Dlaczego rosną ceny

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy

Post autor: Góral bagienny »

Tutaj się wypowiadajcie ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: kiwitom23 »

Bo Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatniej. Ktoś to pamięta jeszcze?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Góral bagienny »

Dobre :klaszcze: Ale nie o to mi chodziło ;)
W Twoim temacie o słodach pisali o :dupa: marynie więc niech tutaj piszą :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: kiwitom23 »

Wiem i dziekuję bardzo Góralu, fajny chłop jestes :respect:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: chprzemo »

Teraz dla każdego wątku który zrodzi się w dyskusji będziemy nowy temat zakładali? Góralu też uważam, ze fajny gość musi być z Ciebie ale trochę masz podejście „szeryfowie/pseudo-adminowe”- dla mnie prosty temat- autor wątku uważa, ze dyskusja idzie na złe tory i dyscyplinuje uczestników, jeśli to za mało (lub dyskusja ostro ucieka) admin forum interweniuje…

to już nie to samo forum co kilka lat temu… a szkoda:)

[edit]- nie padła propozycja szukania tańszego dostawcy bo pewnie bym się wypowiedział, ze mam nadmiarowe Ok 300 kg słodu i źródło na kolejne worki, myślałem, ze próbujemy wyjaśnić poniektórym skąd biorą się podwyżki.
Ostatnio zmieniony sobota, 30 paź 2021, 01:36 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Góral wziął miotłę i zamiótł.

Dobrze zrobił.
Zaśmieciliśmy następny temat to zamiótł.
Tutaj się wypowiadajmy.

Nie wiem jak tak długo ten przetrwa temat bo może zejść na złe tory...ale
Jak ktoś ma rzucać kamieniem to niech rzuca we mnie.tylko proszę nie w potylicę.

Skąd się biorą podwyżki?
Z pazerności i paniki.
Pazerność gubi a panika robi swoje.
Jak jedni nie będą pazerni a drudzy nie będą panikować to będzie normalnie.

Cieszyć się jedynie będą Banki.
Bo oni to wszysko napędzają.

Nie masz? Damy ci kredyt. Nawet chwilówkę.
Temu co wymyslił chwilówkę poił bym pogonem. I to tym ostatnim.
Codziennie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Dlaczego rosną ceny. Jeśli to jest pytanie to odpowiedź jest tylko jedna - ludzie na to pozwalają i inflacja robi swoje. Już jest 6.8%
Dobre pytanie dla Rady Polityki Pieniężnej.
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: ZiemniakPyrka »

Inflacja nawet na poziomie powyżej 6% nie spowodowała wzrostu cen np. nawozów sztucznych na poziomie 3 krotnym(!). Jest popyt, strach, niepewność i jest podaż i windowanie cen bo "W tej chwili można nieźle zarobić". Szkoda tylko, że to my zapłacimy za to, że teraz ktoś się nachapie...
Ostatnio zmieniony sobota, 30 paź 2021, 08:14 przez ZiemniakPyrka, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

Myślę że powinniśmy zrobić głosowanie... wybrać górala z bagien na moda - będziemy tu mieli porządek jak nigdy :hahaha: :hahaha: :hahaha:
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

defacto pisze:Serwus
Dlaczego rosną ceny. Jeśli to jest pytanie to odpowiedź jest tylko jedna - ludzie na to pozwalają i inflacja robi swoje. Już jest 6.8%
Dobre pytanie dla Rady Polityki Pieniężnej.
Konkretnie to ludzie pozwolili na to gdzieś ok 2015 bo myśleli że poliycu mają magiczną kieszonkę z której będą rozdawać pieniądze i wszyscy będą bogaci... nie zorientowali się że politycy rozdają pieniądze z naszych kieszeni... tyle że na każdą rozdaną złotówkę muszą zabrać ich każdemu po pięć... a jak w podnoszenie nawet tych ukrytych podatków (akcyza, od sklepów wielkopowierzchniowych, od cukru itp.) nie jest w stanie zasypać dziury to trzeba redukować świadczenia socjalne... a jak to zrobić w prosty sposób? Trzeba powołać do życia inflacje - zresztą pierwszym kokiem do podnoszenia inflacji jest zwiększanie obciążeń podatkowych. Jak trzeba być naiwnym żeby myśleć, że np. podatek od sklepów wielkopowierzchniowych nie spowoduje przeniesienia kosztów na klienta końcowego... wszelkie podatki ostatecznie są przenoszone na klienta końcowego. Akcyzę za prąd ostatecznie zapłacie odbiorca itp... każdy jeden podatek ostatecznie zapłaci końcowy odbiorca detaliczny.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

