Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: 9kaczor6 »

Witam. Ma ktoś z Was czujniki temp. wody w skraplaczu? Jakieś, zdjęcia patenty jak dobrze takowy wykonać?
Ja mam skraplacz typu bokakob, tak myślę że rurkę wylotu wody ustawie pionowo i założę na nią trójnik z czujnikiem - tak aby w rurce cały czas była woda. Mam nadzieję, że grawitacja w przypadku nagłego braku wody nie wyssa wody z tego kawałka. Czujnik ten ma za zadanie wyłączyć prąd w przypadku braku wody. Wiem wiem... Aparatury się nie zostawia bez opieki, i staram się tego nie robić ale sami dobrze wiemy, że przez kilka godzin, zdąży się to chociażby na kilka minut..

Macie jakieś zdjęcia jak to u Was wygląda? Ja będę testował swój czujnik, zdam relacje jak to działa, czy w ogóle i z jakim opóźnieniem.
Pozdrawiam
alembiki

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: irek89 »

Jak chcesz zrobić czujnik dla zabezpieczenia to nie na wodzie a na odpowietrzeniu kolumny. Jak tam pojawiają się opary to skoczy temperatura na czujniku.
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: 9kaczor6 »

Wtedy sprawa jest dość prosta bo wystarczy zamocować czujnik na spraplaczu.. Tyle, że ja mam kolumnę otwarta i nasuwa się pytanie co szybciej ogrzeje czujnik - same pary alkoholu, czy raczej prędzej te opary podgrzeją wodę w skraplaczu - to również spróbuję sprawdzić. Może zamontuje dwa czujniki jednocześnie i porównam ich wskazania.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: aronia »

Szybciej zareaguje czujnik w oparów - dlatego zabezpieczenia w sterownikach są właśnie na podstawie tej sondy, a nie temperatury wody. Dodatkowo zastanów się co się stanie jak umieścisz czujnik na odpływie wody, a zapomnisz odkręcić kran - szybciej zareaguje czujnik oparów czy czujnik na wodzie, która nie płynie?
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: 9kaczor6 »

aronia - myślisz, że kolumna powinna być zamknięta w przypadku czujnika oparów? Oczywiście zamknięta częściowo wraz z "odpowietrzeniem"
Nigdy mi się jeszcze nie zdarzył brak wody w skraplaczu, kiedyś jak próbowałem ustawić jak najmniejszy przepływ zauważyłem, że skraplacz szybko nabrał ciepła, z tym że woda cały czas płynęła... Obawiam się że nawet wstawienie czujnika wody w pionie będzie mocno opóźnione z uwagi, że prawdopodobnie nie będzie on zanurzony w wodzie gdy ta przestanie płynąć..

Hmm póki co głośno myślę.. Mam nadzieję, że po weekendzie rozpocznie pierwsze testy. Trójnik już kupiłem, właśnie dosycha silikonowe uszczelnie czujnika.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: aronia »

Nie musi być zamknięta, ale od przeciągu mógłbyś osłonić :) . Co do częściowego zamknięcia to jak porównywałem kiedyś 3 skraplacze(rurka gładka vs DN 12 VS DN16) to przy za małym przepływie i niskiej temperaturze w pomieszczeniu można było zaobserwować "przedmuchy" przez środek skraplacza z rurki gładkiej(mimo tego, że według producenta było jej tam 6m) na końcu głowicy. Przyglądnij się jak to jest rozwiązane w sprzętach ze sterownikami np SKN - gdzie i w jaki sposób zamontowana jest sonda.
P.S. Mógłbyś się zdziwić ile razy ta sonda uchroniła każdego z użytkowników tych sprzętów poprzez awaryjne wyłączenie z powodu przekroczenia na niej temperatury.

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: yacequ »

Ja mam termometr kupiony na Ale, przymocowany dwiema opaskami do głowicy, a termoparę umieściłem w plastikowym trójniku z Castoramy - system prosty jak konstrukcja cepa, a przede wszystkim skuteczny !
Średnica termopary = 4 mm, trójnik 10 mm.
https://allegro.pl/listing?string=termo ... t-1-2-1123
https://www.castorama.pl/produkty/ogrod ... bialy.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: 9kaczor6 »

Zerknąłem na kilka zdjęć i również przekonałem się do czujnika pary. Na tą chwilę nie mam innej możliwości jak podpięcie gilzy termometra na rurkę od wylotu wody ale spróbuję dorobić jakąś zaślepkę na kolumnę i w niej ulokować czujnik.

