destylować piwo?

...na wszystkim da się nastawić "zacier".

gorzalka84
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 2 sty 2019, 22:54
Krótko o sobie: Jak łatwo jest rozbudzić w człowieku pragnienie i jak trudno je potem zaspokoić.

A. Sołżenicyn
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: gorzalka84 »

Piwo sklepowe. Bałem się wypić bo termin minął prawie dwa lata temu a serce nie pozwoliło mi wylać:)
koncentraty wina

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Imbir »

D E S T Y A C J A... czego się boisz, dosyp ekstraktu słodowego bądź cukru i leć z tym na rury ;-)
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Nowacky »

Szkoda ekstraktu na takie mieszanie... Lepiej już na ekstrakcie zrobić od nowa:)

gorzalka84
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 2 sty 2019, 22:54
Krótko o sobie: Jak łatwo jest rozbudzić w człowieku pragnienie i jak trudno je potem zaspokoić.

A. Sołżenicyn
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: destylować piwo?

Post autor: gorzalka84 »

Postało prawie 3 tygodnie i starałem się codziennie pomieszać i odpowietrzyć. Przedwczoraj zmaiłem wodą 50/50 (co pomniejszyło smród o połowę:p)i chcę dodać dębowych. Za około miesiąc powinienem się pojawić z wynikiem eksperymentu:)

gorzalka84
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 2 sty 2019, 22:54
Krótko o sobie: Jak łatwo jest rozbudzić w człowieku pragnienie i jak trudno je potem zaspokoić.

A. Sołżenicyn
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: destylować piwo?

Post autor: gorzalka84 »

Jestem już po całym procesie i wynik nie jest zbyt zadowalający. Ten nieprzyjemny zapach co prawda zniknął ale w smaku w ogóle nie przypomina żadnej whisky. Nie jest tak źle żeby nie dało się wypić ale podobieństwa z whisky nie stwierdziłem

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: mirek-swirek »

Czy to znaczy, ze po kraftowym mozna oczekiwac dobrego destylatu? Co w piwie kraftowym wplywa na to, ze destylat jest lepszy?

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Imbir »

Wszystko zależy jak robiłeś i na czym...? Po drugie takie odpadowe mieszanki jadę, zazwyczaj na czysty spirytus, rektyfikuję. Po drugie "bimberek" z takiej zainfekowanej brzeczki powinien być zadawalajacy. Po trzecie chmiel i ta infekcja coś śmierdzącego dodała od siebie, a więc najlepiej to rektyfikować. JD z tego nie będzie :-)

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Krzysztof63 »

Już w XIX w. wiedziano, że piwo chmielone nie nadaje się do destylacji na wódkę, że względu na posmaki, które przedostają się z chmielu.
Oczywiście każde niezbyt udane piwo warto przepędzić, ale bez żadnych ambicji smakowych - tylko na czysty spirytus.
Awatar użytkownika

Bachi85
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 11 lis 2023, 19:02
Krótko o sobie: Pasjonat piwowarstwa, związany z branżą zawodowo. Amator i początkujący adept destylacji.
Ulubiony Alkohol: Piwo i piwna miksogia, destylaty smakowe.
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 3 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Bachi85 »

Krzysztof63 pisze: niedziela, 19 sty 2020, 20:29 Już w XIX w. wiedziano, że piwo chmielone nie nadaje się do destylacji na wódkę, że względu na posmaki, które przedostają się z chmielu.
I tutaj spotykamy się gdzie piwo, piwu nie jest równe. Już pomijając fakt, że nie wszystkie style piwne historycznie zawierały chmiel. Moim zdaniem piwa, gdzie profil skierowany jest w stronę słodową (np wee heavy, barleywine) będą świetnie nadawały się na destylację. Natomiast odpuściłbym sobie wszelkie ipki. Tam chmielenie gra pierwsze skrzypce i nie ma szans, żeby to nie przeszło do destylatu.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Doody »

Bachi85, ostatni wpis jest sprzed prawie 4 lat... Może już nikt tego nie przeczyta ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Bachi85
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 11 lis 2023, 19:02
Krótko o sobie: Pasjonat piwowarstwa, związany z branżą zawodowo. Amator i początkujący adept destylacji.
Ulubiony Alkohol: Piwo i piwna miksogia, destylaty smakowe.
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 3 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Bachi85 »

Wiesz, z piwowarstem jestem już trochę związany. Może przez podbicie wątku nowymi wiadomościami, ktoś jednak tutaj zajrzy i czegoś nowego się dowie? ;)
online
Awatar użytkownika

Twonk_2
30
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2022, 19:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Twonk_2 »

Od ładnych paru lat dostępne są u nas destylaty z piwa. Wszystko kwestia gustu. Są i takie gdzie chmiel jest mocno wyczuwalny i gra pierwszoplanową rolę. Ewidentnie są i amatorzy takich trunków.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Doody »

Na zlocie forumowym jeden z kolegów miał destylat z kraftowej IPY. Wszystkim bardzo smakował.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Bachi85
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 11 lis 2023, 19:02
Krótko o sobie: Pasjonat piwowarstwa, związany z branżą zawodowo. Amator i początkujący adept destylacji.
Ulubiony Alkohol: Piwo i piwna miksogia, destylaty smakowe.
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 3 razy
Re: destylować piwo?

Post autor: Bachi85 »

Twonk_2 pisze: wtorek, 28 lis 2023, 06:07 Są i takie gdzie chmiel jest mocno wyczuwalny i gra pierwszoplanową rolę. Ewidentnie są i amatorzy takich trunków.
Są też browary, które w myśl zasady "nie wyszło nam piwo, zróbmy destylat" wypuszczają urobki które nie powinny widzieć światła dziennego.
Zgadzam się, że na wszystko znajdzie się amator. Jednak z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że rzadko zdarzają się nam naprawdę dobre polskie bierbrandy.

alkohole-domowe
50
Posty: 65
Rejestracja: środa, 7 lip 2010, 14:21
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: destylować piwo?

Post autor: alkohole-domowe »

Ja kiedyś pracowałem w hurtowni alkoholi i robiłem z piwa nic specjalnego. Dla mnie nie warto się bawić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i nastawy z różnych rzeczy”