Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
ratan
2
Załączniki
Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Postautor: ratan » środa, 29 lip 2020, 12:43

Witam
Co uważacie o wynikach próbki spirytusu?
Widzę że powyżej normy jest aldehyd octowy, acetal i znacząco octan etylu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 29 lip 2020, 13:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

nemeto
200
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Załączniki
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Postautor: nemeto » środa, 29 lip 2020, 14:38

Nie spożywał bym, powtórna rekta z dłuższą stabilizacją i lepszym odbiorem przedgonów.

Awatar użytkownika

defacto
1050
Krótko o sobie: "Wszyscyśmy z płócien Rembrandta: To tylko kwestia światła"
Załączniki

Postautor: defacto » środa, 29 lip 2020, 14:45

Również tak uważam, ale powinieneś napisać, po którym procesie na jakiej kolumnie i z czego był ten nastaw. :shock: Sporo tego jest. Stabilizowaleś w ogóle psotmaszyne?
Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą :czytaj:

Awatar użytkownika

spawacz
200
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: spawacz » środa, 29 lip 2020, 17:34

@ratan a tobie smakuje?
....."praca spawacza mnie przeistacza"..... :odlot: www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika

defacto
1050
Krótko o sobie: "Wszyscyśmy z płócien Rembrandta: To tylko kwestia światła"
Załączniki

Postautor: defacto » środa, 29 lip 2020, 17:47

Same kwiatki i słodkości ale szacun za odwagę :respect: Ja bym tego nie pokazał ;/
Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą :czytaj:

Awatar użytkownika

spawacz
200
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: spawacz » środa, 29 lip 2020, 18:02

A ja to bym sie chyba nawet tego napił. Zapomniał wół jak cielęciem był. Nie ma sie czego wstydzić :ok:
....."praca spawacza mnie przeistacza"..... :odlot: www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika

Góral bagienny
1100
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: Góral bagienny » środa, 29 lip 2020, 20:00

@spawacz :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Awatar użytkownika

prolog1975
350
Załączniki

Postautor: prolog1975 » środa, 29 lip 2020, 20:48

Po pierwsze nie wiadomo na czym była robiona próbka, z jakiej mocy nastawu, jak odbierano przedgon, czy prowadzono stabilizację.
Napiszę że każdy posiadacz bufora i OLM otrzyma po jednokrotnej rektyfikacji nastawu lepszą jakościowo surówkę. Jeśli badający chciał otrzymać spirytus to otrzymał tylko surówkę gotową do dalszego przerobu. Wstydzić się nie ma czego to dobra surówka do dalszego przerobu.

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » środa, 29 lip 2020, 22:01

Nie ma tutaj o co kruszyć kopii. Również uważam, że wiedza na czym to było robione i jak, jest też mało ważna. Padło pytanie o dany produkt. Jasne, że też przechodziłem przez etap szybkowaru (jasna sprawa, że inna jakość urobku), ale bazując na teraźniejszości badany urobek traktowałbym jako surówkę na proces 2,5 (wydaje mi się, że pewne nuty też były by wyczuwalne w smaku i zapachu). Podkresle jeszcze raz: pytanie padło o jakość spirytus, a związki które są ponad normę to związki przedgonowe co wskazuje być może na błędy podczas stabilizacji, odbioru przedgonów ewentualnie może mieć związek z mocą wsadu. A to kto jaką mocą oczyszczająca dysponuje nie powinno mieć wpływu na ocenę jakości.

P.S.
Jeszcze mi wpadła jedna możliwość: a może badana próbka to efekt doczyszczania uzbieranych przedgonów? ;)
Ostatnio zmieniony środa, 29 lip 2020, 22:07 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

patrzal
100
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Załączniki

Postautor: patrzal » piątek, 31 lip 2020, 07:46

@ratan - Witaj na forum! I tak jak napisał kol. nemeto, te związki (i alkohol metylowy) to typowe składniki przedgonów, więc jeśli w destylacie pojawia się ich nadmiar, to znaczy że trzeba więcej uwagi poświęcić odbiorowi przedgonów. Pozostałe związki (poza etanolem, rzecz jasna ;)) tworzą pogony, więc jeśli to one byłyby w dużych ilościach, to trzeba poprawić cięcie z drugiej strony.
Powyższe jest prawdziwe przynajmniej dla stężeń wsadu do ok. 20%. Jak wykazał OIDP kol. lesgo58, przy wyższych stężeniach wsadu (powyżej 30%) niektóre ze związków "pogonowych" potrafią wyjść jako przedgony. Także przy rektyfikacji mocnej surówki obecność np. 2-metylo-1-butanolu też kazałaby zwrócić uwagę na dokładny odbiór przedgonów.
Ha, aż ciekaw jestem, ile "kwiatków" by wyszło z mojej pot-stillowej bimbrocukrówki. Z ciekawości, ile kosztowało badanie?
Ostatnio zmieniony piątek, 31 lip 2020, 07:49 przez patrzal, łącznie zmieniany 1 raz.
Miedziany mini-still na samowarze 7tl* *tl - litry tureckie

Autor tematu
ratan
2
Załączniki

Postautor: ratan » poniedziałek, 26 paź 2020, 08:15

Ja ten spirytus dostałem od znajomego a ponieważ nie znam się na tym za bardzo dlatego zleciłem badanie aby dowiedzieć się czy nadaje się on do spożycia.

wkg_1
850
Załączniki

Postautor: wkg_1 » poniedziałek, 26 paź 2020, 13:26

patrzal pisze:Powyższe jest prawdziwe przynajmniej dla stężeń wsadu do ok. 20%. Jak wykazał OIDP kol. lesgo58, przy wyższych stężeniach wsadu (powyżej 30%) niektóre ze związków "pogonowych" potrafią wyjść jako przedgony.