Problem trójnik na wodzie jest taki, że obawiam się i tak wyssa z niego wodę do odpływu. Pozatym jest on kilka cm poza skraplaczem i też cześć swojego ciepła gdzieś odda... Wskazania raz że będą błędne, dwa nie wiadomo jaką temperaturę graniczną mu zadać...

Co do termometra par - jaką szczytowa temperaturę tam przyjmujecie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2018, 10:31 przez 9kaczor6, łącznie zmieniany 1 raz.

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: yacequ »

Jak może wyssać, skoro jest na powrocie ?
I co z tego, że poza chłodnicą - wszak różnica temperatur pomiędzy chłodnicą a trójnikiem będzie znikoma i bez znaczenia.
Ty masz automatykę, że zamierzasz "zadać temperaturę"?
Temperaturę skraplania par kontrolujemy zaworem zasilania (prędkością przepływu wody w chłodnicy), szkoła otwocka preferuje 55*C, szkoła falenicka 65*C. Ale z pewnością są jeszcze inne szkoły.

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika w całości.
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2018, 12:15 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: 9kaczor6 »

Rozumiem dzięki.
Nie mam automatyki, to ma być jedynie zabezpieczenie które wyłączy grzałki w przypadku wzrostu zadanej temp.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: psotamt »

Ja swoją chłodnicę opomiarowałem tak jak na zdjęciach. Sprawdza się.
Chłodnica.jpg
Pomiary.jpg
Sterownik.jpg
Pomiar temperatury w głowicy 1 musiałem dołożyć, bo oryginalnie nie było. A wszem i wobec wiadomo jak bardzo jest pomocny na etapie przedgonów i odbierania resztek alkoholu w końcowym etapie procesu. Termometr 2 jest pomocny do kontroli temperatury pośrodku chłodnicy. Nie trzeba macać ręką, a kolumna wysoka. Nr 3 już nie potrzebny, miał swoją rację bytu na etapie nauki obsługi kolumny. Ten z nr 4 to oczywiście temperatura wody na odpływie z chłodnicy. I bardzo ważny nr 5. Ten podłączony jest do sterownika SD-2 i gdy jego wskazanie przekroczy 70*C wyłączane jest zasilanie grzałki, kolumna wyłącza się. Tak może zdarzyć się w przypadku braku wody chłodzącej lub znacznego spadku jej ciśnienia. Sprawdzone, działa. Aby zabezpieczenie zadziałało nie trzeba długo czekać, sprawdzam je podczas kończenia procesu prawie za każdym razem. Wyłącza już zasilanie zanim zacznie parować z chłodnicy. Na ostro sprawdziło się raz gdy koledze spadł wąż ze złączki.
Sterownik SD-2 ma podłączony jeszcze pomiar z 10 półki i współpracuje z elektrozaworem. Wszystkie termometry mają podłączone czujniki na dotyk do metalu i doklejone za pomocą pasty termoprzewodzącej. Większość termometrów to te tanie z Allegro, jedynie ten w zbiorniku jest wyższej klasy. Nr 5 i 10 półka to sondy dedykowane do sterownika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: 9kaczor6 »

Dziękuję za odpowiedź psotamt. Trochę mnie uspokoiłeś skoro piszesz ze sonda jest na obudowie, a sprawdza się i działa. Ja już podjąłem decyzję i zamontuje ja na ta chwile w środku skraplacza. Może nawet jutro uda mi się sprawdzić działanie więc zdam relacje. Dziś mam już wszytko ładnie złożone ale nie mam już siły siedzieć i destylować. Dziękuję za rady koledzy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czujnik temperatury wody w skraplaczu - kto posiada?

Post autor: 9kaczor6 »

Witam. Jestem już po pierwszej próbie. Czujnik zamocowany na trytytkę :P pomimo tego, że kolumna jest otwarta jak na zdjęciu po zamknięciu wody wzrost temp. był tak gwałtowny, że nie czekałem nawet 10 sekund na wyłączenie grzania.
Temperatura zadana 55s., temp. podczas prawidłowej pracy na tym czujniku wynosiła 30s.
Będę testował te rozwiązania dalej.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”