DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46

Post autor: biały19905 »

Witam. Pisze o poradę. Tak jak pisałem wcześniej zrobiłem wszystko według instrukcji corn whiskey o zostawiłem zacier do ostygnięcia. Na jakieś 10 godz. Po czym dodałem drożdże zacier miał jakieś 20 stopni. Dałem drożdże whisky coobra. Pisze na nich że dodaje się ich w temperaturze pokojowej. Zacier stoi z drożdżami jakieś 12 godz. Ale słabo pracuje i ma zapach kwaśny. Nie wiem czy się nie zepsuł co wy o tym myślicie. Dodać coś czy czekać jeszcze?
Ostatnio zmieniony środa, 16 sty 2019, 11:34 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam forumowiczów. Chciałbym zrobić zacier z kukurydzy z dodatkiem żyta i pszenicy, żyta i jęczmienia lub inną kombinacje. I teraz pytanie czy macie fajny przepis? I jeżeli będę używał enzymów (uplynniajacy i scukrzajacy) to czy jęczmień muszę utrzymywać przez jakiś czas w odpowiedniej temperaturze aby dodatkowo scukrzyl skrobię?

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy 25% dundru dodane do zacieru jest ok? I jak się go dodaje bo jeszcze tego nie robilem.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 lut 2019, 16:21 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2889
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: wawaldek11 »

Każde zboże należy skleikować przed zacieraniem, aby uzyskać maksymalną wydajność.
Jeśli masz możliwości, to porób czyste destylaty z poszczególnych ziarenek. Możesz je później łączyć w dowolnych proporcjach dopasowując do swoich preferencji. Takie destylaty wymagają czasu, aby się ułożyć - zaraz mogą być niepijalne.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyś łączył zboża przed zatarciem i fermentacją. W ten sposób znajdziesz swoje smaki.
Pozdrawiam,
Waldek

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Panowie podpowiedzcie mi czy mogę tak zrobić. Kleikuje 2 lub 3 ziarna razem lub osobno ale nie wiem jak lepiej i później dodaje słód żeby przerobiła się skrobia na cukier lub enzymy i na koniec drożdże. Czy popełnię jakiś blad? Prosze o rady. I chciałbym dodać do tego Dunder ale niewiem jak proszę o odpowiedź z góry dziękuję

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam. Powiedzcie mi panowie dlaczego w przepisach podanych przez radiusa stosunek wody do ziarna w niektórych jest 1:5 a w innych 1:3 czy ma to jakieś duże znaczenie? Robiłem zacier z przepisu corn whiskey gdzie był stosunek 1:3 teraz chciałbym zrobić przepis whisky Jack Daniels w którym jest stosunek 1:5. Jakie to ma znaczenie?
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: dynio »

Chodzi o jak najlepszą wydajność, to nie są wielkości które muszą akurat takie być. Ja po kilkudziesięciu zacieraniach (w garze, nie mam kadzi zaciernej) stosuje zasadę 1:4 (Ale mi tak pasuje że wzgl na wielkości fermentatorow, fermentacji z młotem i późniejszego zalewu kega)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

shorty1988
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 1 lut 2015, 10:46
Ulubiony Alkohol: Jameson, Bushmills, Malibu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: shorty1988 »

Powiedzcie mi czy wg przepisu Head whisky gdzie mamy mąkę kukurydziana oraz słód jęczmienny nie jest potrzebne zacieranie? Czy w taki sposób skrobia się rozłoży na cukry?
Z góry dziękuję za odpowiedź
"Jest kilka rzeczy które są dla mnie święte: moja kobieta, mój samochód i moja rodzina. Jeśli zranisz którekolwiek z nich - módl się by Bóg znalazł Cię przede mną"
Awatar użytkownika

Aksen
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 08:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 9 razy
Pszenica

Post autor: Aksen »

