Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy

Post autor: wkg_1 »

Nie ma co z tym popiołem :)
To nie kwestia czytania postów, tylko obserwacji i zrozumienia procesu. Jak się zapamięta to można zapomnieć ale jak się zrozumie to juz sie rozumie ; )
nemeto pisze: A co do metody 2,5 to kiedyś nie praktykowałem, od dłuższego czasu stosuję - jest różnica. Z tym, że ja za każdym razem (nastaw, surówka) przed zalaniem przechodzę na chwilkę w tryb PS aby odebrać przedgon. Ale to opisałem w innym poście ;)
Przed zalaniem ? Przecież zalanie jest przed stabilizacją, na górze przedgony jeszcze nie zdążą się skoncentrować. Wrzuć linka do tego posta proszę.
bartek71 pisze:Ile kosztuje takie badanie i gdzie można je zrobić?
Jest coś co się nazywa google.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/badania-alkoholu
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 21:34 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »


wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

No to ja tego kompletnie nie rozumiem. Pracujesz jak z PS i kompletnie nie pozwalasz zadziałać kolumnie i skoncentrować przedgonów przed zrzutem. W efekcie zrzucasz przed zalaniem przedgony z dużą zawartością etanolu (i wody oczywiscie - patrz temperatura na szczycie). Nie zabezpieczysz w ten sposób kolumny przed zalaniem "syfem" - on i tak cały musi przejść przez kolumnę i w trakcie stabilizacji zostać przez kolumnę odseparowany. Kolumna czyści się z tego syfu podczas stabilizacji.
W PS nie ma po prostu możliwości koncentracji czegokolwiek w stabilizacji bo nie ma stabilizacji więc trzeba tak działać.

Jak chcesz być taki perfekcyjny możesz podczas odbioru gonu z OLM kapać sobie powolutku przedgony z LM.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 23:50 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Czytaj, stabilizację przeprowadzam. Do normalnej pracy kolumny dorzuciłem tylko odbiór syfu przed zalaniem.
Zresztą w zlinkowanych postach jest opis stabilizacji - ile na jakim wsadzie i co podczas niej robię ;)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Wiem, że przeprowadzasz : ) Od tego momentu wszystko OK.
nemeto pisze:Do normalnej pracy kolumny dorzuciłem tylko odbiór syfu przed zalaniem.
I do tego się odniosłem. Tam nie ma wcale syfu. Jest "syfek" z etanolem i wodą - bo stabilizacja (którą przeprowadzasz później) nie zdążyła jeszcze odseparować przedgonów w górze kolumny.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 paź 2020, 01:20 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wolan »

Jest tam sporo syfu, spróbuj tak zrobić i powachaj co wyleci, ja zawsze odbieram tak 50ml.
Wiesz nawet jak się mylę to tylko 50ml ;)
A odbiegając trochę od rektyfikacji, jestem ciekaw wyników z PSa czy smakówki robionej na kolumnie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 paź 2020, 07:25 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Tak jak kolega wyżej napisał, spróbuj tak zrobić i powachaj co ukapie. Nikogo nie namawiam ani nie forsuje takiego rozwiązania, po prostu w mojej organoleptycznej ocenie uważam, że pozbycie się tego czegoś przed rozpoczęciem standardowej pracy z kolumną jest dobrym pomysłem - przynajmniej w moich procesach.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

OK, spróbuję : )
Teoria teorią a praktyka praktyką ; ) Myślę co prawda, że ten syf i tak już przeleciał przez kolumnę i jak trafił do jeziorka to tam zostanie ale fakt - to nie są duże ilości ; )
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Cześć,
To ja wrzucę swoją produkcję:
Obrazek
Te dwa związki siedzą w przedgodnie, dobrze myślę?
Zrobiłem dwa zrzuty jeziorka po 100ml, kolumna z buforem, wypełnienie sprezynki pryzmatyczne henitom łącznie to co w buforze plus nad buforem w kolumnie to około 150cm sprężynek.
Godzina stabilizacji, dwa razy rektyfikacja. Nastaw 15% na cukrze. Odbiór z OLM. Pomiędzy głowicą a OLM 300mm bufor.
Co byście doradzili aby wywalić z produktu jeszcze te dwa związki?
Ostatnio zmieniony środa, 4 lis 2020, 14:57 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wolan »

