Znaleziono 861 wyników

autor: chprzemo
piątek, 26 sie 2022, 16:04
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wyciskarka wolnoobrotowa - winogrona, pestki, sok
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5355

Re: Wyciskarka wolnoobrotowa - winogrona, pestki, sok

Ja mam złe doświadczenia, z wyciskarki (nie wiem jak to możliwe) kwasowość stała się spotęgowana. Było nie do picia nawet po rozcieńczeniu gdzie kompot niesłodzony jest fajny.

Zrób próbę na małej ilości gron i będziesz wiedział.
autor: chprzemo
środa, 20 kwie 2022, 00:41
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Legalna sprzedaż wina
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 6780

Re: Legalna sprzedaż wina

Jakiś czas temu wiele godzin poświęciłem na doktoryzowania się właśnie w temacie legalnej sprzedaży wina. Po kilku długich wieczorach trafiłem na dość mądrego faceta na YT który nagrał coś w rodzaju telekonferencji z prezentacją co jest zamieszczone na YT. Szukaj pod hasłem „paragraf w kieliszku”- f...
autor: chprzemo
niedziela, 23 sty 2022, 15:55
Forum: Wina Owocowe
Temat: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6402

Re: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży

Mazowieckie, okolice Sierpca/Płocka (na tyle daleko, ze nie będą grona świeciły od kominów). Planuje na 1ha posadzić winnice, bije się z tym już ze dwa lata ale chyba zacznę łatwość formalności związane z własnością gruntu i będę sadził. Jedyne co mnie demotywuje to konieczność ogrodzenia tego 1ha p...
autor: chprzemo
sobota, 22 sty 2022, 22:15
Forum: Wina Owocowe
Temat: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6402

Re: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży

Już nie chodzi o wino, ani nawet tą miazgę;). Zwyczajnie dla mnie w moim subiektywnym odczuciu słabo czytało się te posty po jednej niefortunnej wypowiedzi… Tym bardziej, ze to ktoś nowy na forum i swoją wypowiedz obronił.
autor: chprzemo
sobota, 22 sty 2022, 21:19
Forum: Wina Owocowe
Temat: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6402

Re: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży

Bzdury tylko z cukrem… reszta to normalny proces wytwarzania wina. Zaczynam się interesować tematem bo planuje w najbliższym czasie zasadzić dość dużą jak na PL winnice i jest to proces normalny podczas produkcji wina, szczególnie ciemnego (maceracja w miazdze, tłoczenie, stabilizacja siarką i ferme...
autor: chprzemo
sobota, 22 sty 2022, 21:00
Forum: Wina Owocowe
Temat: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6402

Re: Fermentacja wina przed dodaniem drożdży

Bez osobistych wycieczek ale muszę to skomentować bo mnie to razi- Gość niedawno się zarejestrował, napisał 5 postów na forum, może niezbyt precyzyjnie w tym temacie się wypowiedział (ale obronił swoje słowa dość skutecznie), a Wy jakąś dziwną dyskusje robicie… Jeszcze zrozumiem moda który poprawia ...
autor: chprzemo
wtorek, 18 sty 2022, 21:29
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 18069

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Zawońcie folią spożywczą chlebki, przez noc skórka zmięknie:)
autor: chprzemo
poniedziałek, 17 sty 2022, 01:26
Forum: Bimbrownia
Temat: Brandy do 100 zł do drinków
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6761

Re: Brandy do 100 zł do drinków

Pliska XO od zwykłej różni się butelką, kolorem i ma odrobinę delikatniejszy smak- jak dla mnie nie warta 2 x większej kasy, zwłaszcza do drinków.
autor: chprzemo
sobota, 15 sty 2022, 22:24
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Czy warto kupić śrutownik
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4172

Re: Czy warto kupić śrutownik

Mam od kilku tygodni, przepuściłem przez niego ze 200 kg słodu- drogi jest to fakt ale śrutuje jak wściekły. Wykonanie pierwsza klasa, widać, że Patryk dopracował przez lata konstrukcje. Ps. Jest to sprzęt nr 1 od lat polecany na forum piwowarskim, słyszałem o kliencie który zgłosił się po kilku lat...
autor: chprzemo
sobota, 15 sty 2022, 13:43
Forum: Bimbrownia
Temat: Brandy do 100 zł do drinków
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6761