Witam :ok:
Posiadam 200 kg pszenicy :punk:
Podkreślę, że jest ona z zeszłego roku :bardzo_zly:
Dużo czytałem na ten temat, lecz jestem w ciemnym lesie :scratch:
Chciałbym dowiedzieć się od państwa co mógłbym z tym owo towarem zrobić, lecz bardzo szczegółowo, ponieważ w tym temacie "zacierania" jestem bardzo "zielony" i z góry dziękuję za każda wiadomość :)

Pozdrawiam, nowicjusz Zacieru ! :D :punk:
Ostatnio zmieniony środa, 28 sie 2019, 22:30 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie śpimy, Pędzimy! :punk:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Poczytaj wątek "Zacieranie na lenia"
Do niesłodowanego ziarna będziesz potrzebował enzymów aby je zatrzeć. Wystarczy duża plastikowa beczka, gorąca woda, enzymy ze sklepu internetowego i zacieranie staje się proste ;)
Zboże musisz ześrutować przed zacieraniem czyli rozdrobnić do granulacji bardzo grubej mąki.
Potrzebujesz enzymu upłynniającego (alfaamylazy) oraz enzymu scukrzającego (glukoamylazy). Dostępne są one w sklepach z "naszym" asortymentem. Te dwa enzymy wystarcza aby skutecznie zatrzeć pszenicę. Są jeszcze enzymy pomocnicze takie jak "redukujący lepkość, oraz "antypiana", które tez możesz kupić ale nie musisz.
Jak już zdobędziesz potrzebne materiały i nabierzesz wiedzy o zacieraniu - zacieraj! :)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Vinagaut
20
Posty: 28
Rejestracja: piątek, 15 lis 2019, 17:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Vinagaut »

Pytanie odnośnie przepisu na head whisky... Myślicie, że można dodać taki np. słód jęczmienny?
https://aabratek.pl/produkty/871/ekstra ... 1_5kg.html
Jezus umiał zamienić wodę w wino... Czyli My jesteśmy level wyżej?


Pozdrawiam, Krzysiek.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Można oczywiście zastosować taki ekstrakt, ale nie zastąpi to moim zdaniem aromatów i smaków tworzących się przy zacieraniu słodu.
Pozdrawiam
Darek

Gucio11
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2019, 13:48
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Gucio11 »

Witam planuje zrobić pierwszy zacier a dokładniej z przepisu JACK DANIELS BLACK LABEL
Mam pytanie czy przy użyciu słodu konieczne jest dodanie enzymow

mpolak154
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 22 paź 2016, 11:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: mpolak154 »

Jeżeli używasz słodów to nie

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Gucio11
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2019, 13:48
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Gucio11 »

Znalazłem taki węgiel myślicie ze o to chodzi https://www.ebay.com/itm/Basques-Sugar- ... 3248944415

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Grzesius88 »

Witam. Zrobiłem zacier z kukurydzy,jęczmienia i żyta w takich samych proporcjach. Ziarna było około 30kg,zacieru wyszło trochę ponad 100l. Zatarłem enzymami,drożdży użyłem Cobra Whysky Jest dałem 2 paczki. Blog wyniosło trochę ponad 18blg. Fermentowało to dość długo 4 tygodnie. Dzis zaglądam do beczek i zacier przestał pracować,ładnie się wyklarował,na powierzchni sama woda. Fermentowałem z młótem. Jestem właśnie w trakcie destylacji,grzeje całość w płaszczu z dużego gara. Będę destylował 2 razy. Na razie zapach taki nieciekawy ale w smaku ok. Pierwszy raz zacierałem i nie piłem wyrobu za zboża,całkiem inne doznania jak przy wójku jessym.

