Chłodnica w systemie VM/LM

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Brzydal »

Skoro dyskusja ma być twórcza to należy sobie zadać pytanie do czego służy zaworek precyzyjny, a do czego Kulowy w systemie VM i najważniejsze jaka jakość wyrobu gotowego nas interesuje. Mnie interesuje wyrób lux i do takiego dążę i taki otrzymuje, zakładam też że inni podobnie, bo gorsze zawsze można zrobić jak się umie robić lepsze. W systemie LM zaworek precyzyjny służy do odbioru i jednocześnie precyzyjnego ustawienia refluksu. W VM do ustawienia refluksu służy zawór kulowy, który znajduje się tuż za trójnikiem podziału pary. Jeśli w kolumnie nie można dobrze sterować zaworem kulowy ( z różnych względów) to nie wierze, że precyzyjny zaworek za chłodnicą pomoże, poza precyzyjnym odbiorem. W VM ważniejsze od takiego precyzyjnego odbioru jest precyzyjny podział par, a taka precyzje możemy uzyskać tylko zaworem kulowym, lub w inny sposób ale przed chłodnicą a nie poza nią. Innym sposobowym były próby zaprzęgnięcia elektrozaworów. W moim przypadku przy rurze 72mm calowy zawór kulowy otwarty jest tylko na połowie skoku by proces przebiegał stabilnie. Jeśli zaś przebiega stabilnie to nie ma najmniejszej potrzeby regulować odbioru zaworem precyzyjnym. Zakładam także, że ta nadmierna średnica bierze się z przewymiarowania chłodnicy (za duże średnice, za mało redukcji) w systemu VM, tzn. że pary które wejdą w odnogę VM są wszystkie skroplone bo nie hamuje ich objętość rur. Na tej też podstawie śmiem twierdzić, ze wszystkie opary nie przydławione na początku zaworem skroplą się w chłodnicy. Dlatego min. że pary alkoholu w interesującym nas stężeniu są cięższe od par wody i jeśli energia nie pcha ich do góry rurą to swobodnie opadają do chłodnicy. Teraz jeśli nie przydławimy ich zaworem kulowym, a przydławimy odbiór to w skrajnym wypadku w chłodnicy będzie zalegał spirytus, a nie jego pary. W związku z tym stosowanie zaworka precyzyjnego na końcu chłodnicy VM jest moim zdaniem zbędna
Na koniec zgadzam się że regulacja zaworem kulowym jest upierdliwa , ale nie niemożliwa. Osobiście ze względu na tą upierdliwość korzystam z systemu LM i patentu Inżyniera i ustawiam refluks raz na początku procesu i do końca tj. 98,5* się do tego nie dotykam. Oczywiście można też tak ustawić i VM tylko kosztem czasu, bo wtedy ustawimy stały odbiór Nie chciał bym swoim postem zniechęcać kolegów, jeśli przez stosowanie takiego zaworka będziecie otrzymywać lepszy jakościowo wyrób w co osobiście wątpię
PS
Kolego lesgo58 z łaski swojej przykładaj więcej mocy do zagadnień technicznych, a mniej kto Ci chce dopiec to tak dla zdrowotności, bo szefowa gotowa uwierzyć, że mam uraz na Ciebie. Podsumowując zawór kulowy jest konieczny, a zawór precyzyjny za chłodnicą to nic nie znaczący gadżet.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: radius »

