DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy

Post autor: Pretender »

Aż trzy razy? Ja odbieram cały rozpuszczalnik za pierwszym razem. To nie „ilość razy” jest ważna. Może operator zawinił? Żeby nie pisać, że jest do ...
Zacznij kolego czytać, a wszystko będzie jasne. Najważniejsze to dobrze zrobiony nastaw oraz prawidłowa destylacja, raz czy dwa. Trzy razy to za dużo. Śmiało uzyskasz rewelacyjny efekt nawet po jednym razie.
Awatar użytkownika

marmos
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 3 sty 2014, 20:12
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Ballantines oraz włase dzieła
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Małopolska, gdzieś koło Tarnowa
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: marmos »

Mam jeszcze jedno pytanie. W przepisie jest napisane ( dla zielonych ) by odbierać kropelkowo. Teraz jak posłuchałem waszych rad i gdy gotuję drugi raz "problem " teraz jest taki że zbyt dużo mam urobku powyżej 80% - co zgodnie z przepisem tą część powinienem przeznaczyć nie na whisky tylko na czystą wódkę.
1. Czy aby nie mieć za dużo "strat" w tym wypadku stratą jest otrzymanie na czystą wódkę mogę , powinienem po odebraniu przedgonu przyśpieszyć odbiór ? by starać się ciągle odbierać urobek o mniejszym procencie ? np. 65-70% a mam do wyboru w tej konfiguracji sprzętowej jedynie zwiększenie mocy grzania a zapas mam spory,
2. a może pozostać przy tej prędkości kropelkowej i wykazać się cierpliwością nie patrzyć na straty i odbierać na whisky dopiero od poniżej 80% do tych 60-55 % ? nawet gdybym miał za dużo "strat" (na czystą wódkę ) i mało właściwego urobku
- to będzie trwało z 12 godzin.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: eldier »

Do drugiego gotowania rozcieńcz do 18-20%, przedgony sprawdzaj na nos i jęzor, te sztywne ramy ile i do ilu odbierać włożyłbym miedzy bajki - jakby to było takie proste to każdy by miał alko na światowym poziomie. Jak uznasz, że leci dobre podstaw oddzielna butelkę, po tygodniu mocno rozcieńcz trochę w kieliszku i sprawdź czy nadal jest ok. Jeżeli tak to dolewasz do głównego gonu.
Jak chcesz gotować na raz to dolewaj przed i pogon do kolejnej destylacji nastawu- wzmocnisz nastaw, ale tutaj musisz się wyjątkowo mocno przyłożyć do cięcia. Ból głowy podczas picia raczej nie jest związany z zanieczyszczeniami jakie są w alko, ale lekarzem ani żadnym chemikiem nie jestem.

Urobek po dwóch gotowaniach możesz spożywać szybciej, ten po razie musi trochę postać. Najlepiej jak zrobisz solidny zapas, wlejesz do banieczki, dodasz dębu i schowasz gdzieś głęboko... Gwarantuje, że po roku czy dwóch się nie rozczarujesz :)

Nyga
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 5 sty 2018, 20:27
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Nyga »

Witam. Jestem swieżakiem i potrzebuję pomocy w doborze drożdzy gorzelniczych do nastawu Kill Me Quick. Podpowie ktoś jakich najlepiej używać? Pozdrawiam:) :D
Ostatnio zmieniony piątek, 5 sty 2018, 22:58 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Drobne poprawki - polskie znaki, interpunkcja.
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

Nyga-jeśli ma Cię to szybko położyć na łopatki, to weź coś między 24 a 48. Dużo cukru- dużo smaku! :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: radius »

W tym przepisie jest więcej cukru niż zboża, więc każde turbo się nadadzą z tym, że fermentacja powinna trwać przynajmniej kilka dni aby smaczki zbożowe choć trochę przedostały się do nastawu. Nie polecał bym więc żadnych 24 czy 48, ale np. najzwyklejsze T3, lub Moskva Style czy Black Bull.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Fiflak »

