Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy

Post autor: dynio »

@bimbrowar z całym szacunkiem ale to co zbudowałeś (chociaż przyznam ze wygląda efektownie) jest defacto szklanym PS wypełnionym sprężynkami z przystawką refluksową (za którą u Ciebie robi ten mały shotgun), z dodatkowym obniżonym odbiorem.
Jeżeli jest inaczej niech ktoś mnie poprawi...

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 sty 2021, 21:53 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
koncentraty wina

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

dynio pisze: PS wypełnionym sprężynkami z przystawką refluksową
Jeślli nie myli mnie mój umysł i zmysł obserwacji to chyba podałeś zgrabną definicję wszystkich kolumn... no, wszystkich ze sprężynkami ;)

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: kondon »

Próbowałeś połączyć półki ze sprężynkami?
Jeśli dobrze widzę, to 2 na dole są zapełnione sprężynkami miedzianymi. Przy miedzianej kolumnie raczej zbędne i spokojnie możesz tam wrzucić półki.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: RE: Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: przegab »

bimbrowar pisze:...podałeś zgrabną definicję wszystkich kolumn... no, wszystkich ze sprężynkami ;)
No niezupełnie. W konstrukcjach kolumn rektyfikacyjnych obecnie powszechnie stosuje się głowicę pozwalająca na pracę w systemie LM. Twoja maszynka to CM.
Oczywiście mając CM, wolał bym shotguna niż np. zimne palce ale kolega @dynio słusznie zwraca uwagę na rozmiar Twojego shotguna - musi sporo wody zużywać no i ze stabilnością układu jest pewnie trudno.
Tak jak kolega wyżej wspomniał sprężynki miedziane w tej kolumnie są zbyteczne. Wymiana ich na stalowe dorzuci kilka półek.

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

@przegab - trochę specjalnie chciałem lekki ferment ziasiać ;) LM jak by nie patrzyć to jest przystawka refluksowa a różni się od innych metodą odbioru/ustalania RR.
Co do wielkości shotguna to masz rację - lepszy byłby większy. Zużywa dość sporo wody to prawda. Na początku myślałem o większej ale stwierdziłem, że nie będę kombinował na start tylko sprawdzę. Obecnie działa wystarczająco. Mam możliwość ustawienia pełnego refluksu i przez większość czasu w ten sposób pracuje (nie licząc startu) a na starcie jestem w stanie dość delikatnie odbierać niechciane początki. Większa mogłaby faktycznie zapewniać większą stabilność - chociaż tutaj to piszę trochę teoretycznie ponieważ nie zaobserwowałem braku stabilności samej kolumny. Nie wiem czy destabilizacji nie zauważam (przez np. brak precyzyjnych termomentrów) czy jej nie ma, robię co tam sobie wymyślę - odbiór początku, stabilizacja, jakieś manewry w trakcie itp. nie mam skoków temperatury żadnych (wiem, że termometry nieprecyzyjne ale z tego co czytałem o destabilizacji to nawet na nich powinienem zauważyć, że "jest źle"), moc stała przez cały proces. Może to kwestia małej mocy w stosunku do możliwości kolumny, o czym wcześniej wspominałem.
@kondon i @ przegab Co do sprężynek miedzianych to faktycznie może trochę na wyrost, jednak rozumowanie moje było takie, że skoro jest szkło w kolumnie to kontakt z miedzią jest tylko we wstępnym deflegmatorze (gruszce) więc nie zaszkodzi dołożyć. O kombinowaniu z półkami na dole nie myślałem chociaż chyba tylko dla lepszego efekty wizualnego bo tutaj zależało mi na uzyskaniu jak największej liczby półek teoretycznych więc jeśli już to tak, jak pisze przegab zamienię na te maciupkie stalówki... kiedyś jak będę chciał więcej eksperymentować. Półki mam osobno, na których się muszę lepszą smakówkę nauczyć robić. Trzeba im przyznać to, że milej się patrzy na proces jak bulkają :D

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: przegab »

Destabilizacji nie zauważasz, bo nie masz dolnego (10 półka) termometru. Nawet gdyby te u góry były zdolne szybko i precyzyjnie zareagować wskazaniem zmiany, byłoby za późno - urobek zanieczyszczony.

