Dogrzewanie kolumny elektryczną matą grzewczą

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
Kamex
20
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 4 lut 2020, 15:30
Krótko o sobie: Moczymorda, kapusta, swój chłop!
Ulubiony Alkohol: Szukam dopiero swojego smaku
Podziękował: 47 razy

Post autor: Kamex »

Od paru tygodni studiuję forum, mam już skomponowaną aparaturę typu Aabratek tylko szukam wykonawcy.
Pytanie jak w temacie czy jest sens i wniesie to coś do procesu destylacji/rektyfikacji umieszczenie(owinięcie) bezpośrednio na kolumnie a pod ociepleniem elektrycznej maty/folii grzewczej.
Chodzi mi o docieplenie par unoszących się w kolumnie. Jestem kompletnym laikiem, kontakt ze swojakiem miałem jedynie na "wiejskim stole".
Keg ocieplamy po to, aby mniej energii zużyć do jego ogrzania, a po co ocieplamy kolumnę?
Można tą folią dogrzać bufor zewnętrzny.
alembiki

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dogrzewanie kolumny elektryczną matą grzewczą

Post autor: pepe59 »

Można przypuszczać, że skoro stosuje się deflegmator (chłodnicę wywołującą refluks w kolumnie) to brak ocielenia byłby pomocny w uzyskaniu refluksu, a tym samym chłodnica mogłaby być "mniejsza". Jednak kolumnę izoluje się termicznie, aby uchronić jej pracę, od wpływu czynników zewnętrznych ( zmiany temperatury) i tym samym uzyskiwać możliwie jak największą powtarzalność wyników w kolejnych procesach.
Dodatkowe dogrzewanie kolumny raczej przeczy zasadom jej funkcjonowania. W kwestiach dogrzewania bufora się nie wypowiem.
Ostatnio zmieniony sobota, 22 lut 2020, 21:54 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”