Panowie wybaczą, tu dyskutujemy o szlachetnym łiskaczu, czyli bimbrze wykonanym ze zboża. Wszelkim cukrowym wynalazkom mówię stanowczo nie, jeśli idzie o pisanie w niniejszym temacie. Nie róbmy śmietnika na własnym podwórku.

arekwroc
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 6 lis 2017, 00:44
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: arekwroc »

Panowie, a jeśli można wiedzieć, to skąd bierzecie zboże? O ile kukurydzę na Jessiego zebrałem własnoręcznie po sąsiedzku, to żyta nikt w okolicy nie uprawia. Słód jęczmienny i "żyto ekologiczne na mąkę" znalazłem np. na Alledrogo - chyba można to spokojnie brać - jak widać, że sprzedający wie co sprzedaje i raczej nie ma ryzyka zakupu jakiegoś stęchłego śmiecia??

użytkownik usunięty
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja śrutowane żyto (głównie na JD)
kupuję na piwniczka.org
Zresztą śrutowaną kukurydzę też.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeżeli chciałbyś słód żytni, to polecam
ten z vikingmalt. 25kg kosztuje coś koło 100zł z przesyłką.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

arekwroc
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 6 lis 2017, 00:44
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: arekwroc »

karczt pisze:Ja śrutowane żyto (głównie na JD)
kupuję na piwniczka.org
Zresztą śrutowaną kukurydzę też.
Dzięki za info - zaintrygowało mnie "JD" - muszę poszukać czy dzielisz się gdzieś przepisem:)
Pozdr
Awatar użytkownika

zlotylexus
30
Posty: 48
Rejestracja: sobota, 30 gru 2017, 19:34
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: zlotylexus »

Ja kupuję w centrumpiwowarstwa.pl mają tam nawet słody wędzone torfem do wyboru lekko, średnio albo mocno. Robiłem Whisky ze słodu od nich w ilości 5kg Castle Destylacyjny i 5kg Słód wędzony lekki też Castle, wyszło mi 35l brzeczki 14 BLG. Wszystko można kupić w całości albo śrutowane.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: seneka »

ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

ogurek
100
Posty: 111
Rejestracja: niedziela, 29 paź 2017, 19:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Wlkp
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ogurek »

W większości małych miast znajdziesz jakiś sklep zaopatrzenia rolniczego. Pasze, nawozy itp, zazwyczaj można kupić zboża nawet w ilościach detalicznych.
Żeby odpędzić złe sny, pociągnęła solidny łyk z butelki pachnącej jabłkami i radosną śmiercią mózgu.

użytkownik usunięty
Re: RE: Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: użytkownik usunięty »

arekwroc pisze:Dzięki za info - zaintrygowało mnie "JD" - muszę poszukać czy dzielisz się gdzieś przepisem:)
Pozdr
Pierwsza strona - przepis na Jack Daniels Black Label...

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

arekwroc
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 6 lis 2017, 00:44
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: RE: Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: arekwroc »

karczt pisze:Pierwsza strona - przepis na Jack Daniels Black Label...
Ten przepis faktycznie widziałem czytając początek tematu - trochę jeszcze potrenuje prostsze nastawy i zabiorę się za zacieranie, uprzednio zaopatrzywszy się w większy garnuszek, bo do tego nawet mój największy do bigosu będzie raczej za mały:)
Pozdr

użytkownik usunięty
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: użytkownik usunięty »

Nic trudnego, ja to robię tak:
1. Garnek emaliowany 30L - zwędziłem teściowej (robiła w nim kapustę kiszoną - teraz musi się ode mnie pożyczać :D )
Zalewam 25l wody kranówy - w Krakowie w odróżnieniu od powietrza mamy b.dobrą wodę z wodociągów,
(wg. jakiegoś ostatniego rankingu podobno 2 na świecie z pośród miast...)
i podgrzewam prawie do temp. wrzenia.
2. Dodaję ześrutowaną kukurydzę - 80% całego wsadu tj: 25/3,5 (3,5L wody na każde 1kg śruty)= ok.7kg x 80% = 5,6kg
dolewam 2ml enzymu upłynniającego i zostawiam aż całość ostygnie do ok.65'C.
Żeby było szybciej możesz wcześniej dać mniej wody np 15L, a po utrzymaniu "przerwy upłynniającej" ok.15-20min
dodać pozostałe 10L już letniej wody
3. Następnie dodaję śrutę żytnią 12% i słód jęczmienny 8% i dla pewności dodaję 2ml enzymu scukrzającego.
4. Utrzymuję przez ok 2godz w temp 60:67 'C (teoretycznie powinno być krócej ale mi nigdy po krótszym czasie nie wyszła próba jodowa).
5. Jak próba jodowa (kup sobie płyn Lugola w aptece) wyjdzie pozytywnie czyli negatywnie, wynoszę gar na balkon i czekam aż się schłodzi do ok.30C
6. Później już tylko drożdżyki (Fermiole)- fermentuję z miazgą bo niestety nie mam kadzi zacierno-filtracyjnej (jeszcze ;) ) i po ok
tygodniu filtracja i na rurki :odlot:

