Znaleziono 47 wyników

autor: DjBimber
piątek, 21 lip 2023, 19:54
Forum: Mętny produkt
Temat: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8816

Re: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI

10p jest stabilna, brak jakichś skoków bez powodu. Zjawisko istnieje, ale powód może być trudny do określenia. Ja robiłem ostatnio 4x i wszystko jest kryształ i to po pierwszym gotowaniu (surówka). W sumie sam nie wiem dlaczego miałem tę poświatę. Jedyne co się zmieniło w mojej maszynie ostatnio to ...
autor: DjBimber
czwartek, 20 lip 2023, 22:44
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Aha. Odbierasz do tej temperatury w buforze jako czysty alk czy od jakiejś temperatury już jako pogon?
autor: DjBimber
czwartek, 20 lip 2023, 20:28
Forum: Mętny produkt
Temat: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8816

Re: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI

Sprawdź sobie jeszcze czy kolumna stoi w pionie. Ja ostatnio poprawiałem, musiałem coś zruszyć, bo stała przechylona i dopiero po czasie zauważyłem. Może alk leciał mocno po ściankach, po tych niebieskich uszczelkach i urobek pod latarką był syfiasty. Ostatnio po poprawieniu pionu robiłem kilka razy...
autor: DjBimber
czwartek, 20 lip 2023, 20:23
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

zależy jak poprowadzisz proces możesz go wygotować przy szybszym odbieraniu, może się nie wygotować jak odbierasz za wolno i opcję, którą ja preferowałem, wygotowanie bufora razem z kotłem. Tutaj trzeba było się wstrzelić z prędkością odbioru. Dokładnie tak, mam identycznie. Jeżeli odbiorę za szybk...
autor: DjBimber
piątek, 14 lip 2023, 13:13
Forum: Mętny produkt
Temat: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8816

Re: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI

chudy96 pisze: czwartek, 13 lip 2023, 11:27 A ma ktoś sprawdzone źródło tych uszczelek?
Dołączam się do pytania.
autor: DjBimber
sobota, 8 lip 2023, 09:42
Forum: Mętny produkt
Temat: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8816

Re: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI

Ja też mam niebieskie uszczelki między elementami jak coś.
autor: DjBimber
środa, 5 lip 2023, 11:32
Forum: Mętny produkt
Temat: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8816

Re: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI

Rozcieńczałem dziś do 40%. Intensywność poświaty taka sama, tylko kolor jakby bardziej szary niż niebieski.
autor: DjBimber
wtorek, 27 cze 2023, 15:14
Forum: Mętny produkt
Temat: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8816

Re: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI

Nie mam teraz możliwości rozcieńczenia tego, ale jak rozcieńczę to wrzucę fotkę.
autor: DjBimber
poniedziałek, 26 cze 2023, 21:51
Forum: Mętny produkt
Temat: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8816

Re: Zanieczyszczony produkt - TEST LATARKI

Zdjęcie gotowca 96,6, robione na 2x.
Chyba wygląda identyko co surówka.
autor: DjBimber
czwartek, 22 cze 2023, 19:46
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

No dobra, pojawiło się parę pomysłów, trzeba przetestować. Do usłyszenia za czas jakiś, napiszę co wyszło. :ok: Aha, Panowie, jeszcze króciutkie pytanie z innej beczki... Czy przy gotowaniu nastawu zalewacie kolumnę? Czy tylko przy gotowaniu surówki? Pytanie oczywiście do tych, którzy w ogóle zalewa...
autor: DjBimber
czwartek, 22 cze 2023, 16:38
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Ta stosowana przez niektórych granica 84*C prawdopodobnie wynika z wad konstrukcji. Nie do końca... Kolega aakk w jednym z tematów pisał, że wysyłał (? nie pamiętam już dokładnie) próbki na badania i wyszło, że od 84*C w buforze zaczyna lecieć jakiś niechciany syfek psujący urobek, nawet konkretnie...
autor: DjBimber
czwartek, 22 cze 2023, 14:21
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Zostaw kolumnę niech pracuje do końca bez korekt. Bufor może zaczynać pracować zdecydowanie szybciej i nie jest to nienormalne zjawisko. Kilka zmiennych może mieć na to wpływ, np. moc wsadu, tempo odbioru / przyłożona moc. No dobrze, pomijając już moc wsadu i inne zmienne, to co wtedy z jakością ur...
autor: DjBimber
czwartek, 22 cze 2023, 12:07
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

