Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Piwniczka, schowek, barek czy lodówka? Butelki, beczka czy gąsior? Wszystko o tym gdzie i jak przechowywać destylaty.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy

Post autor: Skir »

No to się też pochwalę, choć skromnie:
Beczka 1 - destylat z żyta - 6 miesięcy. beczka stara, 30l dąb francuski
Beczka 2 - destylat whisky - 6 miesięcy (80% qq i 20% jęczmienia) beczka stara, 30l dąb francuski
Beczka 3 - rum - 4 miesiące w szkle , 6 miesięcy w beczce. beczka nowa, 30l, dąb polski .
Beczka 4 - destylat jabłko. rok w szkle, 3 miesiące w beczce.

uzupełniam wypowiedź poprzednika: w szkle nie następuje dojrzewanie, starzenie. Ale następuje układanie się trunku. Dlatego też czas ma znaczenie. Czas do czasu. :). Trzymanie przez pół roku ma sens, później już nie będzie proporcjonalnej poprawy smaku. Ale do roku na pewno warto trzymać w szkle i smak jest dużo lepszy, ułożony, niż po tygodniu od destylacji.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: kiwitom23 »

Skir pisze:Beczka 3 - rum - 4 miesiące w szkle , 6 miesięcy w beczce. beczka nowa, 30l, dąb polski .
Od razu do nowej beczki wlałeś rum, czy wcześniej ługowałeś ją czymś?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Skir »

No pewnie ze ługowałem!
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Doody »

Alkohol układa się w szkle cały czas. Już kiedyś o tym pisałem. Kumpel przyniósł butelkę Ballatinesa 12 yo i powiedział mi że on takich trunków nie pije i stoi to już u niego z 18 lat w barku. Poleciałem do sklepu w ramach eksperymentu i zakupiłem nówkę sztukę takiej samej dwunastki. Lałem sobie raz tą raz tą starszą i czuć było różnicę. Smak takich trunków raczej się nie zmienia bo producenci dbają o stałość smaku. Czyli leżakowanie w właściwie stanie ;) zmienia smak nawet w zamkniętej szczelnie butelce. Oczywiście to nie jest tak że piłem 30-letnią łychę. Po prostu trunek był trochę inny trochę łagodniejszy.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: kiwitom23 »

Doody pisze:Czyli leżakowanie w właściwie stanie ;) zmienia smak nawet w zamkniętej szczelnie butelce.
No proszę, a jednak. To jest dość istotna informacja.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

spiker1974
50
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2020, 09:15
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: spiker1974 »

W szkle trunki czyste też się postarzają a właściwie układają . Dostałem 5l samogonu zbożowego, nie wiem jak zrobiony ale paskudztwo nie pijalne lekko mętnawe i jechało drożdżarzami. Przelałem do butelek po soku, by nie stało w plastiku i zapomniałem. Po 7-8 latach przy porządkach odnaleziono. Degustacja mnie zdziwiła, a najbardziej producenta tego trunku, który nie wierzył że to jego wyrób.
Owocowe nalewki jednak tracą, malinowa nalewka po 25 latach kompletnie straciła smak, pozostał słodkawo-cierpki posmak podobny do żurawiny w niczym nie przypominał już malin.
online
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: rozrywek »

Ja piłem spirytus który miał ponad 40 lat.
Bardzo łagodny można by żec. Jak na spirytus oczywiście.
Nie ostry, palący a dobry mocny czysty spirytus.
Dzięki babci co go trzymała do smarowania dzieciom klatek piersiowych na rozgrzanie.
Oczywiście z mocnymi alkoholami też nie można przesadzać z czasem.
Jednak swoje odstać musi. Liczone w latach, nie tygodniach.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Nietoperius
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 9 gru 2020, 15:36
Krótko o sobie: Kierowca zawodowy, w wolnym czasie alkorób. Chętnie grywam w RPGi i gry terenowe.
Ulubiony Alkohol: Nalewka z czeremchy
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Pomorskie
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Nietoperius »

Beczka tydzień stała pusta, ale się nie rozszczelniła. Może dlatego, że była przykryta wilgotnym ręcznikiem. Już jest kolejny wsad w środku, koło Bożego Narodzenia mam zamiar sprawdzić, co tam się dzieje.
Dziękuję też ślicznie za radę. Jakbyś się za 3 lata wybierał na Kaszuby, to daj znać, chętnie poczęstuję tym, co się w damie narobiło ;)
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Skir »