Kol. Brzydal. to podyskutujmy twórczo i technicznie. Nie wiem dlaczego, ale twoje posty "prowokują" mnie do przemyśleń technicznych i niuansów konstrukcyjnych naszych domowych aparatów :D Ale do rzeczy.
Zgadzam się, że interesuje nas jak najlepsza jakość produktu finalnego, to akurat jest poza dyskusją.
Brzydal pisze:Jeśli w kolumnie nie można dobrze sterować zaworem kulowym ( z różnych względów) to nie wierze, że precyzyjny zaworek za chłodnicą pomoże w czymkolwiek poza precyzyjnym odbiorem.
I tu jest pierwsza kwestia, z którą pozwolę sobie się nie zgodzić. A w czym ma jeszcze pomóc jeśli nie w precyzyjnym odbiorze? Pracując na VM-ie bez elektrozaworu, łatwiej jest ustawić odbiór a tym samym refluks (nie mówię o podziale par, bo o tym za chwilę) za pomocą małego zaworka kulowego (wcale nie musi być jakiś super precyzyjny) na końcu chłodnicy niż za pomocą 1-calowego zaworu na odnodze trójnika.
Brzydal pisze:W VM ważniejsze od takiego precyzyjnego odbioru jest precyzyjny podział par, a taka precyzje możemy uzyskać tylko zaworem kulowym,
I tutaj znowu mam inne zdanie. Precyzyjny (i twierdzę, że wcale nie musi być jakiś super dokładny) podział par możemy uzyskać już na etapie projektowania kolumny.
Robiłem moduły VM, gdzie stosunek przekroju głównej rury do przekroju odejścia VM był jak książkowy stosunek RR - 4:1 i w tym wypadku zawór kulowy musiałem przydławić więcej niż do połowy aby kolumna nie destabilizowała się. Dopiero stosunek przekroju 8:1 dawał stabilną pracę bez regulacji zaworem kulowym. Po prostu otwierało się go i...gotowe.
Brzydal pisze: W moim przypadku przy rurze 72mm, calowy zawór kulowy otwarty jest tylko na połowie skoku by proces przebiegał stabilnie. Jeśli zaś przebiega stabilnie to nie ma najmniejszej potrzeby regulować odbioru zaworem precyzyjnym.
Brzydal pisze:Na koniec zgadzam się że regulacja zaworem kulowym jest upierdliwa , ale nie niemożliwa. Osobiście ze względu na tą upierdliwość korzystam z systemu LM
No widzisz. Sam piszesz, że regulacja tym zaworem jest upierdliwa :ok: Doszedłem do tego samego wniosku i dlatego założyłem na koniec chłodnicy Liebiga mały zaworek kulowy, którym jak przy LM-ie ustawię sobie odbiór i mam święty spokój do końca procesu. Nie muszę przydławiać zaworu na odejściu pod koniec procesu kiedy drastycznie zmniejsza się ilość alkoholu w parach wędrujących do góry aby zachować odpowiedni RR.
Brzydal pisze:Zakładam także, że ta nadmierna średnica bierze się z przewymiarowania chłodnicy (za duże średnice, za mało redukcji)
Śmiem twierdzić, że jednak z przewymiarowania średnicy odejścia, co potwierdziłem swoimi próbami z różnymi stosunkami średnic rury głównej do odejścia VM.
Brzydal pisze:śmiem twierdzić, ze wszystkie opary nie przydławione na początku zaworem skroplą się w chłodnicy. Teraz jeśli nie przydławimy ich zaworem kulowym, a przydławimy odbiór to w skrajnym wypadku w chłodnicy będzie zalegał spirytus, a nie jego pary.
No, tu mnie rozbawiłeś :smiech: A od kiedy to w chłodnicy mają "zalegać" pary :?: :o Chłodnica ma je skroplić, skropliny wypłynąć i zrobić miejsce następnej porcji par i czy w chłodnicy będzie zalegał spirytus czy nie, jest to moim zdaniem bez znaczenia, bo wypływając i tak robi miejsce następnym parom czekającym na swoją kolej. Powiem więcej; skroplony i "zalegający" w chłodnicy destylat, wypływając tworzy podciśnienie i niejako zasysa kolejne opary do odnogi VM. I tu dochodzimy do kwestii tego krótkiego odcinka rurki pomiędzy kolankiem a zasadniczą chłodnicą. Moim zdaniem, dlatego że chłodnica jest otwarta (gdy nie ma na końcu elektrozaworu czy małego zaworka kulowego) to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą swoistą poduszkę, która po skropleniu się par w chłodnicy, wpływając na ich miejsce zasysa kolejne pary na swoje miejsce. Moim zdaniem zapobiega to "zapowietrzeniu" się całego układ VM przy nie dość precyzyjnym wspawaniu/wlutowaniu odnogi np. lekko "pod górkę". Uważa więc, że montaż zaworka na końcu chłodnicy ma swój sens. Oczywiście wszystko co pisałem odnosi się do ręcznego sterowania.
Przy sterowaniu automatycznym musieli by się wypowiedzieć koledzy mający takie sterowanie, czy lepiej mieć je za zaworem czy na końcu chłodnicy.
Brzydal pisze:Podsumowując zawór kulowy jest konieczny, a zawór precyzyjny za chłodnicą to nic nie znaczący gadżet.
He. he, he, a ja myślę trochę inaczej. Zawór kulowy jest konieczny aby móc odebrać przedgony na LM-ie i do chłodnicy wpływały już tylko pary czystego alkoholu, a zawór za chłodnicą jest bardzo pomocny ze względu na, jak to określiłeś, upierdliwość regulacji dużym zaworem kulowym :lol:
Kurcze, znowu zmusiłeś mnie do "wysiłku umysłowego" a tak było przyjemnie, gdy tylko sobie czytałem co inni piszą :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:...PS
Kolego lesgo58 z łaski swojej przykładaj więcej mocy do zagadnień technicznych, a mniej kto Ci chce dopiec to tak dla zdrowotności, bo szefowa gotowa uwierzyć, że mam uraz na Ciebie. Podsumowując zawór kulowy jest konieczny, a zawór precyzyjny za chłodnicą to nic nie znaczący gadżet...
Ty nie jesteś mi w stanie w niczym przypiec - co najwyżej wywołać zdziwienie gdy czytam Twoje posty .
Myślę że Radius wyjaśnił sprawę dosyć szczegółowo i jasno.
I to w sposób tak prosty ,że aż oczywisty...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Emiel Regis »

