Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Dział dla tych, którym nie wyszedł idealnie klarowny trunek.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy

Post autor: golec269 »

Duże znaczenie ma czystość rozrabianego spirolu. Jeśli będzie bez naleciałości pogonowych to rozrobisz do 20% i będzie czysty. Gdy będzie zanieczyszczony to mętnieje. Zatem nie tylko woda ma wpływ na mętnienie ale również czystość spirytusu. Szybkość czy kolejność wlewania wody ma drugorzędne znaczenie.
alembiki

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Zbynek80 »

Czystość spirytusu ma chyba największe znaczenie. Ja zawsze leję bez krępacji i nic mi nie mętnieje.
Choć ostatnio obserwuję dziwną rzecz po zmieszaniu z kranówą. Na ściankach i dnie np szklanki osadza się taki jakby kamień z wody, ale biały i nawet delikatna mgiełka tego pływa po powierzchni cieczy jak czasami kamień na wodzie w garnku. Po wylaniu płynu osad na szklance zostaje i jak wyschnie jest taki biały i można ściągnąć palcem jak jakiś proszek.
Nie wiem czy to się wytrąca z wody czy alkoholu ale po zmieszaniu z Żywcem zjawisko nie występuje.
Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Lis098 »

To współczuję kranowki. U mnie co prawda mętnieje ale nigdy nie było czegoś takiego żebym to później palcem ściągnął.

:D

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Zbynek80 »

Według norm mamy dobrą wodę ale kto tam wie co w niej naprawdę siedzi. Kiedyś tego nie było od niecałego roku to obserwuję.

scrabie
100
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2014, 09:34
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: scrabie »

Ja teraz robię tak, najpierw dzbanek filtrujący a potem powolnym strumieniem spirytus do wody, cały czas mieszając, dorabiałem tak teraz jabłko i rum i nic nie zmętniało. Warto pamiętac o zasadach, które na forum były podawane już nie raz.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: rekinek »

Witam ja ostatnio rozrabiałem również wodą z dzbanka filtrującego i bardzo zmętniało ,po paru dniach jest klarowne-ale,właśnie ten osad lub kamień .Po przepuszczeniu przez lejek z dwoma płatkami higienicznymi jest czyste i klarowne a na wacikach kupa kamienia sproszkowanego.Pewnie wszystko przez lipną wodę.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: kmarian »

Ja uważam, że i woda i destylat mają wpływ na mętnienie. Moim zdaniem niepożądane (mineralne) składniki wody wytrącają się jednak z czasem, opadają na dno a destylat jest krystalicznie czysty.
Podam link do moich spostrzeżeń na ten temat umieszczony w innym wątku.
http://alkohole-domowe.com/forum/latwy- ... ml#p142015

Myślę, że dobrze by było, gdyby moderatorzy przenieśli ten post z linku do tego wątku.

Jeśli ktoś zapyta, czy jestem pewny tego co napisałem to odpowiem, że w moim przypadku TAK. Ze względu na to, że w różnych rejonach jest różna woda oraz są różne destylaty, więc problemy mogą być inne.

scrabie
100
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2014, 09:34
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: scrabie »

rekinek pisze:Witam ja ostatnio rozrabiałem również wodą z dzbanka filtrującego i bardzo zmętniało ,po paru dniach jest klarowne-ale,właśnie ten osad lub kamień .Po przepuszczeniu przez lejek z dwoma płatkami higienicznymi jest czyste i klarowne a na wacikach kupa kamienia sproszkowanego.Pewnie wszystko przez lipną wodę.
Wymieniłeś filtr w lejku? To wbrew pozorom mega ważne, mam szklany czajnik i jak tylko filtr jest za długo, to zachodzi kamieniem.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: rekinek »

Witam - filtr wymieniony na nowy,ale poczytałem na nim że jest z magnezem ,może to robi całą robotę.

scrabie
100
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2014, 09:34
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: scrabie »

Lek wolnym strumieniem alko do wody, cały czas mieszając, u mnie działa.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Zbynek80 »

Dla mnie to brzmi jak jakaś herezja takie wolne czy inne lanie. Mnie tam produkt nigdy nie mętnieje. Chyba, że troszkę przeciągnięty i te ostatnie numery na kranówce.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: rekinek »

Ja zawsze leje wodę do produktu to teraz spróbuję odwrotnie i wolniej.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Trener »

Na poniższym zdjęciu widać dwa rozrobione do 50% destylaty (bimber z cukru). Destylacja przeprowadzona na kolumnie w trybie pot-still.
bimberek.jpg
Oba destylaty pochodzą z identycznych nastawów. Fermentowały na tych samych drożdżach. Destylowane były na tym samym sprzęcie. Rozrabiane tą samą wodą (filtrowana kranówka).

