Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: porrimo »

Panowie a ja miałem zamiar kupić taki termometr: http://www.termometr.sklep.pl/?33,termometr-dt34 jednak do zastosowania w kolumnie sonda 120 mm jest chyba za długa. Co o tym sądzicie?
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesu.pl »

tacim - termometry fajne by były, gdyby pokazywały dziesiąte części stopnia, te nie pokazują więc się nie nadają. Porrimo - musisz mieć minimum 2 sondy, kupisz dwa termometry - to już 300 zeta. W wiele niższej cenie kupisz solidny termometr 4 kanałowy z odpowiednimi czujnikami cyfrowymi.
http://allegro.pl/termometr-panelowy-4- ... 72909.html

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

Ale że jak... przecież ten termometr pokazuje dziesiąte części stopnia:
- rozdzielczość wskazań 0,1°C
- dokładność pomiaru -/+0,1°C w całym zakresie pomiarowym
Cena faktycznie nieco wysoka, ale termometr ponoć jest wzorcowany i ma deklarowaną dokładność na poziomie -/+0,1°C. Cena wypada całkiem nieźle, jak na takie parametry, na tle panelowych za 1/3 tej kwoty.

Niemniej jednak do naszych celów faktycznie lepiej rozejrzeć się za jakimś 4-ro kanałowym na popularnych czujnikach cyfrowych.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesu.pl »

Kol. rastro - dla podtrzymania dyskusji, dziesiątki stopnia to pokazuje DT-34 i to porządny termometr ale nie dla naszych zastosowań. Znasz temat - tak trzymać. Dziesiątek nie pokazuje TP-20 , TP-7 pokazuje dziesiątki chyba tylko na czujniku. Ja wolałbym widzieć te dziesiątki stopnia koło telewizora. A tak dla wszystkich Kolegów to podam ciekawą stronkę:

http://pomiartemperatury.pl/ptc-pomiar- ... ry-cyfrowy

Mam takie cacko ze zdalnym odczytem. Gość zna temat termometrów cyfrowych, czujek, możliwości pomiarowych i ograniczeń. Wszystko solidnie opisane.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

A... bo widzisz myślałem że Twoja odpowiedź dotyczy poprzedniego postu... więc tak odniosłem się do DT-34. Takie małe nieporozumienie... bo nie sprawdziłem że pytający o DT-34 ma inny nick :poklon;.

Trochę mnie dziwi... to co pisze autor, że DS18B20 to kabel max 10-15m a czujnik analogowy nawet ponad 100m. Spodziewał bym się jednak że jest odwrotnie. DSy poza pomiarem wysyłają CRC. Jak program obsługuje CRC to z takiego czujnika mamy pomiar albo nie jak się CRC akurat nie zgodzi, nie ma mowy o przekłamaniu. Natomiast powieszenie na 100m kablu czujnika analogowego w środowisku gdzie jest sporo zakłóceń... cóż spodziewał bym się że to co kabel złapie będzie miało wpływ na pomiar - ale prawda "jakiś odczyt zawsze będzie", a z DSa jak się CRC nie zgadza to przepadło.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: porrimo »

Panowie posiadam kolumnę wyposażoną już w termometry tablicowe, powszechnie stosowane przez naszą brać. Ja natomiast miałem zamiar zastosować termometr DT34 albo ST80 na dziesiątej półce.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

Ważne jest żeby termometr był stabilny i miał rozdzielczość 0,1 (co najmniej). Moim zdaniem nie warto wydawać 140 czy tam 150pln, ale kto bogatemu zabroni ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: porrimo »

Rastro ja bogaty nie jestem, ale pasja to pasja. A że mężczyźni to gadżeciarze, co poczniem :lol: . Dla mnie ważna jest dokładność termometru, aczkolwiek, przyznam rację wielu kolegom, najważniejsza jest kwestia poznania sprzętu, w tym także przekłamań termometrów. A dla chcących kupić termometr do kega polecam albo urządzenia o klasie ip66 albo samodzielne zaizolowanie bo ja zmieniłem już dwa termometry z powodu przypadkowego, nieznacznego zalania. Pozdrawiam.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesu.pl »