Re: Brandy do 100 zł do drinków

Brandy Stocka jest całkiem fajna, w tej cenie naprawdę dobry trunek do picia (koneser powie, ze bredzę ale mi smakuje). Choć osobiście uważam, ze tego typu alko pije się w temp. Pokojowej sam bez dodatków ewentualnie z lodem. Przynajmniej ja mam takie zboczenie, ze nie zabarwiam niczym bo to kastrac...
autor: chprzemo
wtorek, 11 sty 2022, 17:43
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 18069

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Jaki? Żytni? Nie da się- pszenny się da. Poprzez tzw składanie czyli odpowiednie zagniatanie ciasta. Rozciągasz ciasto np w prostokąt i składasz je na 3 wzdłuż krótkiego boku, dogniatasz warstwy do siebie i powstały pasek również składasz na 3 i dogniatasz, później rozciągasz i powtórka- łącznie 3-4...
autor: chprzemo
wtorek, 11 sty 2022, 10:43
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 18069

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Przekaże przepis z którego ja pieke chleb. Chleb jest ciężki, ciemny, pyszny- spokojnie tydzień czasu bochenek zachowuje świeżość, nadaje się do mrożenia bez jakiś zdecydowanych strat jakości. Przepis pochodzi z książki „Chleb” Tomasz Deker- polecam, kolega z pracy przerobił już większość przepisów,...
autor: chprzemo
poniedziałek, 3 sty 2022, 21:00
Forum: Po Godzinach
Temat: Używa ktoś domoticza?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2650

Re: Używa ktoś domoticza?

Z tego co wyczytałem HA jest prostrzy konfiguracyjne w osprzęcie wysokopoziomowych co do mnie przemawia. Ostatecznie rezygnuje z domoticza, stawiam wszystko na HA i będę gadał z arduino po MQTT (jeśli to opanuje).
autor: chprzemo
niedziela, 2 sty 2022, 18:16
Forum: Po Godzinach
Temat: Używa ktoś domoticza?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2650

Re: Używa ktoś domoticza?

Ja chce na tym cały dom postawić- najniższa warstwa arduino z przekaźnikami, nad tym domoticz i sterowanie wszystkim co się da.

Na FB podsuwają mi home assistansa… muszę poczytać o tym:)
autor: chprzemo
niedziela, 2 sty 2022, 17:08
Forum: Po Godzinach
Temat: Używa ktoś domoticza?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2650

Używa ktoś domoticza?

Cześć,

Czy ktoś z Was używa domoticza? Jak się spisuje? Jakie macie wrażenia?

Zamierzam zabrać się za instalacje w domu, na grupie IoT FB znalazłem mało pochlebne opinie- zbieram informacje zanim zacznę pisać kod:)
autor: chprzemo
poniedziałek, 20 gru 2021, 21:43
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Budowa fermentowni łiskarniczej.
Odpowiedzi: 114
Odsłony: 13729

Re: Budowa fermentowni łiskarniczej.

Planuje wielki powrót do warzenia piwa, wielki bo z rozmachem polegającym na fermentacji ciśnieniowej, kegowaniu itp- to co opisujesz to 1:1 „dylematy piwowarskie”… Może zainteresuj się tematycznymi forami piwowarskimi? Ludzie tam wiele zagadek fermentującej brzeczki ogarnęli. Ja na szybko podsunę C...
autor: chprzemo
piątek, 17 gru 2021, 22:29
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 150192

Re: Prasa do owoców.

Jeśli często jest używana prasa to warto ją sobie zrobić. Kosz na Allegro (widziałem Ok 200 zł chyba), śruba trapezowa (ja za swoją dałem 100 zł- srednica 28 mm, długość 0.5m), tacka ociekowa Ok 50 zł, trochę profili ze złomu nawet, spawarka i do przodu. Pochwale się moim potworem:) Moja akurat poza...
autor: chprzemo
czwartek, 16 gru 2021, 22:02
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Wodę mam smiesznie tanią, prąd za darmo.. po co to robię? Tak naprawdę z kilku powodów: - włącza mi się w głowie tryb „pro eko” i oszczędności. Szkoda mi tej energii zwyczajnie - nie mogę chłodnicy wystawić na zewnątrz bo sąsiada thuje jeszcze za niskie - wqrwia mnie zamarzanie wody w wężykach na ze...
autor: chprzemo
czwartek, 16 gru 2021, 13:12
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Nieee. Niestety nie mam takiej opcji. Z prawej mam zasilanie/powrót a z lewej krućce do spuszczania wody z belki.
autor: chprzemo
czwartek, 16 gru 2021, 12:29
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Nie doszło do podlogowki bo wężyk macałem:)