Jedyna różnica polega na tym, że przejrzysty zakończyłem odbierać przy około 96*C w kegu, natomiast drugi niechcący przeciągnąłem i dostały się pogony. Sporo pogonów. No i rozrabiałem go gdy był jeszcze ciepły.

Po dwóch, trzech dniach osad oczywiście opadł na dno, jednak destylaty różniły się nieco wizualnie. Ten zlany znad osadu był wizualnie, że tak powiem, nieco opalizujący.

Teraz nasuwa mi się kilka pytań do chemików:
Czy ktoś orientuje się czym dokładnie jest ten biały osad? Z czym konkretnie występującym w wodzie łączą się jakie alkohole? Czy można przyjąć, że wytrącanie się osadu jest procesem zabezpieczającym nas przed spożyciem alkoholi cięższych od etanolu?

Zastanawia mnie ten opalizujący odcień. Przebadał może ktoś próbkę takiego "nieczystego" alkoholu? Ewentualnie jakie były odczucia po konsumpcji? Osobiście przedestylowałem to jeszcze raz, ale jestem ciekaw czy spożycie takowego ma jakieś bardziej negatywne konsekwencje od picia dobrze oczyszczonego bimbru?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Trener »

Kolejne doświadczenie.
Tym razem podczas destylacji prostej odebrałem bimberek do 95*C w kegu. Następnie zmieniłem naczynie i resztę wraz z pogonami odbierałem do 98*C.
Przed.jpg
Nie wiem czy widać to na fotce, ale oba destylaty różnią się nieco odcieniem. Bimber po lewej jest krystalicznie czysty, natomiast resztka z pogonami po prawej również jest przejrzysta, ale mimo wszystko jakby bielsza i nieco opalizująca.

Następnie do obu dolałem filtrowaną kranówkę.
Po.jpg
Bimber po lewej nadal pozostał krystalicznie czysty, natomiast reszta pogonowa po prawej zmętniała. Za 2-3 dni zrzuci zapewne biały osad.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Lis098 »

Odkąd pracuje na aabratku nie mam czegoś takiego jak mętnienie destylatu. 96% i już. A gdy pracowałem na pot-stillu za każdym razem gdy szybko wlewałem wodę destylat robił się mleczny. Co prawda wytrącał się po dniu lub dłużej, ale był. Tyle, że po PS zawsze puszczałem na węgiel. I problem znikał.

:D
Obrazek
A oto przykład. Mieszane na szybko 96% do 50ciu
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: rozrywek »

Zbynek80 pisze:Dla mnie to brzmi jak jakaś herezja takie wolne czy inne lanie. Mnie tam produkt nigdy nie mętnieje. Chyba, że troszkę przeciągnięty i te ostatnie numery na kranówce.
Jeśli niektórzy koledzy borykają się z problemem mętnienia, to należy rozważyć dlaczego, przeanalizować i pomóc.
Jeśli problem ciebie nie dotyczy, to nazwiesz to herezją. Czysta ignorancja, nic więcej.
Ja również problemów z mętnieniem nie mam z paru powodów:
Wodę mam z specjalnego ujęcia, nie z sieci.
Dolewam alko do wody, nigdy odwrotnie, dla kol Zbynka to bezsensowne.
Pamiętaj pędniku młody lej alko zawsze do wody, chemiku młody nie lej kwasu do wody.
Jak widać proste prawa fizyki przerastają co niektórych.
Eliminować zmętnienie można dwojako.
Zmieniając wodę, oraz zmieniając sposób rozcieńczania.
Proponuję osobom które mają ten problem, rozcieńczać dwustopniowo, mianowicie rozrobić do pewnego procentu, następnie, po dniu, albo dwóch dokończyć proces. Czyli dolewać stopniowo, oczywiście powoli.

