Znaleziono 82 wyniki

autor: dombo86
środa, 28 gru 2022, 10:55
Forum: Osprzęt
Temat: Ulepszenie automatyki w kolumnie
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 2444

Ulepszenie automatyki w kolumnie

Cześć wszystkim, czas najwyższy abym zoptymalizował swój sprzęt, gdyż: - mam SKN v2 - automatyczny zawór odbioru na OVM - większość termometrów przestała działać - pojawiają mi się nieszczelności przy termometrach Zależy mi na tym aby: - widzieć znowu pomiary na termometrach - dołożyć zawór automaty...
autor: dombo86
wtorek, 11 sty 2022, 14:08
Forum: Problemy i pytania
Temat: Problem z automatycznym zaworem OVM?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2017

Re: Problem z automatycznym zaworem OVM?

Nie wiem jaki to sterownik, ale skoro zawory sa otwarte, a nic z nich nie leci to w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy cos nie podlazło w odejście albo w sam zawór i go fizycznie nie zatkało. Dmuchnij przy otwartym zaworze w rurke odbioru i zobacz, czy pomogło. To, że świeci sie dioda znacz...
autor: dombo86
środa, 5 sty 2022, 14:20
Forum: Problemy i pytania
Temat: Problem z automatycznym zaworem OVM?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2017

Problem z automatycznym zaworem OVM?

Cześć wszsytkim, pojawił mi się następujący problem. Mam zawór automatyczny założony na OVM na samym dole. Na górze OVMa mam zawór kulowy koło kolanka, który był zakręcony. Etap odbierania przedgonu się zakończył, więc odkręciłem zawór kulowy i zawór automatyczny też był otwarty (świeciła się przy n...
autor: dombo86
środa, 28 lip 2021, 20:05
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Problem z wilgocią i grzybem w pomieszczeniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 6479

Problem z wilgocią i grzybem w pomieszczeniu

Od jakiegoś czasu mam problem z grzybem w pomieszczeniu w którym psocę. Pomieszczenie dzielę z kimś jeszcze i zarzuty idą w moją stronę. Mam kilka otwartych beczek z zacierem, woda chłodząca leci kanałem zanim trafi do kratki, myje tam też beczki, przygotowuję sobie karmel na palniku - tutaj najwięc...
autor: dombo86
środa, 26 lut 2020, 21:06
Forum: Problemy i pytania
Temat: Resetujący się sterownik SKN V2
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 1906

Resetujący się sterownik SKN V2

Cześć wszystkim, od jakiegoś czasu bolączki sprawia mi następujący błąd sterownika, który uniemożliwia mi w zupełności pędzenie: https://megawrzuta.pl/download/c6d000deccd509ca9ca3ae677dd0a4b1.html Przy próbie uruchomienia procesu sterownik się resetuje. Odesłałem go wraz ze skrzynią całą do sklepu,...
autor: dombo86
niedziela, 19 lut 2017, 15:08
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).
Odpowiedzi: 1655
Odsłony: 754173

Re: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).

A ja mam takie pytanie:
załóżmy, że zacier przefermentuje w 4, 5 dni. Czy może on tak jeszcze stać z 3 dni bez negatywnych konsekwencji? Chodzi o to, że mogę najwyżej raz w tygodniu destylować.
autor: dombo86
czwartek, 16 lut 2017, 15:31
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier na bazie mąki kukurydzianej a sprzęt
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 8934

Re: Zacier na bazie mąki kukurydzianej a sprzęt

Szacho998 pisze:Ja właśnie zrobiłem zacier z mąki kukurydzianej. Dodałem drożdży do whisky i ładnie wypracowało, tylko teraz to musze jakoś to przefiltrować żeby się w garnku nie przypaliło.
A możesz swój przepis / proporcje zdradzić?
autor: dombo86
środa, 15 lut 2017, 14:11
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier na bazie mąki kukurydzianej a sprzęt
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 8934