W kotle nastaw, odbiór 24 ml/min od początku do końca. TKotła *C TBufora*C %al. w buforze 97,09--------74,37--------88,3 99,20--------75,62--------87,5 100,14---------76,32-------81,6 100,47---------77,31-------71,6 100,59---------78,37-------59,7 100,66---------79,47-bufor zaczyna się wygotowywać ...
autor: DjBimber
środa, 21 cze 2023, 19:10
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Wygląda to tak u mnie. To surówka w pełnej mocy %. Zaznaczam, że latarka jest bardzo mocna. Ogólnie wydaje mi się, że w każdym produkcie będzie tak to wyglądać. Skąd pomysł na taki test? ;)
autor: DjBimber
środa, 21 cze 2023, 18:26
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

No to czyli wąsy nie potrzebne, a juz tłumaczę dlaczego. Jak bufor zatrzymuje się na 81 to wystarczy 3 krotnie w odstępie 10 minut każdy upuścić około 1cm cieczy z bufora (poniżej przelewu). Moment przejdzie z 81'C na 79'C. U mnie to nie pomagało. Ja popuszczałem z bufora mniejsze/większe ilości, z...
autor: DjBimber
środa, 21 cze 2023, 15:56
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Przepraszam za trochę długi czas bez odpowiedzi. Po prostu chciałem zrobić więcej niż jeden proces, aby się upewnić, że wszystko jest ok. Po wspawaniu wąsów przez kolegę aakk , kiedy bufor się wypełni do samego przelewu prawidłowo się wzmacnia aż w okolice 78,7-78,9*C. Wcześniej stawał najczęściej o...
autor: DjBimber
sobota, 20 maja 2023, 13:43
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Zalanie z pewnością będzie widoczne na latarce zasypanej do końca. Potwierdzam. Zalewałem kolumnę przy doczyszczaniu surówki i poziom podnoszącego się płynu było widać bardzo dobrze. Korzystnie jest myślę mieć zasypane do końca, zawsze to więcej wypełnienia. Ostatnio robiłem jeszcze taki myk, że ja...
autor: DjBimber
sobota, 20 maja 2023, 12:39
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Dokładnie tak, to ty napisałeś, kolega aakk mówił wyjąć przepłukać, ale w sumie jak już były wyjęte to od razu dobrym pomysłem było wytrawienie ich, na wszelki wypadek. I tak zrobiłem od razu jak rozmawialiśmy. Jest jeszcze problem nie wzmacniającego się od razu tak jak trzeba bufora, ale sam proces...
autor: DjBimber
sobota, 20 maja 2023, 08:18
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Zdejmij ocieplenie z bufora. Kol. magius miał podobny problem Tego nie próbowałem, nie zaszkodzi spróbować zanim odeślę bufor, dzięki za radę! :ok: Czyszczenie sprężynek jednak coś dało, początek procesu zaczął się jak zwykle, ale w połowie kiedy już zamieszało w buforze temperatura spadła MIGIEM d...
autor: DjBimber
sobota, 20 maja 2023, 00:00
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Po pierwsze traktuj takie posty, że ktoś odbierze 300ml przedgonu i leci mu ambrozja z przymrużeniem oka Nie no, wszystko prawda, ale 300 ml, a 850-1000ml to jest różnica. :problem: Może też być tak, że to taki już urok cukrówy, może to jej smak po prostu, coś mi tam przeszkadza ewidentnie, czystej...
autor: DjBimber
piątek, 19 maja 2023, 23:00
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

https://imgur.com/W5XQQvD https://imgur.com/BSWEEWn https://imgur.com/3YKDokn Tutaj filmik: https://www.veed.io/view/3de660a1-8f8e-475e-a4bd-02d9f10935d8?sharingWidget=true&panel= Po stabilizacji 10p stabilna, zbiornik rozgrzany, woda powrotna perfekt- 60st C, bufor pełny i... 83,5st C. Scalone ...
autor: DjBimber
piątek, 19 maja 2023, 20:43
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Aktualizacja: Godzinę temu w trakcie odbioru gonu zmniejszyłem tempo do ~12-13ml/min. Temperatura bufora zaczęła spadać i z 85 w szczycie spadło już do 80,1st C. Czyli jeżeli utrzymam żółwie tempo odbioru to w trakcie odbioru gonu bufor się wzmacnia. Może to będzie dla was jakąś podpowiedzią co jest...
autor: DjBimber
piątek, 19 maja 2023, 18:36
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398637