ZiemniakPyrka pisze:Inflacja nawet na poziomie powyżej 6% nie spowodowała wzrostu cen np. nawozów sztucznych na poziomie 3 krotnym(!). Jest popyt, strach, niepewność i jest podaż i windowanie cen bo "W tej chwili można nieźle zarobić". Szkoda tylko, że to my zapłacimy za to, że teraz ktoś się nachapie...
Na wzrost cen nawozów wpływ mają różne czynniki... 6% jest to średnia inflacja... w międzyczasie mamy kiepski kurs USD/PLN EUR/PLN - to jest znacznie więcej niż 6% a za dużą część surowców do produkcji nawozów trzeba płacić w USD ub EUR... do tego mamy znaczną podwyżkę cen energii elektrycznej... mam jedno przyłącze w taryfie C11 to wiem o ile więcej muszę płacić w praktyce jest to podwyżka o 100% w stosunku do lat poprzednich... i co rachunek to zmiana ceny. Do tego brak ludzi do pracy i 6% inflacji też powoduje że rozną koszta produkcji... a to i tak pewnie są takie główne czynniki, które przyszły mi do głowy na szybko
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Pepex
30
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 9 wrz 2021, 08:39
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Pepex »

Dlaczego rosną ceny?
Proste: bo rosną koszty.
Dlaczego rosną koszty?
Bo rośnie cała masa czynników na nie wpływających a te rosną w Polsce głownie z przyczyn idiotycznej polityki gospodarczej a raczej
postawienia polityki socjalnej ponad gospodarczą.
Po prostu zamarzył się jednemu z drugim socjalizm bo wtedy łatwo stać się bogiem lub bożkiem , lub diabłem u koryta.
Tak więc jeden z drugim frustratem postanowili i to urzeczywistnili.
Do tego makroekonomia. Czyli wzrost cen surowców wynikający ze wzrostu popytu oraz kilku idiotycznych posunięć politycznych znaczących gospodarczo krajów.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: pepe59 »

Całkiem spora część społeczeństwa jest przekonana, że bogactwo można osiągnąć jedynie poprzez ograbianie innych. Z takiego poglądu, z grubsza, wywodzi się mechanizm inflacji. Tym czasem źródłem bogactwa jest wytwarzanie dóbr użytecznych i zaspakajanie nimi potrzeb społecznych (piszę jakby istniały dobra nieużyteczne, z całą pewnością istnieją bezużyteczne stanowiska pracy) W tym mechanizmie bardzo istotne jest działanie zjawisk rynkowych (niedobór produktów wywołuje wzrost ich ceny i koniunkturę dla wytwórców oraz handlowców, a nadmiar powoduje spadek ich ceny, aż do granicy opłacalności wytwarzania) W normalnej gospodarce obydwa te zjawiska działają równolegle - niektóre produkty tracą swą popularność, a także pojawiają się nowe, będące obiektem pożądania. Stabilna gospodarka wydaje się być monotonna i na pewno nie daje możliwości szybkiego wzbogacenia się (oprócz wprowadzenia na rynek nowości, będącej hitem) To wzbogacenie możliwe jest w niej jedynie poprzez mozolną i wytrwałą pracę, obarczoną ryzykiem dekoniunktury. To właśnie perspektywa tej mozolnej i wytrwałej pracy i powolnego bogacenia się, jest elementem wywołującym przerażenie. Stąd bierze się potęga rządzących, posiadających w swoich rękach zbyt dużo pieniędzy, pochodzących z naszych podatków, dysponujących nimi w mało, lub całkiem nieodpowiedzialny sposób i wywołujący swoim działaniem zmiany funkcjonowania gospodarki, głęboko zakłócające mechanizmy rynkowe. Stąd nieoczekiwanie pojawia się koniunktura na coś co, nie miałoby szansy, w obecnej postaci, przebić się na rynek, a jednak się przebija, umożliwiając wzbogacenie nie tym którzy na to zasługują.
Ostatnio zmieniony sobota, 30 paź 2021, 10:35 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: patrzal »