Mod.
Pisz staranniej i używaj spacji po znakach przestankowych.
Ostatnio zmieniony piątek, 10 sty 2020, 20:41 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Grzesius88 »

Właśnie kończę proces. Jestem średnio zadowolony z efektu. Zapach jest trudny do zaakceptowania, ciężko go określić, po prostu capi. Będę gonił jeszcze raz z miedzią to może coś się poprawi.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Skir »

Właśnie zacieram qq, ale przyszła mi myśl: cholera dziś wszystkie zboża to czysta chemia. Rolnicy częściej sypią i pryskają wszelkim paskudztwem niż ja podlewam ogródek, Aż dziwne, że po zjedzeniu chleba nie świecę. Znajomy rolnik "produkuje" wieprze na sprzedaż, oraz po kryjomu (bo jakieś zategowanie sztuk jak za okupanta) dla siebie na zdrowej żywności, bo mówi, że nie będzie się truł! Macie może koledzy kontakt z pewnym dostawcą zbóż lub qq? Taki, co to robi, jak dla siebie?
I love the smell of bimber in the morning.

Zbyszek T
200
Posty: 246
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Zbyszek T »

Ja spotkałem 2 główne aspekty "capienia" destylatu zbożowego:

1) Capi jajem - brak miedzi w destylacji. Nawet przy porawnym, pachnącym zacierze może w destylacie ujawnić się zapach jaja.

2) Wali zgnilizną - jak się zacieru nie zakwasi, szczegolnie przy życie - to wchodzi jakaś zaraza która powoduje smród. Ten smród przechodzi do destylatu.

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Grzesius88 »

Przed chwilą zrobiłem próbę zapachową- czuć kwaśne jajo. Zapachu zgnilizny się niedoszukałem. Jedna rzecz mnie zdziwiła, przechowuje produkt w balonie 20l zatkanym korkiem, jest tego około 18-19l, jak wyjmowałem korek to mało nie wystrzelił, w balonie zrobiło się ciśnienie. Pierwszy raz coś takiego mi się stało. W pomieszczeniu jest stała temperatura 15-16st. Zapach zdecydowanie zelżał, jest mniej nachalny. Zobaczymy co wyjdzie po drugim podejściu.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

Zbyszek T
200
Posty: 246
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Zbyszek T »

Jak dasz miedź do kolumny, to w 2-gim podejściu zapach jaja zniknie. Sprawdzone! Kiedyś też miałem taki problem.

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Grzesius88 »

Jeszcze nie destylowałem tamtego odpędu, chciałem sprawdzić jak będzie ten pachniał. A poza tym będzie więcej do puszczenia na drugi raz,żeby dwa razy nieodpalać maszyny
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: radius »

Jutro, jak znajdę trochę więcej czasu, poprzenoszę niektóre posty do odpowiedniego tematu. Na razie taplam się w borowinie i "degustuję" Długopolankę z miejscowego źródła :mrgreen:

Edit.
Oczyściłem temat i posty nie związane z nim, przeniosłem tutaj - jakosc-skladnikow-na-zaciery-zbozowe-t21654.html
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 mar 2020, 14:03 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Krzychu0304
50
Posty: 63
Rejestracja: środa, 29 sty 2020, 14:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: dymna whisky, kawa z prądem
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Krzychu0304 »

Witam forumowiczów. Czy zacier po procesie zacierania trzeba filtrować? Chodzi mi oto czy zatarty słód trzeba wyrzucić czy można go wsadzić do fermentatora wraz resztą zacieru? Mam plastikowe fermentatory 33l, mój destylator to mikro pot-still na 15l szybkowarze, mam możliwość nastawienia na płaszczu wodnym.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Fermentuj z młótem, i destyluj w płaszczu. Będzie więcej aromatów.
K.
Obrazek

tigwelder
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2020, 10:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
"Żelowanie" ziarna

Post autor: tigwelder »

Naoglądałem się różnych zagranicznych filmików na YT o "wiloziarnistej" raczej wielozbożowej whiskey tj. whiskey z ziaren niesłodowanych plus słód jęczmienny.
W większości przepisów autorzy wskazywali na konieczność "żelowania" kleikowania ziaren przez ok. 50 minutowe gotowanie. Wg nich w niezżelatynowanym zacierze większość cukrów zostaje w ziarnie. tak kleikowanie ułatwia rozkład skrobii z ziaren niesłodowanych

