Coś nie tak z moją kolumną

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy

Post autor: johnex »

W kwestiach konstrukcyjnych się nie wypowiem bo zamawiałem gotowca. Uważam jednak, że 34 cm katalizatora to stanowczo za dużo. U siebie mam 24 cm razem z podparciem, a tak naprawdę to i 15 cm by wystarczyło. Jak już masz wszystko pospawane to możesz go wypełnić w połowie miedzią a w połowie sprężynkami KO.
Moja głowica aabratek ma 20 cm (SMS, rura pionowa i skos).
Jeżeli w przyszłości planujesz na kolumnie robić owocówki lub zbożówki termometr w głowicy jest niezbędny. Przy rektyfikacji konieczny jest termometr na 10 półce (w przypadku sprężynek odo plipka po jakiś 20-25 cm wypełnienia KO).
Co do termometrów to są albo dobre albo tanie. Te dostępne w internecie za kilka złotych nie nadają się do prowadzenia procesu.
Nie widzę też abyś miał pomiar temperatury w kegu - według mnie niezbędny.

PS jakoś dziwnie liczysz wysokość swojego zestawu. Mi wychodzi 206 cm (Keg-56, katalizator+kolumna-130, głowica aabratek-20 cm). Wiec albo masz bardzo niskie pomieszczenie albo walnąłeś się w obliczeniach i zrobiłeś za krótką kolumnę.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
koncentraty wina

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

johnex pisze:PS jakoś dziwnie liczysz wysokość swojego zestawu. Mi wychodzi 206 cm (Keg-56, katalizator+kolumna-130, głowica aabratek-20 cm). Wiec albo masz bardzo niskie pomieszczenie albo walnąłeś się w obliczeniach i zrobiłeś za krótką kolumnę.
Tak mam dosyć niskie pomieszczenie. I tak ta kolumna jest wysoka, 2 poprzednie jakich używałem miały 1.80.
Powiem tak, sprężynki i wszystko zamawiałem u pipek1 i on doradzał mi żeby zrobić 30cm katalizatora. Niby sprężynki były kupione na miarę, a zostało iść dosyć sporo więc dodałem 2cm do tego co mówił;-). Bo zawsze można uciąć. A gorzej będzie dostawać.
Tutaj kolega mi mówił żeby dać 120cm rury tylko nie wiem czy chodzi z katalizatorem czy bez.
Sprężynę inox też zostało mi połowę worka więc postanowiłem wykorzystać ile się da z pomieszczenia. Ewentualnie położę pomiędzy śrubunkami kawałek rury i gdzieś indziej postawię kolumnę.
johnex pisze:Przy rektyfikacji konieczny jest termometr na 10 półce (w przypadku sprężynek odo plipka po jakiś 20-25 cm wypełnienia KO).
Tam termometr będzie 25cm nad katalizatorem.
johnex pisze:Co do termometrów to są albo dobre albo tanie. Te dostępne w internecie za kilka złotych nie nadają się do prowadzenia procesu.
Nie widzę też abyś miał pomiar temperatury w kegu - według mnie niezbędny.
Tak zakupiłem 2x termometr co odświeża co 1s z dokładnością 1°C po 50 zł za sztukę.
Posiadam jeszcze 2 2 termometru o gorszej dokładności i odświeżeniu gdzie jeden pójdzie w kolumnę, drugi w chłodnice.

Idę spawać, mam prawie wszystko co potrzebne oprócz Nypli do zaworku.
Z jakiej rurki macie rurę do odbioru puszczona? 8mm wystarczy? Czy 12mm? I jak długą?
Ostatnio zmieniony sobota, 4 maja 2019, 20:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: johnex »

Skoro masz niskie pomieszczenie to tak naprawdę na czym możesz zaoszczędzić na wysokości to zbiornik i głowica. Szkoda, że wspawałeś już śrubunek w keg. Mogłeś położyć keg na boku. Co do głowicy zastanów się nad thorem.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

johnex pisze:Skoro masz niskie pomieszczenie to tak naprawdę na czym możesz zaoszczędzić na wysokości to zbiornik i głowica. Szkoda, że wspawałeś już śrubunek w keg. Mogłeś położyć keg na boku. Co do głowicy zastanów się nad thorem.
Dobry pomysł, może kiedyś to wypróbuje :)

W tej chwili kolumna będzie miała około 2.70 z kegem. Dospawałem jeszcze jeden śrubunek z rurą i same wypełnienie inoxem może mieć 1.50 cm (pewnie na tyle wystarczy mi sprężynek.