Zacier na bazie mąki kukurydzianej a sprzęt

Cześć wszystkim, chciałem wypróbować zrobić coś na wzór specyfiku jak z serialu Bimbrownicy, ale na podstawie tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=SfOL60CsF9U tyle, żeby użyć drożdży do whiskey. Czy ktoś już miał z tym doświadczenie, aby robić zacier z mąki? Jakieś konkluzje, wrażenia, ostr...
autor: dombo86
środa, 17 sie 2016, 16:04
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335404

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Mam pytanie do tych którzy stosują zamknięty obieg wody chłodzącej - robicie to bo nie macie dostępu do wody czy z próby oszczędności ? Ja mam dostęp do wody, bardziej chodzi mi o oszczędność wody - zarówno jeżeli chodzi o aspekt wpływu na środowisko jak i na same koszty. Przy moim sprzęcie zużycie...
autor: dombo86
środa, 17 sie 2016, 16:01
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335404

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Domdo86 możesz spróbować podłączyć na próbę wąż ogrodowy, zapewne posiadasz takowy, który minimalnie obniży temperaturę. Wąż rozciągnięty wzdłuż pomieszczenia, aby zbytnio nie zawadzał.To tak na próbę tylko jako naturalne przedłużenie obiegu A piszesz że masz porządną pompę to powinna podołać zadan...
autor: dombo86
wtorek, 16 sie 2016, 15:20
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335404

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Wrzucaj do pojemnika zamrożone wkłady turystyczne lub worki z wodą. W zimie można cały zbiornik wystawiać na dwór. Możesz też dołożyć drugi szeregowy zbiornik. Zmniejszając przepływ wody przez chłodnicę, o ile nie jest zapowietrzona to tylko pogorszysz chłodzenie. Masz może jakieś przypuszczenia il...
autor: dombo86
wtorek, 16 sie 2016, 14:21
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335404

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Rozwiązania to - zwiększenie zbiornika o którym sam już wspomniałeś - poprawienie sprawności układu schładzającego - jeżeli pompa i chłodnica działają od początku to niestety nie pozostaje nic innego. Oczywiście możesz też ograniczyć moc grzewczą do takiej którą obsłuży ta chłodnica samochodowa, al...
autor: dombo86
wtorek, 16 sie 2016, 14:04
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335404

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Witam, ja natomiast mam pewien problem ze swoją aparaturą i układem zamkniętym: system jest następujący: pompa o wydajności około 300-400 litrów na godzinę połączona z chłodnicą samochodową, beczka 220 l na wodę chłodzącą. Aparatura to zbiornik 250l, 6kw grzanie, elektrozawór. Pompa załącza się auto...
autor: dombo86
niedziela, 27 gru 2015, 13:12
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Fermentacja w zimnym pomieszczeniu
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 26777

Re: Fermentacja w zimnym pomieszczeniu

No ja mam w beczce cukrówkę. Znalazłem rozwiązanie mojego problemu: sądziłem, że temperatura nie wzrasta, sądziłem też że grzałka na dnie spowoduje konwekcję cieplejszej cieczy na górę beczki i wymieszanie z chłodną na powierzchni, to jednak nie nastąpiło. Zastosowałem zatem małą pompkę akwarystyczn...
autor: dombo86
wtorek, 22 gru 2015, 14:29
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Fermentacja w zimnym pomieszczeniu
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 26777

Re: Fermentacja w zimnym pomieszczeniu

Okleiłem beczkę paskami wełny mineralnej. Stała na dużym bloku wełny mineralnej. Całość owinąłem folią stretch. Dekiel od beczki też ociepliłem wełną. Wsadziłem początkowo grzałkę akwarystyczną 150W (nadająca się do pojemności 200-300 W) - po nocy temperatura się wcale nie zwiększyła. Woda z cukrem ...
autor: dombo86
wtorek, 24 lis 2015, 10:38
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Fermentacja w zimnym pomieszczeniu
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 26777

Fermentacja w zimnym pomieszczeniu

Witam was, będę stał przed małym wyzwaniem: chcę trzymać beczkę 220l HDPE do fermentacji cukrówek w garażu, nieocieplonym, w związku z czym niedługo temperatury w okolicach 2-5 stopni. Czytałem już wątek: http://alkohole-domowe.com/forum/viewtopic.php?t=12176 Jednak w moim przypadku rozmiar beczki m...
autor: dombo86
niedziela, 8 lis 2015, 09:27
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Spadająca moc spirytusu - Aabratek
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6117