radius pisze:Moim zdaniem, dlatego że chłodnica jest otwarta (gdy nie ma na końcu elektrozaworu czy małego zaworka kulowego) to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą swoistą poduszkę, która po skropleniu się par w chłodnicy, wpływając na ich miejsce zasysa kolejne pary na swoje miejsce. Moim zdaniem zapobiega to "zapowietrzeniu" się całego układ VM przy nie dość precyzyjnym wspawaniu/wlutowaniu odnogi np. lekko "pod górkę". Uważa więc, że montaż zaworka na końcu chłodnicy ma swój sens.
Albo mam ciężki dzień (raczej tak) albo to zdanie jest niespójne logicznie.
To lepiej gdy chłodnica jest otwarta (biorąc pod uwagę 'domowy' sposób montażu odnogi) czy lepiej dławić odbiór?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: radius »

To zdanie odnosi się do krótkiego (15-20cm) odcinka rurki przed chłodnicą. Nie widzę tu nic niespójnego logicznie. Gdy na końcu chłodnicy nie ma żadnego dławienia w postaci elektrozaworu lub zaworku kulowego, to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą poduszkę zapobiegającą wpłynięciu powietrza w miejsce skroplonego destylatu. Gdy na końcu chłodnicy zamontujemy mały zaworek lub elektrozawór, to ten odcinek jest zbędny gdyż skroplony destylat zbierający się nad zaworkiem zapobiegnie temu zjawisku. Takie jest moje zdanie :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Emiel Regis »

Teraz zrozumiałem o co chodzi. Cóż, bywają takie dni że mózg nie wykorzystuje swego potencjału :bezradny:
Dopytuję bo u mnie jest tylko odejście LM ale zastanawiam się nad odbiorem VM, być może będzie to obniżony odbiór, muszę jeszcze ciut dokładniej rozgryźć ten temat.
Wydaje mi się że rozwiązanie, które opisałeś odbiega od ogólnie przyjętych (piszę o braku odcinka przed chłodnicą). Może jakieś graficzne opracowanie :?: :lol:
Jest już Kolumna Jarosława (choć z reguły wszelkie wynalazki noszą imię wynalazcy a nie propagatora) więc może czas na Chłodnicę Radiusa?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Zygmunt »

Zamiast zaworka na końcu chłodnicy prostej proponuje Wam kiedyś przeprowadzić proces ze zwężką na odbiorze (czyli na dole chłodnicy). Zrobiłem sobie redukcję 15-3mm i jak dla mnie na VM pracuje się wtedy wygodniej. Skroplinom to "jedna ryba", bo jeżeli jest zawór, to nad nim tworzy się też coś w stylu jeziorka. Jeżeli światło zwężki jest odpowiednio małe, a wydajność odpowiednio duża to nad nią też tworzy się takie "nibyjeziorko", które jest barierą dla powietrza. Plusem jest to, że nie trzeba nic regulować:)

Można też zrobić mały płynowskaz z wężyka 2mm i wtedy widzimy ile cieczy znajduje się nad zwężką (lub zaworkiem).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

radius pisze: Moim zdaniem, dlatego że chłodnica jest otwarta (gdy nie ma na końcu elektrozaworu czy małego zaworka kulowego) to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą swoistą poduszkę, która po skropleniu się par w chłodnicy, wpływając na ich miejsce zasysa kolejne pary na swoje miejsce. Moim zdaniem zapobiega to "zapowietrzeniu" się całego układ VM przy nie dość precyzyjnym wspawaniu/wlutowaniu odnogi np. lekko "pod górkę". Uważa więc, że montaż zaworka na końcu chłodnicy ma swój sens. Oczywiście wszystko co pisałem odnosi się do ręcznego sterowania.
Przy sterowaniu automatycznym musieli by się wypowiedzieć koledzy mający takie sterowanie, czy lepiej mieć je za zaworem czy na końcu chłodnicy.
Kurcze, znowu zmusiłeś mnie do "wysiłku umysłowego" a tak było przyjemnie, gdy tylko sobie czytałem co inni piszą :mrgreen:
No może w końcu dojdziemy do zbliżenia stanowisk, a mianowicie. Przyznał bym Ci racje gdyby nie fakt że typowe przekroje (4:1) są prawie o polowe przewymiarowane. Tu pełna zgoda z tymi wymiarami. Dlatego nie potrzebny jest nam ciąg o którym piszesz skoro przepływ musimy i tak dławić zaworem kulowym. Dławienie przepływu tylko na dole doprowadzi do całkowitego wypełnienia chłodnicy i taki sposób ustawienia refluksu nie przekonuje mnie. Dodatkowo zanim chłodnica wypełni się destylatem to czas ten nazywałbym bezwładnością, w czasie której może nastąpić destabilizacja kolumny i zgniły destylat dostać się do odnogi VM. NA koniec nie chce mi się wierzyć że gdyby zaworek na końcu chłodnicy był takim doskonałym rozwiązaniem to pomysłodawca nazwał by go podziałem par i ulokował zawór kulowy zaraz za trójnikiem. :D
PS cieszę się , że mam wkład w Twój rozwój bo wysiłek umysłowy rozwija go :D
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:...zanim chłodnica wypełni się destylatem to czas ten nazywałbym bezwładnością, w czasie której może nastąpić destabilizacja kolumny i zgniły destylat dostać się do odnogi VM...
A skąd u Ciebie ten zgniły destylat?
No chyba ,że masz termometr w pobliżu ujścia - to jest nawet możliwe.
Spróbuj założyć go w pobliżu 10 półki, a zobaczysz i poczujesz różnicę.
Pomysłodawca tego systemu opracował go juz dosyć dawno temu - a życie niestety nie stoi w miejscu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