Niestety zabrakło mi Argonu w butli i nie zdążyłem dokończyć projektu. Został do pospawania wywijka, mufka na grzałkę, na spust, 3x mufa termometru i nypel do zaworku precyzyjnego.

Ps. Jak macie zrobione zaworki precyzyjne ? Rurka 8mm wystaczy z wspawanym nyplem ?

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: johnex »

270 cm to nie jest niskie pomieszczenie. 150 cm kolumny wypełnionej sprężynkami KO w zupełności wystarczy. Przy takiej wysokości aż się prosi o obniżony odbiór boczny (celowo nie piszę czy OVM czy OLM - poczytaj i sam wybierz).
Co do konstrukcji zaworka odbioru LM to u siebie mam po prostu wspawany nypel jednostronny 1/4 i w niego wkręcony zaworek precyzyjny. Wężyk 8mm do odbioru destylatu daje radę.
Moja głowica wygląda tak: http://psocimy.pl/index.php?id_product= ... er=product
Pamiętaj aby w swojej kolumnie dać jednolite łączenia by móc dowolnie konfigurować kolumnę: na przykład aby destylować zbożówki na katalizatorze miedzianym i krótkim odcinku KO.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

Jakie regulatory napięcia polecacie? Proste i nie zawodne?

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

@Seba9401 - proste i niezawodne: regulator SSR + potencjometr . Np. FOTEK SSR 40 z potencjometrem - znajdziesz na popularnym portalu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

arTii pisze:@Seba9401 - proste i niezawodne: regulator SSR + potencjometr . Np. FOTEK SSR 40 z potencjometrem - znajdziesz na popularnym portalu.
Jak to się stosuje, jest pokrętło do regulacji i wg?

Więc tak jestem już po 3 destylatach.
I około z 1go zalania wychodzi 5l 98%. Zapach ładny, chyba że temperatura skoczy więc wtedy psują cały urobek ;-p.
A co do szczegółów psocenia;
Gotowanie 1-2x.
Stabilizacja 0,5-1h zależy czy temperatura na dole w kolumnie skacze czy nie.
Czas nagrzewania około 40min.
Przedgon odbierany około 300ml do 400ml 2kropleli na sekundę.
Całkowity czas procesu koło 12h.
Szybkość odbioru to około 17ml na minutę. Wydaje mi się że jedną grzałką 2000w minimalnie brakuje jej mocy aby ciagle nutrzymac to 17ml na min. Bo po pewnym czasie temperatura rośnie do góry i odbiór bardzo długo trwa.

W tej chwili leciały drozdze vodkastar 100l.
Od jutra leci t3 100l.
Co mogę jeszcze poprawić ?

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: PETER29 »

Nie utrzymasz nigdy 17 ml do końca procesu. Z czasem gdy alko jest mniej musisz przekręcić odbiór aby utrzymać stabilną temp. Zrób jeszcze kilka prób Tak jak jest, naucz się wyprzedzać termometr. Tzn obserwuj temperatury przy których zaczyna skakać na 10 półce aby w następnym procesie ja wyprzedzić i wcześniej przekręcić zawór. Jak to ogarniesz dokup regulator.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

Seba9401 pisze:
Jak to się stosuje, jest pokrętło do regulacji i wg?
Normalnie - do 2 śrubek podłączasz potencjometr, a pozostałe dwie wpinasz w szereg z fazę. Tyle...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