Doody pisze:Alkohol układa się w szkle cały czas. Już kiedyś o tym pisałem. Kumpel przyniósł butelkę Ballatinesa 12 yo i powiedział mi że on takich trunków nie pije i stoi to już u niego z 18 lat w barku. Poleciałem do sklepu w ramach eksperymentu i zakupiłem nówkę sztukę takiej samej dwunastki. Lałem sobie raz tą raz tą starszą i czuć było różnicę.
No nie wiem. Ballatines to nie Glenlivet. Szczególnie, że czasem ma znaczenie, gdzie kupiłeś. Nawet coca cola się zmienia. A proszek Persil zmienia skład chemiczny po przekroczeniu Odry. Te same Marlboro Light na Ukrainie miały inny skład nikotyny i sybstancji smolistych niż w Polsce. Ale: nie wiem, może masz rację.
Dyskusja dotycząca starzenia w szkle toczy się jak świat cały, na kilku forach i na kilku tematach. Z jednej strony radykałowie: szkło nic nie zmienia, a z drugiej "wrzuć do damy kostkę dębu i będziesz miał jak w beczce". Myślę, że prawda jest pośrodku. Jak zawsze zresztą.
Podtrzymuję swoje zdanie: jeżeli chodzi o rektyfikowany produkt układanie się trunku w szkle ma swój koniec, po którym smak może zmieniać się tylko minimalnie.
Zupełnie inaczej jest z winami czy nalewkami i w mniejszym stopniu z destylatami, czy ogólnie produktami ok.50% ze zboża, pyry czy owoca. Przy destylacji nie mamy tak czystego produktu i mogą zachodzić dodatkowe reakcje. Ja to nazywam układaniem.
A dojrzewania rozumiem trochę inaczej. Jako bardziej skomplikowany proces, gdzie z jednej strony dochodzi do stałego kontaktu z powietrzem przez ścianki beczki, a z drugiej "oddawaniu" przez beczkę swoich dobroci zawartych w wypalanym dębie.
Trzeba robić eksperymenty, chować w przepastnych głębinach piwnic i czekać.
Zazdroszczę kolegom 30to latkom, że zdążą sami to wypróbować, bo ja raczej tyle czasu już mieć nie będę miał.
I love the smell of bimber in the morning.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Wojtek5 »

Na samym początku szukałem i dużo czytałem informacji na ten temat przy okazji innych moich bolączek spowodowanych brakiem zrozumienia kilku kwestii. Producenci butelkując alkohol uznają ten etap jako całkowity koniec przemiany alkoholu. Być może alkohol się jeszcze przez pewien krótki czas układa, ale patrząc na to w perspektywie lat te zmiany już nie zachodzą, lub zachodzą na tyle powoli, że są całkowicie nie istotne. Generalnie, nie ma powietrza, nie ma zmian, tzn. w szyjce butelki jest go trochę, ale na tyle mało by powodowały istotne zmiany nawet w perspektywie wielu lat.

Więc zgadzam się całkowicie z Tobą.

Inaczej może być w kwestii, którą tak wszyscy dziwnym trafem pomijają jak zalanie 10l damy 5l alkoholu i szczelne zamknięcie. Tu sprawa może być inna, bo powietrza będzie dość sporo i może mieć przez jakiś czas (bo na pewno nie w nieskończoność) wpływ na zmianę smaku.

Co do alkoholi butelkowanych, to na 18 urodziny dostałem pół litra wódki Kapitańskiej w kryształowej butelce, na 40 urodziny postawiłem ją na stole wciskając wszystkim ciemnotę, że ma co najmniej z 25 lat i jest taka Know How. Jak smakowała? Zwykła wódka.

Tomasz Miler na swoim kanale w jednym z odcinków porównywał JD którego miał od 10 czy 15 lat z obecnie kupionym chyba w Biedronce. Wynik był taki, że są nieznaczne zmiany smakowe, ale trudne do wyczucia dla niego i całkowicie nie zauważalne dla zwykłej osoby, które wg. niego są zmianami wynikającymi z kupażowania. Ogólny wynik był taki, że JD kupiony przed laty tak samo smakuje jak obecnie kupiony - to akurat pod tym kątem był test.

