Destylator na początek

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
BEBEKUKU
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2021, 21:52

Post autor: BEBEKUKU »

Dzień dobry, chciałem zacząć zabawę w destylaty i pierwsza myśl to destylator z Allegro na szybkowarze z dwoma odstojnikami i filtrem węglowym. Dobrze że w czeluściach internetu trafiłem na Alkohole Domowe, przeglądając forum odszedłem od tego pomysłu. Mój wybór padł na:
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... -tkeg-brak
lub:
https://allegro.pl/oferta/destylator-aa ... 8141010748
Przepraszam za bezpośredni link do aukcii, nie mogłem poradzić sobie z archiwizatorem. Mam wątpliwości co do mocy trunków, czy na tym sprzęcie da się uzyskać te 90-95% jak zapewnia producent? Jak jest z zapachami podczas destylacji, czy mogę pedzić w bloku? Na początku bedą to zaciery cukrowe.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: kiwitom23 »

Jak już to nie zaciery, a nastawy. Zacierasz np zboża, cukier to nastaw. Ja osobiście bym Ci sugerował trochę dozbierać i kupić porządnego aabratka w granicach minimum te 2500-2800 zł. Masz tu na forum wątek z polecanymi producentami (https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ci#p247051), gdzie będziesz miał pewność, że sprzęt będzie działał jak należy. Producent tego miedzianego jest na liście, ale na nim cukrówki bym raczej nie robił.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: AAmatorek »

Z tego co słyszałem to APsystem się poprawił w estetyce i daje już nawet wężyki silikonowe. Tylko wypełnienie które dostaniesz wymień od razu na sprężynki bo te druciaki co daje brudzą i korodują. No i oczywiście ocieplenie kolumny musisz sobie zrobić. Z tych 2 wybrałbym aabratek, chociaż chłopaki z forum robią pewniaka i się nie powstydzisz tylko, że drożej troszkę (ale kupno sprzętu to wydatek na lata) i czas oczekiwania spory (sztuka wymaga czasu ;) )
Ostatnio zmieniony piątek, 17 gru 2021, 12:56 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: jakis1234 »

Tak jak Ci radzi kiwitom23, poszukaj sprzętu od sprawdzonych producentów. Jeżeli chodzi o ten miedziany, to toczyła się cała dyskusja czy lepszy miedziany, czy z KO. Zdania jak zwykle podzielone, ale do cukrówek miedź nie jest konieczna, a jednak w utrzymaniu trudniejsza.
Ten a allegro to w ogóle bez sensu.
Czysta rura nie wiadomo czym wypełniona "Wypełnienie kolumny spirale nierdzewne" - czyli co?
Termometry mają ładną ramkę, fajnie :), brak jakiegokolwiek katalizatora, będziesz chciał zrobić coś innego niż cukrówka - będzie problem.
Jakość wykonania nieznana, nie twierdzę, że zła, ale nie sprawdzona - brak zdjęć wewnętrznych spawów itp.
To jest sprzęt, który kupuje się na długo, lepiej dozbierać i kupić coś sprawdzonego i porządnego.
Masz otrzymać 96%, a nie 90%, a na dobrym sprzęcie to nie problem.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 301
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: Mrooq »

Po pierwsze musiałbyś określić co chcesz gotować, głównie cukier na spirytus czy głównie zboża lub owoce na alkohole smakowe do leżakowania.
Wtedy będzie łatwiej doradzać co do sprzętu.
Ostatnio zmieniony piątek, 17 gru 2021, 12:56 przez Mrooq, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: jakis1234 »

Autor napisał
Jak jest z zapachami podczas destylacji, czy mogę pędzić w bloku? Na początku będą to zaciery cukrowe.
Dlatego doradzałem w kierunku cukrówki.
A jeżeli chodzi o zapach - generalnie jest niewielki, na początku, podczas rozgrzewania, trochę czuć, ale lekko uchylone okno wystarczy.
Potem już nic nie czuć, oczywiście przy wydajnej chłodnicy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: AAmatorek »

A przypomniało mi się na pewno dużą wadą APsystem jeste brak portów termometru (są tylko wspawane kawałki zaślepionych rurek) przez co pomiar temperatur jest mało precyzyjny a w zasadzie porównując ze sprzętami z forum to brak precyzji

Autor tematu
BEBEKUKU
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2021, 21:52
Re: Destylator na początek

Post autor: BEBEKUKU »