Re: Spadająca moc spirytusu - Aabratek

Kierując się waszymi radami wysypałem sprężynki i je na nowo wsypałem. Faktycznie musiały być ubite w którymś miejscu. Wsypanie ich na nowo dało pozytywny efekt: 94 Volt wróciło jak na początku. Jak dla mnie problem rozwiązany. Dzięki!
autor: dombo86
wtorek, 3 lis 2015, 14:00
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Spadająca moc spirytusu - Aabratek
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6117

Re: Spadająca moc spirytusu - Aabratek

Pomijam sposób prowadzenia procesu i skazań termometru, dla mnie jak to już koledzy Ci pisali wymień miernik - dlaczego? - zauważ że w pewnych odstępach czasu wskazania idą ci w dół, dla mnie ewidentnie miernik do wymiany pod warunkiem że że jest tak jak piszesz iż proces prowadzisz za każdym razem...
autor: dombo86
poniedziałek, 2 lis 2015, 18:50
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Spadająca moc spirytusu - Aabratek
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6117

Re: Spadająca moc spirytusu - Aabratek

Nie zalewa ci przypadkiem kolumny? Spróbuj przesypać wypełnienie, mogły się syfy poprodukcyjne gdzieś zebrać. Nigdy mi nie zalewało, nawet jak miałem na maksa włączone grzałki niby 4kw (z destylandia) po zmierzeniu miały tak naprawdę 3,4kw. Spróbuję przed kolejnym razem, aczkolwiek dziwne, skoro ro...
autor: dombo86
poniedziałek, 2 lis 2015, 18:22
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Spadająca moc spirytusu - Aabratek
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6117

Re: Spadająca moc spirytusu - Aabratek

A czym masz zasypaną rurę? Sprężynki pryzmatyczne. A może to wina miernika? Sprawdzałeś go ostatnio? Jaka była temperatura próbki spirytusu do pomiaru? Opisz dokładnie jak prowadzisz proces rektyfikacji. Niewiem czemu by to miała być wina miernika, musiał bym na sklepowym spirycie sprawdzić. Temper...
autor: dombo86
poniedziałek, 2 lis 2015, 14:24
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Spadająca moc spirytusu - Aabratek
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6117

Spadająca moc spirytusu - Aabratek

Witam wszystkich, w ostatnim czasie obserwuje pewien problem ze swoim Aabratkiem. Urobek traci moc: co kilka gotowań odnotowuję regularny spadek mocy w urobku, kiedy początkowo było 96%, po kilku gotowaniach 94%, potem 92% a teraz już tylko 90%. Wszystko robię tak samo i niewiem w czym może tkwić pr...
autor: dombo86
sobota, 16 maja 2015, 20:08
Forum: Aspekty Estetyczne
Temat: Drewniany herb ozdobny
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 4633

Drewniany herb ozdobny

Witam wszystkich, chciał bym przedstawić pomysł jaki miałem z bratem na prezent urodzinowy dla ojca, składający się rzecz jasna z własnych wyrobów - w tym przypadku dwie flaszki burbona ŁKZWJ oraz dębowy szyld / herb ozdobny z dedykacjami. Mój brat niedawno ukończył projekt hobbistyczny, jakim jest ...
autor: dombo86
sobota, 4 kwie 2015, 08:54
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5346

Re: Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ

Też tak myślę, że może być mała nieszczelność, ale wątpię aby miała negatywny wpływ na pracę zacieru. Przy mocnej pracy gazy na tyle szybko się zbierają, że woda w rurce prawie mi wyskakiwała górą. Dzisiaj poziom cukru wynosi równe 0 BLG. Po odkręceniu wieka na powierzchni nieźle szumi i wręcz faluj...
autor: dombo86
środa, 1 kwie 2015, 16:02
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5346

Re: Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ

No to czekam, bo de facto z rurki nie bulgocze ale nadal słyszę szum na powierzchni i dzisiaj spadło BLG już o jeden stopień i jest na poziomie około 4. Ciekawi mnie ten wątek z mierzeniem BLG dundru, co, ile i jak...
autor: dombo86
środa, 1 kwie 2015, 14:25
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5346