Co do nalewek to mogę opisać na swoim własnym przykładzie, że zmiany wraz z czasem zachodzą i są bardzo istotne. Przynajmniej w perspektywie 2,5 roku
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Doody »

Wojtek5 pisze: Generalnie, nie ma powietrza, nie ma zmian
Nie mogę się zgodzić z taką tezą. Uważasz, że destylat zbożowy wlany do damy pod korek nie zmieni się przez rok i będzie taki sam jak po tygodniu???
Nawet bez dodania żadnego dębu destylat się zmienia. Może nie wszyscy to czują. Ja czuję.
Pozdrawiam
Darek

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Wojtek5 »

czy uważam, że będzie po roku taki sam jak po tygodniu, tego nie wiem, ale też nie jestem przekonany że jest mu rok potrzebny czy kilka. Być może swój szczyt możliwości uzyska po 2 tygodniach, może po miesiącu czy trzech. W nieskończoność na pewno nie będzie się układał w szkle.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lis 2021, 21:13 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
online
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: rozrywek »

Wojtku napij się śliwowicy prosto z destylatora. Następnie tej co ma pół roku, następnie tej co ma dwa lata.
Z układaniem destylatu nie operuj miarą czasu "tydzień".
A jedynie kwartał. To jest odpowiednia miara czasowa dla destylatów.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: kiwitom23 »

Panowie jaki jest zalecany % trunku do zalania kamionki? Konkretnie pytam o śliwowicę. Drugie pytanko, to jak czyścicie wnętrze kamionek?

Pytam dlatego, że dzisiaj robiłem destylację surówki ze śliwek, a leżała ona ze 2 miesiące w szkle i zauważyłem, że na dnie zrobił się taki pomarańczowy osad, dość gruby. Myślałem, że jak zamiącham to się to rozpuści, a tu :dupa: , musiałem to dość mocno szorować, całe szczęście było w słoju z szerokim wlewem. No i tak sobie myślę, że jak w kamionce mi się zrobi coś podobnego, to nie widzę żadnych szans na usunięcie tego.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Góral bagienny »

:o :o :o Coś Ty na odbierał z tych śliwek :scratch: :D
Musiał ci nastaw pójść w chłodnicę i stąd ten kolorek :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: kiwitom23 »

Nie wiem, surówkę odbierałem na samym katalizatorze i głowicy, więc nic nie widziałem, w urobku też nie. Pamiętasz kazałeś mi ponownie rozgrzać wsad, bo zakończyłem chyba na 98,5*C, więc ciągłem pod koniec już samą wodę z aromatami. W słoju widać było co prawda, że nie jest idealnie klarowne, ale myślałem, że taka jest specyfika śliwek. Później to wszystko osiadło na dnie. Ale aromat za to, z piwnicy do pierwszego piętra czuć było jak słój otworzyłem.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Góral bagienny »

Nastaw jak idzie w chłodnicę to na początku destylacji, wtedy się pieni i jest go dużo :D
Nic się nie przejmuj teraz będziesz miał czyściutki :ok:
kiwitom23 pisze: Ale aromat za to, z piwnicy do pierwszego piętra czuć było jak słój otworzyłem.
No i prawidłowo tak ma być :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: kiwitom23 »

To do ilu rozcieńczyć na te kamionki? Wiem, że danina będzie i w ilości i w %, a nie chciałbym zejść poniżej 55% docelowo. Jak dam 65% będzie OK?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Góral bagienny »

To już od Ciebie zależy jaki % preferujesz :)
Ja swoją pierwszą śliwkę do 70% ale pózniej zjeżdżałem z % i stanęło na 50 % :D
Pewnie długo Ci nie postoi bo wypijesz szybko więc nie szalej z % :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
online
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: rozrywek »

kiwitom23 pisze:To do ilu rozcieńczyć na te kamionki? Wiem, że danina będzie i w ilości i w %, a nie chciałbym zejść poniżej 55% docelowo. Jak dam 65% będzie OK?
Tak. Wlej 65%.
A jak trunek dojrzeje i gotowy do degustacji się stanie, to będzie miał tyle procent ile będziesz miał Lat.

