Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
sokoleoko17
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 14 kwie 2019, 12:24
Podziękował: 2 razy

Post autor: sokoleoko17 »

Cześć,
Mój ojciec kupił aparaturę od znajomego, ponieważ cena była rozsądna(przynajmniej tak mu się wydaje, zdjęcia poniżej tekstu). Wcześniej wymieniony kolega mniej więcej mu wytłumaczył jak z niej korzystać, zrobił zacier przepuścił , efekt był zadowalający. Teraz mnie poprosił abym poczytał w internecie dokładniej jak korzystać z tego sprzętu żeby efekt był lepszy. Dużo informacji o niej nie mam. Wiem że metoda jaką się stosuje to zimne palce. Wkład w środku to miedziane sprężynki i porcelana , wejście do kolumny zablokowane zmywakiem. Czytałem jak destylować tą metodą alkohol. Jest tam podana temperatura jaka powinna się utrzymywać na szczycie kolumny, i tu pojawia się problem. Termometr mam tylko w kegu, widoczny na zdjęciu. Moje pytanie? Jak zmierzyć temperaturę na szczycie kolumny? Mogę wykorzystać np jakiś Pirometr z aliexpress lub jakiś inny termometr zewnętrzny? Czy najlepiej wspawać na szczycie termometr cyfrowy lub taki jak na kegu? Jak są potrzebne wymiary poszczególnych elementów to postaram się je dodać,
Z góry dziękuje za pomoc ;)
IMG_2.jpg
IMG_1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Post autor: johnex »

Konieczny jest termometr na tzw. 10 półce. Tyle, że przy wypełnieniu z pierścieni ceramicznych pokrywał by się on pewnie z termometrem na szczycie kolumny. Bazując na informacjach prezentowanych między innymi przez plipka1/szymonli wypełnienie ceramiczne to najgorsze z wypełnień. W jego przypadku aby uzyskać 10 półek teoretycznych trzeba jakieś 150 cm wypełnienia. To samo uzyskasz przy zasypie 25 cm dobrych sprężynek pryzmatycznych. Na początek zalecam wykonanie termometru na 10 półce i zmianę wypełnienia.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Post autor: Pablito »

Tak jak kol. johnex prawi, bardziej przyda się termometr na 10 półce niż na szczycie. Najlepsze wypełnienie to sprężynki pryzmatyczne (HEPT 2-2,5 cm). Trochę gorsze, ale tańsze są zmywaki nierdzewne z Lidla (HEPT 4-5 cm). Wybór należy do ciebie.
Termometr na 10 półce można zrobić w dwóch wersjach: wspawać port lub wywiercić otwór na termometr, a szczelność uzyskać przez kawałek wężyka silikonowego nasuniętego na termometr
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Post autor: pepe59 »

Z uwagi na większą bezwładność układu z portem (gorsze rozwiązanie), lepiej i łatwiej jest zastosować drugi ze sposobów.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Post autor: johnex »

@pepe59 a co ma port termometru do bezwładności układu? Przecież nikt nie będzie wspawywał do kolumny półmufy a później wkręcał osłony takiej jak w termometrze tarczowym do pieca CO. Chodziło raczej o wkręcany port termometr (np. taki: http://stalowkasklep.pl/wkrecany-port-t ... p-735.html ) albo wykonany z kawałka rurki (np taki: https://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=6725 ). Zarówno w jednym jak i drugim przypadku zaproponowanym przez Pablito bezwładność takiego układu jest taka sama bo w kolumnie jest tylko czujnik z gilzą.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Post autor: lewy87r »