A po trzech mies. z płatkami dębowymi wygląda tak:

Powodzenia

arekwroc
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 6 lis 2017, 00:44
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: arekwroc »

Rewelacja! Dzięki za dokładny przepis - jak pisałem, muszę gdzieś sobie nabyć garnuszek większy i działać:) Ile produktu wychodzi Ci z jednego procesu?

użytkownik usunięty
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: użytkownik usunięty »

Z kukurydzą to różnie bywa, bardzo duży rozrzut w blg mi wychodzi na teoretycznie takich samych wsadach.
Jak zacieram same słody to blg na 25l mam prawie zawsze takie samo +-1blg.
Ostatnio z 25kg kuku wyszło mi 9L 62vol

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

9 litrów z worka to jest zupełnie przyzwoicie. Przepis można jednak ulepszyć.
1. Zmniejsz proporcję śruta – woda z 1:3,5 na 1:3. Niby niewiele, ale jeśli;
2. Kupisz plastisiową beczuszkę, żeby pomieścić podwójność pojemności garnka teściowej, to zaoszczędzisz jeden cykl i jesteś o te 2 kilo do przodu. (Koniecznie sprawdź, czy teściowa nie ma beczki! Jeśli nie – „Mamusiu, niech mamusia wstaje, niech mamusia się ciepło ubierze. Tak, tak, wiem, ale prędziutko, mamusiu, trzeba kupić beczkę”)
3. Nie „prawie do temp. wrzenia”, tylko do temp. wrzenia, bo „prawie” robi wielką różnicę. Na minimalnym gazie (uwaga, bo potrafi kipnąć!) – „lejesz alfę-” i sypiesz qqrydzę i choć przez chwilę gotujesz. W tym punkcie, właśnie teraz!, sypiesz również żyto. 65 st.C dla żyta to za nisko, bo grubsze ziarna skrobi kleikują wyżej. To samo się tyczy twardych śrucin qq – jeśli podgotujesz choć chwilę, to więcej Ci się zżeluje.
4. Teściowa zdążyła już pewnie wrócić, więc przelewasz z gara do beczki i powtarzasz operację.
5. Dopiero teraz słód… Warto też przemyśleć, czy skoro tak twórczo rozwinąłeś przepis o dodanie alfy-, to czy nie należałoby do słodu dodać jeszcze bety-, że o kropli antylepkościowego enzymu nie wspomnę.
Tyle tytułem poprawienia wyników, lecz na koniec jeszcze jedna drobna uwaga. Skoro to jest przepis na JD z czarną kartką, to skreśl ten „Bourbon” i napisz „Tennessee whiskey”. :D

Piątolo!