Pisząc o zgniłym miałem na myśli taki który leci po destabilizacji kolumny znaczy z pogonami, która niechybnie nastąpi jeśli w porę nie zadziałamy zaworem kulowym. Położenie termometru niżej daje nam jedynie kilkadziesiąt sekund więcej na reakcje.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:...Pisząc o zgniłym miałem na myśli taki który leci po destabilizacji kolumny ...
I tu jest pies pogrzebany...
Prawdopodobnie wszystko co opisujesz o tym systemie wynika z czytania różnych sprzecznych ze sobą postów.
A nie z praktyki.
Ja w tym systemie przeprowadziłem kilkadziesiąt różnych symulacji i doświadczeń.I to w czasach zażartej dyskusji o jego wyższości na innymi systemami.
To ode mnie wyszło o tym zaworku precyzyjnym na ujściu z chłodnicy, bo bezsensowne wydawało mi się puszczanie procesu na żywioł ( jeśli oczywiście chcemy uzyskać b.dobry spirytus), a w taki sposób musi przebiegać używając tylko zaworu kulowego.Za co zostałem bezpardonowo zj....ny!!!
Ode mnie też wyszło o zastosowaniu ujścia 1/2 calowego ( który to jest wystarczającym) na VM przy rurze 60,3mm , zamiast o wiele większego i przez to wydaje się przewymiarowanego.
U mnie na takim "wąskim" ujściu i do tego mocno przykręconym zaworze kulowych zasysa pary w taki sposób ,że obawiam się ,że wyciągnie sprężynki... :lol:
Jako uczestnik obydwu forów powinno to nie ujść Twojej bacznej uwadze - bo dużo na ten temat pisałem.
Mimo to Ty ciągle upierasz się przy swoich "dogmatach".
Ja nie jestem propagatorem tego systemu, bo z niego korzystam tylko w określonych sytuacjach - o czym też powinno być Ci wiadome.
A otrzymanie naprawdę czystego spirytusu o wyśrubowanych parametrach korzystając z tego systemu w sposób ,który opisujesz - tj. opieranie się na zaworze kulowym - jest równoznaczne z uzyskaniem czystego destylatu korzystając z systemu CM. I jednocześnie pociąga za sobą ten sam stopień trudności.
A dlaczego - to wydedukuj sam.
Ale najgorsze jest to ,że ciągła krytyka z Twojej strony wobec innych uczestników - nie wnosi niczego konstruktywnego, a rodzi tylko zamieszanie.
Napisz raz coś porządnie o czymś , o czym przekonałeś się naocznie i doświadczalnie , a wtedy będzie pole do wymiany doświadczeń i krytycznych , a nie krytykanckich uwag.

P.S. Myślę ,że tym razem post mój jest wystarczająco czytelny dla Ciebie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Teroon »

Panowie a takie pytanie.

W projekcie Jarosława chłodnica ma długość około 60 cm.
Czy coś złego by się stało, gdyby przedłużyć chłodnicę do 100-120 cm? Czy dzięki zastosowaniu dłuższej chłodnicy uda się zmniejszyć przepływ wody?

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

@lesgo58, twoje posty są zawsze czytelne tylko zwykle mało merytoryczne.
Jako uczestnik obu forów jest mi wstyd za ciebie, że wypisujesz takie dyrdymały dodatkowo jeszcze po tylu doświadczeniach i czasie spędzonym na forach By wymieniać krytyczne doświadczenia to warto wiedzie co i o czym się pisze. Jak to mawiał Kobuszewski Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan..... To nie moja wina,że dla ciebie system CM i VM ma taką samą trudność w odbieraniu dobrej klasy alkoholu. W końcu większość uważa że VM to dla blondynki.
To na tyle w tym, temacie .
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

lesgo58 pisze:Ode mnie też wyszło o zastosowaniu ujścia 1/2 calowego ( który to jest wystarczającym) na VM przy rurze 60,3mm , zamiast o wiele większego i przez to wydaje się przewymiarowanego.
A przy zaworze 1/2 cala jaką masz szybkość odbioru przy całkowicie otwartym zaworze?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

