Dlaczego rosną ceny

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy

Post autor: rastro »

To powód wzrostu cen na świecie... u nas jeszcze dochodzi aspekt polityki socjalnej, która to wszystko pogarsza... nie wiem czy ktoś pamięta gadki niektórych polityków - kiedy w Grecji się zesrało... argument był taki, że gdyby grecy nie mieli euro to nie było by aż tak dużego problemu - i dlatego my nie chcemy euro.

Bez euro taki kryzys jest łatwiej zaorać... taka Grecja żyje gównie z turystyki... turyści płacą w EUR/USD i teraz gdyby mieli własną walutę - to kryzys był by do opanowania dzięki inflacji - czyli zmniejszeniu siły nabywczej pieniądza i jednoczesnym osłabieniu waluty narodowej. Tak więc dziura w budżecie powoli się załata, ale nikt nie wspomniał o tym że dzieje się to kosztem zubożenia społeczeństwa. Najtrudniejsze do zrozumienia jest dla ludzi to że najwięcej stracą najbiedniejsi - najbogatsi zasoby wolnej gotówki są w stanie zainwestować w aktywa, które w najgorszym przypadku nie przyniosą zysku.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
promocja
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: kiwitom23 »

Inflacja osiągnie z pewnością poziomy dwucyfrowe. Właśnie dzisiaj widziałem się z kolegą ekonomistą, który to ma wtyki tu i tam i rozmawialiśmy między innymi na ten temat. Otóż ma on sprawdzone informacje, że w ciągu ostatnich kilku lat dodruk pustego pieniądza był prowadzony na niespotykaną dotąd skalę. Na domiar złego, ten dodruk rośnie z roku na rok i to w skali +20,+30%, a to prosta droga do katastrofy gospodarczej. Oczywiście czynniki ogólno-światowe dodatkowo wzmocniły ten efekt.
No cóż, wracamy w pełni do czasów komuny, tylko czekać jak nam zrobią denominację złotówki, jak to miało miejsce za Gomółki, czy Gierka. NBP już nie stoi na straży pieniądza i gospodarki, tylko dba żeby jedynie słusznej partii i jej poplecznikom wiodło się jak najlepiej.
Nie chce mi się więcej pisać, bo ciśnienie mi rośnie...
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Doody »

Przynajmniej zaoszczędzisz na kawie... ;)
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

No niestety... obym się mylił, ale czeka nas powtórka z początku lat 90... obym się mylił.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Popatrzmy na to inaczej.
Każdy jest konsumentem. I ten co sprzedał drożej powiedzmy o złotówkę kilo cukru zarobił na nim 2,50. Po drastycznej podwyżce
A wydał na paliwo wìecej. Na kawałek szynki i masło na śniadanie.
Na inne sprawy co nas otaczają.
Czyli tak naprawdę stracił więcej niż zarobił. Uzyskał extra zeta a wydał 3.
Super pomysł. Strach tłumu.

Na podwyżkach zarabiają ci co mają gdzieś ile to kosztuje i mają gdzieś ile ropy spala ich jacht.

To wszystko uderza tylko w najbiedniejszych. Zawsze uderza w tych co wiążą buty sznurkiem od snopowiązałki bo nie mają na sznurówki.

A ci już ustawieni do końca życia myślą ale po co mi jacht jak nie mam dokąd płynąć. Muszę kupić wyspę.

Wracając do prl. Ci co robili podwyżki mieli specjalne sklepy dla siebie.
Pamiętacie scenę z alternatyw4 kiedy pan Winnicki miał pełną lodówkę i w kieszeni asygnaty na samochód?
Ile go obchodziły podwyżki i ocet z musztardą na półkach?


Kol@Rastro ja myślę że ty będziesz miał rację. Tylko w łagodniejszej formie się to odbędzie niż kiedyś.
Bez strzelania do ludzi.

Ale parę taczek się przyda. Na czymś te gówno co nami steruje trzeba wywieść.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

Problem będzie inny - obornik zostanie wywieziony, ale co z tego skoro nie będzie można go położyć w dole i przesypać wapnem... bo robią wszystko żeby ich osądzili koledzy - tego obornika będzie za dużo żeby dało radę go wywieźć... w całości.

