Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Budowa kolumn rektyfikujących.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: BimbrownikNI »

Kolego Loganos jeśli chodzi o ścisłośc to tamta kolumnę kupiłem chyba ponad 2 lata temu wiec chyba sklep trochę był na rynku. Prawda jest taka ze zawitałem przypadkiem na AD i prosiłem o poradę miedzy aabratkiem a boakabem od dwóch roznych producentów z allegro za ok 2tys oba KO. Myślę na początek nie duża kasa a ja nie miałem pojęcia z czym co się je.. Zygmunt wysłał mi prv i zaczął zachowalac swoje komuny miedź itd. Prawdę mu trzeba przyznać gadke ma laik się nabierze. Kuknolem na stronę a co tam chce top wypas itd.. Sorry jak dostałem sprzęt i zacząłem użytkować życie zweryfikowalo moje oczekiwania. Utopiłem tylko kupę kasy i nikt mnie nie przekona.

Jesteś zadowolony dobrze dla Ciebie. Każdy ma różne oczekiwania tym bardziej ze z reguły myślimy ze jak kupujemy od ""reputowanej" firmy i za duża kasę to będzie cacy.. nic bardziej mylnego..

Teraz z miedzi to mogę polecić ale tylko Alebiki portugalskie gdzie fakt kosztują ale i tez mamy jakość z cena. Bardzo ładne sa w sklepie online AD.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
promocja

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: wawaldek11 »

Loganos69 pisze:Ale jeśli jesteśmy przy modach to pytanie, bo gdzie nie szukam to sprężynki można kupić na litry, więc ile litrów trzeba kupić, żeby wypełnić kolumnę?
Kup siedem litrów.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Dobra już wiem ile trzeba wystarczyło cofnąć się do podstawówki ;-)

V = Pi r^2H

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Riddick
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2016, 22:53
Krótko o sobie: Jestem NIE fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Riddick »

Do kolumny Terra wejdzie 2.25 l jakoś. Bynajmniej jak myłem swoje sprężynki to coś koło tego było, dokładne to by Zygmunta pytać. Spróbuj policzyć objętość walca mierząc wysokość od dołu do 5cm poniżej "półek".

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Trzymając się wzoru to tak mniej więcej wychodzi.
Pytałem też Zygmunta i przy założeniu wypełnienia na 1m, wyszło o 0.20l mniej.
Dokładając tą różnice będzie tak jak piszesz, 2,5L trzeba kupić i będzie akurat :-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: masterpaw2 »

Zawsze lepiej mieć trochę wypełnienia w zapasie, po kilku/kilkunastu procesach SP potrafią się po swojemu "ułożyć" i wtedy nadwyżka na dosypanie jak znalazł.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Temu się jeść nie daje, a " lepiej mieć i nie użyć niż nie mieć i żałować " :-)
A jak rozwiązujecie sytuację z dnem? Tzn jak już zasypie sprężynkami to zakładając od razu na Keg wszystko wpadnie do środka, dół zatkać zmywakami czy jakieś "fałszywe dno" trzeba dołożyć? Jak to u was działa?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: wawaldek11 »

Producenci sprężynek oferują też podparcie - często w gratisie - popytaj.
Pozdrawiam,
Waldek

Riddick
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2016, 22:53
Krótko o sobie: Jestem NIE fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Riddick »

Zatykamy rozczochranym zmywakiem i na przód też dajemy zmywak. Można w połowie też dać 1/2 zmywaka ponoć zapobiega to ubijaniu sie. Mocno zbite wypełnienie = zalaniu miejscowym kolumny.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: masterpaw2 »

Z reguły jedno podparcie do litra SP w gratisie. Samo podparcie jednak nie wystarczy, potrzebny jest podtoczony rowek w złączu i spinka. Najlepiej dać to także od góry (zapominasz, że może Ci się wysypać wypełnienie) :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: seneka »

BimbronikNl tez jestem zdania że jak kolumna to tylko KO. Ale już nie tylko same alembiki ale też potstille z miedzi jak najbardziej są ok.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: BimbrownikNI »

Ladnie wykonany potstill tak czemu nie ale musi być jakas porządna firma.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Twonk
20
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 3 mar 2017, 21:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Twonk »

Witam szanownych forumowiczów. To chyba mój pierwszy post na forum (które czytam od ponad roku). Nic do tej pory nie napisałem, bo na większość swoich pytań znalazłem odpowiedź we wcześniejszych tematach.

