Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Qbiq
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 8 kwie 2018, 08:44
Podziękował: 3 razy

Post autor: Qbiq »

Plany planami a rzeczywistość swoje :-)
Zakupiłem własnie Keg 50 l (w korzystnej cenie). Pani zapewniała że to standard Euro i oczywiście się myliła. Mam piękny 50 litrowy keg po Namysłowie w standardzie DIN, czyli znacznie wyższym. Nie pozostaje mi nic innego jak pójść za radą kolegi Pretender i położyć keg. Dzięki temu wysokość zasypu zwiększy się ze 108 do 120,5 cm co czyni już całość całkiem sensowną kolumną.
Oto najnowszy projekt:
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6834b5ab462ab31f

Pozdrawiam
Qbiq

Autor tematu
Qbiq
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 8 kwie 2018, 08:44
Podziękował: 3 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Qbiq »

Dobry
Dla porządku relacjonuję efekty.
Urządzenie sprawdza się rewelacyjnie. Psota przez niemal cały czas produkcji na najwyższym voltażu. Kiedy zaczął spadać zakończyłem proces. W buforze płyn miał jakieś 10% więc zakładam, że wykorzystałem nastaw niemal w 100%.
Przy 1 przelocie (z miedzią) daje się jeszcze wyczuć lekki zapaszek. Przy czyszczeniu metodą 2,5 absolutnie żadnych smrodków.
Efekt czysty jak kryształ. Po spożyciu żadnych historii "Day After". Coś tak czystego piłem wcześniej może ze 3 razy w życiu.

Na zdrowie

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: matborek »

@Qbiq
Zacznijmy od prostego pytania... Robisz to sam czy jak? Jeśli samemu to obniżyłbym zbiornik, zrobił samemu. Do kwadratu... Okrąg optyka na kantowym większa pojemność. Można by się wtedy pokusić o coś większego. No 120l i rurę fi76. Umiejscowić to tak aby na bufor i olm zostawić jeszcze miejsca ;)
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 sty 2021, 18:17 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Qbiq
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 8 kwie 2018, 08:44
Podziękował: 3 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Qbiq »

@Matborek
Dziękuję za radę, ale jestem w 100% zadowolony ze sprzętu który złożyłem.
Po oswojeniu się z kolumną jestem w stanie uzyskać 95,6 w nadzwyczajnej czystości nawet bez czyszczenia 2,5. Polecam przedłużenie stabilizacji kolumny do 2h.
Po doświadczeniach nie wiem nawet, czy wydłużyłbym kolumnę. Ta całkowicie wystarcza do świetnego efektu.
Nie jestem też przekonany co do OLM. OVM sprawdza się doskonale.

Mefiasty
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 27 lis 2020, 23:10
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Mefiasty »

Masz może pełny projekt swojej kolumny ?


Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Pretender pisze:Janie, to nie jest odpowiedź. Jeśli uważasz, że duża powierzchnia jest beee to wyjaśnij to. Ja uważam inaczej, powiem więcej, mam zbiornik fi 63, nie zauważyłem jakiegoś negatywnego skutku takiej powierzchni. Baaa, to już po drugie, wiodący producenci, co łatwo sprawdzić na zdjęciach, robią niskie ale szerokie zbiorniki.

Qbig
Śmiało kładź kega, na pewno nie będziesz pierwszy. Do tej pory jakoś nikt nie uskarżał się na taką konstrukcję.
Wbrew pozorom, pytanie nie jest pozbawione sensu, ale ma inne znaczenie.

Dla przykładu, grzanie bezpośrednie alembików, pozwala uzyskać destylat bardziej zanieczyszczony, bardziej złożony, gdyż następuje mocniejsze przegrzanie dolnej części i w efekcie nieco więcej zanieczyszczeń pogonowych odparuje. To jest od dawna znany efekt.
Podobnie przy wypełnianiu alembików wsadem. Wypełnienie ich w większym procencie powoduje, że masz mniejszy kontakt oparów z miedzią i tym samym po pierwsze mniejszy reflux, a po drugie mniej znanego "wygładzenia" aromatu od miedzi.

W kolumnach róznice będą pomijalne lub żadne.
Wspominam jako ciekawostka. Nie mniej, przy położeniu kega na bok spadnie maksymalna ilość wsadu, jakim go wypełnimy. Skoro musimy zostawić np 10cm od góry, aby nie zalało, to przy niższym zbiorniku oznacza to większą stratę. Masz niski zbiornik? Zrób go nieco pojemniejszym, niż potrzebujesz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Autor tematu
Qbiq
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 8 kwie 2018, 08:44
Podziękował: 3 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Qbiq »