Drugą rektyfikację robiłeś metodą 2.5 ??
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Normalna rektyfikacja, jeszcze metody 2,5 nie próbowałem
Ostatnio zmieniony środa, 4 lis 2020, 23:03 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Sporo tego jak po dwóch rektyfikacjach. Mimo to, zamiast kilku zrzutów przedgonu z glowicy, kropelkowo starać się go pozbyć. Moim zdaniem, nie dopilnowany przedgon. Można wiedzieć w jakich warunkach drożdże pracują w nastawie i jaka jest pojemność kotła?
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

No dużo dużo. Sam się zdziwiłem. Nastaw 85l wody 25kg cukru drożdże Strongferm "100 Turbo Yeast" kocioł 30l.
A czy jezeli to byłby źle odebrany przedgon to nie miałbym w produkcie równiesz octanu etylu?
Rozmawiałem z kumplem chemikiem powiedział mi, że acetale odpowiadają za aromaty itd. No i zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem nie strzeliłem sobie w kolano tym że wysyłałem próbkę w 100ml butelce po smakowej wódce. Następną wyślę w szklanej, ale po jakiejś wodzie mineralnej, tak aby mieć pewność i wyeliminować nawet to.
Butelka oczywiście była kilkukrotnie myta. Nie wiem, to tylko mój domysł :D

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

:D

Ja próbowałem kikanaście razy domyć słoik po kiszonych ogórkach. Nie robiłbym w nim nalewki. Ale 40 gramów / 100 litrów nie mogło się wziąć z zapachu :(

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

@magius
Kolega autor miał tego octanu w pyte. U Ciebie są można powiedzieć ślady tego estru :scratch:Reszta związków poniżej normy :ok:
Sprzęt masz konkretny, upatrywałbym jedynie błędy operatora. Ale niczym się nie przejmuj. Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi.
wkg_1 pisze:: 40 gramów / 100 litrów nie mogło się wziąć z zapachu :(
To prawda
W jakiej temperaturze pracowały drożdże i kto badał próbkę?
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

wkg_1 pisze::D
Ja próbowałem kikanaście razy domyć słoik po kiszonych ogórkach. Nie robiłbym w nim nalewki. Ale 40 gramów / 100 litrów nie mogło się wziąć z zapachu :(
Ok, to ten trop odwalam :)
defacto pisze:Sprzęt masz konkretny, upatrywałbym jedynie błędy operatora. Ale niczym się nie przejmuj. Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi.
Po to wrzuciłem próbkę na badanie i wynik tutaj aby wiedzieć gdzie występują błędy. A błędy popełniamy my. To był mój pierwszy nastaw który rektyfikowałem w życiu, wiedza tutaj z tego forum :D
defacto pisze:W jakiej temperaturze pracowały drożdże i kto badał próbkę?
Pytasz o temperaturę rozrobionej wody z cukrem przed dosypaniem drożdży, czy temperaturę podczas fermentacji gdy pracowały?
Przed wsypaniem drożdży woda miała 25 stopni, potem już temperatury nie sprawdzałem. "Pracownie" nie mam w miejscu zamieszkania więc zasypuje i wracam zlać osad po sprawdzeniu czy przerobią wszystko. W samym pomieszczeniu gdzie fermentowało było około 15-20 stopni.
Próbka badana przez WSSE Katowicem oferta jest na ich stronie :)
Podsumowując - mam problem z przedgonem. Odbiór wyglądał tak:
- po 20 minutach od zalania zrzut jeziorka, potem zamknięcie bufora,
- po 1h od zalania kolejny zrzut i jeszcze stabilizowałem 10 minut.
Jeziorko 100ml pojemność. Może podczas tej godzinnej stabilizacji zrzucać 3x jeziorko co 20 minut? :)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Ja zrzucam 3x 250-300ml (mam raczej ocean a nie jeziorko :D) przy zbiorniku 50L. Zrzucałbym co najmniej 3 razy, stabilizuję też dłużej.