użytkownik usunięty
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzięki @klepa za uwagi - człowiek uczy się całe życie.. :poklon;
Ale:
ad 5. Tennessee Whiskey zawsze będzie Bourbonem, to nie każdy bourbon będzie Tennessee Whiskey,
(coś tak jak zależność kwadrat-prostokąt :lol: )
Jak zapewne wiesz aby burbon MÓGŁ się nazywać Tennessee Whiskey to musi być przefiltrowany przez węgiel z drzewa klonowego
- a mój nie jest - dlatego napis BOURBON.
Nie używam enzymu anty-lepkościowego bo nie mam nigdy problemu z kleikowaniem, chociaż jak pogotuję dłużej tak jak radziłeś qq z żytem,
może wystąpić taki problem to wtedy użyję (mam zawsze w zanadrzu).
Nie używam beta-amylazy bo nie mam. Zastanowię się przed następnym nastawem nad kupnem, tylko od razu pytanie:
dodajesz ją razem z gluko-amylazą, bo mają taki sam zakres temperatur pracy? :scratch:
ad 2 - 4. dzięki za sposób ale nie robię już zacierów tak rygorystycznie jeśli chodzi o ilości %, wolę dać więcej żyta i jęczmienia,
oczywiście nie schodząc poniżej wymaganego 51% qq - bo wtedy burbon nie wychodzi ma aż "taki słodki".
więc odpada opcja zaoszczędzenia słodu jęczmiennego, choć wiem że teoretycznie jest w przepisie tylko do scukrzenia qq

PS. Przy następnym spotkaniu pozdrowię od Ciebie teściową - choć słowo mamusia mi nie przejdzie przez gardło...
(no chyba że będzie to po kilku głębszych i przerodzi się w mammmusssia :mrgreen: )
i Chwała Bogu że nigdy nie musiałem i nie muszę ją o nic błagać, a po twoim wpisie widzę że wiesz jak to robić :respect:

endi251l
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 3 lut 2018, 19:26
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: endi251l »

Panowie a kto mi powie gdzie można kupić surowce dobrej jakości do przepisów
Najlepiej to żeby wszystko było z jednego sklepu albo od osoby
Możecie podać jakiś link
Z góry wielkie dzięki

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: wawaldek11 »

Pozdrawiam,
Waldek

ralphinistrator
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2015, 20:03
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ralphinistrator »

Albo źle patrzę, albo pod linkiem, który podałeś, nie ma żadnych surowców do whisky/whiskey... no może poza drożdżami :-)

Jeśli chodzi o kupno słodu to polecam prosto w słodowni. Ja zamawiam w malteurope - co prawda po 25kg, ale przesyłka za free

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lut 2018, 11:31 przez ralphinistrator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: seneka »

Jeżeli chodzi o bourbona woisz sobie w allegro "śruta kukurydziana".Słody do produkcji rudej praktycznie w każdym internetowym sklepie piwowarskim. Tu na ten przykład masz tani słód żytni https://marxam.pl/podstawowe-slod-zytni ... 56,pl.html
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

Miodeusz
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 14 lis 2016, 17:51
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Miodeusz »

Ja w sprawie JACK DANIELS BLACK LABEL. Napiszcie mi drodzy forumowicze. Ile orientacyjnie trzeba dodać syropu klonowego na 1L ? I czy mogę go dodać do wiórków dębowych podczas leżakowania ?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

marcinbergich
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 15 lut 2018, 19:41
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: marcinbergich »

Witam wszystkich. Jako początkujący mam pytanko odnośnie przepisu na whisky corn. Czy mogę zrobić tak ze w garnku 30 litrów dam dawkę śruty i słodu na 90 litrów zacieru i po przygotowaniu według receptury wleję to do beczki dodając wody do tych 90 litrów? Czy trzeba rozbić to na 3 etapy ?

bartek7x2
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 16:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem ;-) chyba..
Ulubiony Alkohol: Szkocka Whisky
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: bartek7x2 »

musisz to podzielić na etapy, nie ma tak łatwo.
Alembik daje radę, Kolumna od Zygmunta jednak lepsza ;-)
Zapraszam na kanał mojego przyjaciela, gdzie też pokazywane są moje, miej lub bardziej udane alkohole:
https://www.youtube.com/channel/UCBX_bo0X95HAjxrX9qmrAnQ

endi251l
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 3 lut 2018, 19:26
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: endi251l »

Koledzy mam taki problem
Na chwilę obecną mam za mały garnek no on może ma 25 L max
I chciałem się dowiedzieć bo szukam i nie mogę znaleźć rozwiązania
Więc tak
Skoro przepis jest na 30 albo 35 litrów wody a ja mam 25 litrów to nie da rady tego zrobić
Więc pomyślałem żeby w tym garnku zrobić na max 20 litrów wody a resztę tak jak w przepisie podano wsypać potrzebne surowce
Po zrobieniu tego wlać do beczki i tam dolać resztę wody na którą był przepis i wymieszać

Panowie i kobiety czy takie rozwiązanie będzie dobre czy lipa po całości ???