MASaKrA_Domingo pisze:
Pretender pisze:W kolumnach róznice będą pomijalne lub żadne.
Wspominam jako ciekawostka. Nie mniej, przy położeniu kega na bok spadnie maksymalna ilość wsadu, jakim go wypełnimy. Skoro musimy zostawić np 10cm od góry, aby nie zalało, to przy niższym zbiorniku oznacza to większą stratę. Masz niski zbiornik? Zrób go nieco pojemniejszym, niż potrzebujesz.
Nie jestem przekonany co do konieczności 10 cm odległości lustra do górnej krawędzi. Wiele razy zdarzało mi się napełnić keg niemal po brzegi. Zostawało może 2-3 cm. Wystarczało do normalnego funkcjonowania i nie było żadnego problemu z zalewaniem kolumny.
Kluczem do zagadki może być bufor miedzy kegiem a kolumną. Mój posiada pojemność 2 litrów i jest wysoki na 25 cm więc o tyle może bezpiecznie podnieść się lustro podgrzanego płynu. Gdyby zdarzyło mu się nawet podnieść wyżej to 2 litry przelewają się do bufora więc niebezpieczeństwa zalania kolumny praktycznie nie ma.
Podsumowując - położony keg z buforem można zalać taką sama ilością wkładu jak stojący.
Pozdrawiam
Qbiq

Autor tematu
Qbiq
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 8 kwie 2018, 08:44
Podziękował: 3 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Qbiq »

Mefiasty pisze:Masz może pełny projekt swojej kolumny ?
Jak znajdę chwilę wrzucę PDF z wymiarami
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Skir »

Miałem ten problem (pomieszczenie 215cm) i wbiłem się 60cm w posadzkę piwnicy. Wyłożyłem plastikową misą (żeby nie zbierało wilgoci) i wylałem beton. Zyskałem 50cm
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Doody »

Wyciągasz kocioł do opróżniania czy masz jakiś odpływ?
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Skir »

20210621_232506.jpg
Wyciągam. Ale kręgosłup już powoli się buntuje i kupiłem pompę. Jakieś 125 PLN. Jeszcze nie testowałem.
20210621_232427.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 cze 2021, 23:29 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: wawaldek11 »

Pompa do gęstego? Pochwal się linkiem.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Skir »

393266_1.jpg
WZ 250 B
Dlaczego do gęstego? Jak gęste to 4 półki i nie potrzebuję "dziury". A jak rektyfikacja i długa rura z OLM, buforem tip to wsad jest albo z odpędu albo skrobia. Czyli zdecydowanie nie gęsty. Powinno przejść.
Ale jeszcze nie testowałem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
I love the smell of bimber in the morning.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: wawaldek11 »

Faktycznie - gęste ogarniesz "na powierzchni". ;)
Ja mam 170 cm i do odpędu na spiralu wystarcza. Ale kiedyś będę musiał wstawić tam aabratka - przebiję strop :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek
online

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Szlumf »

Ja używam WZ 250 CW. Wytrzymuje do 90C. Stosuję ją od 3 lat do napełniania i opróżniania kotła i do podlewania wodą z mauzerów.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: jakis1234 »

W sklepie jest napisane:
Konstrukcja jest sprawdzona, jednak dość wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w wodzie. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest zamontowanie filtra siatkowego przed pompą.
To mi coś nie bardzo pasuje do naszych celów.
Pytam, bo jestem zainteresowany, teraz mam pompę od pralki i zastanawiam się nad czymś lepszym.
I druga sprawa, czy ta pompa wymaga wcześniejszego zalania?
Pompa od pralki jak nie jest dokładnie zalana, to nie chce pompować.
Pozdrawiam z opolskiego.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: wawaldek11 »

Jak nie jest napisane, że samozasysająca, to mus zalać. Jeśli masz spust dolny, to bezproblemowo powinna działać pralkowa.
Do gorącego i czystego używam pompki pralkowej z zalewaniem paszczowym - zasysam, aż pompka dobrze się wypełni, bez powietrza i mam pedał włączający napięcie - często brakuje trzeciej i czwartej ręki :)
Do zimnych płynów mam samozasysającą 12V i zatapialną 12V i tez steruję pedałem. Samozasysająca ma małą wydajność - 4-5l/min. - i wtedy kładę cegłę na pedał :mrgreen: I ta radzi sobie też z gorącym dundrem :ok:
https://pl.aliexpress.com/item/32470078 ... 5c0fNDA81v
https://allegro.pl/oferta/pompa-pompka- ... 9617557022
Pozdrawiam,
Waldek
online

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Destylator - ekstremalnie niskie pomieszczenie

Post autor: Szlumf »

Moja WZ 250 CW nie wymaga zalania ale chwilę trwa zanim sama zassie z 1,5m. Z większej głębokości nie próbowałem. Drobne, miękkie zanieczyszczenia obrabia bez problemu. Po pompowaniu zanieczyszczonych lub słodkich płynów przepłukuję pompę czystą wodą bo raz mi się "zastała" po przetopie miodowym i nie ciągnęła. Płukanie pomogło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”