Masz teraz zagadkę.
Czas ci pomoże ją rozwiązać.
Gwarantuję.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: kiwitom23 »

rozrywek pisze:Masz teraz zagadkę.
Dzięki @rozrywek, dokładnie tak planowałem, czyli 65%, ale chciałem się upewnić. Co do zagadki, to wychodzi mi równanie z za dużą ilością niewiadomych, ale sprawdzę to empirycznie i za jakiś czas dam znać. :D
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Fiflak »

Wątek się mocno rozgałęził. Spróbuję dokonać autorskiego ujęcia tematu.
1. Małe beczki, o pojemności 10, czy 20 litrów spokojnie nadają się do starzenia domowej whisky. Przeprowadziłem degustację z udziałem smakoszy szkockiego trunku, których stać na drogą rudą. Powiedzieli mi, że samogon smakuje, jak single malt i nuty beczkowe są na odpowiednim poziomie. Należy jedynie uważać, aby tzw. nie przedębić bimbru.
2. Najpierw warto wlać destylat, że tak powiem, o stężeniu pijalnym, czyli 40%. Następnie drugi, także takowej mocy, a trzeci bardziej stężony, czyt. około 62%. Sam tak planuję postąpić z beczką 20 litrową. Pierwszego single malta przeleję do butelek, zaleję nową whisky słodową, a pod koniec przyszłego roku do beczki trafi mocny burbon. Trochę duch polskiej przekory mną kieruje, bowiem chcę odwrócić zwyczajową kolejność wielkich destylarni. Jak się bawić w eksperymenty, to do końca.
3. Przeprowadziłem pewne doświadczenie z postarzaniem whisky w beczce, szkle zamkniętym, oraz słojach oddychających. Jeden zakryty lnianą ściereczką, a drugi zatkany dużym korkiem z kory dębu korkowego. Takie galante korki pasują do otworów starych słojów. Mój liczy sobie ponad pół wieku.
Whisky zadębiona płatkami i rozrobiona do czterdziestu woltów. Zmian w szkle zamkniętym praktycznie nie obserwowałem, natomiast w słojach i owszem. Wymiana powietrza przez tkaninę jest znacząco większa, niż przez korę, stąd różnice w głębi przemian. Zakończyłem to starzenie w szkle nakrytym, że tak powiem, obrusikiem, gdy stwierdziłem, całkowicie subiektywnie, że dalsze oddychanie poskutkuje utratą wartościowych aromatów właściwych destylatowi.
Beczkowa whisky oczywiście wlana biała, bez zaprawiania żadnymi płatkami. Wyróżnia się, moim zdaniem na plus, lecz nie odsądzam od przysłowiowej czci i wiary samogonów płatkowych. Reprezentują sobą pewną jakość. Zarówno dla mnie, jak i dla konsumentów obeznanych ze szkockimi produktami. Skonsultowałem sprawę, ma się rozumieć hue-hue, wyłącznie w celach naukowych, z trzema whiskożłopami. Mówię tu o doświadczeniu trwającym krótko, mniej więcej pół roku. Faktyczne poznanie specyfiki starzenia w zależności od jego odmiany wymaga wielu lat.
4. Łazi mi już po łbie następny pomysł. Wlanie whisky beczkowej do butelek po winie zamkniętych klasycznym korkiem. Bardzo powolna wymiana powietrza powinna wówczas zachodzić, co być może zaowocuje dalszym dojrzewaniem whisky w butelce. Idea, do jej zweryfikowania, wymaga odczekania wielu lat. Nie wiem, czy tyle pożyję, poza tym pamięć ludzka jest zawodna. Trzeba, celem rzetelnego zbierania wiedzy, nalać łiskacza w butelkę z korkiem i, że tak powiem, gorzelnianą, zamykaną kapslem. Jak zwyczajowo się whisky sprzedaje. Następnie rozdać zestawy bardzo cierpliwym znajomym. Niech poczekają z degustacją, choćby do 2051 roku. Wówczas okaże się, która koncepcja jest słuszna. Stoimy przed wyzwaniem pokoleniowym, naprawdę niesamowite.
Wszystkie moje myśli nieuczesane wrzuciłem do jednego posta, ponieważ sądzę, iż pisanie kilku postów własnych pod rząd nie znajduje racji bytu. Mija się wręcz z celem, jaki sobie postawiłem, czyli możliwie precyzyjne opisanie wniosków wysnutych z samodzielnych poczynań bimbrowniczych. Kluczową rolę, w naszej pasji, odgrywa czas. Jeśli za 20 lat będę nadal bawił się w łiskarnictwo, dzisiejszy wpis wyda mi się zapewne nieco miałki.
online
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: rozrywek »

@Fiflak.
Super że oksperymentujesz i jesteś ciekawy wiedzy i nowego, ale nie zawsze trzeba wyważać otwartych drzwi.