Kolego "porrimo" obydwa termometry o których mówisz mają długie sondy.Do kega by się nadawały, ale w standardową kolumnę na 10 półkę, czy do głowicy - a nawet do pomiaru wody - trudno byłoby je włożyć. Solidny kawałek wystawałby i niełatwo powiedzieć jaki wpływ na wskazania miałaby wystająca część. Ja bym odpuścił.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: jurek1978 »

No to jaki polecicie bezprzewodowy termometr ?
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: porrimo »

Na 10 półkę zamierzam kupić DT1, ale z sondą ST05. Solidny termometr. http://www.termoprodukt.com.pl/produkty ... nkowe/dt-1
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: robert4you »

Po co wam taki dokładny pomiar temperatury ?
************************************************************************

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

A kto bogatemu zabroni, a poważnie mówiąc po nic bo i tak nie wyłapie temperatury azeotropu, bo temperatura wrzenia dość mocno zależy od ciśnienia, a atmosferyczne lubi się zmieniać i do tego dość mocno zależy od wysokości. A jak wiemy temperatury wrzenia/skraplania w tabelach są podawane dla ciśnienia 1013hP.

Żeby to miało ręce i nogi należało by mieć jeszcze barometr, również wzorcowany bo inaczej nadal nie wiemy jaka właściwie powinna być temperatura. W kwestiach termometrów pojawiają się czasem wątki kalibracji... i jako wzorzec proponuje się temperaturę krzepnięcie/topnienia wody i to jest ok, a drugi punkt odniesienia jako temperaturę wrzenia wody, no ale IMHO to właśnie jest błąd bo w widełkach w jakich porusza się ciśnienie atmosferyczne błąd może wynieść ±1°C.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesgo58 »

rastro pisze: a poważnie mówiąc po nic bo i tak nie wyłapie temperatury azeotropu, bo temperatura wrzenia dość mocno zależy od ciśnienia, a atmosferyczne lubi się zmieniać i do tego dość mocno zależy od wysokości.
Kolego bez obrazy ale co ma piernik do wiatraka? Dokładność pomiaru jaka jest nam potrzebna niekoniecznie musi być skorelowana z ciśnieniem. Bo to łatwo przeliczyć z tabel. Ale tak naprawdę na chwilę obecną nie jest przeciętnemu operatorowi do niczego nie potrzebne. Ważne, żeby termometr mierzył dokładnie, stabilnie i szybko. A im dokładniej tym lepiej. Dokładność i rozdzielczość rzędu 0,01*C wcale nie jest zbyt wygórowana. Nie będę tłumaczył dlaczego bo już nie raz o tym było na tym jak i na sąsiednim forum.
Żeby to miało ręce i nogi należało by mieć jeszcze barometr, również wzorcowany bo inaczej nadal nie wiemy jaka właściwie powinna być temperatura. W kwestiach termometrów pojawiają się czasem wątki kalibracji... i jako wzorzec proponuje się temperaturę krzepnięcie/topnienia wody i to jest ok
Wszystko OK. Ale też bez przesady i demonizowania. a dlaczego patrz wyżej.
Dla nas taki sposób kalibrowania jest mało przydatny. a nawet powiedziałbym szkodliwy. Sonda musiałaby mieć zbyt dużą rozpiętość kalibrowanej temperatury aby skalibrowana w 0*C była wiarygodna także w temperaturach w jakich my pracujemy. Zazwyczaj te temperatury się rozjeżdżają. Dlatego nie raz sygnalizowałem aby kalibrować (jeśli ktoś ma taką możliwość) albo sprawdzać termometry w temperaturach pracy kolumny.
Wracając do ciśnienia. Taka mała ciekawostka - ostatnio zaczyna się krystalizować sposób prowadzenia procesu o pomiar i wskazania ciśnienia wewnętrznego kolumny.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

Ja tam się nie obrażam, mam pełną świadomość że dokładność jest rzeczą drugorzędną a interesuje nas rozdzielczość pomiaru.