@OLO69
Nie mierzyłem w jakiś specjalny sposób, bo też nigdy nie interesowała mnie szybkość odbioru. Jak wspomniałem odbiór tym ujściem stosuję tylko przy szczególnych etapach procesu.
A ujście 1/2 cala powstało przez przypadek, gdyż wykonujący kolumnę takie mi wspawał. Trochę mnie to zmartwiło, ale gdy użyłem go pierwszy raz i w dodatku zadziałało wbrew wszystkiemu co się na tym forum pisało - to się ucieszyłem.
Odbiór prowadzę ręcznie (elektrozawór służy mi jako zawór bezpieczeństwa) - dobierając reflux w/g tabeli Akasa i tym samym szybkość odbioru na podstawie temperatury w kegu.
Nie zauważyłem aby szybkość odbioru ujściem LM czy też VM w/g metody którą stosuję różniła się miedzy sobą.
Resztę znasz z moich wcześniejszych opisów traktujących obydwa sposoby odbioru i ich porównanie jakościowe.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2012, 20:23 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

Otóż, dla kolumny 60,3 mm stosuję tylko zawór kulowy 3/4 cala na ramieniu VM i nie mam żadnego zaworu na ujściu chłodnicy która ma wyjście końcowe na 3/8 cala.
Podczas maksymalnie otwartego zaworu VM 3/4 cala mam odbiór destylatu maksymalnie 2,5 litra na godz.
Podejrzewam, że mając zawór na 1/2 cala wypływ destylatu z chłodnicy byłby zbyt wolny -teraz bez destabilizacji kolumny mogę spokojnie odbierać 1,9 litra na godz.
Dlatego zastanawiam się czy aby na pewno zawór 1/2 cala dla kolumny 60,3 mm jest wystarczający?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Patrząc pod tym kątem- nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć na to pytanie.
U mnie zadziałało w sposób jak opisałem. Jest sposobem dla moich potrzeb wystarczającym.
W każdym bądź razie, średnia odbioru wsadu 12% oscyluje w granicach 1100-1200ml/godz.
Zaczynam szybkością 30ml/min ( zaznaczam, że prowadzę też destylację z nad refluksem) a kończę z prędkością ok. 6ml/min.
Musiałbym raz spróbować poprowadzić proces z maksymalną dopuszczalną u mnie prędkością.
W przyszłym tygodniu przymierzam się do pewnego doświadczenia na kolumnie rektyfikacyjnej - nie omieszkam więc spróbować prędkości odbioru.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: drgranatt »

No właśnie, ja tez wtrącę swoje 5 groszy. Będę teraz robił kolumnę z rury 53x1,5 i tak zastanawiam się. 3/4 czy 1/2" :?:
Jakie macie doświadczenia w tym temacie i jaki macie odbiór przy jakim zaworze i średnicy kolumny :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Jeśli chodzi o kolumnę 50mm to odbiór jest normalnej prędkości dopuszczalnej dla maksymalnej mocy użytej poniżej progu zalania.
Użyta moc dopuszczalna aby nie zalać kolumnę to w moim przypadku była ok. 2100-2200W.
Przy użyciu dwóch półek rozdzielczych była odpowiednio mniejsza.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

@drgranatt
Do VM daj lepiej 3/4 cala. Zawsze można zawór przykręcić zmniejszając przepływ pary.
A nawet ręczna regulacja przepływu par zaworem 3/4 cala jest bardzo prosta.
Tzn. sterując tylko tym zaworem można bardzo dokładnie ustawić odbiór.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Jeszcze jedna rzecz, o której nie napisałem.
Zawór ten nigdy nie musiałem otwierać całkowicie.
Zawsze był przykręcony.
W kolumnie 50mm prawie całkowicie, a w 60mm był otwarty w połowie.
Dlatego wpadłem na pomysł umiejscowienia zaworka precyzyjnego na ujściu z chłodnicy, gdyż nie udawało mi się należycie wyregulowywać odbioru.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:.... By wymieniać krytyczne doświadczenia to warto wiedzie co i o czym się pisze.... To nie moja wina,że dla ciebie system CM i VM ma taką samą trudność w odbieraniu dobrej klasy alkoholu...
Tylko tyle zrozumiałeś z mojego postu?
Myślę ,że przysłowiowej "Blondynce" poszłoby lepiej...
I dlatego szkoda,że nie jesteś Blondynką...
Ja opisuję to co zobaczyłem i doświadczyłem, a Ty piszesz o tym o czym tylko czytałeś.
Jeśli wiesz co znaczą 0.02*C ( słownie - dwie setne) w destylacji - to w tym momencie przyznasz mi rację ,że posty moje są w pełni merytoryczne.
Bo albo chce się uzyskać naprawdę czysty spirytus, albo tylko czysty...To jest ten niuans, który nas różni i którego tak bardzo nie możesz ścierpieć...
P.S. Zacznij pisać w końcu konkretne posty , a nie ograniczaj się tylko do krytykanctwa.
Krytykę ścierpię, bo mogę się czegoś nauczyć - krytykanctwo po prostu mam gdzieś.
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2012, 20:57 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: drgranatt »

olo 69 pisze:@drgranatt
Do VM daj lepiej 3/4 cala.
Też tak sobie myślałem, że jak dam 1/2" to mogę mieć ograniczone możliwości regulacji przepływu par.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

