Cynamonówka, waniliówka...

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt »

Witam,
Dzisiaj przyszedł dzień próbowania 3- miesięcznego produktu wzbogaconego o dość nietypowe dodatki. Może od początku:
Spiryt po drugim gotowaniu na moim bimbrokegomacie został rozcieńczony wodą destylowaną do 65%.
Było tego w sumie ze 4,5l, z czego do przedstawianego eksperymentu wziąłem ok 1.85l. Do butelki wsypałem ok. 3 łyżek kory dębowej i zakorkowałem. Właściwy kolor osiągnęło po kilku godzinach, ale dla utrzymania aromatu stało z korą ok. tygodnia.
Płyn o właściwym już kolorze zlałem do nowej butelki, do której dodałem 4 świeże listki mięty- i znowu korkowanie i tydzień stania. Po tygodniu listki zostały odłowione, a włożona została jedna cała laska wanilii (nacięta wzdłuż) i jedna kora cynamonu (ok 10cm, zwinięta w rulonik). No i żeby utrwalić nową tradycję- korkujemy i czekamy, ale tym razem około 2,5 tygodnia.
Odłowiłem wanilię i cynamon (bardzo fajnie żuje się taką laskę wanilii wyciągniętą wprost z bimberku :) ), a wyrób przelałem do eleganckiej butelki, do której trafiło jeszcze: 2 płatki prażonego dębu, pół dużego listka mięty i pół łyżeczki miodu wrzosowego. I tak sobie stało do dzisiaj.

Odkorkowuje dzisiaj (po trzech miesiącach) i tak: "bukiet"- wyraźna wanilia, na końcu mięta. W smaku wanilia nie jest natarczywa, przyjemnie czuć natomiast cynamon, a smak zamyka nuta miodowa. Alkohol mocno złagodniał ( w porównaniu do reszty produktu, która jako "próba kontrolna" stała w postaci czystej w gąsiorku obok), a myślę, że kolejne 3-6 miesięcy zrobi mu jeszcze lepiej.

Przepis polecam tym, którzy nie boją się eksperymentować z nowymi smakami, no i lubią takie przyprawy jak wanilia, a wiem, że-niestety- nie ma ich wielu...

Na koniec foteczka butelki:
Obrazek

Użytych przypraw:
Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
alembiki
Awatar użytkownika

kamil_ek_skc
150
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystkie domowe
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Woj.Łódzkie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Sproszkowany cynamon

Post autor: kamil_ek_skc »

Co myślicie o tym gdyby do bimberku wsypać trochę sproszkowanego cynamonu i wymieszać wszystko i poczekać jakiś czas żeby wszystko się dobrze wymieszało.

O tym mowa , o tamtym mowa , a o kielichu ani słowa!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Sproszkowany cynamon

Post autor: Zygmunt »

Wiele razy dodawałem do butelek korę cynamonu (2cm mniej więcej)- jeżeli lubisz cynamon to smak będzie Ci odpowiadał, niestety wielu moim znajomym taki smak nie pasuje. Ja często łącze to jeszcze z połową laski wanilii i listkiem mięty.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

rodaman
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 26 wrz 2009, 09:46
Re: Sproszkowany cynamon

Post autor: rodaman »

Niech cię ręka Swarożyca broni żeby SPROSZKOWANY cynamon do alkoholu wsypywać. Tego nie da się przefiltrować. Tylko kawałki cynamonu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Sproszkowany cynamon

Post autor: Zygmunt »

Łeetam- wata+ filtr do kawy. Ten zestaw gwarantuje oczyszczenie.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Sproszkowany cynamon

Post autor: Calyx »

Zygmunt pisze:Łeetam- wata+ filtr do kawy. Ten zestaw gwarantuje oczyszczenie.
OOO :) Oczy wiście :D

I mało tego, bo cynamon jak poleży troszku w psocie to przyjmuje
formę "gluta", który przy delikatnym zlewaniu pozostaje na dnie.
Jak kombinuje z jagódkami jałowca to zawsze dosypuję mielonego cynamonu.
Gin wychodzi smakotny a z cedzeniem zero problemu.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Sproszkowany cynamon