Obym się jednak mylił...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: chprzemo »

Ja myśle, ze jedynie wieś się obroni, tak jak było w czasach których z racji wieku nie mogę pamiętać, ale pamietam historie rodzinne gdzie w rodzinnym domu zawsze gdzies pałętał się prosiaczek który miał naturalną śmiercią od obucha umrzeć i kiełbaska była. Pole nie jak teraz 3 redlinki a jak kiedyś hektar ziemniaków żeby było dla nas, dla rodziny z miasta i jeszcze po to żeby mieć walutę do załatwienia czegokolwiek. Teraz flaszką naszego wyrobu załatwimy więcej niż z banknotem 50 pln w reku, będzie tak, ze woreczkiem 15 kg dobrego ziemniaka równie duzo się załatwi.

Obym się mylił ale według mnie będzie bieda i głód… szczególnie dotknie to miasta, im większe tym bardziej. Tylko teraz może być odwrotnie niż w czasach słusznie minionych- będzie towar w sklepie a nie będzie za co go kupić.

Już kolega z miasta przyjeżdża do mnie 30 km po 2 kg dyni na przecier dla małej córki bo wie, ze u mnie ma eko, bez nawozu, oprysku itp. (Z miasta, hehe jak to brzmi- jak wym w jakimś wypizdziejewie bez drogi mieszkał;) )
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

Problem jest bardziej skomplikowany... bo u schyłku PRL'u przeciętny drobny rolnik miał (większe to tylko PGR'y były) miał konika w zarodzie i tak sobie razem pracowali... teraz to chciał nie chciał rolnik też musi nalać do baku żeby cokolwiek zrobić.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 17:17 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: michal278 »

Rastro pod koniec prl to rolnik miał traktor. Kwestie rolnictwa zostawmy w spokoju. Obecny problen to dodrukowanie pieniądza. Rząd zaś nic nie robi z inflacja bo mu to na rękę. Ma dodatkowy podatek.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

Niektórzy mieli traktor... wciąż jeszcze działały SKR'y... ale większość miała konika i wóz i trochę narzędzi... po 89 trochę sprawy się posunęły w kierunku większej ilości traktorów - duża część tego sprzętu pochodziła z likwidowanych SKR'ów. Ten co miał traktor to był gość na wsi.

Rząd wszystko robi żeby inflacja była jak największa... zarówno decyzjami czysto politycznymi typu konflikt z resztą europy... jak i polityką socjalną...

Oczywiście drukowanie pieniędzy to mit... gotówki w obiegu jest bardzo mało... problemem jest kreatywna księgowość - gdzie są cyferki bez pokrycia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 17:43 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Wojtek5 »

chprzemo - też tak uważam. W dużych miastach będą klepać bidę najbardziej tak samo jak w tych najmniejszych miasteczkach gdzie możliwości są małe. Najlepiej wyjdą średnie miejscowości, gdzie wynagrodzenie jest podobne jak w dużych, a koszty nieporównywalnie mniejsze. Chciał nie chciał najbardziej odczują Ci co są na pograniczu minimalnej krajowej i lekko ponad nią.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: JanOkowita »

Z tygodnia na tydzień robi się coraz mniej ciekawie. Na razie pogoda jesienna sprzyja - cieplutko - więc i rachunki za gaz i prąd mniejsze niż normalnie o tej porze roku. Ale to się wkrótce skończy. Na wiosnę najlepszymi nauczycielami i prostownikami poglądów politycznych będą puste portfele Polaków.
Ja w każdym razie zakupiłem nowy agregat prądotwórczy o mocy 8,5 kW, z rozrusznikiem odpalany na kluczyk, z wyjściami 230V, 380V i 12V. Mam podłączony cały dom już od 10 lat - bo było wówczas sporo wyłączeń prądu i musiałem jakoś sobie radzić prowadząc sklep internetowy. Wówczas agregat zwrócił się dosłownie w kilka dni bez prądu miejskiego.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: michal278 »