Dedykuję rozrywkowi, odnośnie nawozów, czemu tak drożeją, kiedy inflacja to "tylko" 6%.
Wynika to m.in. ze wzrostu cen gazu, który podrożał dużo bardziej niż 6%. Z gazu ziemnego robi się syngaz, z niego oddziela wodór, ten poddaje się reakcji z azotem na katalizatorach. Otrzymujemy tak amoniak, ten utleniamy do kwasu azotowego, który zadajemy jakąś zasadą i dostajemy saletrę. Można też amoniak zadać CO2 i ostatecznie otrzymać mocznik. To wszystko wymaga gazu ziemnego i prądu. Jak pisałem wcześniej - to podrożało ciut bardziej niż 6%.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: RE: Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: michal278 »

ZiemniakPyrka pisze:Inflacja nawet na poziomie powyżej 6% nie spowodowała wzrostu cen np. nawozów sztucznych na poziomie 3 krotnym(!). Jest popyt, strach, niepewność i jest podaż i windowanie cen bo "W tej chwili można nieźle zarobić". Szkoda tylko, że to my zapłacimy za to, że teraz ktoś się nachapie...
Cena nawozów to cena gazu i ropy. Nie wiem jak obecnie ale deklade temu 10-20% całego gazu w Pl zużywała jedna firma - Azoty SA..

Co do cen. Ludzie zarabiają więcej, więc więcej jest pieniądza - by mieli to dodrukowuje się. Ale jednocześnie wartość pieniądza spada. Zwykła ekonomia. Kiedy ustalono płacę minimalna było już pozamiatane. To rynek ustala place, a nie rząd!!!

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 30 paź 2021, 14:21 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: kiwitom23 »

Jesteśmy społeczeństwem o janosikowym podejściu do gospodarki, gdyż większość ludzi nie ma podstawowej wiedzy ekonomicznej. Hasła zabrać bogatym, dać biednym trafiają u nas na bardzo podatny grunt. Tylko jeżeli będziemy ciągle doić tych bogatych (przedsiębiorców) to tym samym w zasadzie doimy tych biedniejszych, bo to na nich zostaną przerzucone wszelkie koszty w postaci cen produktów. To są po prostu naczynia połączone. A podejście janosikowe to czysta demagogia i populizm.
Daje się dopłaty na energię dla odbiorców indywidualnych, ale przedsiębiorcy płacą 100%. I co, ktoś może myśli, że te koszta nie zostaną przerzucone na produkty końcowe, które ten przedsiębiorca produkuje? Czyli Kowalski dostanie dopłatę do gazu 10zł, ale wyda w sklepie 20zł więcej, gdzie tu sens i logika?
Spójrzcie na Luxemburg, tam płaca minimalna jest chyba najwyższa w Europie, coś w granicach 3000 Euro, ale podatki za to są minimalne, dlatego jest tam najtańsze paliwo i produkty w sklepach. Jak to możliwe? Ano tak, że lepiej mieć 1000 firm, które będą płaciły po 10zł podatku, niż 10 opodatkowanych po 1000zł, bo jak się posypie 5 z tych 10 to jest katastrofa, a jak nawet padnie 100 z tych 1000 to tragedii nie ma. Do tego najniższy VAT, czyli podatek który obciąża tylko i wyłącznie zwykłych zjadaczy chleba, bo firmy nie płacą nawet złotówki VAT-u, gdyż jest on bilansowany.
No ale do tego trzeba mieć trochę zdrowego rozsądku i umieć myśleć, a jak nami rządzą imbecyle po 5 klasach podstawówki, to na cuda nie ma co liczyć.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

