Cydr krok po kroku

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
druid7
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 4 sty 2016, 12:48
Ulubiony Alkohol: Tarka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: druid7 »

Klęska urodzaju! :odlot:
Sprawa taka: od niedawna mam swój dom. Obok rośnie kilka starych jabłoni, które w tym roku obrodziły jak szalone. W związku z tym, że już obżarłem się jabłek postanowiłem przerobić je na coś co nie będzie powodowało bólu brzucha i spędzania pół dnia w "Wytwórni Czekolady", czyli na cydr. Problem w tym, że do tej pory bawiłem się tylko w nastawy cukrowe i nie mam właściwie żadnego doświadczenia z owocami. Oczywiście poczytałem sobie forum i mniej - więcej już wiem co i jak, lecz mam kilka pytań.

Chcę zrobić tak:
Pkt. 1. Zebrać jabłka, umyć i wrzucić do beczki 60l;
Pkt. 2. Zawartość beczki za pomocą mieszalnika do kleju przerobić na miazgę;
Pytanie 1: Czy dodawać enzym pektolityczny? Jeśli tak to jaki?
Pytanie 2: Czy na tym etapie rozpoczynać fermentację, tzn. czy dodawać już drożdże & pożywkę?

Pkt. 3. Miazgę odsączyć przez gazę, aby mieć "czysty" moszcz;
Pkt. 4. Dodać Bayanusy + pożywkę (lub inne drożdże, bo widzę na forum, że gatunków jest całkiem sporo) i zamknąć beczkę z bulgotrurką - niech grzybki czynią swą powinność 8-)
Pkt. 5. Po zakończeniu fermentacji i sklarowaniu nastawu rozlać zawartość do butelek zasypanych cukrem i zakapslować.

To tak w skrócie. Powiedzcie proszę czy plan jest OK, czy może coś pokręciłem.
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Cydr krok po kroku

Post autor: inblue »

Ad 2 - Tak, jakikolwiek. Wszystko co mieści się w definicji pektoenzymu będzie ok.
Drożdże i pożywkę dodać zgodnie z pkt. 4. czyli po odsączeniu i wstępnym sklarowaniu moszczu.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”