W związku z powyższym nie widzę sensu w wydawaniu 150zł na wzorcowany termometr + 90 zł na sondę do niego (tyle że termometr jest wzorcowany pewnie z sondą dostarczoną w zestawie), skoro nie daje nam to żadnego dodatkowego bonusu. Za tą kasę kolega spokojnie kupi sobie coś na DS18B20 z czterema kanałami. Temu na DS'ach niczego nie będzie brakowało z naszego punktu widzenia. Tak jak i kalibracja jest średnio potrzebna bo i po co skoro ich dokładność podawana przez producenta jest ±0.5°C więc wystarczy z nawiązką nawet do kega bo tam w związku ze zmianami ciśnienia atmosferycznego i tak nie osiągniemy lepszej dokładności pomiaru.

Co do kalibracji to zależy jaki czujnik, miałem taki termometr co we wrzątku nie osiągnął temperatury większej niż 96°C, podejrzewam że było tak ze względu na nieliniowość czujnika i słabą linearyzację w zakresie pomiarowym. To akurat może być problem, bo jak mamy pecha to błąd wynikający z nieliniowości może być akurat największy w okolicach najbardziej interesującej nas temperatury i wtedy może się okazać że 0,1 to tak naprawdę 0,15-0,2. Ale akurat PT100 czy DSów ten problem raczej nie dotyczy, ale warto mieć świadomość ew. problemu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: jurek1978 »

Dla mnie idealny byłby termometr z rozdzielczością 0,01*C - 4 sondy no i alarm ustawiony o 0,1*C bo przeważnie alarm jest ustawiany o 1,0*C.
No i powinien być radiowy. Ale to raczej ciężki temat.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

Teoria jest taka że jest to do zrobienia np. na czujnikach PT100/PT1000 + jakiś ADC 16/24 tyle że trzeba to zaprojektować oprogramować tyle że ile się tego sprzeda 10-15szt. Takie cudo trzeba by robić w zasadzie na konkretne zamówienie, nawet jak by miało być ono grupowe. Finalnie okaże się że cena jest taka sobie... w międzyczasie z 15 zamówionych zrobi się 10 koszty stałe podniosą cenę o kilka-kilkanaście złotych i w efekcie autor zostanie z prototypem. Niestety to jest raczej nisza, a dla większości z tej niszy wystarczy czterokanałowy na DS'ach z interpolacją.

Taka smutna prawda...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesgo58 »

rastro pisze:Teoria jest taka że jest to do zrobienia np. na czujnikach PT100/PT1000...
To już nie jest teoria. To już istnieje od kilku lat.
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 770#104770
A obecnie wyszła nowsza wersja z ciekawszym programem. Z pięcioma czujkami.
Np. ja posiadam wersję pierwszą która mnie kosztowała tylko 550zł w obudowie i gotowa do pracy. Z termometrami na PT1000. Z dokładnością i rozdzielczością 0,01*C. Z programem obsługującym EZ i możliwością programowania mocy pod system inżyniera. Jest też możliwość bardzo dokładnej kalibracji termometrów. Są jeszcze inne możliwości. Nazywa się SpirMaster.
Kto miał możliwość pracy na takich termometrach nigdy nie powróci do DS'ów.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: gary1966 »

lesgo58 pisze: Kto miał możliwość pracy na takich termometrach nigdy nie powróci do DS'ów.
Prawda :ok:
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

rozdzielczość 0,01°C zgoda... ale kalibracje w warunkach domowych to jednak włożył bym między bajki... testowałem termometr na przetworniku ADS1148 - sonda w termosie z rozdrobnionym lodem (fakt termos niezbyt wysokich lotów) i temperatura strasznie płynęła w okolicach 0°C... w tym sensie że temperatura przeszła przez zero i stopniowo rosła było tylko kilka odczytów na stałym poziomie.

Dla tej kostki ( w zasadzie dla ADS1247, ale to bez bez znaczenia jest nota aplikacyjna według której można osiągnąć dokładność 0.005°C). Ale potrzebne są rezystory 0.02% i 0.01% i chyba dryfcie 5 lub 2 ppm/°C i są one naprawdę drogie do tego słabo dostępne. Ciekawy jestem jaką stabilność ma takie źródło prądowe na opampach. Rozdzielczość na tym nie ucierpi, ale w dokładność 0,01 bardzo trudno będzie uwierzyć. Takie życie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesgo58 »