1)W tym samym reżimie robiłeś i odpęd i rektyfikację ?
2) Odbierasz z OLM ?
3) Nie zapomniałeś o przepłukaniu jeziorka OLM przed rozpoczęciem odbioru gonu ?
4) Temperatura na 10-ej była cały czas stabilna ? Nie miałeś miejscowych zalań ?
5) Jak szybko odbierałeś i na jakiej mocy grzania ?
6) Jak smak i zapach gotowego produktu ?
7) Gotowałeś sklarowany osad ?
PS: 8) Wymyłeś dokładnie sprzęt przed pierwszym użyciem ?

Nastaw raczej z pewnością OK. Ja bym używał drożdży Alkoteca albo Black Label ale to drobiazgi, temperatury raczej OK.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 16:16 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

To tak:
Ad1) Tak,
Ad2) Odbiór tylko z OLM
Ad3) Zanim odebrałem gon 50ml przepłukałem do osobnego naczynia a potem zacząłem odbierać serce
Ad4) Temperatura stabilna. Jeżeli chodzi o zalanie, to raczej nie było. Mam pomiar ciśnienia w kegu. W trakcie zalewania ciśnienie około było około 30hPa powyżej atmosferycznego, w trakcie pracy około 10-12. Jak trzeba to wyrysuje wykres z cienieniem z msra.
Ad5) Odbiór około 22ml/min, grzanie jedna grzałka na max tj 2000W plus druga skrecona na 20% na regulatorze,
Ad6) Spirytus, normalnie. Nie mam mocnego porównania więc ciężko coś więcej mi się wypowiedzieć,
Ad7) Sklarowany i odgazowany nastaw wlałem do kotła

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Temperatura rozrobionej wody przed dodaniem drożdży jest :ok:
Chodzi mi o temperature fermentacji. Zmierzam do tego, że drożdże prócz CO2 i C2H5OH, produkują sporo ciepła a w podwyższonej temperaturze pracują z prędkością twin turbo, pozostawiając zdecydowanie więcej syfu. Staraj się sprawdzać temperature pracy drożdży a w razie skrajnosci temperaturowych, odpowiednio reagować.
wkg_1 pisze:
1)W tym samym reżimie robiłeś i odpęd i rektyfikację ?
magius pisze: Godzina stabilizacji, dwa razy rektyfikacja.
Tu jest pies pogrzebany :hmm:

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Hmmm ... wszystko wygląda OK.

PS: 8) Wymyłeś dokładnie sprzęt przed pierwszym użyciem ?
Ja odbieram wolniej, przy grzaniu 2400 odbieram 16ml/min - litr na godzinę ale to twoje tempo też wygląda OK.

W sumie nie wiem, czy to świństwo to przedgon czy pogon - jak i kiedy zakończyłeś proces ? Zmniejszyłeś odbiór pod koniec ?
Zwróciłeś uwagę na temperatury pod koniec procesu (kocioł, bufor i 10-a ?). Bufor pod koniec był już pusty czy pełny ?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

defacto pisze:
wkg_1 pisze:
1)W tym samym reżimie robiłeś i odpęd i rektyfikację ?
magius pisze: Godzina stabilizacji, dwa razy rektyfikacja.
Tu jest pies pogrzebany :hmm:
Ale, że co ?
Godzinna stabilizacja nie jest może za długa (też robię dłużej) ale myślisz, że tu jest problem ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 16:25 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie, nie.
Chodzi o to, że to dwie, pełne rektyfikacje, po których wg mnie końcowy materiał powinien być o wiele czystszy.
Żeby tak każdy stabilizował 1godzinę....
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

defacto pisze:
wkg_1 pisze:
1)W tym samym reżimie robiłeś i odpęd i rektyfikację ?
magius pisze: Godzina stabilizacji, dwa razy rektyfikacja.
Tu jest pies pogrzebany :hmm:
Możesz rozwinąć? :)
Edit: Widzę dodałeś post szybciej niż ja. A już myślałem, że ta godzina stabilizacji to zbyt mało haha :)
wkg_1 pisze:Hmmm ... wszystko wygląda OK.