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gadaka »

Przyjmuje się, że stosunek ziarna do wody powinien wynosić 3:1 ale mniejszych ilości nie próbowałem. Możesz na próbę zatrzeć 2,5:1 z zapasem w garnku gdybyś nie mógł mieszać....
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

endi - Niemanie odpowiedniego garnka jest zjawiskiem dość rozpowszechnionym. Metodom rozwiązania tego problemu poświęcono cały osobny temat. http://alkohole-domowe.com/forum/zacier ... ml#p157172
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Miodeusz pisze:Ja w sprawie JACK DANIELS BLACK LABEL. Napiszcie mi drodzy forumowicze. Ile orientacyjnie trzeba dodać syropu klonowego na 1L ? I czy mogę go dodać do wiórków dębowych podczas leżakowania ?
Tak z 10 ml, a jak będzie Ci za mało w smaku to dodasz więcej. ;)
Tak można podczas moczenia wiórków dębowych.
K.
Obrazek

endi251l
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 3 lut 2018, 19:26
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: endi251l »

Kto robił KILL ME QUICK ???
Może ktoś podzielić się informacjami, może ktoś coś zmieniał w przepisie
Jak smakuje i jak pachnie ???
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: MalyJack »

W temacie dębienia whisky. Do tej pory używałem z powodzeniem palonych palnikiem szczapek dębowych. Wiem, że wiele osob stosuje wiórk z beczek po winie. A tak sobie pomyślałem, że można to odwrócić i te moje szczapki wrzucic do butelki z wiśniówką lub winem, zamknąć i niech sobie leżakuje. I tak też zrobiłem, moczyły się z miesiąc, wczoraj wrzuciłem do urobku i ciekaw jestem czy wpłynie to w dodatni sposob na smak i aromat. Zaznaczam, że część szczapek dalej sie moczy w winczachu. Ktoś coś próbował w tym temacie?
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: zzibii »

Kolego MalyJack pomysł genialny w swej prostocie. Pytanie czy takie wino bedzie pijalne? Jeśli nie to zawsze można je poddać recylkingowi na kolumnie :) Muszę i ja przetestować ten patent.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: MalyJack »

Żebyśmy się dobrze zrozumieli, szczapki w winie trzymam by je potem wrzucić do destylatu.
Winka do pędu trochę za mało, bo to litrowa butelka. :D
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Ja wrzuciłem szczapki dębowe do destylatu żytniego, które uprzednio przeleżały pół roku w destylacie jabłkowym. Był wyraźny posmak calvadosu w życie. Natomiast mocząc przez miesiąc szczapki w winie i dodając je do destylatu jęczmiennego, nie zauważyłem znaczącego wpływu na smak destylatu.
Dodam tylko, że wino było półwytrawne. Może jakieś cherry albo porto dałoby radę.
Pozdrawiam
Darek

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: maniek86 »

Zdecydowanie porto bo nawet to dostępne od ręki w sklepie da fajny smak. Ciekawe połączenie to porto i nalewka z tarniny. Warto eksperymentować, łaczyłem też rum z nalewka z tarniny a kolega piwowar dodawał szczapki z takich połączeń do piw. Jak sam mówi "petarda" :ok:
Bimber forever !!!

adam2216
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 3 kwie 2018, 17:35
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: adam2216 »

Odnosnie tego przepisu to receptura jest skalowana na 1KG ? Cyzli procenty sa do 1 KG ?
JACK DANIELS BLACK LABEL

Skład:
80% skruszonej kukurydzy (śruta)
12% żyta
8% słodu jęczmiennego
Drożdże Whisky
5l wody na każdy kilogram składników

użytkownik usunięty
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: użytkownik usunięty »

Na 1 czy 5kg, jaka to różnica??
% to % bez znaczenia na objętość czy wagę.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”