Procedura:
1. Gotowanie ziarna niesłodowanego w 100 stopniach przez około 1h
2. przestudzenie do fazy A-amylazy 60-65 stopni (niektórzy podawali 80... sic!)
3. Dodanie słodu jęczmiennego i utrzymanie temperatury na poziomie 60-65 tu raczej działa Beta-amylaza - Alfa działa w wyższych temperaturach optimum 72-75
4. ostudzenie do 30-40 stopni i przetrzymanie 30 minut na tym poziomie żeby zadziałała B-amylaza. to raczej dziwna procedura
5. filtracja, drożdże etc.

Co szanowna brać gorzelnicza na takie dictum acerbum? Mają te praktyki sens?

Wspomniani jutuberzy przestrzegają przed przekraczaniem temp 70 stopni dla słodu co wg nich może zagrażać denaturacją a-amylazy... Beta-amylazy podczas gdy:
http://spiritferm.biz/pl/n/7

hm...

kolorkiem moje uwagi - MANOWAR
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 mar 2020, 12:29 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klak75 »

Witam Szanowne Grono,
postanowiłem wczoraj zrobić swoją pierwszą whisky według tego przepisu z forum.
RYE WHISKEY

22l wody
3,5kg żyta
1kg jęczmienia
0,5kg słodu jęczmiennego
30g drożdży gorzelniczych
kwasek cytrynowy do zakwaszenia nastawu (w oryginale - fluorek amonu)

Wymieszać słód i ziarno w wodzie o temp. ok. 25 st.C i mieszając podgrzać do temp. 70 st.C. Szybkość podgrzewania powinna wynosić 2 st.C na minutę. Utrzymywać temp. 70 st.C przez 2h.
Następnie odsączyć płyn, schłodzić do ok. 20-25 st.C i dodać uwodnione drożdże i intensywnie zamieszać (ok.1min.) aby napowietrzyć nastaw. W celu zakwaszenia nastawu dodać kwasek cytrynowy. Nastaw powinien mieć PH w granicach 4,8-5,3 ("Gorzelnictwo i drożdżownictwo" - Jarosz).
Po fermentacji przefiltrować płyn i destylować.

Jako że jestem amatorem w tej kwestii proszę o pomoc bardziej doświadczonych.
Wczoraj rozpocząłem zacieranie według przepisu. Podgrzałem do 70 stopni (temperaturę utrzymywałem w przedziale 65 -70 stopni) dodałem na początek 10 g kwasku po poł godziny pobrałem próbkę schłodziłem i sprawdziłem wyniki. BLG 5, PH 7, próba jodowa dodatnia (kto wymyślił te kolory na paskach?) Dodałem jeszcze 5 g kwasku poczekałem pół godziny i znowu próba. BLG 10 PH 6 Próba dodatnia. Dodałem jeszcze ok 2 g kwasku znowu pół godziny i sprawdziłem próbkę. PH 5 BLG 12 Próba dodatnia. Po dwóch godzinach zacierania pobrałem kolejną próbkę PH 5 BLG 15 Próba dodatnia. Ponieważ próba była dodatnia zacierałem kolejne pół godziny. Kolejna próbka. Wyniki te same. Próba jodowa nadal dodatnia do tego kolor wydaje mi się , że jest cały czas taki sam czyli czarny , ewentualnie fioletowy bo od tego sprawdzania już mi się w oczach zaczęło przewracać. Sam zacier zrobił się dość gęsty i lepki wiec chyba trochę cukru ma. Zapach tez jest przyzwoity (czuć głównie zboże a nie „gówno” jak w przypadku niektórych osób z forum). I teraz pojawia się moje pytanie. Co dalej? Kontynuować zacieranie czy schłodzić zacier, dodać drożdże i przelać pojemnika fermentacyjnego? Dlaczego cała skrobia nie została rozłożona? Co mogę poprawić ? Z góry dzięki za odpowiedzi i wyrozumiałość dla laika.
Ostatnio zmieniony piątek, 20 mar 2020, 09:31 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Mówią bimber to nie wszystko...