Rastro jestem z Podlasia i mam rodzine na wsi i z ich opowieści to mało kto nie miał traktors w latach 80 tych. Powiedz mi skąd rząd ma pieniądze na 13.14tki i inne obietnice? Skąd ludzie mają pieniądze? W ciągu kilku lat wzrosły zarobki. Skąd są na to pieniądze? Pieniądze jako forma zapłaty.? W obiegu jest więcej pieniędzy!!! Dodrukowano je. Tak stwierdza NBP. https://www.money.pl/pieniadze/banknoty ... 0320a.html

A tu czemu mamy inflacjie. To tylko i wyłącznie wina Pisu i nieuka premiera.
https://youtu.be/Ay3YjDXr2PM

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 19:29 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Wojtek5 »

Czy ja wiem, czy poglądy tak się zmienią? na przestrzeni ostatnich 20 lat wydaje mi się, że bywało dużo gorzej, ale to takie moje subiektywne odczucie.
Mam różnych znajomych w większości będących statystycznymi Kowalskimi pod względem zamożności, ale tez mam tych trochę odbiegających w górę. Co dziwne to nie Ci mniej zamożni narzekają tylko Ci bardziej, bo nie kupi samochodu za 200 tylko za 100, inny nie za sto tylko za 50 i tragedia. Bo paliwo za drogie i w skali miesiąca wyda 100 zł więcej. Ci mniej zamożni tacy z pogranicza minimalnej są do tego przyzwyczajeni, więc dla nich zrezygnować z przyjemności na rzecz podstawowych potrzeb to w pewnym sensie normalne i raczej nie skłoni do zmiany poglądów. Dno musiałoby być o wiele większe, a na to raczej się nie zapowiada.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 19:37 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

michal278 pisze:Rastro jestem z Podlasia i mam rodzine na wsi i z ich opowieści to mało kto nie miał traktors w latach 80 tych.
E tam wieśniak jestem... gdzieś z centrum w latach 80-tych rzadko kto miał traktor... nawet nie wszyscy mieli konia - mleczarz konikiem zbierał bańki z mlekiem. Już nie pamiętam dokładnie, ale gdzieś pod koniec lat 80 rodzice odkupili w przetargu traktor z PGR... traktor to nadużycie.. to był szrot z zatartym silnikiem... z rok trwało jak to ojciec naprawiał - bo z częściami nie było tak że szło się do sklepu z częściami i leżały na półce. Pamiętam dobrze z początku lat 90 - maszyny konne przystosowane do pracy z traktorem. Pamiętam Bizony z SKR'u - jak pasek linowy się urwał... to kombajn wracał do życia za tydzień.
michal278 pisze:Powiedz mi skąd rząd ma pieniądze na 13.14tki i inne obietnice? Skąd ludzie mają pieniądze? W ciągu kilku lat wzrosły zarobki. Skąd są na to pieniądze? Pieniądze jako forma zapłaty.? W obiegu jest więcej pieniędzy!!! Dodrukowano je. Tak stwierdza NBP.
Teraz nie ma potrzeby drukować... gotówki w obiegu jest naprawdę mało - w obiegu są wirtualne cyferki... 13-14 są wypłacane z wirtualnych cyferek zapisywanych w ZUS... tam nic nie ma tylko cyferki bez pokrycia obietnica że kiedyś dostaniemy emeryturę... ogólnie ciągły wzrost gospodarczy jest oparty na naiwnej wierze że mamy do dyspozycji nieskończone zasoby - dlatego co jakiś czas potrzebny jest kryzys żeby społeczeństwo wyzbyło się oszczędności... żeby później znowu musieli ciułać.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

rastro pisze:Problem będzie inny - obornik zostanie wywieziony, ale co z tego skoro nie będzie można go położyć w dole i przesypać wapnem... bo robią wszystko żeby ich osądzili koledzy - tego obornika będzie za dużo żeby dało radę go wywieźć... w całości.

Obym się jednak mylił...
@rastro. Ty masz pomysł i to niegłupi.
Tylko mała poprawka oki?
Wywieść obornik obecnej kadencji przysypać wapnem poprzedniej bo to wapniaki przecież zasypać. A reszcie odrąbać ryj od koryta.