Kupiłem od Zygmunta kolumnę basic w marcu zeszłego roku. Przeprowadziłem już kilkanaście procesów i jak dotąd wszystko działa, więc chciałem wziąć trochę w obronę producenta :).

Z czystym spirytus (96,5%) systemem OVM od pierwszego odpędu nie miałem problemów. Jeśli chodzi o smakówki, to oczywiście trochę musiałem pokombinować żeby osiągnąć to co chciałem (ale beczka z 30l whisky na wędzonym slodzie już dojrzewa hehe).

Jedyna modyfikacją którą wykonałem to zamiana zmywaków na sprężynki - po prostu są wygodniejsze przy czyszczeniu kolumny, nie trzeba tak bardzo kombinowac z ich ubijaniem a i wyciągnięcie części jak jadę zaciery jęczmienne wydaje mi się łatwiejsze.

Oczywiście kolumny o takim przekroju mają jedno ograniczenie - wydajność, to trzeba sobie przemyśleć przed zakupem.

Co do lutów czy spawów, nie znam się na tym. U mnie nic nie odpadło ani się nie rozszczelniło - może mam szczęście.

Twonk

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Podjąłem najlepszą jak do tej pory decyzję - zasypałem kolumnę sprężynkami.
Różnica jest diametralna jak dla mnie.

Kolumna zrobiła się cięższa, lepiej się zalewa, szybciej się stabilizuje, a sama stabilizacja jest stabilniejsza :-D ( przy zmywakach skoki temperatur były wyższe i różnice między termometrem były spore.)

Przede wszystkim urobek:
Przy zmywakach przed i po gonu było sporo, tu sytuacja się zmieniła znacząco.

Puściłem 4 x 30l każdorazowo przedgonu miałem nie więcej jak 50 - 70ml (wcześniej 200 - 300 ml trzeba było upuścić)
Pogonu było sporo prawie ponad litr teraz niespełna 1/4 litrowego słoika.

Odbieram dużo więcej serca o bezporównywalnej jakości, a sam odbiór jest spokojniejszy nie mal automatyczny.
Jeżeli ustawie odbiór na 2-3 kropli na sekundę to przez cały proces już nie reguluje zaworu, bo nie ma potrzeby, aż do pogonu.

Więc jeżeli ktoś z nowych użytkowników tej zacnej profesji ma dylemat czy zostać przy zmywakach czy jednak sypać sprężynki - nie ma się nad czym zastanawiać - Inwestować - opłaca się.

W planach mam jeszcze uruchomić OVM, zobaczymy jaki będzie rezultat :-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Globo85
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 7 lut 2020, 13:31
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Globo85 »

Witam,
Jestem świeży i mam parę pytań, czytam posty tu i tam no i nie wiem gdzie mogę kupić dobry sprzęt.
Najpierw myślałem o sprzęcie stalowym ze sklepu hobby coś tam ale na innej stronie ze sprzedawcą miedzianym naczytałem się że stalowy się nie nadaje i najlepiej miedziany, chciałem pooltstilla z refluksem a sprzedawca namawia mnie na kolumnę bo to lepiej i łatwiej, nie wiem już gdzie i skąd kupić.
Możecie coś doradzić,?

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: jpiwek »

No i ma rację. Każda kolumna, niezależnie od typu głowicy może działac jak pot-still. Aaabratek, ufo, boakakob, nawet taka z palcami. Jak chcesz ograniczać się do owocowych i zbozowych destylatów, to pot-still jest dobrą drogą i w cenie kolumny możesz go mocno podrasować. Jak ciągnie Cię w stronę spirytusu to nawet tania kolumna może robić destylaty smakowe więc wtedy lepiej iśc w kolumnę. Jest drożej, ale sprzęt jest uniwersalny. Miedziane kolumny u tego producenta mogę polecić, posiadam półkową.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 lut 2020, 14:15 przez jpiwek, łącznie zmieniany 1 raz.

Globo85
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 7 lut 2020, 13:31
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Globo85 »

A co to za Zygmunt co robi sprzęt, użytkownicy piszą ale nie mogę znaleźć kontaktu?

mocho
50
Posty: 73
Rejestracja: środa, 18 gru 2013, 06:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: mocho »

destylatorymiedziane.pl

zygmunt-u566.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”