Nie przewrócisz do góry nogami systemów wypracowanych przez wieki i pokolenia. Teraz o beczkach:

Beczka ma dwa zadania:
Oddać do trunku to co daje dąb, oraz służyć jako zbiornik do układania się trunku.
Tylko.....w domowym hobby nasze beczki się do tego nie nadają, są za małe.

Destylarnie używają beczek min 225L. 500L, 1000L. A tam zachodzą procesy inaczej. Kompletnie inaczej. Wolniej, oraz beczka oddaje mniej w stosunku do litrażu, łagodnie rozcieńczone.

W naszym hobby musimy niestety zmieniać trunki często.
W nowej beczce potrzymasz miesiąc, następny destylat 3 miesiące, następny pół roku, następny rok.
I wtedy dopiero docelowy wsad.

Kontrolować musimy trunek, jak już się zadębił to do szkła, kamionki, niech się dalej układa i dojrzewa.

Stąd również pomysł na szczapki, chipsy, czy kostki dębowe. Nie przedębią, a dadzą co trzeba.

Ja mam jedną beczkę w której trunek już jest 12 lat, ma pozostać jeszcze 6.
18yo kukurydziana whisky.
Nie boję się przedębienia ponieważ czas zrobi swoje, dębina zniknie i pozostawi swoje nuty.

A sprawdzać nie mam jak, ponieważ beczka jest zamurowana w piwnicy.

Także beczka którą chcemy do trunku na 4,5,6 lat już musi być odpowiednio wyeksplatowana.

Tutaj musi być działanie długofalowe, dany destylat niech stoi w szkle, bo beczce jeszcze wino jest, czy inny destylat. To nie ucieknie, ani nie skiśnie.

Zaplanować musimy docelowy, finalny trunek, i wcześniej ' urabiać' beczkę pod względem smaku trunku.

Ja wolę beczki po winie, mam Szkocki smak.
Dlatego warto inwestować w większe pojemności, na ile pozwoli kieszeń i wielkość piwnicy.

Destylarnie posiadające zbiorniki po 10 000L dolewają cały czas z góry nowy destylat, odciągając z dołu już ułożony.
Tak robi parę destylarni.
Daje im to ciągłość smaku przez cały czas. Odciągną 200L, i 200L doleją.

Jesteś fiflak łiskaczowcem, zajefajnie.
To rób destylatów jak najwięcej możesz, zarówno i tych klasycznych, tradycyjnych, jak i tych swoich eksperymentów.

Poszukiwanie nowego jest super, tu jestem za tobą jak najbardziej.
Aby za bardzo nie przekombinować.
Będę śledził twoje perypetie i doświadczenia z uwagą.
Powodzenia.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Doody »

I to jest przewaga takich beczek jak te od magasa lub kowala.
Masz już zrobiony destylat, kupujesz beczkę, zalewasz ją wodą ba 24 do 48 godzin wylewasz wodę, wlewasz destylat i możesz trzymać go tam ile chcesz. Im dłużej tym lepiej. Oczywiście trzeba mieć również wilgotne pomieszczenie.
Dlatego moim zdaniem warto kupować tego typu beczki zamiast nowych.
Chyba, że ktoś ma mnóstwo czasu.
Pozdrawiam
Darek

spiker1974
50
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2020, 09:15
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: spiker1974 »