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

Nie mam tego termometru - to na razie jedyna planowana modyfikacja na przyszłość. Poprosiłem Kerstel1 żeby mi wykonał taki pierścień ze slotem na termometr więc jak się to uda sfinalizować to będę mógł więcej posprawdzać.
Przyjmuję więc, że może się coś dziać niedobrego. Z tego, co piszesz to jak te górne zareagują to jest już za późno i o tym pisałem, że takiej reakcji nie widzę więc może nie było za późno ;) W każdym razie zanieczyszczenia urobku organoleptycznie nie stwierdzam ale i tu przyznaję, że mogę nie być ekspertem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 sty 2021, 10:08 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: Skir »

Tak patrząc na projekt zastanawiam się nad jego celowością. Do czystej rektyfikacji brakuje mi np. termometru na 10 półce czy ocieplenia kolumny; do smakówek wypełnienie sprężynkami wytnie większość aromatu. Co jest celem do osiągnięcia przez zastosowanie takich rozwiązań? Estetycznie wygląda wspaniale, ale wkład finansowy, materiałowy niewspółmierny do osiąganych efektów.
I love the smell of bimber in the morning.

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

Celem było zrobienie kolumny podpinanej pod posiadany gar, która umożliwiłaby uzyskanie czystego produktu (rektyfikacji). Do smakówek to się nie nadaje absolutnie - o tym wspominałem, ja nawet na półkach sitowych zyskuję coś zbyt czystego na mój gust i w smakówki celuję raczej pot-stillem. Na chwilę obecną mogę stwierdzić (jedynie organoleptycznie plus podstawowe przyrządy pomiarowe), że cel został osiągnięty.
O termometrze (pi razy oko 10-ta półka) wspominałem, że tą modyfikację mam zamiar wprowadzić. Z tym ocieplaniem kolumny zawsze mnie to fascynowało. Ja chciałem widzieć środek więc i tak odpada. Ale celowości ocieplania kolumny nigdy nie mogłem pojąć - nie to żebym zaprzeczał - po prostu może za mało rozumiem z zasad działania i stabilizacji przemian fazowych. Bo chyba tutaj chodziłoby o utrzymanie stałych warunków układu (w zasadzie jedyna zmienna to temperatura bo reszta jest do niej pochodną, no jeszcze moc jest ale to już regulujemy wprost - można powiedzieć, że temperatura jest jej pochodną...). Tylko czy to tak istotne, szczególnie w domowych warunkach? Nie chcąc odbiegać od tematu - poczytam.
O niewspółmierności osiąganych efektów ciężko powiedzieć, może uda mi się zrobić kiedyś analizę wyrobu to się podzielę. Jak na razie, tak jak mówiłem na wstępie, założony (przez siebie) efekt uzyskałem :)
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: MalyJack »

A ja, pomimo wielu wątpliwości kolegów co założeń koncepcyjnych, podziwiam fantazję!
Nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę, ale te elementy rury miedzianej, są zajebiście wykielichowane. Szacun za nowatorską myśl!
Może właśnie po to, takie konstrukcje powstają?
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