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kwik44 »

5kg zboża ~= 3kg cukrów. 3/22~=14BLG nie licząc wody w ziarnie. To by był max z tego co dostałeś. +/-. Schłódź i zadaj drożdże. Zobaczymy do ilu zejdzie. Ja następnym razem nie grzałbym do 70, a raczej 65 stopni. Rzygowin nie powinno być. Zresztą one pojawiają się dopiero na drugi dzień od schłodzenia ;)

klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klak75 »

Ale dlaczego próba jodowa wychodzi mi pozytywną ? Popisałem trochę na czacie i poradzili mi żeby dorzucić 1 kg słodu bo 0,5 kg na ta ilość to za mało . Właśnie zacieram BLG oczywiście wzrosło do 18 ale próba jodowa nadal pozytywna
Mówią bimber to nie wszystko...

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kwik44 »

W warunkach domowych, jeśli zatrzesz 80% skrobii to już jest super. A czym robisz próbę? Jodyną czy płynem lugola?
Awatar użytkownika

Puzii
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 13 lut 2020, 17:50
Krótko o sobie: Lubie smaczne alkohole,sam robie piwo i ostatnio destyluję.
Ulubiony Alkohol: Spiced Rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Tuchola
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Puzii »

kwik44 pisze:W warunkach domowych, jeśli zatrzesz 80% skrobii to już jest super. A czym robisz próbę? Jodyną czy płynem lugola?
Skąd takie wnioski? Lekko mnie zaskoczyłeś nie powiem.

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kwik44 »

Tako piwowarzy mówią. W przemyśle mają wyższą wydajność bo parują ziarno, czy tam właściwie parowali. Bo z tego co mi mówił jeden kolega idą w stronę KOJI. Chociaż po zastanowieniu, jak nie zabijesz enzymów, to one będą tam sobie powoli działać. Więc może być i więcej wydajności.

Ja osobiście na wydajność mało patrzę. Jak BLG się z grubsza zgadza to nie ma się co tym przejmować. To hobby a nie przemysłówka. I tak więcej "strat" jest przy wyrzucaniu przedgonu i pogonu lub niecałkowitej destylacji. No chyba że robi się recyrkulację jak Szkoci.

Natomiast jeśli używałeś jodyny, to ona może fałszować wyniki.
Ostatnio zmieniony sobota, 21 mar 2020, 07:31 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Puzii
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 13 lut 2020, 17:50
Krótko o sobie: Lubie smaczne alkohole,sam robie piwo i ostatnio destyluję.
Ulubiony Alkohol: Spiced Rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Tuchola
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Puzii »

To że hobby, to się zgodzę i nie ma co płakać na 2gramami cukru to fakt :)
Ale nigdy nie udało mi się nie zatrzeć piwa. A nie zatarte piwo? Hmmm nie chciał bym tego pić. ;)
Nie wiem jacy piwowarzy tak mówią, ale zerknij na film Kopyra o zacieraniu, dokładnie mówi co będzie jak piwo nie będzie dokładnie zatarte. Oczywiście co innego jak to idzie wszytsko na rury, rury nie takie rzeczy przerobią :)

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kwik44 »

Zawsze zatrzesz. Ale 80% przy piwie to b. dobra wydajność. Zwykle mam mniejszą. Whisky 3 wody podchodziło mi pod 80%.
Awatar użytkownika

Puzii
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 13 lut 2020, 17:50
Krótko o sobie: Lubie smaczne alkohole,sam robie piwo i ostatnio destyluję.
Ulubiony Alkohol: Spiced Rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Tuchola
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Puzii »

