

Brawo Ty, kawał dobrej roboty :ok:
Papuga nie ma ciut za dużej bezwładności?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: lesgo58 »

@wladka
Trochę Cię to kosztowało, ale będziesz pan zadowolony niepomiernie. :punk:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: wladka »

Kolego Szlumf nie bardzo kojarzę o co kaman :scratch: rysunek jakiś by się zdał, będę wdzięczny :poklon;
No i wielkie dzięki za uznanie , szkoda tylko że nie dla siebie zrobiłem tę kobyłkę :cry:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: szatajoh »

Optymalnie jest kiedy dopływ wody chłodzącej jest osobno doprowadzony na deflegmator-szotgun i i na chłodnicę destylatu. Każde chłodzenie z osobnym zaworkiem precyzyjnym do sterowania przeplywu wody, odpływ ciepłej wody mżoe być wspólny.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Szlumf »

Szajtoh już wyjaśnił sprawę zaworków. Jeżeli zdecydujesz się na wspólny odpływ bez otwartego kolektora to daj część wspólną większej średnicy by uniknąć zakłóceń od strony odpływu.

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: dooomino »

Podziwiam destylatory tych panów! Przyczepić się mogę tylko do jednego, jako osoba początkująca i czytająca to forum często trafia. na nicki aksa (Akas) i herbata lecz po wpisaniu tego w google ciężko znaleźć ofertę, chce zakupić aabratka i w sumie z czołówki forum nie widziałem cen autorów tematu :)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: arTii »

zrobię to za Ciebie:
@akas: memberlist.php?sk=c&sd=a&username=akas& ... ed=&count=
@herbata666: memberlist.php?sk=c&sd=a&username=herba ... ed=&count=

Proszę bardzo :) - możesz kliknąć że pomogłem :odlot:
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 sie 2018, 18:03 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

rastro
2500
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: rastro »

No grunt to zrozumieć pytanie...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: wladka »

Szlumf pisze:Szajtoh już wyjaśnił sprawę zaworków. Jeżeli zdecydujesz się na wspólny odpływ bez otwartego kolektora to daj część wspólną większej średnicy by uniknąć zakłóceń od strony odpływu.
Na zdjęciach tego nie widać ale tak właśnie jest to zrobione , większa średnica dzieli wodę na dwie mniejsze , jak by nie było dzięki za uwagi myślałem że więcej ich dostanę :D
Pozdrawiam :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Mafiej »

Ten odnośnik prowadzi do kogoś innego :D

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: dooomino »

arTii pisze:zrobię to za Ciebie:
@akas: memberlist.php?sk=c&sd=a&username=akas& ... ed=&count=
@herbata666: memberlist.php?sk=c&sd=a&username=herba ... ed=&count=

Proszę bardzo :) - możesz kliknąć że pomogłem :odlot:
Dzięki za linki :) jak trafiłem na ten wątek to już wszystko mi się rozjaśniło ale wcześniej długo błądziłem aż trafiłem na ofertę tych Panów, fajnie by było gdyby pod tymi zapytaniami w google ukazywała się stronka albo Allegro myślę, że przybyło by potencjalnych klientów 8-)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Domowe spawanko :D

Post autor: arTii »

Mafiej pisze:
Ten odnośnik prowadzi do kogoś innego :D
Sorry - mea culpa - poprawione!
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: RE: Re: Domowe spawanko :D

Post autor: Darnix »

Koledze @dooomino chodziło raczej o namiary na sklep z produktami kolegów @Akas i @herbata666 a nie o linki do ich profili na forum :-D

Naskrobane z mojego Redmi Note 3 /Tapatalk/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”