Ewentualnie jakimś rozwiązaniem(tymczasowym) jest przyłożenie sondy wzdłuż do rury, przyciśnięcie folią aluminiową, "ocieplenie" i przymocowanie na trytytke.
Jednakże takie rozwiązanie ma sporą wadę - mierzy ono temperaturę rury a nie par w środku.
Choć temperatura rury (stalowej, miedzianej) będzie bardzo zbliżona do temperatury par w środku w tym miejscu.
Nas najbardziej interesują zmiany tej temperatury i tu jest największy problem. Zwykłe tanie tablicowe termometry mają odświeżanie co 1-5sec.
Lecz zmiana temperatury na tak przymocowanym termometrze będzie "wolniejsza" wględem par w kolumnie - czyt 10-20sekund o ile mamy jeszcze 80cm wypełnienia do głowicy i odbieramy wolno to mamy i tak wystarczająco czasu na reakcje.
Lecz jeśli mamy mało wypełnienia bądź szybko odbieramy to ten czas reakcji może być nie wystarczający.

A dla hejterów metody mocowania termometru wspomnę, że tego typu mocowanie jest często z powodzeniem stosowane w instalacjach CO.

btw. taki termometr wystarczy
https://allegro.pl/oferta/termometr-ele ... tOEALw_wcB

Trzeba zwrócić uwage bo czasem są do 50 czy 75stopni. Doclowo chcerze mierzyć w kolumnie temperatury 30-99 stopni.

Najprościej tak jak ktoś już npisał jednak będzie wywiercić otwór wiertarką tak by na "styk" weszła sonda w weżyku silikonowym która uszczelni. połączenie.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 sty 2020, 16:51 przez lewy87r, łącznie zmieniany 1 raz.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Post autor: pepe59 »

@johnex
Uczeni na tym forum, i nie tylko, chlubią się termometrami o bardzo wysokiej rozdzielczości. Rozdzielczość sama w sobie niewiele znaczy, ponieważ masa czujnika, a co za tym idzie jego zdolność do reakcji na zmiany temperatury, jest zbyt wolna, aby rzetelnie odzwierciedlić we wskazaniach, rzeczywiste zmiany temperatury. Z tej przyczyny czujnik powinien mieć jak najmniejszą masę oraz powinien mieć bezpośredni kontakt z czynnikiem, którego parametry mierzy. Na dodatek układ elektroniczny powinien dokonywać częstego próbkowania pomiarów, aby te zmiany wychwycić. W przeciwnym razie do pomiaru temperatury na 10 półce w zupełności wystarczy zwykły DS z powolnym próbkowaniem np. co sekundę. Pozwala to operatorowi na wychwycenie tendencji zmian temperatury i odpowiednie zareagowanie.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 sty 2020, 19:08 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
sokoleoko17
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 14 kwie 2019, 12:24
Podziękował: 2 razy
Re: Czy termometr na szczycie kolumny jest koniecznie potrzebny?

Post autor: sokoleoko17 »

johnex pisze:Konieczny jest termometr na tzw. 10 półce. Tyle, że przy wypełnieniu z pierścieni ceramicznych pokrywał by się on pewnie z termometrem na szczycie kolumny. Bazując na informacjach prezentowanych między innymi przez plipka1/szymonli wypełnienie ceramiczne to najgorsze z wypełnień. W jego przypadku aby uzyskać 10 półek teoretycznych trzeba jakieś 150 cm wypełnienia. To samo uzyskasz przy zasypie 25 cm dobrych sprężynek pryzmatycznych. Na początek zalecam wykonanie termometru na 10 półce i zmianę wypełnienia.
Dzięki za pomoc. Za tydzień będę u ojca to upewnię się co jest w środku. Konfiguracja 25 cm sprężynek miedzianych pryzmatycznych, reszta pryzmatycznych ze stali nierdzewnej będzie prawidłowa? Z powodu braku spawarki myślałem, że będzie problematyczne umieszczenie drugiego termometru, ale pomysł z wywierceniem otworu i wężykiem sylikonowy jest ekstra. Postaram się wyznaczyć teoretyczną 10 półkę i tam go umieszczę:)
Ostatnio zmieniony sobota, 25 sty 2020, 10:55 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”