To może niech się inni wypowiedzą, bo u mnie przy rurze 60,3 mm i zaworze 3/4 cala aby leciało mi 1,9 litra na godz. to zawór muszę mieć otwarty na ponad 3/4.
Ja mam długość chłodnicy VM 50 cm a wyjście na 3/8 cala.
Zaworem kulowym na VM reguluje mi się szybkość odbioru idealnie.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Podejrzewam, że przypadek z zaworem 1/2 cala to na forum mam tylko ja.
Jak pisałem - przez czysty przypadek, gdyż planowałem 3/4 w/g opisów na forum.
Po prostu spawacz się pomylił.
Jednak pomyłka ta zdała egzamin. A co mnie najbardziej zadziwiło to szybkość zasysania.
@swerige opisywał gdzieś, że u niego nim zacznie lecieć to musi czekać kilka minut. U mnie praktycznie po kilkunastu sekundach. I praktycznie funkcjonuje od początku do końca aż w kegu jest 99,5*C. Ale to może dlatego, że koryguję RR ( właśnie tym zaworkiem umieszczonym na końcu chłodnicy.
Nie mam zamiaru narzucać nikomu żadnych sugestii - po prostu opisałem ten mój przypadek. Sam jestem zdziwiony tym przypadkiem - zwłaszcza po lekturze wielu wątków na ten temat.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 lis 2012, 07:29 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

U mnie też leci na VM praktycznie po chwili od otwarcia zaworu.
I mogę też odbierać praktycznie do samego końca procesu.
Początek z szybkością 1,9 litra,końcówkę około 1 - 1,2 litr na godz.
Potem już się nie bawię i spuszczam z 200 - 300 ml z LM i kończę proces.

Najdziwniejsze jest u mnie to, że czy mam wsad 15% czy 50% to jak puszczę szybciej niż 1,9 litra na godz to mi się destabilizuje kolumna.
Przy mocniejszym wsadzie niby powinno się szybciej odbierać a u mnie się nie da bo temp. w wypełnieniu się zwiększa.
Może muszę spróbować jeszcze raz przy mocniejszym wsadzie odbierać szybciej , bo tylko raz próbowałem i wtedy był zonk.

@lesgo58
A jaka Ty masz długość chłodnicy i jaki rozmiar wyjścia na końcówce chłodnicy?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Długość 65cm, a ujście ma 1/4 cala.
Znalazłem na szybko tylko takie zdjęcie .Trochę niekompletne ale daje wyobrażenie o czym piszę...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

olo 69 pisze:...Najdziwniejsze jest u mnie to, że czy mam wsad 15% czy 50% to jak puszczę szybciej niż 1,9 litra na godz to mi się destabilizuje kolumna....
A przy LM masz to samo?
A nie pomyślałeś, że powodem takiej sytuacji jest właśnie szybkość odbioru.
Zauważyłem, że ujście VM wytwarza duży ciąg par - co prawdopodobnie przekłada się na wytwarzanie efektu podciśnienia w kolumnie. I ten właśnie efekt powoduje destabilizacje.
W systemie LM pary unoszą się swobodnie.Co najwyżej ciśnienie może rosnąć gdy za mocno grzejemy.
Tak przynajmniej mi się wydaje.
Może wypowie się ktoś bardziej kompetentny w prawach fizyki i ewentualnie mnie poprawi.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Emiel Regis »

lesgo58 pisze:ujście VM wytwarza duży ciąg par - co prawdopodobnie przekłada się na wytwarzanie efektu podciśnienia w kolumnie.
Mam to samo przy LM- przy normalnej pracy chłodnica pracuje jak trzeba, ale wystarczy że na chwilę zakręcę zawór na papudze żeby zobaczyć ile % akurat mi schodzi, albo po prostu zacisnę przewód na odbiorze przy wymianie butelki- wtedy destylat, który zebrał się w papudze albo przewodzie spływając zasysa powietrze z chłodnicy, kolumna zaczyna głośno 'syczeć' a chłodnica oddaje ciepły destylat. Robi się właśnie taki 'ciąg'.
Podciśnienia raczej nie ma bo głowicę mam w pełni otwartą, nie ma nawet zaślepki.
Ktoś, kto ma tylko małe odpowietrzenie na głowicy może już mieć podciśnienie.
Pomaga przykręcenie zaworka i ponowne, wolne odkręcenie.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 lis 2012, 11:40 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

papo
200
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2012, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: papo »

Pytanie jeszcze czy będzie e-arc czy nie? Jeśli tak, to zawór 3/4 otwart na maxa, a resztę zrobi e-arc :)
Ostatnio zmieniony sobota, 3 lis 2012, 10:58 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wielkie litery, interpunkcja.