Re: Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ

Może inaczej sformułuje pytanie:
- mam czekać aż powolutku drożdże przerobią cukier?
- czy mam destylować a do kolejnego zacieru dać mniej cukru?
autor: dombo86
wtorek, 31 mar 2015, 12:08
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5346

Wysokie BLG w piątym zacierze do ŁKZWJ

Właśnie jestem przy czwartym zacierze i po 5 dniach przestało mi bąbelkować w rurce fermentacyjnej, jednak słyszę lekki szum w beczce. BLG = 6. Przypuszczam, że początkowo nie czekałem jeszcze kilka dni dodatkowych tylko książkowo po około 4-5 dniach, gdy przestało bąbelkować w rurce destylowałem (w...
autor: dombo86
poniedziałek, 30 mar 2015, 22:22
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).
Odpowiedzi: 1655
Odsłony: 754173

Re: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).

Właśnie jestem przy czwartym zacierze i po 5 dniach przestało mi bąbelkować w rurce fermentacyjnej, jednak słyszę lekki szum w beczce. BLG = 6. Przypuszczam, że początkowo nie czekałem jeszcze kilka dni dodatkowych tylko książkowo po około 4-5 dniach, gdy przestało bąbelkować w rurce destylowałem (w...
autor: dombo86
czwartek, 26 mar 2015, 19:08
Forum: Kotły
Temat: Dbałość o izolację armaflex wokół kega
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 7408

Re: Dbałość o izolację armaflex wokół kega

@ chprzemo: jak zerkniesz na zdjęcie to właśnie tą taśmą to oklejałem - może nie przeprowadziłem takiej mumifikacji jak Ty, ale na tym armaflex cieńko się to trzyma, marszczy się i od temperatury miejscami odkleja. Ja chętnie bym zobaczył kega Szlumpfa. A ma ktoś z was też zastosowaną piankę niskopr...
autor: dombo86
czwartek, 26 mar 2015, 10:18
Forum: Kotły
Temat: Dbałość o izolację armaflex wokół kega
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 7408

Re: Dbałość o izolację armaflex wokół kega

A masz tak zrobione u siebie? Mógł byś wstawić zdjęcie jak efekt końcowy wygląda i jak się sprawdza z wytrzymałością podczas użytkowania? Zaznaczam, że po destylacji jak jest tak 1/3 kega pełna to biorę go pod pachę i wylewam reszte przez spust u góry do kibla, więc tym trochę wywijam.
autor: dombo86
czwartek, 26 mar 2015, 09:24
Forum: Kotły
Temat: Dbałość o izolację armaflex wokół kega
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 7408

Dbałość o izolację armaflex wokół kega

Witam was :) Oto mój keg po około 10 gotowaniach: http://i61.tinypic.com/259ecfq.jpg Martwię się, że zbyt długo nie uda mi się zachować obecnej izolacji z armaflexu, gdyż deformuje mi się przy wlewie, pojawiają się rysy na gumie, taśma odchodzi, ale odkleić się jej nieda bez uszkodzenia otuliny. Bok...
autor: dombo86
niedziela, 22 mar 2015, 12:46
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58
Odpowiedzi: 204
Odsłony: 145984

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Przeczytałem dokładnie całość i czytałem również wątek Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie i mam pewien kłopot. Pracuję na kolumnie aabratek, wywalam długą część rury i zostawiam 20cm miedzi oraz głowicę. Nie do końca jest mi jasne, czy metodą kropelkową odbieram przez cały proces destylacji (2-3 kropl...
autor: dombo86
czwartek, 5 mar 2015, 14:36
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6693

Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Otrzymałem taki typ śruty kukurydzianej i jestem ciekaw, czy nada się do produkcji whiskey według przepisu na Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie? Odsyłam do tekstu na ten temat śruty kukurydzianej http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/kiszone-ziarno-kukurydzy-i-ccm-to-szansa-na-mniej...
autor: dombo86
niedziela, 1 mar 2015, 18:19
Forum: Download
Temat: Obliczeniowe podejście do pytań
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 12289

Re: Obliczeniowe podejście do pytań

Zgadzam się :) Super arkusz!
autor: dombo86
czwartek, 26 lut 2015, 17:50
Forum: Chłodzenie
Temat: Szybkie i wygodne podłączanie wody
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 9871

Re: Szybkie i wygodne podłączanie wody

Super! Znalazłem u ojca całą skrzynię z zabawkami tego typu firmy Festo. Zamontowane, przetestowane, szczelne. Nic dodać nic ująć.