przegab pisze:Destabilizacji nie zauważasz, bo nie masz dolnego (10 półka) termometru.....................
W nieocieplonym szkle da się zauważyć symptomy destabilizacji. Pojawia się orosienie ścianek i warstewka orosionego wypełnienia wędrująca do góry. W miarę wzrostu temperatury zjawisko od dołu zanika. Przy sprężynkach jest dość trudne do wychwycenia ale przy zmywakach pociętych w kłaczki nie da się tego przegapić.
Dolny termometr można zastąpić jakimś tanim tablicowym. Wystarczy jego sondę przyłożyć do ścianki kolumny i dobrze zaizolować termicznie. Może pokazywać mało prawdopodobne wartości ale do prowadzenia procesu wystarczy bo nie interesuje nas wartość ale jej zmiana.
Wbrew dość powszechnej opinii kolumna rektyfikacyjna w pełni wypełniona, w konfiguracji bez bufora i OO nadaje się do smakówek. Przecież i na niej możemy z nastawu wyciągnąć wszystko łącznie z pozbawionym alkoholu dundrem w końcówce. Wystarczy odbierać całość do małych naczyń i później odpowiednio dobrać do swojego gustu.
@bimbrowar.
Sprzęt fajny ale miedź ma też swoje minusy. Ja bym jej nie dawał w części zstępującej kolumny. Wpisz w wyszukiwarkę "żółtanol" i poczytaj. Warto też zapoznać się z tym https://alkohole-domowe.com/forum/post1 ... an#p136663.

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

MalyJack pisze: te elementy rury miedzianej, są zajebiście wykielichowane. Szacun za nowatorską myśl!
Wykonanie to Kerstel1 - ja tylko snułem fantazje i te poddawane w wątpliwość założenia koncepcyjne ;)
Swoją drogą temat chyba wykroczył poza " Pytania o kompletne destylatory z Internetu" więc nie wiem czy to zgodne z prawem żeby tutaj to dalej rozwlekać ;)

Ale żeby tak zupełnie nie odbiegać od meritum to dodać mogę, że u mnie obecnie sprzęt pracuje najczęściej w opcji pot-still i bardzo mi w niej podchodzi. A druga rzecz, że to dno się pięknie sprawdza (pewnie pełny płaszcz byłby lepszy i mógłbym jeszcze dać czynnik o większej temperaturze wrzenia). Gotowałem w nim wszystkie breje, które mi przyszły do głowy (ziemniaki, owoce, ziarno) i żadnych problemów - tylko trzeba uważać żeby nie przegrzać czynnika (zagotować) bo można zapowietrzyć a wtedy spora lipa z grzaniem. Tak więc tak jak i aromatyzer to grzanie pośrednie polecam z całego serca ( w ogólności, niezależnie od wykonania)!
Szlumf pisze: Pojawia się orosienie ścianek i warstewka orosionego wypełnienia wędrująca do góry. (...) kolumna rektyfikacyjna w pełni wypełniona, w konfiguracji bez bufora i OO nadaje się do smakówek. (...)
Sprzęt fajny ale miedź ma też swoje minusy. Ja bym jej nie dawał w części zstępującej kolumny. Wpisz w wyszukiwarkę "żółtanol" i poczytaj.
Stała obserwacja procesu też była moim celem, chociaż przy sprężynkach stabilna praca to w porównaniu z półkami nuda - tam sporo więcej da się zobaczyć a i wygląda bardziej "dynamicznie".
Jak najbardziej da się tego użyć jako pot still jak piszesz - w tym przypadku możnaby wyłączyć shotgun-a i odbierać końcową chłodnicą. Chociaż wypełnienie i tak jakoś będzie pracować. Do pot-stilla jednak przyjemniejsza prosta rura ;)
Dzięki za sugestię - poszperam za żółtanolem. Do tej pory miałem z tym styczność jedynie przy myciu korytka z uszczelnieniem wodnym. Poczytam - dowiem się więcej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 sty 2021, 12:59 przez bimbrowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: kiwitom23 »

bimbrowar pisze:Celem było zrobienie kolumny podpinanej pod posiadany gar, która umożliwiłaby uzyskanie czystego produktu (rektyfikacji)
Czegoś tu nie rozumiem, ostatnio jak zasięgałem informacji od Ciebie na temat tego sprzętu, to mówiłeś że z pott stilla jesteś bardzo zadowolony, natomiast z półkową nie mogłeś sobie poradzić, twierdząc że za bardzo oczyszcza urobek, a uzyskujesz na niej 93-94%. Wspominałeś nawet o tym, że chcesz zmniejszyć ilość półek do 3. Więc jeżeli półkowa tak dokładnie czyściła Ci urobek, to po co zamawiałeś tą nową kolumnę? :scratch:
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 sty 2021, 18:36 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: dynio »