PS: 8) Wymyłeś dokładnie sprzęt przed pierwszym użyciem ?
Ja odbieram wolniej, przy grzaniu 2400 odbieram 16ml/min - litr na godzinę ale to twoje tempo też wygląda OK.
Sprzęt zanim wlałem tam nastaw itd. to był sprawdzany na szczelność poprzez zagotowanie pary wodnej. Wczesniej jeszcze płukałem wszystko karcherem itd. Ta próbka która była badana to była po szóstym zagotowanym kotle.
wkg_1 pisze: W sumie nie wiem, czy to świństwo to przedgon czy pogon - jak i kiedy zakończyłeś proces ? Zmniejszyłeś odbiór pod koniec ?
Zwróciłeś uwagę na temperatury pod koniec procesu (kocioł, bufor i 10-a ?). Bufor pod koniec był już pusty czy pełny ?
Może posłużę się tutaj wykresem z msra:
Obrazek
Jeżeli chodzi o bufor to temperatura zaczynała w nim mocno rosnąć, ciecz ubywać wtedy kończyłem pracę, pomimo że na 10 półce było nadal stabilnie. Nie robiłem korekty bo w sumie nawet nie wiem kiedy. Na następny nastaw mam zamiar wprowadzić korektę odbioru przy wzroście temperatury w buforze.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 16:36 przez magius, łącznie zmieniany 2 razy.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

OK, wykresów to ja zbytnio nie czytam bo i tak nie wiadomo jak stabilnie było na 10-ej w tej skali i jak się zmieniało ciśnienie atmosferyczne : ) Ale wygląda OK.
Końcówka procesu wygląda bardzo OK - koniec przy 86 w buforze, bufor się nie wyczerpał. Ten pik na buforze pod koniec to pewnie strzał pogonów.
Mam wrażenie, ze u mnie temperatury w buforze i na 10-ej są bardziej gładkie - u Ciebie jest taka tarka.
Ja zbiornik i sprężynki czyszczę gotując tabletki do zmywarki w zbiorniku a sprężynki w garze z tabletkami do zmywarki (to tak na marginesie).

No nic, jak nie wiadomo o co chodzi to trzeba się wziąć do roboty strukturalnie.
Może nie doczytałem, ale jaką masz średnicę rury i jaką wysokość ?

Ja bym zrobił tak:

Przepędził to wszystko jeszcze raz. Ale stabilizował dwie godziny spuszczając jeziorko 4x. Zaczął odbierać pół godziny po ostatnim spuszczeniu. Zmniejszyłbym moc grzania do 2kW i odbiór do 12ml/h. Przy - powiedzmy - 98 stopniach w kotle 8 ml/h. Musi być dobrze. A potem przy kolejnych rektyfikacjach poluzowywał reżim po jednym elemencie. Słabe jest to, że pewnie po zapachu i smaku nie poznasz czy jest lepiej czy gorzej nie mając doświadczenia :( Tak czy owak wódka powinna smakować właściwie niczym - taka woda z procentami.
Ten scenariusz wydaje się być przesadzony ale lepiej szybko znaleźć przyczynę (o ile to nie błąd labu) niż latami się męczyć i być niezadowolony.

Założyłem, że nie masz żadnych plastikowych elementów które mogą mieć dostęp do alkoholu a w szczególności do par. I że zmieniasz wężyk do drugiej rektyfikacji.