Chyba zle to opisałem. Zastosowałem chyba za duży skrót myślowy. I przez to nie bardzo się rozumiemy. Przepraszam. :oops:
Nie chodzi mi o kalibrację bezwzględną w warunkach laboratoryjnych. Opisując możliwość "kalibracji" miałem na myśli przystosowanie termometrów do warunków w których pracujemy. Ja kalibrowałem gdy ciśnienie atmosferyczne było 1013hPa. Przy tym ciśnieniu sprawdzałem (po "kalibracji" termometru w punkcie kolumny pod OLM) Co mi pokazuje termometr w momencie gdy w baniaku wrze sama woda. W ten sposób mam pełną świadomość co mi pokazują termometry. Do tego stopnia, że mi wystarczy porównać wskazania termometrów z tabelą przeliczeniową na ciśnienie atmosferyczne i wiem bez patrzenia na barometr jakie jest ciśnienie atmosferyczne. Oczywiście nie są to dokładności laboratoryjne, ale pozwalające ocenić z dużą dokładnością np. ile jeszcze mam alkoholu w baniaku.
Można też " skalibrować"/ustawić termometry w taki sposób aby wskazywały jednakową temperaturę w całej kolumnie. Jest to fajna sprawa, bo wtedy mamy już pełny obraz tego co się dzieje bez mentalnego przeliczania zmian na termometrach, które w każdej części kolumny pokazują co innego. Bo to, że w kolumnie panuje różne ciśnienie w zależności jak daleko od baniaka znajduje się czujka to chyba już wiesz? Największe ciśnienie jest w baniaku - prawda?
P.S. Jak dokładna jest rozdzielczość 0,01*c w tym sterowniku to nie wiem, ale z moich obserwacji mogę powiedzieć że jest aż nadto dokładna jak na potrzeby przeciętnego destylera. Jednak - powtarzam to po raz drugi - ktoś kto spróbował pracować na tym sterowniku już nigdy nie powróci do zwykłych będących w powszechnym obiegu termometrów.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: porrimo »

za lesgo58 :"Ważne, żeby termometr mierzył dokładnie, stabilnie i szybko. A im dokładniej tym lepiej. Dokładność i rozdzielczość rzędu 0,01*C wcale nie jest zbyt wygórowana. Nie będę tłumaczył dlaczego bo już nie raz o tym było na tym jak i na sąsiednim forum". :poklon;
I właśnie o to mi chodzi, termometr ma być dokładny, żebym wiedział kiedy wprowadzić korektę. Ale wszystkim dziękuję za cenne uwagi i wskazane alternatywy.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: RE: Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: jurek1978 »

lesgo58 pisze:
rastro pisze:Teoria jest taka że jest to do zrobienia np. na czujnikach PT100/PT1000...
To już nie jest teoria. To już istnieje od kilku lat.
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 770#104770
A obecnie wyszła nowsza wersja z ciekawszym programem. Z pięcioma czujkami.
A jaka cena i gdzie można kupić ten z 5 czujkami ?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: robert4you »

A ja dalej uparcie będę twierdził że dokładność termometru nie jest istotna w pracy kolumny. Pomiar temperatury w zbiorniku celem określenia zawartości alkoholu zależy również od wielu czynników zewnętrznych i zawsze należy traktować go jako orientacyjny.
************************************************************************

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

@jurek1978 To hobbystyczna manufaktura jest... na białym są chyba ze trzy wątki w tym powyżej ostatni wpis jest z przed roku i raczej jest to coś ala support.

@lesgo58 - tak mi chodzi o kalibrację taką prawdziwą, z dokładnością 0,01C jest moim zdaniem w warunkach domowych niemożliwe, z dokładnością 0,1C jak ktoś jest bardzo uparty, to kto wie. Co do rozdzielczości nie ma wątpliwości jeżeli jest tam przetwornik ADS1115 on jest 16 bitowy. Jeżeli pomiar jest w zakresie 0-100 to możliwa jest rozdzielczość 0,0015, zakładając że dwa bity idą do piachu bo szumy i inne pierdy to masz rzeczywistą rozdzielczość 0,006C czyli całkiem fajnie. No i te 64SPS (teoretycznie 860, ale powyżej szumy zaczynają wzrastać) co w praktyce daje 16odczytów na sekundę z każdej z sond... przy tym DS wygląda blado, uwzględniając czas potrzebny na konwersją i transmisję to max 1SPS zaledwie przy 12bitach. Nie ma co się dziwić że taki termometr jest przyjemny w odbiorze i już nie chce się niczego na DSach.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesgo58 »