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Panowie, mam konkret problem z buforem w moim sprzęcie od kolegi aakk. Z kolegą Adamem już ustaliłem, że odeślę bufor na "przegląd", ale postanowiłem to też opisać, raz, że pomoże koledze Adamowi zrozumieć co się tutaj dzieje (a dzieją się niezłe cuda), a dwa, że może komuś z podobnym prob...
autor: DjBimber
czwartek, 20 kwie 2023, 08:48
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Stabilizacja w/g lesgo58
Odpowiedzi: 96
Odsłony: 13149

Re: Stabilizacja w/g lesgo58

Jeśli w dole kolumny i w buforze termometry osiągnęły najniższy poziom i przez ostatnie 5 minut nie zmieniły wartości uważam że kolumna jest ustabilizowana. Przy rektyfikacji surówki rozcieńczonej do ~20% mam tak, że po 1h20min stabilizacji i odbiorze 480ml przedgonów plus 100ml odrzutu z płukania ...
autor: DjBimber
wtorek, 4 kwie 2023, 12:40
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6135

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Stąd wykonujemy tzw "wietrzenie" urobku. Mógłby kolega w dosłownie kilku słowach coś więcej na ten temat? Rozumiem, że gotowy już destylat należy zostawić chociażby nie do końca zakręcony na jakiś czas, tak? Niektórzy zdaje się dają jakąś gazę czy watę zamiast korka? Tylko na jaki czas? W...
autor: DjBimber
wtorek, 4 kwie 2023, 09:41
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6135

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Przeważnie gotuje około 40% Jesteś zadowolony kolego z destylatu robionego z tej mocy surówki? Tabelka kolegi Lesgo pokazuje, że różnice są w zasadzie minimalne (pomiędzy dwukrotną rektyfikacją a metodą 2,5), przynajmniej na papierze... Proces i tak jest na tyle czasochłonny, że byłoby miło robić t...
autor: DjBimber
sobota, 1 kwie 2023, 09:52
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6135

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Jaki cel ma wypełnianie i wzmacnianie bufora podczas połówki procesu 2,5 z surówki ~55 %, skoro i tak po tym procesie, jego zawartość spuścisz z powrotem do kotła Kierowałem się tym opisem kolegi Lesgo58 https://alkohole-domowe.com/forum/metoda-2-5-t22301.html#p266288 Poświęciłbym, niezbędne minimu...
autor: DjBimber
sobota, 1 kwie 2023, 01:33
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4805

Re: Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?

Bardzo dziękuję za rady, mam już wyklarowaną swoją opinię, mianowicie: Zbieram przedgony (oprócz pierwszego najbardziej smrodliwego zrzutu) i pogony z każdego procesu, a po uzbieraniu odpowiedniej ilości będę rektyfikował osobno metodą 2,5. Po tym procesie odzysku to co zostaje znów jako przedgon/po...
autor: DjBimber
sobota, 1 kwie 2023, 01:14
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6135

Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Hejka. Jestem po pierwszym razie rektyfikacji metodą 2,5. Chciałbym opisać jak przeprowadziłem proces, ponieważ myślę, że wyszło mi zbyt mało serca, czy coś zrobiłem źle...? Dodam jeszcze tylko jako ciekawostkę, że wypiłem trochę "towaru" po jednej rektyfikacji i dałem radę to pić i począt...
autor: DjBimber
środa, 29 mar 2023, 18:59
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4805

Re: Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?

Panowie zbierający przedgony i pogony do większej ilości celem ponownej rektyfikacji... Jak już nazbieracie na sensowny wsad do pojemności swojego kotła to robicie oddzielnie zebrane przedgony i pogony czy lejecie przedgony i pogony razem?
autor: DjBimber
środa, 29 mar 2023, 10:47
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4805

Re: Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?

Gdy nastąpi skok, zakręcam OLM, otwieram spust z bufora do kotła - zrzucam syf. Ja trochę dociekam właśnie z tym jak największym odzyskiem, ponieważ mam właśnie palnik turystyczny na spirt, tak jak kolega Kopocz wyżej wspominał. Ciekawi mnie, czy to co spuszczasz z bufora ma na tyle wysoki procent,...
autor: DjBimber
wtorek, 28 mar 2023, 21:08
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4805

Przedgon/pogon wylewać/zbierać/dodawać?