Aaa to chyba mówimy o czym innym, zrozumiałem, że piszesz o zacieraniu, a chodzi Ci o wydajność wysładzania ;) To już zupełnie inna bajka, a zwłaszcza jak chodzi o żyto.
Na sracz-wężyku mam ponad 80%, ale przerzuciłem się na BIAB i tu jest około 75. Ale i tak spoko IMHO
Ostatnio zmieniony sobota, 21 mar 2020, 12:07 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klak75 »

Widzę, że rozwinęła sie mała dyskusja kiedy mnie nie było :). Do robienia próby jodowej używam jodowego składnika skrobi z tej aukcji https://allegro.pl/oferta/jodowy-wskazn ... Y2YwNWI%3D . Tak jak mówiłem dodałem do zacieru kilogram słodu i przez dwie godziny zacierałem w temp 60 - 63 stopnie. Dodałem też dodatkowe 3 litry wody. Po wszystkim sprawdziłem w próbkę . pH - 5 , BLG - 16 próba - dodatnia . Próbę jodową robiłem tak, że schładzałem próbkę do ok 25 stopni dawałem na biały talerzyk, dodawałem parę kropli wskaźnika i obserwowałem kolor. Niestety cały czas czarny . Zacząłem się nawet zastanawiać czy aby wskaźnik nie jest felerny ale po dodaniu go do wody kolor poczatkowo zrobił się żółty a poźniej przeźroczysty. Zmęczony tym zacierem poszedłem za poradą kolegi i po schłodzeniu do 25 stopni dodałem drożdze coobra whisky . Jest to moja pierwsza fermentacja nastawu na whisky wiec nie jestem pewnien jak to powinno wyglądać ( wcześniej robiłem tylko cukrówki ) ale wydaje mi sie że jest za cicho... . Jak przyłoże ucho do wiadra słyszę jakieś szumienie ale nie ma tutaj porównania do walki jaka rozgrywa się w cukrówkach :) Przy mierzeniu temperatury zacieru pokazało mi niecałe 24 stopnie. Do tego góra zacieru trochę się spieniłą. Zapach jest dość kwaśny ale z tego co czytałem to chyba dobrze.
Mówią bimber to nie wszystko...
Awatar użytkownika

Puzii
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 13 lut 2020, 17:50
Krótko o sobie: Lubie smaczne alkohole,sam robie piwo i ostatnio destyluję.
Ulubiony Alkohol: Spiced Rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Tuchola
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Puzii »

klak75 pisze: Tak jak mówiłem dodałem do zacieru kilogram słodu i przez dwie godziny zacierałem w temp 60 - 63 stopnie. Dodałem też dodatkowe 3 litry wody.
Jaki miałeś przy zacieraniu stosunek słód/woda? 1:3-3,5 ziarna do wody?

Wskaźnik ok, kiedyś miałem ten sam i działał, a nawet po terminie wskazuje ok, nie ma się tam co zepsuć ;)
Awatar użytkownika

bartłomiej.frydman
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 29 kwie 2020, 06:43
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: bartłomiej.frydman »

Cześć zrobiłem zacier z przepisu Jack Daniels na 25l wody
4 kg kukurydzy śruta
600 g żyta
400 g słodu
Utrzymywałem temperaturę przez 1.5 h mieszając
Blg wyszło mi zaledwie 5. Jakie powinienem mieć blg ?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 maja 2020, 06:38 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kwik44 »

~12

mpolak154
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 22 paź 2016, 11:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: RE: Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: mpolak154 »

Trochę jak wróżenie z fusów, w jakiej temperaturze zacierałeś? Teoretycznie jak masz 400 g słodu jęczmiennego i 600 g żyta blg powinno być w okolicach 11-12°

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 maja 2020, 06:39 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

bartłomiej.frydman
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 29 kwie 2020, 06:43
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: bartłomiej.frydman »

Zacieranie w 63 stopniach przez 1.5 do 2h.
Być może powinienem wcześniej kukurydzę w gorącej wodzie wyparzyć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”