Jest jeszcze gorzej... Nie tylko VAT płaci odbiorca końcowy... Każde obciążenie podatkowe jest przesuwane na odbiorcę końcowego łącznie z ZUSem płaconym za pracownika.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: wolan »

Dlaczego rosną, ceny?
Bo większość produktów które nas otacza jest z Chin.
Koszt transportu kontenera, kosztował około 11 tysięcy złotych, dziś ten koszt to jakieś 70 tysięcy. A wszystko idzie w tym kierunku, że jeszcze będzie drożej.
Także przy produktach gabarytowych, które zajmują dużo miejsca w kontenerze, będzie to najbardziej widoczne.
Dochodzi do paranoi, że zawartość kontenera mniej kosztuje niż jego transport.
Pozatym Chiny podpisały pakiet klimatyczny i będą zmniejszać emisję CO2. Jak mogą to zrobić? Zmniejszą produkcję, ale zwiększają cenę. Oficjalnie, pisze się, że Chinom brakuje prądu ;) w praktyce wyglda to tak, jak jakaś fabryka nie zmniejszyła produkcji to wyłącza się jej prąd ;) tyle w temacie.
Ceny podnieśli Chińczycy na, swoje towary za, sprawą ochrony środowiska ;) dwa znacząco podnieśli cenę za fracht :) tak, się kończy uzależnienie wszystkich od jednego kraju.
Co z tego, że ja wykonam destylator w Polsce, jak od nypelka, przez złącze a na rurze kończąc wszystko zostało wyprodukowane w Chinach.
Ostatnio zmieniony sobota, 30 paź 2021, 16:22 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Edekwawa
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 18 sie 2018, 16:37
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: US-PL
Podziękował: 9 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Edekwawa »

Kiedyś klasyk jedynie słusznej rządzącej nam miłościwie formacji rzekł: "Ciemny lud wszystko kupi." Więc realizacja kupowania głosów ciemnego ludu trwa w najlepsze - aż ciemny lud zobaczy na wiosnę dno w portfelach i zabraknie pieniążków na rachunki za gaz, prund, zabraknie na jedzenie na Wielkanoc - bo jajka będą po 3 zł/szt, a szynka po 80 zł/kg. I wówczas ciemny lud pójdzie po rozum do... No właśnie - czy na pewno "do głowy" pójdzie po ten rozum - skoro go tam na lekarstwo ? Oni tak nie rozumują. Wezmą kamienie i obrzucają nimi pracodawców, bogaczy i kto wie kogo jeszcze. Podpalą Polskę i wówczas władca wschodu zarządzi ponowny zabór. I żadna łunia się już wówczas za nami nie wstawi - bo będziemy skłóceni z całą tą ŁUNIĄ.

Obym się mylił.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Inflacja jest wtedy jak na wszystko brakuje pieniędzy i się szuka gdzie popadnie. Dać ludziom zarobić to oni to wydadzą i zarobią na innych i im też dadzą zarobić.
Prosta zasada.
Gierek też rozdawał a potem co. Inflacja rosła lawinowo.

A tu widać jak się rozdaje.

Tylko że się łatwo rozdaje nie swoje a tak bywa najczęściej.

Przykład:
Cena wody dla przedsìębiorcy jest inna niż dla odbiorcy domowego.
To co pompują z innego jeziora?
Każdy bierze jak głupi te pięćset plusy a potem wysyła dziecko na truskawki do rajchu bo nie ma na prąd.