robert4you pisze:A ja dalej uparcie będę twierdził że dokładność termometru nie jest istotna w pracy kolumny.
Oczywiście. Jeśli patrzysz na rektyfikację zgrubnie. Ale jeśli widzisz różnicę 0,09*C, której nie jesteś w stanie zobaczyć na pospolitych termometrach to jesteś w stanie zrozumieć dlaczego rektyfikacja nie zawsze wychodzi jednakowo mimo iż termometry stały w miejscu. Na moim ja zauważę, że wzrosła temp o 0,09*c. Czyli prawie o 0,1*C. Ale na wspomnianych pospolitych termometrach tego nie zauważysz. W niektórych przypadkach te 0,09*c może być naprawdę kluczowe. Mam na myśli pomiar pod OLM. A i w kotle nie jest bez znaczenia. Czy to przy rektyfikacji czy destylacji. Opcji jest dużo. Zwłaszcza gdy nasza rektyfikacja to jest rektyfikacja okresowa.
Wszystko zależy jak kto podchodzi do procesu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: robert4you »

Pomimo że zgadzam się z tobą w 100%, to dalej będę twierdził że dokładność termometru jest bez znaczenia.
Liczy się rozdzielczość wskazań, kolokwialnie mówiąc ilość cyferek po przecinku i szybkość reakcji czyli odświeżanie.
To nie ma nic wspólnego z dokładnością pomiaru. No prawie nic.
Nawet jak termometr będzie pokazywał temperaturę z przekłamaniem o 20 st C, to nie ma to znaczenia dla precyzyjnego przeprowadzenia procesu, jeżeli zapewnia odczyt z rozdzielczością 0,01 st i czasem odświeżania poniżej 1 sek.
************************************************************************
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: RE: Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: lesgo58 »

jurek1978 pisze: A jaka cena i gdzie można kupić ten z 5 czujkami ?
Tego Ci nie powiem, bo nie brałem udziału w drugiej edycji. Sterownik raczej nie do zdobycia z pierwszej ręki. Co najwyżej z drugiej. Musisz uważnie śledzić targowisko. Może się trafi okazja.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

Pobieżnie przeglądałem wątki na białym i gdzieś wpadło mi w oko że autorzy odrażali się że projekt będzie otwarty, ale chyba to spaliło na panewce. Trochę szkoda bo może jak by się znaleźli zainteresowani to dało by się skleić sterownik czy robić jakiś upgrade systemu. Jednak z drugiej strony rozumiem, chłopaki zainwestowali czas i pieniądze, zrobili prototyp, pewnie prawie nic na tym nie zarobili, to dlaczego ktoś miał by sobie teraz odcinać kupony.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: porrimo »

Panowie jeśli chodzi o pomiar temperatury chciałbym przytoczyć słowa kolegi Andrzeja: "andrzejg11 - 2013-06-08, 22:23
1. Klasa dokładności przyrządu jest to maksymalny błąd bezwzględny ΔX popełniany w dowolnym miejscu skali, obliczony jako błąd procentowy w stosunku do pełnego zakresu pomiarowego, zaokrąglony do jednej z szeregu znormalizowanych klas dokładności, np: 0,1; 0,2; 0,5; 1; 1,5; 2,5 i 5
2. Rozdzielczość pomiaru - najmniejsza zmiana wielkości mierzonej na jaką reaguje przyrząd pomiarowy. Dla pomiaru cyfrowego - jeżeli tej zmianie odpowiada zmiana wskazania o jeden na ostatnim miejscu wyświetlonej wartości pomiaru - przyjmuje się rozdzielczość równą +- 0,5 wielkości odpowiadającej ostatniej wyświetlanej cyfrze pod warunkiem prawidłowego zaokrąglenia tej wielkości. I to by było na tyle". Pozdrawiam
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: herbata666 »

Szczególnie, że chłopaki zebrali pieniądze od kilkudziesięciu użytkowników po 800 zł i przez 4 lata mieli wszystkich w d... .
I cały czas ignorowali ludzi którzy się pytali co się dzieje z projektem na który wpłacili nie małą kasę.