Post autor: cafekot »

Do aromatyzowania psoty bardzo dobrze nadają się przygotowane wcześniej zaprawy :
- można je przechowywać latami,
- łatwo się je dozuje co zapobiega przedawkowaniu,
- małym kosztem można stworzyć wiele kompozycji, które będą zawsze gotowe do użycia,
- zaprawami można aromatyzować wiele rodzajów alkoholi (nalewki, likiery, wina) – żona podkrada mi zaprawy i dodaje do wypieków.
Wybrane składniki np. gałka muszkatołowa, anyż gwiaździsty, cynamon, goździki, wanilia, jałowiec, rodzynki – odpowiednio skomponowane (nie w proszku !!) zalewam niewielką ilością 60 % alkoholu i po tygodniu mam gotową zaprawę.
Do komponowania tych esencji można stosować wiele przypraw i tutaj ogranicza nas nasza wyobraźnia i dostępność bardziej egzotycznych i nietypowych przypraw.
Pomocną książką z gotowymi przepisami na zaprawy jest biblia każdego twórcy domowych trunków :
,, Domowy wyrób win owocowych, miodów pitnych, wódek likierów, cocktailów”
Jan Cieślak.
zaprawa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Dines
50
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 19:28
Ulubiony Alkohol: wszystko co ma promile a sam zrobiłem
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Cynamonówka, waniliówka...

Post autor: Dines »

Witajcie.
Właściwie powinien to być nowy temat ale w związku z tym że w moim przepisie jest i wanilia i cynamon wstawiam go tu.
Przepis dostałem do starszego gościa z pracy i jestem w trakcie jego próbowania.
Skład na "koniak" o mocy 57%:
-2l psoty po 61%
-1 cukier waniliowy
-laska cynamonu
-2 łyżeczki rozpuszczalnej kawy
-2 łyżeczki herbaty (przygotowana wcześniej esencja)
-2 łyżeczki kory dębowej
przez 2 tygodnie codziennie mieszać.
To przepis. Ja w związku z tym że na swym prymitywnym sprzęcie napsociłem z nastawu z kompotów (mama się cieszyła że w końcu zginęły jej kompoty z przed kilku lat) i stare wino ryżowe. Dało trochę ponad 3,5 l o mocy około 63% stał 2 tygodnie po tym czasie dodałem: 1.5 cukru waniliowego, mielony cynamon (brak laski), 4 łyżeczki kawy i 4 łyżki herbaty (mocna herbata nie esencja) 5 płatków dębowych.
A tak to wygląda:
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Czas to pieniądz, pieniądz to piwo.
Więc pijmy to piwo puki czas.

masato
50
Posty: 69
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 22:54
Krótko o sobie: Poryty beret.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Kalisz
Re: Cynamonówka, waniliówka...

Post autor: masato »

Ja wrzucam cynamon w lasce cały do butelki z dobraną psotą. Czekam aż nabierze koloru i smaku. Ogólnie to smak dobry, tylko, że jak się dużo wypije to trochę męczy...przynajmniej mnie.

Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Cynamonówka, waniliówka...

Post autor: Szym »

Ja zrobiłem wg przepisu kolegi, w sylwestra będzie gotowe do konsumpcji. Strasznie wali cynamonem, ale zobaczymy :)

Oby sylwester "się udał" :)
Awatar użytkownika

kulbiks
20
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 12 cze 2011, 20:17
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cynamonówka, waniliówka...

Post autor: kulbiks »

Cynamon w moim przypadku nadał kwaskowego posmaku i sporo 'fuzli', i małej zgagi po wychyleniu... też tak macie, smakówki bez cynamonu (wydaje mi się) lepiej wychodzą... Chyba sobie daruję korę cynamonu... Ale jak ktoś lubi :D

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Cynamonówka, waniliówka...

Post autor: michal278 »

a ja od siebie podpowiem, iż zamiast dodawać do alko kory, lepiej ja powiesić tak 2cm nad lustrem płynu, aby się nie stykała i wtedy odda bardziej subtelne aromaty. polecane szczególnie do calvadosu
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”