PETER29 pisze:naucz się wyprzedzać termometr. Tzn obserwuj temperatury przy których zaczyna skakać na 10 półce aby w następnym procesie ja wyprzedzić i wcześniej przekręcić zawór. Jak to ogarniesz dokup regulator.
Na 10 półce czyli w wzierniku? Bo mam tylko termometr nad katalizatorem i w kegu. U góry wziernik.
Jak to skacze ? Bo nie bardzo wiem o co chodzi
arTii pisze:Normalnie - do 2 śrubek podłączasz potencjometr, a pozostałe dwie wpinasz w szereg z fazę. Tyle...
Tak to wiadomo ale bardziej mnie interesuje jak tym się steruje, jak zmniejsza i zwiększa moc? Bo nie widzenia pokrętła

Ps. 5l spirytusu 98% z około 35l cukrówki to dobry wynik?
Z zimnych palców udawało mi się wyciągnąć i 8l.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 maja 2019, 22:30 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: wkg_1 »

Seba9401 pisze: Ps. 5l spirytusu 98% z około 35l cukrówki to dobry wynik?
Z zimnych palców udawało mi się wyciągnąć i 8l.

Kup alkoholomierz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

Seba9401 pisze:Ps. 5l spirytusu 98% z około 35l cukrówki to dobry wynik?
Tak samo dobry jak ze 100l :)
Wszystko zależy od tego ile było cukru. Z każdego kilograma cukru powinieneś uzyskać 0,5-0,6l spirytusu
Seba9401 pisze:Tak to wiadomo ale bardziej mnie interesuje jak tym się steruje, jak zmniejsza i zwiększa moc? Bo nie widzenia pokrętła
A przeczytałeś ze zrozumieniem???
arTii pisze:do 2 śrubek podłączasz potencjometr
Wiesz co to potencjometr???
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

wkg_1 pisze:Kup alkoholomierz.
Posiadam.
arTii pisze:A przeczytałeś ze zrozumieniem???

Wiesz co to potencjometr???
Nie muszę wszystkiego wiedzieć, niestety w necie są tylko same zdjecia. A forum jest po to żeby sobie pomagać, nie? Pytam jak to ogólnie wygląda żeby zobaczyć zarys i wg bo pierwszy raz mam z tym do czynienia. A zamiast pomoc to pijesz tylko posty.

Inną sprawą... przepuscilem już 4x aabratkiem i okazuje się że jest problem.
Po oddaniu kilku dni produkt śmierdzi, i po wypiciu 2 kieliszków do znajomego spyrytusu odbija się.
Gdzie przy zimnych palcach był po 1x ładniejszy zapach. Tak powinno być?
Ostatnio zmieniony środa, 15 maja 2019, 20:46 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: wkg_1 »

To kup działający :D

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

Seba9401 pisze:Nie muszę wszystkiego wiedzieć, niestety w necie są tylko same zdjecia.
Sorry - ale jeśli nie wiesz co to potencjometr, to dla Twojego bezpieczeństwa nie bierz się za to sam.
Tam występują napięcia niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. A jeśli nie masz ŻADNEGO doświadczenia,
to może się skończyć tragicznie :(
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

arTii pisze:
Seba9401 pisze:Nie muszę wszystkiego wiedzieć, niestety w necie są tylko same zdjecia.
Sorry - ale jeśli nie wiesz co to potencjometr, to dla Twojego bezpieczeństwa nie bierz się za to sam.
Tam występują napięcia niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. A jeśli nie masz ŻADNEGO doświadczenia,
to może się skończyć tragicznie :(
Zakupiłem już gotowca, jutro ma dojść. Mam nadzieję że po przepuszczeniu 2x i zwiększeniu siły grzania zniknie smród z bimbru.

A teraz chwalić się czym ocieplanie kolumnę? Jakie macie patenty na to? :D
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Góral bagienny »

Otulina do rur
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

wer1
50
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Pigwówka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: wer1 »

Armaflex
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”