Wpływ na starzenie a raczej układanie mają też gazy, rozmawiałem z byłym gorzelnikiem o programie bimbrownicy. Doradził mi bym po destylacji na sprzęcie o małej skali produkt szczególnie gorący wprost z chłodnicy odbierał do słoików czy ogólnie otwartych naczyń, a butelki czy damy napełniał po ostygnięciu alkoholu ze względu na odgazowanie. Jego zdaniem puszczanie gorącego destylatu po kilku skrawkach węgla drzewnego jak to często robili bimbrownicy z discovery nie oczyści a raczej natleni-odgazuje produktu. Mówił też że alkohol w polmosie po destylacji czy nawet rozcieńczeniu przed butelkowaniem był przechowywany około 6 miesięcy w kadziach z dostępem powietrza, lecz metalowych. Nie była to żelazna zasada w tamtych latach, wykonanie planu czy brak butelek wymuszało omijanie tych procedur a alkohol układał się na pułkach w sklepie. Te w dębowych beczkach to tylko wybrane gatunki wódek i to w niektórych zakładach Polmos. Jednak było to w latach 70 dziś po pół wieku technologię są inne wymusza je walka o klienta.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Góral bagienny »

Hmmm wkładanie patyczka w koniec chłodnicy ma inny cel niż napowietrzanie :scratch:
Z alembika a na takim przeważnie robią na discovery nie leci gorący destylat ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

W ogóle program bimbrownicy ma taki sam poziom prawdy, jak w to, że będąc hydraulikiem każda laska zapłaci sam wiesz jak za rachunek, jak w kinie ślizganym. Nie ma się co nim sugerować.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Góral bagienny »

No cóż ;) z kawałkiem drewna w chłodnicy to akurat mają rację ;)
Sprawdzone na moim alembiku ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

spiker1974
50
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2020, 09:15
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: spiker1974 »

Nie chodziło mi o patyczek naciekowy z penisa szopa, :evil: a o te parę kostek węgla drzewnego umieszczone w lejku, po których ściekał alkohol wypływający z chłodnicy.
Te parę kotek węgla na pewno nie oczyściło 100 czy 200 litrów urobku. Podobnie w materiale filmowym o destylacji burbona w dużej gorzelni widziałem niby filtrowanie przez pokład węgla o dość grubej frakcji to jest kostki powyżej 50 mm, przy takich ilościach produkowanych przez tą gorzelnie, co one był w stanie przefiltrować. Może proces ten miał na celu bardziej odgazowanie-przewietrzenie z niechcianych gazów i natlenienie przed leżakowaniem bu mogły utleniać się fuzle.
Co do temperatury alkoholu z chłodnicy to zależy bardziej od tego jak ciepła jest woda w naczyniu w którym umieszczona jest chłodnica, a często nawet w tym programie było o tym że przez brak chłodzenia urobek szedł im do aniołków, lub niedopilnowany był przyczyną małej wydajności a nawet wypadków. Z tego co wiem wpadki takie zdarzały się i naszym rodzimym producentom, czy to większym czy mniejszym a długotrwałe czuwanie przy destylatorze bywa bardzo męczące . :piwo: Nie wszędzie jest dostępna zimna bieżąca woda.

Przy okazji opowiem dowcip od Białorusina o bimbrowniku który niósł wodę do chłodnicy w wiadrach, niestety został sprzedany i przy pracującym w lesie sprzęcie czekali już milicjanci. Stary bez szans na ucieczkę. Milicjant no to piszemy bumagę, dziadek to piszemy, ja opowiem jak było:
Poczułem dym w lesie, myślę dzieciaki palą ognisko, to wezmę wodę i pójdę zagaszę, zachodzę a tam milicjanci w lesie bimber pędzą. :D
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Góral bagienny pisze:No cóż ;) z kawałkiem drewna w chłodnicy to akurat mają rację ;)
Sprawdzone na moim alembiku ;)
Zepsuty zegarek dwa razy na godzinę pokazuje dobrą godzinę ;)

Nie mniej, skoro u Ciebie zadziałało - podziel się wiedzą - od tego jest to forum.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

aszmid
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 7 sty 2022, 18:25
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: aszmid »

Doody pisze:
Wojtek5 pisze: Generalnie, nie ma powietrza, nie ma zmian
Nie mogę się zgodzić z taką tezą. Uważasz, że destylat zbożowy wlany do damy pod korek nie zmieni się przez rok i będzie taki sam jak po tygodniu???
Nawet bez dodania żadnego dębu destylat się zmienia. Może nie wszyscy to czują. Ja czuję.
Przez rok co najwyżej destylat może się ułożyć/przegryźć i tyle. Bez tlenu, deski zmiany są dla zwykłego zjadacza chleba nie do zauważenia.