Ps.
Wszyscy patrzą tylko na 0,01 jeszcze z pół roku i nowością będą termometry 0,001, tylko po co to komu potrzebne ;)
Jak wachania o 2-3 setne w większości przypadków nie zależą .... no właśnie od czego, może od tego ze czujnik jest za słabo izolowany, lub od tego że mamy skoki napięcia w sieci albo jeszcze od wielu innych życzy. Nie tędy droga Panowie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: jurek1978 »

Zgadzam się z Tobą kolego herbata666 co do tych rozdzielczości. Mi bardziej niż na rozdzielczości 0,01 zależy na termometrze na którym alarm można ustawić o 0,1. Bolecki właśnie wypuścił coś takiego więc jak dla mnie bomba.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

herbata666 pisze:Szczególnie, że chłopaki zebrali pieniądze od kilkudziesięciu użytkowników po 800 zł i przez 4 lata mieli wszystkich w d... .
I cały czas ignorowali ludzi którzy się pytali co się dzieje z projektem na który wpłacili nie małą kasę.
A to takie buty... ja tylko przejrzałem pobieżnie wątki w poszukiwaniu jakichś danych technicznych... bo deklaracja że dokładność jest taka a rozdzielczość taka... nic nie znaczy w takich amatorskich konstrukcjach. Widziałem już takie akcje że ktoś tam sobie potrafił wyświetlić 0,01 tyle że czujnik podłączony do 10bitowego ADC w MCU i zakres pomiarowy -20 – 100.
herbata666 pisze: Ps.
Wszyscy patrzą tylko na 0,01 jeszcze z pół roku i nowością będą termometry 0,001, tylko po co to komu potrzebne ;) ......
Jak testowałem PT100 w termosiku (woda/lód) to wynik na drugim miejscu po przecinku płynął w zależności jak się czujnik ustawił, przypuszczam że to był wpływ konwekcji i gradientu temperatury przy ściankach była wyższa niż w środku. A i tak pewnie wskazania były stabilizowane przez inercję sondy. Myślę że w kolumnie jest bardzo podobnie i jest jakaś różnica pomiędzy centrum a ścianką. Z dobrym przetwornikiem ADC siłą takiego termometru jest to że można mieć faktycznie odświeżanie co sek. na ekranie a pod spodem jeszcze oversampling i jakiś filtr cyfrowy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: seneka »

jurek1978 podlinkujesz ten termometr?
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: jurek1978 »

seneka25 pisze:jurek1978 podlinkujesz ten termometr?
Mówisz i masz :
http://www.aabratek.pl/produkty/527/STE ... OMETR.html
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: Doody »

Ładna rzecz ;) Myślę, że 6 punktów pomiarowych temperatury to optymalna rzecz dla naszych celów.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: jurek1978 »

No mi zależało zwłaszcza na możliwości ustawienia alarmu co 0,1 chociaż no i inne plusy :) Jak dobrze pójdzie to może za tydzień pierwsze testy jego przeprowadzę.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

@herbata666 mówisz i masz... full serwis... termometr na 10-półkę pokazuje z rozdzielczością 0,001 ;) (niestety interpolowaną). Niestety rynek dostaje to na co jest zapotrzebowanie. Ciekaw jestem co to jest sonda A25, ale to pytanie do boleckiego.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

krzyski
20
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 23 lis 2014, 11:42
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: krzyski »

Zgodnie z tym co znalazłem w Internecie A25 to sonda z czujnikiem platynowym PT100 tutaj w konfiguracji 4 - przewodowej i 24 - bitowy przetwornik A/C w termometrze. Ale to tylko przypuszczenie.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy taki termometr będzie się nadawał - spytaj zanim kupisz!

Post autor: rastro »

Nijak nie pasuje:
z sondą A25 (fizyczna rodzielczość 0,003°C)
nawet przy przetworniku 20bit i pełnym zakresie PT100 (-200;850) rozdzielczość była by większa, przynajmniej teoretyczna.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”