Pytanie do ignorantów tematyki: dlaczego wlewając np Litr wody do litra spirytusu, dana mieszanina podnosi swoją temperaturę?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Optoelektron »

@Rozrywek - pisze "Pamiętaj pędniku młody lej alko zawsze do wody, chemiku młody nie lej kwasu do wody." :o
Moja żonka chemik nie może zgodzić się w kwestii kwasu powinno być - chemiku młody lej zawsze kwas do wody ;).
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Pretender »

Mętnienie upatruje w jednym przypadku - źle przycięte frakcje. Leję wodę z kranu i z brity, zawsze wodę do alko i zero zmętnienia. Ale odrzucam dużo. I teraz albo to prawda albo mamy zajebistą wodę w Łodzi. Kiedyś nawet sprawdziłem rozcieńczenie do ok 20%, bez zmętnienia.

Saccharomyces
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Saccharomyces »

rozrywek pisze:
Zbynek80 pisze: ...chemiku młody nie lej kwasu do wody....
:help:

lepiej nie pij już więcej

M
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: rozrywek »

Saccharocymes, dzięki wielkie za zwrócenie uwagi. Myśli się czasem jedno, a pisze drugie.
Wiadomo co miałem na myśli, jednak serdeczne dzięki za wyprostowanie pomyłki językowej. :respect:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam.
Podzielę się z Wami moim spostrzeżeniem.
Na pewno o tym już wiedzieliście, ale u mnie, tym razem czas był decydujący.
Otóż na drugi dzień po psotyfikacji, postanowiłem dorobić towar pół na pół. Klasa światowa- kryształ.
Zadowolony, dodałem więcej wody, chcąc uzyskać 40V, a tu lipa !, wyszło mleczko. Hmm
Poirytowany, odstawiłem otwartą damę, zakrytą jedynie kawałkiem papieru kuchennego do ciepełka, i zapomniałem na dwa tygodnie.
Dziś postanowiłem tym samym sposobem uzyskać żądaną moc i wyszło klarowne przy dorabianiu tą samą wodą :odlot: i wymieszałem poprzez przelewanie z naczynia do naczynia.
Czy jest jakaś logiczna odpowiedź ?
Pozdrawiam

jacek.dd
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 21:52
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: jacek.dd »

Witam . Odgrzeję temat mętnienia .
Przeważnie robię destylat na cukrze , robiłem też rum na cukrze trzcinowym ciemnym , rozrabiałem te destylaty do różnych mocy i nigdy mi się nie zrobiło mleko .
Ostatnio zrobiłem rum na cukrze trzcinowym tak jak ostatnio z tym,że dorzuciłem do nastawu ok. 0,5 kg rodzynek .
Przedestylowałem to wszystko i rozcienczyłem do ok 65 % i wszystko ok.
Zostało mi trochę tego destylatu i rozcienczyłem do 40 % i zrobiło się mleko . Nie wiem co było przyczyną , podejrzewam ,że te rodzynki .
Macie może jakieś sugestie ?
Jacek

irek1012
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 10 sty 2010, 11:10
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: irek1012 »

Witam szanowne grono.Miałem ten sam problem ze zmętnieniem po rozcieńczeniu psoty.Tak jak koledzy piszą wyrącają się jakieś związki chemiczne.Ja robie w sposób taki że wsypuje ok 50 gram na litr rozcieńczonego wyrobu węgla aktywowanego,zostawiam to na dwa ,trzy dni co jakiś czas mieszając.Po tym czasie filtruje to przez filtr wykonany z rurki nierdzewnej zakończonej sitkiem,jako filtrów stosuje dwa krążki kosmetyczne tzw.waciki.Po jednym góra dwóch filtrowaniach jest kryształ.