I dać szansę młodym energicznym i pełnym dobrych intencji i poszanowania prawa i obywatela.

Zróbcie mnie prezydentem albo premierem.

Pierwsze środki by poszły na rozbudowę Cba drugie na materiały budowlane na kryminały dla nich.
Sami by sobie je jeszcze budować musieli.
A większość dla tych biednych ciężko pracujących ludzi.

No i oczywiście bym opodatkował kościół.

Tam to dopiero jest kasa ukryta. A o tym się milczy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: kiwitom23 »

Reasumując jest to jedno wielkie oszustwo. Państwo bierze co roku większe pożyczki, którymi spłaca te starsze, niższe pożyczki, które zdefraudowano zakładając, że wzrost gospodarczy będzie rósł w nieskończoność. I nie ma znaczenia forma tych pożyczek, czy to są obligacje, czyli zadłużanie się u własnych obywateli lub w funduszach, czy inne formy - TĄ KASĘ TRZEBA BĘDZIE SPŁACIĆ. A to rośnie, co roku jest tego więcej.
ZUS działa na identycznej zasadzie, wydając środki aktualnie wpłacane przez pracujących dla tych, którzy już są na emeryturach, czyli dla tych których pieniądze dawno zdefraudował. Założenie jest takie samo jak powyżej, że liczba ludności będzie rosnąć w nieskończoność, stąd ta wieczna walka o dzietność.

Jedno i drugie jest utopią i równocześnie książkowym przykładem piramidy finansowej, czyli czegoś co jest na całym świecie zabronione i ścigane przez prawo. Ale któż możnowładcom zabroni???

Amber Gold to pikuś w porównaniu do tego...
Ostatnio zmieniony środa, 3 lis 2021, 10:09 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Sprawa jest prosta - ceny rosną, bo obecnie liczy się surowiec i towar, a nie cena. Tym samym wartość pieniądza spada.

Ta-dam, dziękuję - można się rozejść ;)
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

Gdyby to było takie proste...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie jest, ale widzę, że duża część osób się tutaj wypowiadających ma klapki na oczach. Dosłownie.

Daleko mi to pozytywnej oceny tego rządu, ale nie bliżej, niż do pozytywnej oceny poprzednich rządów i pewno następnych.

Nie mniej, trzeba mieć klapki na oczach, aby nie szukać przyczyny i zwalać wszystko na pińcet plusy.

Czemu cena drewna rośnie? Tak, ja wiem - "bo rząd sprzedaje za bezcen nieprzetworzone drewno za granicę".
No to idźmy dalej - a czemu sprzedaje? Czemu braki drewna są również na rynku niemieckim? Celowo podaję ten kraj, bo bogatszy i trzęsie UE.
Przyczyna jest bardziej prozaiczna. UE to twór skostniały i niezdolny do podejmowania szybkich działań. To było widać podczas pandemii, gdy koncerny nam okrajały ilości szczepionek i radośnie wywoziły poza granicę nie wywiązując się z podpisanych umów, jak i teraz.
Aby ułatwić Martinowi kupno drewna w PL, jak i Józefowi kupno drewna w DE, wprowadzono szereg regulacji.
Okazuje się jednak, że takie działanie powoduje, że John, Martin, czy Jan mogą równie łatwo otworzyć sobie firmę i wygrywać przetargi z drewnem aby WYWOZIĆ je od razu poza UE. To zaś zwiększa cenę drewna, bo jest na niego popyt, jak i zmniejsza jego podaż, przez co rodzime firmy tak zoo jak i gmbh mają problem z dostawami. Dopóki nie było tak dużego zapotrzebowania, nie opłacało się USA czy Chinom takie działanie. Tam jednak ktoś myśli i wiedzą, że jak brakuje towaru, to się go sprowadza w dużej ilości i nie wyprzedaje łatwo.
Tak więc zauważcie - my wywozimy drewno, a półprzewodniki oba te kraje sobie chomikują, przez co rynek samochodowy stoi. I nie tylko samochodowy.
No ale czego można wymagać od UE - gospodarka całej Europy to pikuś. Ważne jest to, żeby się zajmować jakimiś pierdołami i czy spełniono w korporacji parytet zielonych jednorożców w radzie nadzorczej.