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: kobuszki »

Witam

Od pewnego czasu jestem posiadaczem dwóch kolumn w systemie Bobokapa wykonanych przez forumowych kolegów. Pierwszą była kolumna miedziana 2" z chłodnicą o długości 52 cm i zaworem kulowym 3/4 ". Druga kolumna z kwasówki wykonana przez Saszeta to: średnica 63,5mm, chłodnica 43cm i zawór kulowy 1/2". Wykonanie perfekcyjne w każdym szczególe. W/g mnie najwyższy profesjonalizm wykonania. Temat tu poruszany jest szczególnie interesujący nie tylko dla mnie, ale także dla wielu młodych stażem uczestników forum. Z moich doświadczeń na kolumnach z zaworami: 3/4" i 1/2" wynika że, cytując Brzydala, nie jest łatwo sterować zaworem kulowym, by utrzymać stabilizację w ciągu całego procesu. Założyłem, że proces będę prowadził ręcznie, bez e-arc. Przy pełnym otwarciu zaworu kulowego 3/4 " w kolumnie miedzianej, jak i 1/2" w kolumnie Saszeta, stabilizacja się rwała, temperatura szła w górę i to był koniec z jakością odbieranego destylatu. W obu kolumnach musiałem przymykać zawór kulowy metodą prób przynajmniej do połowy ,lub nawet mniej, by utrzymać stabilizację.
Według mnie rację ma Radius pisząc, że umieszczenie na końcu chłodnicy Liebiega zaworu precyzyjnego poprawia komfort pracy kolumny. Na to samo wpadł Zygmunt pisząc, że wystarczy zamiast zaworu precyzyjnego na końcu chłodnicy Liebiega zastosować dławicę, przewężenie z 3/8" do 3mm. Innymi słowy zawór kulowy otwarty "na full", a na wyjściu z Lebiega dławienie do średnicy 3mm lub zawór precyzyjny. Takie postawienie sprawy zgadza się w/g mnie z koncepcją e-arc Jarosława. Przecież na elektrozaworze e-arc też występuje dławienie do 3mm (w zależności od zaworu) i kolumna pracuje stabilnie. Proszę kolegów o przedstawienie swoich opinii w tej sprawie.
Pozdrawiam

Mod.
Bokakoba a nie Bobokapa, Liebiga a nie Liebiega
- ludzie to czytają :!:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 lis 2012, 07:13 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę używać spacji !!!

michuszczecin
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 7 gru 2011, 23:28
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: michuszczecin »

Moja chłodnica Liebiga na etapie budowy ma długość 30 cm.
Średnica rurki wewnętrzna około 17 mm,średnica płaszcza wodnego około 30 mm.
Sprawność chłodnicy na pewno wystarczy, ale czy objętość w czasie zasysania par będzie wystarczająca? (elektrozawór na końcu)
Długość wynika z tego że takie krótkie rurki mam, czy to wystarczy?
Nie będzie problemem dokupienie materiału i zrobienie wg projektu.
Ja nie wielbłąd pić muszę.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

Nie dawało mi spokoju to, dlaczego na moim VM mogę bez problemu i bardzo perfekcyjnie sterować szybkością odbioru zaworem 3/4 cala na ramieniu VM , podczas gdy niektórzy mają z tym problem.
Okazuje się, że ja mam redukcję do 1/4 cala zaraz przed chłodnicą. I pewnie właśnie to przewężeniu powoduje, że sterowanie zaworem na ramieniu VM jest bardzo perfekcyjne.
Wiec okazać się może, że zawór kulowy np. 1/2 cala jest wystarczający do VM . A żeby system działał dobrze i sterowanie zaworem kulowym na VM było bezproblemowe, potrzebne jest odpowiednie zwężenie na chłodnicy, przed lub za nią.
Pozdrawiam,olo 69

synah
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 3 lip 2011, 16:41
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: synah »

Sverige2 napisał:
Chłodnica Liebiga ma ściśle określone wymiary i
pojemność wewnętrzną która powinna wynosić max. ok.50 ml.
Dane z rys Drgranatt:

Rura 17,2x1,6x600mm

17,2-2x1,6=14mm ------ Średnica wew. rury.

Obliczam pole powierzchni i objętość.
3,14x7^2=153,86mm2
153,86x600=92 316mm3
-----------------------------------------
Skąd wynik max. 50ml. skoro licząc pojemność rury tylko w płaszczu nadal jest inaczej.
Aby uzyskać taką pojemność należało by użyć rury o średnicy wew. 10mm
(czyli np: 12x1)
-------------------------------------------------

Czy popełniłem błąd? Proszę o krytykę. Szczególnie o wypowiedź Sverige2, którego wiedzę podziwiam.