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam całą psotnikową brać.
Chciałbym się podzielić pewnym spostrzeżeniem, odnośnie materiałów mogących powodować mętnienie psotyfikatu.
Przeważnie na koniec toru odbioru włączano papugę Cu, lecz ostatnio, zamiast jej użyć, podpięto silikonowy wężyk od chłodnicy prostej, bezpośrednio do naczynia..(Po co dawać papugę z alkomiarką, skoro jest pewność na 96,5%, że właśnie tyle jest.)
Po odebraniu 1500ml serca, postanowiłem paszczowo spróbować, z czym mam do czynienia. Odlano 20ml i dodano odpowiednią ilość, wcześniej przygotowanej wody. Okazało się, że doszło do galantego zmętnienia. Hmm.
Z lektury wiem, że silikon niema prawa do takiego stanu doprowadzić, więc zatrzymano odbiór, odłączając silikonowy wąż i w koniec odbioru podłączono papugę i ponownie, poprzez w/w "ptaszka" pobrano próbkę nie zwalniając tempa- 600ml/h i dorobiono tą sama wodą. Zmętnienie nie wystąpiło. Żeby być pewnym w temacie, ponownie, poprzez silikonowy wąż odebrano 20ml do sprawdzenia i z tą sama wodą dorobiono psotyfikat do 40V i ponownie do zmętnienia doszło. Komu wierzyć ?
Hmm
Jako, że wąż leżał nie używany przez jakiś czas, przed wykorzystaniem wypłukałem go gorącą wodą a po chwili, szczerze przelałem go wodą, żeby go ostudzić. Niestety, uratowano nieco ponad połowę dobroci a pierwsze 1,5l trafi do następnej psotyfikacji.
Pytanie: Czy Waszym zdaniem, silikon może spowodować zmętnienie? Czy urobek odebrany wcześniej, można przetłoczyć ponownie aby pozbyć się zmętnienia?
Pozdrówa
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: masterpaw2 »

A, że tak zapytam, wlewałeś tak jak napisałeś wodę do koncentratu? Może to było przyczyną, chociaż nie powinno, bo kiedyś też mi się zdarzyło tak zrobić i nie było zmętnienia.
Winy po stronie wężyka raczej bym nie upatrywał, tym bardziej, że go wrzątkiem potraktowałeś........, no chyba, że Twoja kolumna już się do ptaszka z Cu tak przywiązała, że bez niego ani rusz :scratch:
Co do urobku to moim zdaniem daj mu chwilę pooddychać i spróbuj ponownie rozcieńczyć.
A jeszcze jedno pytanie, mówisz o pierwszym gotowaniu?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

Tak.
To było drugie tłoczenie i wodę wlewano do psotyfikatu.
Nie sądzę, że odpoczynek coś tu pomoże :scratch: , gdyż jak napisałem wyżej, zmętnienie następowało tylko, gdy urobek odebrany był poprzez ten wąż.
Poczekamy..
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: kmarian »

Coś w tym jest, ja ostatnio też robię wiele prób, bo jestem w "kozim rogu" żeby nie napisać, że w dupie. Poważnie podejrzewałem wężyki i Ty Kolego defacto dałeś impuls, że nie do końca nie mam racji. Wężyki paliłem, naciągałem, gryzłem i wskazywały, że silikonowe. Może i silikonowe, tylko dlaczego tam gdzie wężyków prawie nie mam jest wszystko OK???

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

Dlatego od teraz, nie wierzę żadnym silikonom. Jeśli ktokolwiek napisze, że wężyk ze 100% silikonu nie powoduje zmętnienia, nie uwierzę mu w to, ponieważ mam dowód, widziałem to osobiście :bezradny:
Za jakiś czas, ponownie nagrzeję troszkę tematu i foto zapodam, bo ten silikon od panów z Lublina ! :hmm:
Pozdrówa
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: masterpaw2 »

defacto pisze:Tak.
To było drugie tłoczenie i wodę wlewano do psotyfikatu.
Nie sądzę, że odpoczynek coś tu pomoże :scratch: , gdyż jak napisałem wyżej, zmętnienie następowało tylko, gdy urobek odebrany był poprzez ten wąż.
Poczekamy..
Ciężko wyczuć :scratch:
Ale zasada :"pamiętaj psotniku młody, wlewaj zawsze psote do wody", została przez Ciebie brutalnie pogwałcona :hammer: :o
Spróbuj odwrotnie i powoli.
Nie sądzę, żeby kontakt urobku z miedzianą papugą miał taki zbawienny wpływ na rektyfikat.
U siebie mam co prawda zamontowaną mała miedzianą chłodniczkę pod OLM, ale nie upatruje w niej jakiegoś cudownego wpływu na urobek, poza tym, że leci zimniutki.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