aszmid
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 7 sty 2022, 18:25
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: aszmid »

kiwitom23 pisze:
rozrywek pisze:Śliwowicę otwierasz na moje 50-te urodziny.
Ja pierdziu, to Ty taki młody szczaw jesteś?
rozrywek pisze:Reasumując: Trunki smakowe minimum 2 lata. Zbożowo-beczkowe typu Whisky, Bourbon minimum 5.
E no, 5 lat, bez jaj. Standard to chyba 3 lata dla whisky. Ja w sumie nawet nie pytałem o to, bo te czasy mniej więcej znam. Chodziło mi generalnie, po jakim czasie można trunki butelkować, czyli trzymam w dużym baniaku z powodu dodatków np dębu, później odławiam dąb i muszę nadal trzymać w dużym słoju, czy mogę zabutelkować, a trunek będzie się już dalej układał w butelkach?
Albo opcja z kamionką, trzymam w kamionce, żeby sobie oddychało, po jakim czasie mogę zlać to do butelek.

Chodzi o to, że mimo sporej ilości dużych słoi (mam nawet 30 litrowe), ciągle mam je zajęte. Do tego nalewki z dodatkami. Teraz dostałem kamionki i wiem, że 2, 3 przebiegi i też będą pełne. To wstrzymuje mi produkcję, bo nie mam gdzie tego zlewać, a tak to bym zabutelkował i pojemniczki mam znowu wolne. Damy nie zdają egzaminu, bo mają za wąskie szyjki i są trudności z wyjęciem szczapek, czy skórek cytryny, czy innych dodatków.
5 lat to wcale nie jest długo :-) napij się 3 letniego blenda Jasia Red-a i 12 latka Blacka więc 3 a 12 lat to jest przepaść smakowa. O single maltach nie wspomnę bo tu jeszcze większe różnice. Piłem starkę 3, 6 i 21 lat i między 3 a 6 jest niewielka różnica ale 6 a 21 to jest przepaść. I tu pojawia się zasadnicze pytanie jak skrócić ten czas starzenia nie rezygnując z jakości jaką się uzyskuje po 12, 15, 18 latach w beczce/beczkach. No bo dochodzi (nie wszędzie) proces finiszowania w różnych beczkach. Ale to temat rzeka.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: jakis1234 »

Przez rok co najwyżej destylat może się ułożyć/przegryźć i tyle. Bez tlenu, deski zmiany są dla zwykłego zjadacza chleba nie do zauważenia.
Jak wspaniałe są takie mądrości bez poparcia ich jakąś teorią czy doświadczeniem.
Kolego @aszmid sprawdziłeś to?
Bo moje doświadczenia są zdecydowanie inne, widzę wyraźną różnicę z upływem czasu, chociaż jestem zwykłym zjadaczem chleba.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Doody »

aszmid pisze: Przez rok co najwyżej destylat może się ułożyć/przegryźć i tyle. Bez tlenu, deski zmiany są dla zwykłego zjadacza chleba nie do zauważenia.
Bzdury Waść opowiadasz ;)
Pozdrawiam
Darek
online
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: rozrywek »

aszmid pisze: I tu pojawia się zasadnicze pytanie jak skrócić ten czas starzenia nie rezygnując z jakości jaką się uzyskuje po 12, 15, 18 latach w beczce/beczkach. No bo dochodzi (nie wszędzie) proces finiszowania w różnych beczkach. Ale to temat rzeka.
Drogi nowy kolego, na początek to naucz się cytując czyjegoś posta, edytować urywek tekstu do którego się odnosisz, a nie cytować całą konwersację.

Dziwi mnie twoje parcie na tę deskę i beczki, mam wrażenie jakbyś przygotowywał grunt, a potem nam zaproponujesz swoje beczki, Tenczynek czy co?

Twoje dywagacje i chęć przyśpieszania starzenia, układania i dojrzewania to chyba nie ta droga.

Jest metoda, prosta:
Co roku kupować nową beczkę i zalewać.
Za 6 lat będziesz miał dobry trunek, i wtedy co roku cieszył się nowym (starym)

Tylko jest minus:
My jesteśmy hobbystami, nie bawi się nikt aż w takie ilości.