PS: Co do drożdży - bierz Black Label albo inne do dużych nastawów. Wolno pracujące. Turbo może zagrzać taki duży nastaw.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 16:51 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Mówisz - masz :)
Obrazek
Wykres dla 10 półki w trochę lepszej skali.
Średnica rury fi60,3mm. Co do wysokości to liczyć 400mm keg+350 bufor + głowica 220mm to kolumna nad kegiem ma 1250mm plus 280mm zasypu w buforze co daje łącznie 1530mm zasypu sprężynkami henitom.
Zaciekawiłeś mnie jednym zdaniem - zmiana wężyka do drugiej rektyfikacji.
Odbieram ciągle z OLM - ale wężyka nie zmieniałem do drugiej rektyfikacji.
Co do przerobienia raz jeszcze tego wszystkiego, to już za późno. Ten spirytus rozrobiłem. Przy następnym nastawie ogarnę temat i również puszcze na zbadanie, zobaczymy co z tego wyjdzie :)
Jeżeli chodzi o drożdże to mam jeszcze jedną paczkę tych setek. Na następne nastawy kupię te co wymieniłeś :D

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Wykres wygląda OK.
To w sumie ile masz cm zasypu od bufora do OLM ? I gdzie masz miedź ? Przy odpędzie i przy rektyfikacji ?
No i co, że rozrobiłeś, przecież do rektyfikacji się rozrabia.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Od bufora do OLM jest 950mm. Od OLM do głowicy 300mm. Miedzi jako zasyp w ogóle nie używam. Jedyne miedziane rzeczy w tym sprzęcie to toczone gilzy na porty termometru i to wszystko. Ale generalnie ten mój wynik, to i tak jest lepszy od prostego PSa prawda?
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 17:30 przez magius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 218
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: kleryk88 »

A jaką temperaturę ustawiłeś na skraplaczu ?? masz termometr na wyjściu wody chłodzącej ??

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

magius pisze:Od bufora do OLM jest 950mm. Od OLM do głowicy 300mm. Miedzi jako zasyp w ogóle nie używam. Jedyne miedziane rzeczy w tym sprzęcie to toczone gilzy na porty termometru i to wszystko. Ale generalnie ten mój wynik, to i tak jest lepszy od prostego PSa prawda?
Sprzęt masz solidny. Myślę, że te gilzy też spełniają rolę miedzi : ) Zreszta jakby zaczęło walić jajem to zawsze możesz do odpędu zasypać miedzią bufor.

Twój wynik jest bardzo dobry za wyjątkiem tego jednego świństwa. I wcale nie wiem, czy to nie błąd labu. Albo jakiś inny nie związany z procesem. Pytanie jak smakuje rozrobiona wódka. Ale skoro nie masz doświadczenia w porównaniach to nie zadaję tego pytania ; )
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Oprócz psocenia mam jeszcze inne hobby - jestem perkusistą :)
Wczoraj mieliśmy próbę i z kapelą zrobiliśmy 0,9l tego trunku :D rozrobionego do 42-43% z wodą ostromecko.
I powiem tak - smak miękki, wcale nie ostry jak sklepowa. W zapachu jednak nie czuć totalnie neutralnej wódki. Duch buraka jednak jest delikatnie wyczuwalny i wiadomo że to bimber
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 18:00 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Głowa rano nie bolała ? Zresztą - złe pytanie, 0,9 na kapelę to jak wciągnięcie nosem.
Do końca nie wiem co to jest ten "duch buraka" kiedyś myślałem, że wiem ale teraz nie wiem ; ) Zrób jak mówię a będzie zupełnie inaczej.

Oczywiście zostaje jeszcze węgiel. Niewielka inwestycja. Ale to już zupełnie woda z procentami :( Najpierw dojdź do perfekcji czystą termodynamiką.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Nie, głowa nie bolała, suszyło tylko trochę.
Wegiel odpuszczę, po to kolumnę budowałem aby go nie używać. Kolejny nastaw bardziej przypilnuje ten przedgon :)
A duch buraka, bo to ten zapach że czuć że to bimber. Nie było to neutralne

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Suszyć musi. To cecha alkoholu etylowego.
Ortodoksja : )
To pewnie przedgony. I zbyt szybki odbiór - w każdym razie przy rektyfikacji. Z buraka też można uzyskać spirytus neutralny.