O to efekt wolnego przelania 20ml urobku po drugim deptaniu, poprzez silikonowy wąż. Obok druga próba przeprowadzona bez tego węża. Urobek był kilkakrotnie sprawdzany na innych wodach bez efektu jakiegokolwiek zmętnienia.
W każdym bądź razie, to co powoduje to zjawisko, to nie są "tyły", bo te były dobrze odcięte i pozostawione w kotle.
Wniosek:
Powodem zmętnienia był niestety silikonowy wąż.
Pozdrówa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: aronia »

To zrób jeszcze jeden test jeśli możesz - po zakończeniu odbioru serca podłącz ten wężyk i obierz na szybko(zaworek na maksa) 1l pogonu i opisz nam co się stało z wężykiem - czy zmieni barwę np. na bardziej mleczną, "stwardnieje" etc.

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

Proszę mi wybaczyć, ale nie bawię się już pogonami. Świństwo raz jeden puściłem przez kolumnę i potem ciągnęło się to przez kilka procesów. Od tamtej pory "dół" tnę szybciej, więcej % zostawiając w keg i mam spokój. Chcę podkreślić, że w moim przypadku zawinił silikonowy wąż, u kogoś innego może być :ok: . Uszczelki między segmentami kolumny, wykonane są również z tego samego materiału ale z nimi nie ma żadnego problemu a pochodzą od jednego dostawcy. Nie musicie mi wierzyć ale uważam, że silikon silikonowi nie równy.
Pozdro
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 paź 2017, 10:44 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: aronia »

Ale ten test miał służyć sprawdzeniu czy wężyk jest 100% silikonowym.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: radius »

defacto pisze:Nie musicie mi wierzyć ale uważam, że silikon silikonowi nie równy.
aronia pisze:Ale ten test miał służyć sprawdzeniu czy wężyk jest 100% silikonowym.
@defacto, zgadzamy się z tobą, ale wielu sprzedawców sprzedaje węże silikonowo-igelitowe, więc czy jesteś na 100% pewien, że twój jest z czystego silikonu?
Zobacz kilka przykładów takich wężyków;
http://spiritferm.biz/pl/c/Wezyki-silik ... litowe/260
https://sklep.sklepyhobby.pl/136-wezyki
http://www.domowaspizarnia.pl/przewod-a ... ,7020,8285
https://www.bachus.net.pl/pl/p/Wezyk-A12-miekki-1mb/771
SPIRITUS FLAT UBI VULT

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: gadaka »

Dziś odbierając zbożówkę kukurydziano-pszeniczną zrobiłem test jak @defacto i wężyk na pewno jest z silikonu - po dolaniu kranówki brak zmętnienia.
@defacto - zdradzisz gdzie kupowałeś wąż?

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

:scratch:
Dorobiłeś do 40V ?

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: gadaka »

Około 45% - jutro dorobię do równych 40 i dam znać

użytkownik usunięty
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie, nie musisz.
Jeśli ma fortifajf persent, to już jest wery gut :odlot:
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: rottweiler »

Kiedy zaczynałem pędzenie to początki przypominam sobie, że też mi mętniało po rozrobieniu.
Przyczyny dzisiaj upatruje, że powodem mogło być zbyt szybki odbiór i złapanie pogonu, lub woda mineralna którą w owym czasie używałem do rozrabiania, może miała zbyt dużo wapnia lub minerałów?
Od dłuższego czasu do drugiej destylacji rozcieńczam surówkę wodą demieneralizowaną, urobek z drugiego pędu też tylko i wyłącznie rozcieńczam wodą demi. Nie ma znaczenia czy dolewam wody demi do urobku z %, czy też odwrotnie, nigdy mi nie mętnieje. Wężyki mam silikonowe przez które robię odbiór lub bezpośrednio z papugi i nie mętnieje. Pracuje na Turbo-Stillu CU35 160cm z wypełnieniem spężynkami KO.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: kmarian »

Przypaliłem kawałek swojego wężyka "silikonowego". Niby wszystko wskazuje na to, że jest to silikon ale po roztarciu paluchem (tego białego proszku, po spaleniu), ślad pozostawił szaro czarny. Jednak nie do końca biały. Silikon czy nie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mętny produkt”