Staram się tu nie poruszać zbyt politycznie.
Ale wam powiem jedno:
Inflację napędzają ci którzy mają w dupie po ile będzie tona saletry amonowej. Bo myślą tylko o tym czy będą ośmiorniczki na kolację.

Bo mają wyrąbane i jadają w drogich knajpach.
A biedny człowiek zapierdziela na piechotę do pracy aby zaoszczędzić na buty dla dziecka.
I śmieją się z tych co wpierdzielają kanapki z pasztetówką. A sami żrą szynkę Parmeńską.

Już wywalali pod Wiejską mądrzy ludzie na ulicy swoje płody...macie nażryjcie się chamy.
To musi walnąć i walnie bo ludzi nie można robić w jajo bez końca.
Tu kol@Wolan dobrze powiedział...kupujcie od chinoli bo tańsze to zobaczycie czy ten czosnek jest coś wart ten bidny rolnik co miał plantację czy zasiał czy posadził nie splajtował.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: kiwitom23 »

wolan pisze:tak, się kończy uzależnienie wszystkich od jednego kraju.
Tak się kończy niestety. Miejmy nadzieję, że instrumenty ekonomiczne w końcu zadziałają i przynajmniej część produkcji wróci do Europy. Gdzieś w końcu jest granica opłacalności.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Marian_jl »

rozrywek pisze:....Gierek też rozdawał a potem co. Inflacja rosła lawinowo...
Rozrywku ja doskonale pamiętam te czasy . Era Gierka skończyła sie w 1980 r. a ta inflacja zaczeła się po roku 1989 czyli juz za tej DEMOKRACJI którą wywalczyliśmy :D

Nie zdziwię się jak podadzą w TVP czyja to wina
Ostatnio zmieniony sobota, 30 paź 2021, 18:27 przez Marian_jl, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Tvp mówi prawdę to życie kłamie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

matot2
50
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 9 gru 2019, 10:21
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: matot2 »

TVP obwini za to poprzednia władze i tak zabawa w kotka i myszkę będzie się ciągnęła w nieskończoność....

Wysłane z mojego S68Pro przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Marian_jl »

kiwitom23 pisze:[.. nadzieję, że instrumenty ekonomiczne w końcu zadziałają i przynajmniej część produkcji wróci do Europy. ....
A na czym powstała potęga Chin ? - na tych instrumentach ekonomicznych .
Firmy z USA chcąc ciąć koszty przenosiły produkcję do ChRL gdzie były inne proporcje cenowe vs $ , i tak z czasem coraz więcej firm amerykańskich lokowało swoją produkcję w Chinach ... aż Chiny stały się globalnym producentem WSZYSTKIEGO i dopiero wówczas EKONOMIŚCI i POLITYCY zachodni zaobserwowali że to nie jest dobre zjawisko.
A chyba nie trudno zauważyć że monopolista jest w stanie dyktować warunki.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Jest jeszcze coś takiego jak propaganda.
To jest dopiero narzędzie.
Sterowanie ludzmi i ich strachem.
Wmówienie czegoś całemu społeczeństwu.

Strach to jest narzędzie niezmierzone.
A po co się to robi?
Aby sterować całymi narodami.

Technika stosowana od lat.
Jak się czegoś boisz to stosujesz zasadę tłumu.
Strach to jest coś. Kłamstwo powtarzene wiele razy staje się prawdą.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Marian_jl »

Rozrywku ten twój post o .. teorii strachu jest twoim najlepszym w tym roku :klaszcze: :klaszcze:

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

Ale niestety rozrywek ma racje... a teraz łatwo z ludzi powyciągać to co najgorsze - umożliwił to facebook i pewna firma z łepskimi ludźmi. Początkowo było fajnie bo byli tam ludzie, którzy chcieli dzięki swoim badaniom poprawiać świat. Chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle, przyszedł ktoś z kasą i zupełnie innymi celami - narobił bałaganu. Do tego sprzedali technologię - albo raczej opowiedzieli o swoich osiągnięciach, i pochwalili się łebskim gościem z pewnego kraju na wschód od naszej granicy - zabrali krajana na wycieczkę krajoznawczą ;)

Nie darmo się mówi że piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami... Hitler, Lenin, Stalin... i inni im podobni oni wszyscy chcieli dobrze... a jak wyszło wszyscy wiedzą.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Nawet nie wiecie panowie jak ja racji bym nie chciał mieć.
Jak ja bym chciał nie malować mieszkania sam a dać zarobić malarzowi.
Z przyjemnością kupić warzywka na rosołek i prawdziwego kuraka.