Śliwowicę robimy po co?
Przetrzymać ją dwa lata i wypić, a częściej rozdać przyjaciołom.
Za rok nowa i nowa.

Następne to że zdecydowana większość naszych trunków jest przechowywana w szkle.

Następne jest to że nie wszystkie nasze trunki się do beczki nadają.

Następne jest to że wiele osób nie lubi dębiny.

Tutaj zwróciłem uwagę na te przyśpieszenie starzenia.
Otóż wyjaśniam:
Nie przyśpieszysz to raz, a dwa że trunek też ma wartości graniczne dojrzewania.
Twierdzenie że 18-to letnia jest lepsza od 12yo, a 6Yo to jest niepijalne.
Nieprawda.

Jako mistrz przykładu na siłę starzenia, odwrócę twój tok myślenia:
Malujesz starą babę, robisz makeup i zabierasz na imprezę, na siłę ją odmładzasz.
A rano i tak bez makijażu...jak było stare pudło tak jest.

Także, my jak bierzemy sobie młodą dupkę, to ją pieścimy i ona dojrzewa razem z nami.
Robi się nie stara, a dojrzała.
I nie każda dziewczyna musi mieć dębową sukienkę, szklany żakiet też jest sexi

Ufff.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: czytam »

Są sposoby stosowane na przyspieszenie dojrzewania:
1. Ultradźwięki
2. Napowietrzanie
3. Perhydrol
4. Koncentrat
...
Są też na zmniejszenie ilości beczek np. solera. Szczególnie w amatorskim podejściu, gdzie chętnie stosowana 30-50 litrowa beczka jest pracochłonna w napełnieniu i raczej przekracza osobnicze możliwości rocznej konsumpcji. A gdy mamy i rum i łyski i burbona i starkę i śliwowicę i ..., to już naprawdę może być problem (alkoholowy).
Jak zwykle opinie uczonych na temat tych wymienionych metod są podzielone.Ale, jak to mówią Rosjanie, próbować trzeba.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: kiwitom23 »

Czy ktoś mógłby podać jakieś sprawdzone przepisy na ługowanie nowych, wypalonych beczek małej pojemności. Dla przykładu:

"25 litrów: spirytus 80% - 1 miesiąc, wino gronowe - 3 miesiące, rum - 6 miesięcy, szkocka - 3 lata".

Przykład wymyślony, ale chcę pokazać wzorzec. Myślę, że wielu osobom by się takie coś przydało, a czy więcej przykładów na udane ługowanie beczek, tym lepiej, bo nie każdy dysponuje tymi samymi destylatami. Nigdzie nie znalazłem takich przepisów.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Skir »

Z obecną, czwartą beczką robię tak:
Porządne, tygodniowe płukanie wodą
Wino na 6 miesięcy potem do rekty
Cukrówka 60% na 5 miesięcy, potem na rekty ponowne
Właściwy wsad na ok rok , kontroluję i sprawdzam po 7 miesiącach
Konkretny wsad na 3 lata lub dłużej
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 sty 2022, 11:55 przez Skir, łącznie zmieniany 2 razy.
I love the smell of bimber in the morning.
online
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: rozrywek »

@kiwitom23, świetny pomysł , z tym wzorcem.

Koledzy jako pomysłodawca tematu mam prośbę:
Zróbmy takie wzorce, tylko bez elaboratów i komentarzy na pół strony, to świetna wymiana doświadczeń.

25l
Woda 48h
Destylat kukurydziany 18Lat (zamurowana w piwnicy)

30L.
Wino gronowe 3 mies.
Wino wiśniowe 6 mies
Destylat gronowy 3 mies
Destylat pszeniczny 2 lata
Dalszej historii brak, beczka oddana w prezencie.

Więcej nie podam, zeszyt z zapiskami za daleko. Pamięć nie ta. A tych beczułeczek było, dużo małych.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Dębienie a starzenie i przechowywanie.

Post autor: Carl »

kiwitom23 pisze:przepisy na ługowanie nowych, wypalonych beczek małej pojemności
Pomysł bardzo dobry, ale proponuję przenieść do nowego tematu!



Wystukane z Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie destylatu”