Reakcja UE powinna być szybka i stanowcza. A tu znowu wyrazi głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i może w 2024r coś tam wprowadzą, aby pomóc naszemu kapitałowi.
Nie mniej, nie spodziewam się po tym skostniałym tworze niczego dobrego.

Huty wypieprzyli z UE bo kopcą, a przecież w Indiach będą kopcić mniej. Na pewno. Stal + 100-150%. No popatrz, kto by przypuszczał.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Doody »

Zawsze można się wyprowadzić na Białoruś. Tak nie ma skostniałej unii i jest bajkowo....
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: jakis1234 »

Białoruś to wiadomo, niekoniecznie, ale jakbym był młodszy, to bym wyjechał do Gruzji. Taniej i bardzo przyjazny kraj.
No cóż, nie ten wiek i trzeba się męczyć w tym kraju, w którym teraz już sami sobie szykujemy taką a nie inną rzeczywistość.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Doody pisze:Zawsze można się wyprowadzić na Białoruś. Tak nie ma skostniałej unii i jest bajkowo....
Na co więc czekasz? Bilet Ci kupić, czy co?
Ja Cię nie wyganiam, więc czemu sam to robisz?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: Doody »

Bo dla mnie unia to nie skostniały twór tylko przepustka do normalności, demokracji i życia w cywilizacji.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

No i? Czy ja Cię wyganiam skądś dokądś? To już nie można wyrazić swojej opinii, czy jak? Nie zachowuj się proszę jak klakier.
Jeśli się mylę, to pokaż mi gdzie.

Poza tym, co ma piernik do wiatraka? Co jej tempo reagowania do "normalności, demokracji i życia w cywilizacji"?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rozrywek »

Ej ej.
Z tą Białorusią to nie tak.
Tam jest biednych ludzi tyle że chyba nie ma bliżej. A dyktator ma wszystko gdzieś. I drugi dyktator co nim steruje po cichu.

Porwać samolot? A co da się?
Torturować obywateli da się?

To biedny kraj i tam cierpią niewinni.

Rozmawiajmy ale nie stawiajmy przeciw sobie.

A co zrobiła unia jak porwali samolot?
Rozmowy. Dyplomatyczne pindolenie.


Zamiast wysłać czołgi zabrać gnoja i postawić przed sądem to pierdolenie publiczne jak my się z tym nie zgadzamy.
Oburzyli się w telewizji i poszli na kolację.

Ten biedny kraj ma taki wpływ na podwyżki cen ja mam licencję pilota.

Zostawmy koledzy chociaż ich w spokoju.

Lepiej porozmawiać o tych wypasionych brzuchach co tym sterują.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: rastro »

rozrywek pisze:Ej ej.
Z tą Białorusią to nie tak.
Tam jest biednych ludzi tyle że chyba nie ma bliżej. A dyktator ma wszystko gdzieś. I drugi dyktator co nim steruje po cichu.
Ale w przeciwieństwie do skostniałej UNII nie musi z nikim niczego konsultować... wydaje dekret i już - nasi też tak by chcieli - wciąż to jest bardziej skomplikowane - ale tylko odrobinę... opiekun kota wydaje dekret a sejm z senatem ustawę procesują... jeden telefon do notariusza i nad ranem można publikować ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Dlaczego rosną ceny

Post autor: michal278 »

Z drewnem skomplikowana sprawa jest. Jako że Niemcy wstrzymali wycinkę to Polacy spekulanci zaczęli kupować w Polsce drewno i sprzedawać w Niemczech. Aby nasze rodzime firmy ochronić nasz rząd wprowadził też zakaz wycinki drzew. Efekt ceny poszły do góry jeszcze bardziej. Obecnie kupowałem deski sosnowe i były one ściągane z Ukrainy, a mieszkam w zagłębiu drzewnym...
Zawsze jest gdzieś taniej i drożej.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”