Destylacja do oceny

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
przemas89
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 lis 2017, 13:04

Post autor: przemas89 »

Hej witajcie, od razu napiszę jeśli jest to w złym dziale to proszę admina o przeniesienie do właściwego.
Chciałem opisać swoje psocenie abyście ocenili czy robię to dobrze, bo trochę poczytałem forum i nie wiem czy jest to w 100 % ok.
Sprzęt keg 50 l, dwie grzałki 2kw, katalizator wypełniony sprężynkami 20 cm ocieplony, kolumna 160 cm wypełniona druciakami ocieplona, głowica aabratek z zaworkiem lm, termometr w kegu ,na "10" półce i w głowicy.
Teraz proces
Podgrzewam dwoma grzałkami do osiągniecia ok 80 stopni na głowicy czekam 5 minut, wyłączam obie grzałki czekam minutkę i włączam tylko jedną grzałkę, zostawiam do stablizacji ok 60 minut potem odbieram podpałkę ok 250 ml (3 krople na sekunde) obie temperatury stoją sztywno,
następnie odbieram przedgon około 800 ml( 4 krople na sekunde) tutaj temperatura w głowicy delikatnie idzie w górę może o 0,2* na 10 półce bez zmian, zaczynam odbierać serce 25 ml/min temperatura w głowicy bez zmian 77,9* na 10 półce 78,2* schodzi około 6 litrów ale po odebraniu jakiś 4 litrów temperatura w dolnym termometrze zaczynać iść w górę i w trakcie odbioru tej części miedzy 4 a 6 litrów temperatura idzie do góry nawet o 1* i wtedy zaczynam odbierać pogon bo dopiero wtedy czuję zmianę zapachu, schodzi jakieś 250 ml i kończę bo na głowicy pokazuję 85*.

Pytania: Czy ta dolna temperatura może o tyle skoczyć? Czy jest to nie wskazane ?
Czy ilości podpałki przedgonu i pogonu są prawidłowe? Dodam że przedgon,serce i pogon sprawdzam i wszystko waży 96-97%

Jeśli coś namieszałęm to przepraszam ale jest to jeden z pierwszych moich postów :)
pozdro :)
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Destylacja do oceny

Post autor: masterpaw2 »

Podgrzewam dwoma grzałkami do osiągniecia ok 80 stopni na głowicy czekam 5 minut,
Grzejesz pełną mocą do momentu zalania kolumny (jeśli nie posiadasz wziernika, to musisz się wsłuchiwać - bulgotanie), wyłączasz grzanie, czekasz chwilę aż flegma splymie do kotła, załączasz jedną grzałkę 2kW (jeśli nie posiadasz regulatora mocy). Stabilizacja około godziny :ok:, ale już po jakichś 15min możesz zacząć odbierać kropelkowo "podpałkę" około 150ml do końca stabilizacji(odpowiednio się w tym czasie zagęści na szczycie kolumny). Jeśli posiadasz tylko odbiór z głowicy LM, przedgony najlepiej na nos odbierać, zresztą niezależnie od konfiguracji zawsze nos jest kluczem do sukcesu.
Gdy klupa powie Ci, że już nie wali, znaczy zaczyna lecieć dobro, zmiana naczynka i odbieramy serducho.
po odebraniu jakiś 4 litrów temperatura w dolnym termometrze zaczynać iść w górę i w trakcie odbioru tej części miedzy 4 a 6 litrów temperatura idzie do góry nawet o 1* i wtedy
I w tym momencie gdy temp na dole kolumny "10 półka" zaczyna nieznacznie rosnąć 0,2/0,3° robisz redukcję odbioru, poprzedzoną krótką 5min stabilizacją(tzw pompowanie). Dwie trzy takie korekty jeśli pracujesz bez bufora i odbiór pogonu. To tak w skrócie. Poczytaj : http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... t9284.html
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”