Fajnie by było gdyby tak było. Jest niestety zupełnie odwrotnie co komplikuje nam wszystko.

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » poniedziałek, 26 paź 2020, 18:11

Czy aby na pewno jest odwrotnie? ;)

Mod.
Nie cytuj postów poprzednika, zwłaszcza w całości.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 20:19 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
850
Załączniki

Postautor: wkg_1 » poniedziałek, 26 paź 2020, 18:16

Tak.
Im mniejsze stężenie wsadu, mniej alkoholu w kotle tym bardziej zanieczyszczenia mają charakter przedgonów.
Gdyby było odwrotnie spirytus klasy lux odebralibyśmy po dwukrotnej destylacji w kance :D Wszystkie syfy zostałyby w wodzie.
Przeanalizuj to na przykładzie Amylu : )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 18:18 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » poniedziałek, 26 paź 2020, 18:19

Dobrze to zapytam inaczej, bo chyba komunikacja zawodzi ;) Po co stosujemy metodę 2,5? :) I dlaczego w niej takie ważne są stężenia?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 18:21 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
850
Załączniki

Postautor: wkg_1 » poniedziałek, 26 paź 2020, 18:27

Nie mam pojęcia. Ja nie stosuję od pewnego czasu. Moim zdaniem wystarczy druga rektyfikacja w stężeniu poniżej 25 % - najlepiej 20%. Wtedy więcej substancji ma charakter przedgonów. Zastanow sie nad zachowaniem alkoholu amylowego - opisz jak się zachowuje w zależności od stężeń. Leszek opisał to bardzo dokładnie. Kolega błędnie zacytował i stąd kłopot komunikacyjny : )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 18:28 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

patrzal
100
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Załączniki

Postautor: patrzal » poniedziałek, 26 paź 2020, 18:39

Przyznaję się bez bicia - źle zapamiętałem i kolega wkg_1 ma rację. Przepraszam za odwrócenie sytuacji ewentualnie wprowadzonych w błąd :oops:
Miedziany mini-still na samowarze 7tl* *tl - litry tureckie

wkg_1
850
Załączniki

Postautor: wkg_1 » poniedziałek, 26 paź 2020, 19:15

Spoko, marzyłbym o takiej sytuacji jak piszesz : )

Prawda jest taka, że too świństwo (Amyl i podobne) zachowuje się wyjątkowo wrednie. Gotujemy sobie spokojnie powiedzmy 50%, bardzo mało tego paruje, siedzi sobie smród jeden w kotle trzymane przez wysokie stężenie. Możemy stabilizować kilka dni i nic sobie z tego nie robi łajza jedna. Zaczynamy odbiór, stężenie w kotle spada i gdzieś koło 35% gnojek zaczyna się uaktywniać. Coraz więcej tego w oparach.
Hola hola - ktos powie, niech sobie paruje, przecież w dole kolumny i tak jest powyżej 90% to się tam zatrzyma w uścisku wysokiego stężenia. Gówno prawda - tak by było po stabilizacji. Ale przecież już cały czas odbieramy - syf idzie do góry i plącze się po kolumnie jak smród po gaciach. I część trafia do (O)LM-a czy jak tam jest odbiór zorganizowany.

Dlatego właśnie (i tylko dlatego jeżeli chodzi o przedgony - z pogonami tez tak jest ale to nie o tym bajka) tak ważny jest powolny odbiór - im wolniej tym lepiej. Po prostu powolny odbiór zbliża nas do stabilnego stanu kolumny gdzie to, co właśnie stało się przedgonem jest już uwięzione nad OLM w niższych, ukochanych przez przedgony temperaturach. I tak ważny jest OLM bo przez zwykły LM nam wejdzie po prostu do odbieranego gonu. Przecież nie będzie tam siedzieć przepuszczając kurtuazyjnie etanol :D

Co do metody 2,5 - nie napisałem, że jest zła, tylko, że nie mam pojęcia jak działa i dlaczego. Ktoś to wypraktykował i działa. Ale na pewno nie ma związku z cytowanym wykresem.

Amen : )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 19:20 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

bartek71
20
Załączniki

Postautor: bartek71 » poniedziałek, 26 paź 2020, 20:04

ratan pisze:Ja ten spirytus dostałem od znajomego a ponieważ nie znam się na tym za bardzo dlatego zleciłem badanie aby dowiedzieć się czy nadaje się on do spożycia.

Ile kosztuje takie badanie i gdzie można je zrobić?

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » poniedziałek, 26 paź 2020, 20:12

To i ja posypuję głowę popiołem, trza czytać dokładnie posty :hammer:
A co do metody 2,5 to kiedyś nie praktykowałem, od dłuższego czasu stosuję - jest różnica. Z tym, że ja za każdym razem (nastaw, surówka) przed zalaniem przechodzę na chwilkę w tryb PS aby odebrać przedgon. Ale to opisałem w innym poście ;)

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”