No nic, trzymam kciuki. Za absolut bez węgla. W razie czego zawsze można dorzucić węgiel albo wziąć glukozę zamiast cukru. I popracować nad nastawem.

Daj znać jak poszło !
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Suszyć będzie zawsze taki los ;) Następną rektę zrób na 2,5 o/z bufor. Stabilizacja nastawu 60-70 min, surówka na wyższym i niższym stężeniu po 90 min. Oczywiście w trakcie stabilizacji odbiór przedgonów. Ja osobiście, że "strachliwy" jestem dorzuciłem do tego wszystkiego odbiór przedgonów przed zalaniem w chwilowym trybie PS (tutaj gdzieś są odnośniki).
Nie badałem swojego produktu (przymierzam się do tego), ale najlepszy jest odstany - jak już minerały się wytrąca (obserwuję to zjawisko mimo używania żywca).
Po spożyciu swojego wyrobu oprócz klasycznych różnic między sklepową, zauważyłem również, że następuje taki moment, że biesiadnicy bez powodu "smiechawy" dostają (jak po zielonym)- trwa to od 30-60 min ;)
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 218
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: kleryk88 »

A co do bufora to przeczytałem jakiś czas temu w temacie o buforze by po ustabilizowaniu jak już zaczniesz odbierać to odbierać z tą samą prędkością aż temperatura w buforze nie wzrośnie o 1 stopien wtedy zmniejszasz odbiór o 50%. Ja tak robię i kolumna fajnie się zachowuje

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

nemeto pisze:Suszyć będzie zawsze taki los ;)
Nie badałem swojego produktu (przymierzam się do tego), ale najlepszy jest odstany - jak już minerały się wytrąca (obserwuję to zjawisko
Jakie minerały ? Jakie wytrącanie ? Ty robisz na kolumnie czy na kance od mleka ?
Nic nie ma prawa się wtrącać !
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

To byś się zdziwił. Nie nie robię na kance. A lekki nalot widać na butelkach - troszkę octu i schodzi.

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli użyje wody o wysokim poziomie mineralizacji, wytrąci się osad. Nawet zmętnieć może. Ale to tak poza tematem, wszak wszyscy o tym wiedzą ;)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

No to wszyscy się mylą - choć pewnie nie doczytałeś stad te przesądy. Albo Ty mylisz butelki i majisz pogony po prostu.

Przy poprawnie przeprowadzonym procesie i dobrym sprzęcie nic nie ma prawa się wytrącać przy stężeniu nawet 20% (o 40% nawet nie piszę) i dowolnej, dobranej do smaku wodzie. Kinga Pienińska, Nałęczowianka, Perierr, Volvic - co kto lubi. Ja lubię wysoko zmineralizowane.

Popracuj nad procesem, poczytaj forum - to nieoceniona skarbnica wiedzy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 19:15 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o mój proces - jest on zgodnie ze sztuką prowadzony. Może nie doczytałem, bo nigdzie nie natknąłem się na źródło tego jak ty określasz przesądu. Tak więc poproszę o linka. Piszę co obserwuję u siebie, zresztą z postów zawartych właśnie w tej skarbnicy wiedzy jasno wynika, że to minerały które są rozpuszczone w wodzie, a które po dodaniu alkoholu się wytrącają - w większości coś tam wapnia.
Pogony również nie wchodzą w rachubę - nawet jeśli bym się pomylił to raczej pogon z kolumny wyraźnie bym w smaku poczuł.
Zresztą ja widzę delikatny nalot (pod światło) na butelkack w których przechowuję rozrobiony płyn. Nie jest to zmętnienie czy tym podobne rzeczy. Szczególnie widać to w butelce opróżnionej która zdążyła wyschnąć - bez mycia czy płukania.
Sam sprawdź ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 19:41 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”