Czy można przedestylować przedgon??

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:

Post autor: arTii »

adamkli pisze:czy lepiej to zbierać i oddzielnie zrobić rektyfikację tego?
Na początku mojej "przygody" dodawałem te lepsze przedgony do następnego nastawu i gotowałem. Ale doszedłem do wniosku, że nie ma to większego sensu.
Lepiej jest to zbierać i rektyfikować same odpady. Należy więcej czasu wtedy poświęcić na stabilizacje i odbiór przedgonów.
Bardzo dobrze jest mieć dodatkowy termometr w głowicy - na podstawie tego termometru można dość precyzyjnie określić kiedy kończą się lżejsze frakcje, a więc kiedy są odebrane przedgony. Po prostu podczas odbioru tychże, temperatura powoli rośnie, aż do ustabilizowania się, co oznacza (w przybliżeniu), że odebraliśmy już wszystkie przedgony i to co będzie leciało to już jest "dobre"
Oczywiście dodatkowa kontrola węchowo-smakowa jak najbardziej wskazana, jednak jeśli temperatura wciąż rośnie, to nie ma sensu tego ani wąchać, ani tym bardzie kosztować.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
promocja

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Czy można przedestylować przedgon??

Post autor: aakk »

Właśnie wolał bym od razu to dodawać żeby nie chomikować ale zrobię tak jak piszesz, faktycznie dobre rozwiązanie. Czy temperatury powinny prawie się zrównać w głowicy i na 10P? Niby kolumna cała ocieplona (aabratek) ale mam dość duży rozrzut nawet ponad 1*C. Termometry wcześniej testowałem w gorącej wodzie i wybrałem te z najmniejszym rozrzutem więc to nie błąd termometrów. Właściwie na poprzedniej kolumnie z refluksem zewnętrznym też miałem rozrzut ale już mniejszy bo około 0.3*C. Taka różnica utrzymuje się przez cały proces więc to nie kwestia wygotowania gonów ( przed wygotowaniem różnica jest jeszcze większa).
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy można przedestylować przedgon??

Post autor: lesgo58 »

Termometrami sie nie przejmuj. Rozrzut jest zawsze. I nie w tym problem. Ważna aby w czasie procesu stały w miejscu. Ale to pewnie juz wiesz.
Reasumując - nawet jakbyś miał idealnie skalibrowane termometry to wskazania temperaturowe będą się zawsze różniły w zależności w którym miejscu kolumny są umiejscowione. Tak więc rozrzut rzędu kilku dziesiętnych stopnia będzie normalnym. Oczywiście po odebraniu przedgonów. Bo po stabilizacji a przed odbiorem przedgonów potrafi być różnica nawet przekraczająca 1*C.
Głównym winowajcą rozrzutu wskazań termometrów jest panujące wewnątrz ciśnienie. Im bliżej zbiornika tym wyższe.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Czy można przedestylować przedgon??

Post autor: arTii »

@lesgo58 - podczas destylacji przedgonów różnica temperatur pomiędzy 10 półką a głowicą na początku była 4°C :)
Jak już odebrałem przedgony, to zmniejszyło się do około 0,3°C
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Czy można przedestylować przedgon??

Post autor: .Gacek »

Według mnie tak duża różnica temperatur mogłabyć spowodowana dużym zagęszczeniem "przedgonów w przedgonie"... mam nadzieję, że mnie zrozumiesz bo nie wiem jak to opisać inaczej.
Pozdrawiam Gacek.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Czy można przedestylować przedgon??

Post autor: arTii »

@.Gacek - dokładnie tak :) Sporo lżejszych frakcji
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Czy można przedestylować przedgon??

Post autor: Doody »

Mnie zdarzyła się różnica 9,2 stopnia. 10 półka 78,1, a głowica 68,9 ;)
To było z czasów, kiedy nie wylewałem pierwszej setki w kanał . Aż sobie zapisałem :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 cze 2019, 11:43 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”