Czy potrzebna filtracja przez węgiel przy dwóch rektyfikacjach?

Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy

Post autor: johnex »

Po pierwsze jeżeli to zdjęcie to twoja kolumna masz ją odwróconą. Port termometru powinien być jakieś 30-40 cm od kega a nie od głowicy. Zapewne to ta sonda steruje elektrozaworem. Ta temperatura stabilizacji to też z tego portu na górze?
Co do wody to po Cisowiance urobek nie mętniał? Pytam bo ona ma coś koło 600 mg/l składników mineralnych.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
alembiki

misoi
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 2 lis 2013, 23:40
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy potrzebna filtracja przez węgiel przy dwóch rektyfikacjach?

Post autor: misoi »

Na zdjęciu może nie za wyraźnie ale widać 2 czujniki to te białe kabelki z czarnymi końcoweczkami (sondy) dla pewności dodam nowe zalaczniki. One są poprowadzone do tej czarnej puszeczki i na tej podstawie wiem jaką mam temperaturę w kolumnie a jaką w kegu. Co do waszej magicznej temperatury 77' nigdy mi się nie udało zejść poniżej 80' może u mnie na Lubelszczyźnie tak jest ;/. Elektro zaworek ustawiam za każdym razem bo rożna może być temperatura po stabilizacji.
Chyba coś źle zrozumiałem. Na chwile obecna Stabilizuje kolumnę ~40min i dopiero po tym czasie przechodzę do odbierania przedgonu. A tutaj kolega pisze ze juz 20 min wystarczy. Zrzut zazwyczaj robiłem lecz to było 50ml po odkropelkowaniu.
ps. kolumna dostała nowe pomieszczenie jeszcze nie mialem czasu jej poodkurzać po przeprowadzce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy potrzebna filtracja przez węgiel przy dwóch rektyfikacjach?

Post autor: lesgo58 »

Na tę chwilę zapomnij o temperaturze. Ważne żeby nie pływała w czasie pracy kolumny.
Dlaczego skręciłeś kolumnę w ten sposób. Zamień człony w ten sposób żeby ten z czujką był na dole.
Pytanie dodatkowe - na jaką głębokość wchodzi czujka w zbiorniku?
A tutaj kolega pisze ze juz 20 min wystarczy.
Nie wystarczy. Stabilizacja powinna być co najmniej 60 minut. A im większy zbiornik tym dłużej.
Można ją przeprowadzić na kilka sposobów.
Stabilizować 60 minut i dopiero zacząć odbiór przedgonów. A można też stabilizować i w pewnym momencie podłączyć się z odbiorem przedgonów. Jest to praktyczny sposób bo oszczędzasz czas. Zauważ, że w czasie 60 minut stabilizacja kazałem Ci odebrać ok. pół litra przedgonów. Wilk syty i owca cała.
Dodatkowa porada odnośnie odbioru gonu.
Gdy elektrozawór zacznie pikać to zamiast kończyć odbiór zmniejsz prędkość odbioru. Np. do 10ml/min. Zobaczysz, że odbierzesz jeszcze sporo dobrego spirytusu, który dotychczas wylewałeś z wodą odwarową.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Czy potrzebna filtracja przez węgiel przy dwóch rektyfikacjach?

Post autor: johnex »

O ile się nie mylę to masz regulator PRM+ (dwie sondy i wyjście na elektrozawór). Jedną sondę masz w kegu, drugą tuż pod głowicą. To gdzie w takim razie jest sonda na 10 półce (najważniejszy termometr w całej aparaturze). Odwróć kolumnę dając termometr na dole kolumny a powinno być dużo lepiej.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

misoi
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 2 lis 2013, 23:40
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy potrzebna filtracja przez węgiel przy dwóch rektyfikacjach?

Post autor: misoi »

Ok to już ostatni post bo zrobiłem takiego offtop-a że aż dziwne że modelator jeszcze przepuszcza moje posty. Acz kolwiek w kilku postach jest zawarte wszystko co powinien wiedzieć każdy (włączając mnie).
Przy najbliższej destylacji postaram się zastosować do waszych wskazówek (w sumie moich to nie wiele zostało) i dopiero wtedy dam znać czy się poprawiło.
lesgo Co do temperatury to mi nie pływała no chyba ze pod koniec a pogony zbieram w słoik i puszczam potem z świeżą surówką. A czujka w kegu i kolumnie siedzi do oporu czyli ~2cm licząc od ścianki wewnętrznej.
johnex tak to ten regulator i przez ostatnie 5 lat miałem taki układ kolumn nie wiem dlaczego wydawało mi się ze trzeba się sugerować najwyższym punktem kolumny.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Czy potrzebna filtracja przez węgiel przy dwóch rektyfikacjach?

Post autor: robert4you »

Temperatura nie pływa bo punk pomiaru jest za wysoko

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Czy potrzebna filtracja przez węgiel przy dwóch rektyfikacjach?

Post autor: johnex »

nie wiem dlaczego wydawało mi się ze trzeba się sugerować najwyższym punktem kolumny
Warto w tym miejscu przypomnieć o czym informują nas odczyty temperatury. Przy takim układzie jak twój (sonda na górze) skok temperatury informuje cię że kolumna na całej swojej wysokości jest już niestabilna a smrody zaczęły lecieć już jakiś 1litr temu. Wtedy nawet korekta odbioru nic nie pomoże.
A jak wygląda sprawa z poprawnie umieszczoną sondą (na dole). Skok temperatury informuje nas, że kolumna zaczyna się destabilizować w dolnym odcinku (pierwsze 20-30 cm), reszta pracuje nadal poprawnie. Po zmniejszeniu odbioru po chwili termometr znowu pokazuje "temperaturę dnia".
Spróbuj jeden proces przeprowadzić w trybie manualnym. Ustaw stałe grzanie, próg włączenia elektrozaworu ustaw o 0,5 stopni więcej niż temperatura stabilizacji (taki próg bezpieczeństwa jakbyś przegapił skok), na skok o 0,2-0,3 stopnia na 10 półce zareaguj zmniejszeniem odbioru. Gwarantuję, że serca będzie więcej i będzie lepszej jakości.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Węgiel aktywny”