Obrazek

Obrazek
autor: dombo86
środa, 25 lut 2015, 22:12
Forum: Chłodzenie
Temat: Szybkie i wygodne podłączanie wody
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 9871

Szybkie i wygodne podłączanie wody

Obecnie stosuję takie oto rozwiązanie przy łączeniu króćców z wężami: 1) Wejście wody z chłodnicy Liebiega do chłodnicy w głowicy + odpływ wody http://i59.tinypic.com/105tu6a.jpg 2) Wejście / wyjście do chłodnicy Liebiega http://i58.tinypic.com/54f6tx.jpg W związku z tym, iż szlauchy siedzą bardzo c...
autor: dombo86
środa, 25 lut 2015, 19:15
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Ciągłe namnażanie drożdży z tylko jednej paczki
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8846

Re: Ciągłe namnażanie drożdży z tylko jednej paczki

Odpuszczam sobie zatem eksperymenty i jedynie używam jedną paczkę Turbo drożdży na dwukrotną ilość zalecaną, tj. na ~45 litrów nastawu. Pracują wolniej, jednak i tak lepiej i szybciej niż drożdże babuni i nie muszę się martwić o dodawanie kwasku ani przecieru. Jedna beczka 50 l po tygodniu zeszła z ...
autor: dombo86
poniedziałek, 23 lut 2015, 08:25
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Koszty rektyfikacji
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 28145

Re: Koszty rektyfikacji

Mam tylko jedną fazę w domu. Przewody mają 2,5 kwadrat, ale faza nie jest mocno obciążona. Remont dopiero za rok i wówczas i elektryka zostanie zrobiona jak należy. Liczę przede wszystkim dlatego, że rachunkami za prąd i wodę muszę się z domownikami rozliczać = muszę wiedzieć ile to kosztuje, moim z...
autor: dombo86
niedziela, 22 lut 2015, 21:48
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Koszty rektyfikacji
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 28145

Re: Koszty rektyfikacji

Grzałki grzeją z mocą 3,4 KW, każda po 1,7 KW. Zmierzyłem już moc. Sprzęt jest ocieplony. Wydajność to początkowo 28 ml / minutę. Uzyskałem jednak tylko 90% stężenia. Stabilizuję godzinę i teraz trzymałem się Twoich rad, które mi ostatnio udzielałeś. Poniżej cały mój proces, w moim odczuciu teraz o ...
autor: dombo86
niedziela, 22 lut 2015, 20:55
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Koszty rektyfikacji
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 28145

Re: Koszty rektyfikacji

Popraw ten arkusz, bo jest tyle błędów, że aż boli. Poprawiony arkusz: http://i60.tinypic.com/63x92p.jpg Odnośnie nastawu I: rozgrzewałeś aż 9 godzin? Rozgrzewałem godzinę i 15 minut. Nie zalewało mi i wychodziłem z założenia że mam lipne grzałki, o mniejszej mocy niż powinny mieć. O ile mniej to w...
autor: dombo86
niedziela, 22 lut 2015, 13:15
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: Koszty rektyfikacji
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 28145

Re: Koszty rektyfikacji

Prąd liczę tak: Sprawdziłem umowę z dostawcą: stawka za kilowatogodzinę z wszelkimi "bonusowymi kosztami/haraczami" = 0,70 PLN, dostawca to Energa. Grzałki mam 2x2000 kw ale rzeczywiście to 2x1700 Watt, czyli max to 3,4 KW. Rozgrzewanie około 90 minut. Czyli liczę: 3,4*0,7*1,5 = 3,57 PLN. ...

Wyszukiwanie zaawansowane