Zrobię próbę wpięcia pod całą podłogówkę tylko teraz jak? Pompę dać na ten obieg oddzielną? Czy poprostu użyć maszyny jako pętla podłogówki bez pompy? Doprowadzę grube węże do maszyny…
autor: chprzemo
czwartek, 16 gru 2021, 11:08
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Pompa grundfoss UPS 52-40 180.

Podlogowka jest na 0 a pompa razem ze zbiornikiem Ok 2m nad podłogą. W zasadzie na wysokości chłodnicy.
autor: chprzemo
czwartek, 16 gru 2021, 10:49
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Jak narazie to ciepła woda nie doszła nawet do podłogówki, za słabo pompa CO miesza wodę… chyba za mały przepływ mam przez te cienkie rureczki.
autor: chprzemo
czwartek, 16 gru 2021, 10:01
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Bo i jestem po próbie… niestety nieudanej, pompa niby daje radę mieszać wodę ale niestety za mało, niby skrapla wszytko ale woda wychodząca jest tak gorąca, ze za chwile jak lekko podgrzana wróci z podłogówki to będzie lipa… Jak myślicie- może być to wina zbyt cienkich wężyków? Zmiana wszystkiego na...
autor: chprzemo
wtorek, 14 gru 2021, 21:14
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Temat fajny, już mam nawet kanę kupioną ładną i chłodnice samochodową prawie kupiłem ale chce odzyskać energię i dogrzać garaż, fakt nie jest tu zimno ale jeśli mogę 2kW wepchnąć w podłogę to czemu nie? Na lato będę knuł, jeśli zimową porą będę mógł odzyskać energie to będę tak pracował. Myśle nad p...
autor: chprzemo
wtorek, 14 gru 2021, 19:55
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Ja bym szedł w kierunku normalnego pexa 16/12 lub przynajmniej podobnego węża i regulacja na rotametrze jeśli masz jakiś wolny. . Przemyślałem temat- robię tak jak planowałem czyli odpinam garaż z rozdzielacza, naczynie przeponowe i pompka. Zastanawiałem się chwile i jednak nie będę ryzykował, obec...
autor: chprzemo
wtorek, 14 gru 2021, 10:37
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335877

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Potrzebuje porady hydraulika. Myslalem o rozwiązaniu zamkniętego obiegu poprzez wykorzystanie pętli podłogówki w garażu jednak dziś wpadłem na inny pomysł: W rozdzielaczu podłogówki mam zawory spustowe na listwie, jeśli wpiąłbym się w te króćce wężykiem 8/6 i puściłbym to przez maszyne to zadziała? ...
autor: chprzemo
poniedziałek, 6 gru 2021, 21:46
Forum: Po Godzinach
Temat: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja
Odpowiedzi: 608
Odsłony: 133795

Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Dokładnie- nowych posiadaczy. Jedna ważna uwaga o której nikt nie mówi- liczy się data wydania decyzji o prawidłowym przyłączu czy jakoś tak (decyzja należąca do ZE). W praktyce będzie wyglądało to tak, ze kto przed końcem lutego złoży papiery to na 100% będzie na starych zasadach, kto złoży w marcu...
autor: chprzemo
sobota, 4 gru 2021, 01:57
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

To trochę popadła ta pompa jak na względnie ciepły miesiąc…

Może autor wpisu dla pełnego przekazu powie jak ma ocieplony domek, jak grzeje (podlogowka/grzejniki) itp
autor: chprzemo
piątek, 3 gru 2021, 22:04
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

@Arkado- przeedytuj posta bo nie rozumiem- od listopada tego roku do dziś czy dane z listopada?

Masz dwie pompy? Opisz system:)
autor: chprzemo
piątek, 3 gru 2021, 19:59
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Krupnik Wyborowy. Niebo w gębie.
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 53610

Re: Krupnik Wyborowy. Niebo w gębie.