Witajcie. Za mną kilka pierwszych procesów, a w zamian zamiast mniejszej ilości trapiących pytań- więcej... Wiedząc już co to przedgon i pogon (wiedząc jak to pachnie i smakuje) nurtują mnie pytania takie jak w tytule. Oczywiście przetrzepałem forum chyba do jego granic i zamiast wyrobić sobie jakąś...
autor: DjBimber
wtorek, 28 mar 2023, 00:22
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Koniec procesu bez termometru w głowicy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4821

Re: Koniec procesu bez termometru w głowicy

Quiquak pisze:Czy coś pominąłem czy nigdzie nie podałeś średnicy kolumny i mocy grzania?
60,3mm. Grzałki 2x2kW, temp. robocza 2kW.
autor: DjBimber
wtorek, 28 mar 2023, 00:19
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Koniec procesu bez termometru w głowicy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4821

Re: Koniec procesu bez termometru w głowicy

HeniekStarr pisze:Podrzucisz link do posta, w którym zwilżenie wypełnienia przez zalanie kolumny przy odpędzie nie jest konieczne?
Proszę uprzejmie. ;)
https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... ml#p244414
autor: DjBimber
czwartek, 23 mar 2023, 10:27
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Koniec procesu bez termometru w głowicy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4821

Re: Koniec procesu bez termometru w głowicy

Termometr to jedno, a alkoholomierz to od czego jest? Prościej się nie da. Do tego chyba jest "papuga"? Bez papugi idzie to zrobić? Mam cylinder miarowy. Dlatego do urobku podstawia,się nie tylko damę, ale również inne butelki, buteleczki. Ogarnąłem to od razu przy pierwszym procesie. ;) ...
autor: DjBimber
środa, 22 mar 2023, 13:27
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Koniec procesu bez termometru w głowicy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4821

Re: Koniec procesu bez termometru w głowicy

Aha, no i jeszcze co odstawiłem. W instrukcji do sprzętu nie ma tego kroku, ale kierując się tym tematem zalałem na początku kolumnę: https://alkohole-domowe.com/forum/kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedzy-w-pigulce-t9284.html Dopiero po kilkudziesięciu stronach tematu się wyjaśnia, że nastawem k...
autor: DjBimber
środa, 22 mar 2023, 13:20
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Koniec procesu bez termometru w głowicy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4821

Re: Koniec procesu bez termometru w głowicy

Jak będziesz miał pytania śmiało dzwoń. Już ze dwa razy dzwoniłem i jakoś głupio głowę zawracać tyle razy przez swoją niewiedzę... ;) Może od razu zapytam o jeszcze dwie sprawy. Jakiej wielkości są jeziorka w tym sprzęcie? Mam ten ze zbiornikiem 60L i buforem. Druga rzecz to instrukcja mówi o zrzut...
autor: DjBimber
środa, 22 mar 2023, 02:26
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Koniec procesu bez termometru w głowicy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4821

Koniec procesu bez termometru w głowicy

Witajcie. Mam pytanie takie jak w tytule. Wczoraj pierwszy raz grałem na rurach. Mam sprzęt od ak-spaw. Miałem trochę problemów z ulotką dołączoną do opakowania- na moje rozumowanie jest ona raczej napisana dla kogoś, kto już miał do czynienia z procesem. Musiałem posiłkować się forum i wiedzą z int...
autor: DjBimber
niedziela, 26 lut 2023, 12:54
Forum: Osprzęt
Temat: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4656

Re: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?

defacto pisze:Dobrze rozumujesz :ok: ale zbyt często tam nie zaglądaj. Bo zamiast 20- kilku litrów koncentratu 96% - 200l octu się doczekasz ;)
:o Trochę tam pozaglądałem... Cholerna ciekawość. :problem:
autor: DjBimber
niedziela, 26 lut 2023, 10:49
Forum: Osprzęt
Temat: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4656

Re: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?

Hej Wczoraj wieczorem dolałem jeszcze 13L wody w temp. około 21oC, aby obniżyć blg. Lepiej późno niż wcale. Trzeba było dać tyle od razu. Na 50kg słodkiego wyszłoby wtedy prawie równe 22blg, na forum często się ta wartość przewija jako górna rozsądną granica. Po dodaniu wody temperatura w beczce spa...

Wyszukiwanie zaawansowane