Zamówił sobie bo miał taki kaprys i pewnie taką chciał....
Ja tylko dalej nie rozumiem sensu montażu obniżonego odbioru w kolumnie CM

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

@kiwitom23 Rzuć okiem na moje poprzednie posty - po prostu ciekawość i chciejstwo :)
Jak najbardziej, jak pisałem, z pot-stillem mi teraz najczęściej po drodze. Półkową wszyscy zachwalają z uwagi na uzyskiwanie smakówek, w tym sensie ja jej nie ogarnąłem. Nie potrafiłem jakoś zbalansować tego, co mi dawała. W sensie nie potrafiłem i nie potrafię tak nastawić półek żeby dały mi fajny smak - nie czysty! Wyrób w okolicach 94 i ciut więcej łatwo uzyskiwałem (on nie miał już nic charakterystycznego z wsadu) i jak pisałem wcześniej był/jest dla mnie akceptowalny pod kątem stosowania go w nalewkach itp. Próby z aromatyzerem również robiłem na pięciu półkach, przy przerabianiu cukrówki w pierwszym rzucie - wynik jak najbardziej ok, na tyle, że już prawie się skończył :D Wszystko to piszę o jednokrotnym puszczaniu - ani razu nie zrobiłem na dwa razy.
Tą kolumnę zbudowałem żeby sprawdzić jak i o ile się będzie różnić od półek i opisałem przedsięwzięcie. Podchodzę do tego jak do hobby i zabawy a jestem gadżeciarzem... stety albo i niestety.
A eksperymenty z półkową jeszcze przede mną. Jednak zmniejszanie półek pociągnie pewnie za sobą "mniej czysty" wyrób więc to w tym kierunku raczej pójdzie.
dynio pisze:Zamówił sobie bo miał taki kaprys i pewnie taką chciał....
Ja tylko dalej nie rozumiem sensu montażu obniżonego odbioru w kolumnie CM Obrazek
No coś w ten deseń - usiedzieć na tyłku nie mógł i gotówka uwierała :D

Sens obniżonego odbioru z założenia był taki jak gdzie indziej czyli dostęp do "czystych" par, a par dlatego bo prostsze w realizacji. Regulując głowicą CM można sobie odebrać początek ile chcący górą, w sumie w trakcie też by można chociaż nie wiem czy to przyjęte w sztuce
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 sty 2021, 20:04 przez bimbrowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: kiwitom23 »

bimbrowar pisze:@kiwitom23 Rzuć okiem na moje poprzednie posty - po prostu ciekawość i chciejstwo :)
Jak najbardziej, jak pisałem, z pot-stillem mi teraz najczęściej po drodze. Półkową wszyscy zachwalają z uwagi na uzyskiwanie smakówek, w tym sensie ja jej nie ogarnąłem. Nie potrafiłem jakoś zbalansować tego, co mi dawała. W sensie nie potrafiłem i nie potrafię tak nastawić półek żeby dały mi fajny smak - nie czysty!
No to ja nic nie rozumiem.... :cry2: Czyli co? Pott Still do smakówek, nowa kolumna do Absolutu, a półkowa do czego??? Masz kolego fantazję, myślę że za kilka miesięcy zobaczymy u Ciebie w salonie profesjonalną, przemysłową destylarnię jak tak dalej pójdzie :D . SUPER!!!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

@kiwitom23 jeśli Ty, podzielając zainteresowania, nie rozumiesz to co ma powiedzieć moja lepsza połowa :D
Półkowej będę chciał się nauczyć używać do smakówek bo jednak skoro tyle osób się nad tym rozpływa to musi coś w tym być!
Jako gadżeciażowi ciągle mi coś po głowie chodzi, żeby inne, żeby nowe... mam chyba większą zabawę z wymyślania niż używania :)

Krychu35
250
Posty: 295
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: Krychu35 »

Jak to klasyk mawia:
"KTO BOGATEMU ZABRONI" :-)
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: kiwitom23 »

bimbrowar pisze:@kiwitom23 jeśli Ty, podzielając zainteresowania, nie rozumiesz to co ma powiedzieć moja lepsza połowa :D
No tego sobie nie wyobrażam :D , zwłaszcza że pisałeś że sprzęt stoi w salonie... Ja bym się musiał chyba wyprowadzić na strych :help: Ledwo co wywalczyłem piwnicę, ale ile to gadania było.....