Nie da się tak. Stado lwic trzyma za ryj całe Serengeti.

Ten strach ma swoje granice i to pierdolnie szybko.
Wystarczy że ludzki strach przerodzi się w totalne wkurwienie.
Każdy bierze bo dają...ale co będzie jak przestaną dawać?

Każdy patrzy jak inni biorą bo też coś dostaje.
Oczywiście się wkurza bo nie ma Bentleya ale to wszystko pierdyknie.
Ludzie już nie raz w Historii nie takich królów na łopatki kładli.
I nie takie mocarstwa padały jak Rzeczypospolita.

Jeden ma rusek w zeznaniu majątkowym oficjalnie Ładę i małe mieszkanie.
A jest władcą ogromnego państwa.
A drugi nawet nie ma konta w banku. Jeszcze większy cwaniak bo się go nie da rozliczyć.

Albo wyjdą na ulice ludzie i zrobią z tym porządek albo pospierdzielają wyrzucając dowód osobisty.
Na strachu się to opiera. A ci co zostaną to wezmą w ręce widły i na nich wyniosą resztę. Bo tak naprawdę nie było się czego bać.

Kurdupla i chuderlaka z wielkim nosem?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Góral bagienny »

No kuna przegadaliśmy tyle godzin i teraz widzę że mogę z Tobą wypić tą beczułkę co ją 22l zalałem :D :respect:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Góral bagienny »

chprzemo pisze:
[edit]- nie padła propozycja szukania tańszego dostawcy bo pewnie bym się wypowiedział, ze mam nadmiarowe Ok 300 kg słodu i źródło na kolejne worki, myślałem, ze próbujemy wyjaśnić poniektórym skąd biorą się podwyżki.
Nie chce być żadnym szeryfem a tym bardziej adminem ;)
Propozycja tanich słodów nie padła to fakt ;) ale ktoś musi zacząć i dlaczego nie Ty :scratch:
Jesteś nieśmiały czy co ;)
Wkurza mnie gdy chcę o czymś przeczytać i muszę się przebijać przez posty o niczym :( lub całkowicie odbiegające od tematu :(
Pozdrawiam Góral.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Góral bagienny pisze:No kuna przegadaliśmy tyle godzin i teraz widzę że mogę z Tobą wypić tą beczułkę co ją 22l zalałem :D :respect:
O nie!!! Pomimo tego że czuję się zaszczycony zarąbiaszczo to ta beczułka ma postać jeszcze sporo.
A wtedy jak....niby przejazdem wpadnę to mam nadzieję że kieliszków na stanie nie masz a ja wezmę dwie szklaneczki które ci zostawię w prezencie. Takie musztardówki tylko lepsiejsze. Ten trunek ma postać jeszcze. Tyle serca w niego włożyłeś że to teraz by było naprawdę bardzo za szybko. A poczekamy trunek się ułoży i córka ogrodnika podrośnie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: chprzemo »

Góral bagienny pisze:
Propozycja tanich słodów nie padła to fakt ;) ale ktoś musi zacząć i dlaczego nie Ty :scratch:
Jesteś nieśmiały czy co ;)

Trochę jestem;)

Tak jak pisałem mogę odsprzedać trochę swoich zapasów bo ja jeszcze dluuugo kociołka z płaszczem nie odpalę.