Miałem okazję pić alkohol z takiej kolumny z allegro za 1200 zł, dużo lepszy od alkoholi sklepowych. Miałem nadzieję że z szybkowaru też wyjdzie, lektura forum wybiła mi to z głowy. Ten sprzet: http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-858.html wystarczy mi do cukrówek? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

użytkownik usunięty
Re: Destylator na początek

Post autor: użytkownik usunięty »

Tak :ok:
Na początek przygody, jest wporzo. Niemniej, gdybyś sobie od razu dorzucił olm, dalsze inwestycje związane z tą kolumną, ograniczyłyby się raczej do wymiany baterii w termometrach. Sądzę, że oob to dziś standard. Bufor pomaga, ale i bez niego, można uzyskać dobry materiał.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: rozrywek »

Do kolegów wypowiedzi dodam jedno:

Celujesz w destylat pomiedzy 90-95.
Źle.
Masz celować w urobek pomiędzy 95,5 a 96%.
I takiego aparatu szukaj.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: seneka »

Ja jeszcze parę zdań co do gotowania w bloku. Spokojnie możesz. Tak jak kolega wyżej pisał sam proces praktycznie bezzapachowy. Uchylone okno w kuchni wystarczy. Gorzej po. Sam gorący dunder po cukrze mocno śmierdzi. I jeżeli masz czas w co wątpię czkasz aż wszystko ostygnie albo wylewasz gorący. Moja rada warto podczas wylewania gorącego dundru (wanna) odkręcić prysznic z zimną wodą. A po wylaniu wywietrzyć mieszkanie.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Autor tematu
BEBEKUKU
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2021, 21:52
Re: Destylator na początek

Post autor: BEBEKUKU »

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Już Nowy Rok a ja jeszcze niezdecydowany. Mam tylko więcej opcji i pytań, odbioru LM: http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-858.html, lub odbiór OLM:
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... .html#opis
Sporo droższy i czy obniżony odbiór robi tak dużą różnicę. Jeszcze wpadłem na to:
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... ovm-dodovm
W konfiguracji z dodatkowym odejściem OVM koszt to 1749 zł. Wypełnienie zmywaki, które od razu zmieniam na sprężynki. Mógłbym za 170 zł sprężynki od producenta ale taniej na allegro kupię. Tu mam wątpliwości co do górnej grzałki czy nie jest za wysoko przy drugim pędzeniu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sty 2022, 10:27 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: HeniekStarr »

DM sprężynki ma Henitom. Nie kupuj na allegro z nieznanego źródła.
W kegu 30 l od DM potrzeba około 10l, żeby zakryć grzałki.

użytkownik usunięty
Re: Destylator na początek

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
BEBEKUKU pisze:.. czy obniżony odbiór robi tak dużą różnicę.
Tak.
Różnice, również po za ceną, są istotne. Oszczędzasz czas, uzyskujesz czystsze serce jak również pozwala na uzyskanie nieznacznie większej jego ilości już po 1wszym przebiegu.
BEBEKUKU pisze:... Tu mam wątpliwości co do górnej grzałki czy nie jest za wysoko przy drugim pędzeniu.
Jaki jest związek między wysokością górnej grzałki a kolejnością procesu?
Użycie dwóch grzałek, moim zdaniem potrzebne jest jedynie do rozgrzania i zalania kolumny. W przypadku kotła z DM, po zalaniu kolumny, górną grzałkę wyłączasz a dalszy proces, na dolnej grzałce realizujesz. To samo dotyczy się innych sprzętów, gdyż moc maxymalna a moc robocza to całkowicie odrębne pojęcia. Pozdro

Autor tematu
BEBEKUKU
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2021, 21:52
Re: Destylator na początek

Post autor: BEBEKUKU »

Przejrzałem trochę internetu i z opinii wynika że OLM bardziej bedzie pasował pod moje potrzeby. Dziękuję Wam za porady, bez Was kupiłbym szybkowar z allegro :D . Wybór padł na:
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... .html#opis
jutro postaram się zamówić. Jeszcze raz wielkie dzięki. :respect:
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: seneka »

I bardzo dobry wybór. Pamiętaj średnica rury też jest ważna :D
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Destylator na początek

Post autor: rozrywek »

@Bebekuku.
I dobrze zrobiłeś. :ok:
Warto było poczekać i poczytać.
Nawet jak będziesz musiał poczekać trochę na sprzęt, to i tak się opłaci. :ok:

Lepiej niż kupić byle co i się z tym męczyć.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Destylator na początek

Post autor: użytkownik usunięty »

... I nie zapomnij zamówić zbiornika z ociepleniem :ok:- mniejsze straty energii będą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”