W każdym razie dziel się doświadczeniami jak coś nowego odkryjesz, no i powodzenia i pełnego zadowolenia z efektów życzę
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

Połowicę przekonuje dizajn - byle pasowało do wystroju! ;)

A z doświadczeń i ciekawostek dotyczących sprzętu bo tego nie pisałem wcześniej - nie wiem jak to gdzie indziej funkcjonuje ale dzięki temu, że jest tutaj system CM (z shotgunem na szczycie) jest możliwy ciekawy sposób "zarządzania" aromatyzerem. Montuję go oczywiście nad chłodnicą i jako, że jest na clamp-a a chłodnica umożliwia całkowite odcięcie par to jest możliwe całkiem zgrabne wpinanie/wypinanie/modyfikacja podczas pracy. Tak go używałem, że nie montowałem na początek i spokojnie sobie odebrałem niemiłe początki, później kolumna się stabilizowała ponownie (na półkach to robiłem) a ja sobie spokojnie zamontowałem, napełniłem czym trzeba i również na spokojnie zaczynałem odbierać już w postaci naaromatyzowanej :) Można takie manewry robić w miarę potrzeby - wyjmować/dokładać/zmieniać - jak się powachluje chłodzeniem tak, że przestawimy reflux na 100%. Widziałem, że są rozwiązania podobne - u @Zygmunt jest też opcja chyba otwierania aromatyzera, tutaj się nie otwiera ale też da się to dość dobrze ogarnąć.
A poza praktycznym aspektem szklana kolumna ładnie pokazuje gdzie idą barwniki podczas aromatyzowania ;)

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: czytam »

dynio pisze:Ja tylko dalej nie rozumiem sensu montażu obniżonego odbioru w kolumnie CM
Mógłbyś wyjaśnić dlaczego, twoim zdaniem, OO w CM nie ma sensu?
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: fantik1 »

bimbrowar pisze:Połowicę przekonuje dizajn - byle pasowało do wystroju! ;)

A z doświadczeń i ciekawostek dotyczących sprzętu...
..., napełniłem czym trzeba i również na spokojnie zaczynałem odbierać już w postaci naaromatyzowanej :) ...
...
A poza praktycznym aspektem szklana kolumna ładnie pokazuje gdzie idą barwniki podczas aromatyzowania ;)
Gratuluję Połowicy :klaszcze:
Możesz coś więcej napisać o aromatyzerze, co ciekawego, kolorowego napsociłeś? :pije:
Slainte!

bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: bimbrowar »

fantik1 pisze: (...) co ciekawego, kolorowego napsociłeś? :pije:
No właśnie nie kolorowego - barwniki lecą w dół ;)
Na razie robiłem trochę cytrusowych rzeczy, takie na święta pomarańcze z goździkami, cynamonem itp
Zrobiłem też kawę z cynamonem. Na razie próbuję i się uczę ale polecam bo to całkiem dobrze wychodzi :)

pijeBoLubie
20
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 19 paź 2021, 12:35
Podziękował: 2 razy
Re: Destylator miedziany Kazan 30L – 2 w 1 Kolumna półkowa

Post autor: pijeBoLubie »

Cześć,

trochę odświeżę temat. Szukam alembika do pot still do wypalanki z cydru. I ten Kerstel cały czas mnie intersuje. Czy ktoś z doświadczeniem (bądź bez) używał go jako pot still? Jaka jest jego wydajność? Wiem, że wszystko zależy od paru czynników, dlatego prosiłbym o informacje o wsadzie oraz czasach destylacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”