No wiec konkrety:
Mieszanka pilzneński/monachijski (Ok 90/10) 25 kg 50 zł. Monachijski bez domieszek 25 kg 55 zł.
Pochodzenie Viking malt, worki zastępcze w sensie takie do zboża. Nie będę się bawił w 5-10 kg wiec jak coś to tylko całe worki 35 kg.

Wszystko +KW:) już kilka paczek ze słodem rozeszło się po forumowych kolegach, najtaniej wychodzi wysyłka 24 kg bo próg w inposcie jest 25 kg.

Od razu zaznaczam, ze mam problem z organizacją kartonów do zapakowania i kilka dni może to trwać zanim nadam paczkę.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

6nine
30
Posty: 36
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 15:03
Krótko o sobie: Lubię wszystko co dobre.
Ulubiony Alkohol: Rum
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: 6nine »

@chprzemo
Cześć
Wysłałem Ci wiadomość Pw

inso
50
Posty: 62
Rejestracja: niedziela, 16 sie 2015, 15:53
Podziękował: 24 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: inso »

Tu są taryfy na gaz, od 01.01.21 r. do 01.10.21 r. z 11 do 41 gr. /(mod, odblokuj mi moderacje postów)/

https://pgnig.pl/duze-firmy-i-hurt/stre ... nta/cennik
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

W porównaniu z tym co się dzieje wokół to bardzo dobrą cenę zaproponowałeś.

Nie z kosmosu i nie wygórowaną.
Ale zostaw sobie trochę. Przyda się.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Wracając do cen:
Taka sytuacja:
Wpada baba do sklepu i łapie co popadnie z mąki. Nawet orkiszową. Bo jeden pan powiedział że podrożeje.
Następne osoby rzucają się na resztę.
Przyszedł facet po fajki a wyszedł z kartonem makaronu. A palić dalej nie ma co. Mądry?

I dalej się roznosi po mieście...lećcie i kupujcie bo zaraz padnie wszystko.
I łapią za telefony i dzwonią do rodziny...kupujcie bo będzie żle.

Tak się rodzi strach.

Wystarczy zasiać panikę.
A to takie ziarno że nie potrzebuje podlewania nawozu ani plewienia.

Takie to ziarno.
A cieszy się tylko ten co to sprzedawał...i tak wrócą i kupią...mniej ale kupią.

A durna baba ma lodówkę pierogów z mąki orkiszowej a durny chłop nie ma co zapalić. A sąsiad parę kartonów w szafie i nie ma makaronu.

Tak was chciałem wszystkich oderwać aby za bardzo nie wchodzić w politykę.
Bo przecież taki jełop co takie decyzje podejmuje nigdy nie był w sklepie.

Nie ugotuje makaronu bo nie wie jak.
Wsadzi w durszlak i wstawi na gaz.
Bez wody.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Góral bagienny »

@chprzemo wielkie :klaszcze: że chcesz się podzielić dobrocią :poklon;
Ale Twój post powinien się pojawić w temacie o drogich słodach ;)
Ot taka przeciwwaga są drogie a ja mam taniej :ok:
Jeszcze raz :klaszcze: :respect: :poklon;
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: chprzemo »

Góralu, wrzucę to pewnie ale jak narazie jestem przerażony ilością chętnych. Coś czuje, ze szybciutko się rozejdzie mój bezpieczny zapas, a nie wiem kiedy i w jakiej cenie dostanę kolejną dostawę- nie chce robić handlu słodem bo moje źródło jest pewne jakościowo ale niekoniecznie regularne.

Wyprzedam to co mam nadmiarowe, jak pojawi sie coś nowego w rozsądnej cenie to bede pisał.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: michal278 »

Dlaczego rosną ceny? Pytanie powinno być dlaczego teraz rosną ceny? Aspekt psychologiczny, ekonomiczny, ekologiczny i globalny. Psychologia opisana, ekonomia też po części, ekologia - walka z ociepleniem kosztuje, globalny- kwestie transportu, tego nieszczęsnego kontenerowca, no i Covid.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”