Krupnik oryginalny od Cieślaka jest fantastyczny jak się go pije kieliszek dwa (według mnie), ja zrobiłem wariacje krupnikopodobną jako wódka smakową którą można nawet się ululać i nie powinno być większego problemu na drugi dzień: Przepis na 5 litrów: 0.5 kg miodu 40 ml zaprawki wg Cieślaka 50 ml s...
autor: chprzemo
wtorek, 30 lis 2021, 15:56
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Chciałbym w wątku podzielić sie wynikami „śledztwa” jakie popełniłem. Nurtowało mnie pytanie do jakiej temperatury powinna pracować pompa, pamietam z zeszłej zimy, ze było zimno (trochę bardziej niż zazwyczaj w zimę) i w głowie zakodowała mi sie temperatura pracy do -25*C- dziś rozwiązałem temat: Ze...
autor: chprzemo
sobota, 27 lis 2021, 21:57
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Tak, sterownik w pełni konfigurowalny łącznie z temperaturą odszraniania, czasem itp.

Czynnika R32 nie da się zmienić na jakiś inny? Czy w przypadku rozszczelnienia układu z czynnikiem sprzęt będzie atrakcyjnym złomem?
autor: chprzemo
sobota, 27 lis 2021, 20:34
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Robiliście coś na agregatach skraplających sinclair? Przecież to wypisz wymaluj gotowiec/baza do domowej pompy ciepła bez oszukiwania elektroniki z gwarancją producenta itp. Czytam sobie właśnie instrukcje ichniego modułu sterowania SCMI, jest ciekawe. Fakt droższe od klimy do przeróbki ale i tak du...
autor: chprzemo
sobota, 27 lis 2021, 00:07
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Ciekawa opcja. 10 kW powietrze to minimum 30 k wiec jest o co powalczyć… Tylko to by trzeba było założyć i nie usuwać istniejącego pieca przynajmniej przez rok dla bezpieczeństwa …
autor: chprzemo
piątek, 26 lis 2021, 01:48
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Nieeee, aż tak bardzo nie chce się zabezpieczać. Nie oszukujmy się, 99% domków traci zdolność ogrzewania po zaniku zasilania z sieci- pompki, sterowniki pieca itp.- nieliczni zabezpieczają się agregatami. Mieszkam na swojej wsi już 35 lat, fakt, zdażają się zaniki jednej/dwóch faz na okres dłuższy n...
autor: chprzemo
niedziela, 21 lis 2021, 15:50
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Uzupełniając mój reku jest z wymiennikiem krzyżowym entalpijny (ERV z rekuneta). Pierwsza zima przed nim, niestety jest na strrychu, specjalnie „dla niego” pianowałem strych….
autor: chprzemo
niedziela, 21 lis 2021, 12:11
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Genialny patent! Ze ja o tym nie pomyślałem jak dach zakładałem! Rewelacja! Jak już dorobię się tarasu i zadaszenia to zrobię taki kolektor napewno! Dzięki za linka. Jak tak sobie teraz myśle (bez excela i kalkulacji) to chyba zmienię kierunek zainteresowań właśnie w stronę pompy gruntowej ale on/of...
autor: chprzemo
sobota, 20 lis 2021, 16:55
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Kolektory słoneczne to „kolejny etap” ale faktycznie przygotuje się pod to jak już na gruntową się zdecyduje. Podoba mi się ten pomysł coraz bardziej… Macie jakieś linki do opisów/wideo gdzie by było wyjaśnione jak to działa tak technicznie? Muszę zgłębić temat co się dzieje w tym DZ- czy glikol tam...
autor: chprzemo
sobota, 20 lis 2021, 15:45
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Jak to jest z tym magicznym COP przy gruntowej pompie? Jest faktycznie stałe? Szacunkową wycenę otrzymałem bardzo ciekawą i jest się nad czym już zastanawiac bo roznica się robi Ok 14k a przy założeniu pompy on/off wychodzi tylko o 4K więcej. A może to jest rozwiązanie? Duży bufor, pompa on/off nie ...
autor: chprzemo
sobota, 20 lis 2021, 09:12
Forum: Po Godzinach
Temat: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 12322

Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

@czytam- dasz jakiś namiar (PW) na wykonawcę? Ogólnie z wykonania w sensie usługa zadowolony jesteś? Jak to oceniasz- zrujnowali działkę bo nie umieli inaczej czy zrujnowali bo inaczej się nie da?

Wyszukiwanie zaawansowane