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: drgranatt »

synah pisze:Dane z rys Drgranatt:

Rura 17,2x1,6x600mm

17,2-2x1,6=14mm ------ Średnica wew. rury.

Obliczam pole powierzchni i objętość.
3,14x7^2=153,86mm2
153,86x600=92 316mm3

Czy popełniłem błąd? Proszę o krytykę. Szczególnie o wypowiedź Sverige2, którego wiedzę podziwiam.
Pozdrawiam.
Popełniłeś na początku błąd podstawowy ponieważ do obliczeń przyjąłeś długość rury 600mm a powinieneś przyjąć 500mm i wtedy objętość wyjdzie 76,930mm3 co w przeliczeniu da nam 76,93ml.
Czy to jest za dużo czy nie tego nie wiem :hmm:
Jeżeli komuś nie pasuje może przecież skrócić o 10cm albo dać cieńszą rurkę wewnątrz i wszystko będzie OK.
Pozdrawiam
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

synah
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 3 lip 2011, 16:41
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: synah »

Muszę sprostować:
Skąd wynik max. 50ml. skoro licząc pojemność rury tylko w płaszczu nadal jest inaczej.
Tu chodziło o te 76.93ml.
Dlatego muszę niejako odświeżyć swój post.
Czytając zdanie, że ma mieć dokładne wymiary (dyg. czyli nie mogę od tak sobie manipulować wymiarami) i poj. max 50ml. i analizując, rodzi się przekonanie, że trzeba to wyjaśnić. Ciekaw jestem jak odniesie się do tego Sverige2 gdy kwestia ilości par zaciąganych w tym gorszej jakości pełni tu podstawową rolę.
Czy to jest za dużo czy nie tego nie wiem

I to jest pytanie, przez które się wypowiadam.

PS. Czepiam się by zrozumieć. Proszę o wyrozumiałość.
Dzięki i pozdrawiam.

synah
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 3 lip 2011, 16:41
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: synah »

:czytaj: odpowiadam:

Wielkość przekroju chłodnicy Liebiga faktycznie ma znaczenie i to podwójne (jakość, czas). Ktoś na forum pisał, że po otwarciu zaworu kolejne wznowienie pracy trwa chwile, gdzie u Jarosława trwa kilka minut. Wnioskuję, że ten ktoś zastosował się do projektu z rys Drgranatt’a i wykonał te rurę właśnie z fi 17,2 gdzie w innym poście ujawnia sam Jarosław, że ta rura faktycznie mam mieć wymiar ISO 1/4 cala czyli 13,5mm.

Tu powstaje meritum.

Większa rura skrapla więcej par. Tworzy się podciśnienie które zaciąga kolejne pary i jeżeli kolejne pary dochodzą do miejsca gdzie następuje kolejne skroplenie to reakcja łańcuchowa się wznawia i następuje bezpośrednie wznowienie procesu. A u Jarosława trwa dłużej ponieważ to ciśnienie w głowicy (niewielkie) przepycha kolejne pary do miejsca skroplenia.

Pozostaje się teraz zastanowić czy lepsze wznowienie od razu czy po upływie minut. Ja tu skłaniam się w stronę opinii że lepsza mniejsza chłodnica i wolniejsze wznowienie bo po pewnym czasie zachodzi dopiero stabilizacja i właściwy odbiór lepszych par.

Skoro już stałem się aktywnym członkiem tego forum (chodź na razie empirycznym) to chcę tu napisać, że muszę jednak sprawdzić te moją myśl tu zawartą i zbuduje :bicz: 2 chłodnice o wymiarach wew. rury 13,5 i 17,5. Doświadczenie odpiszę dokładnie po jakimś czasie…

Pozdrawiam. :ok:

alemusial
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 19:03
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: alemusial »

Witam serdecznie,
na wstępie zaznaczę iż jestem absolutnym amatorem w psoceniu, ale poświęciłem tydzień na przebrnięcie przez podstawowe tematy na forum. Chciałbym zacząć psocić poprzez kolumnę Jarosława ale czy da się to zrobić:
1) Wykorzystując zamiast kega szybkowar (czy da się to szczelnie połączyć) i czy w ogóle jest to możliwe w tym skomplikowanym systemie?
2) Gotując na palniku gazowym, a więc bez stosowania e-arc itp tzn. bez angażowania elektroniki (mam czas na śledzenie procesu przez cały dzień).

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania byłaby pozytywna to prosiłbym o wytłumaczenie schematu kolumny Jarosława a mianowicie co to za boczny schemat po lewej stronie rysunku tzn. ta rura wchodząca od lewej strony do kolumny tuż pod sondą termometru. Jakie jest jej zadanie, co by było gdyby ją zlikwidować i zaślepić wejście.
Nadmieniam iż chciałbym kolumnę wykonać w miedzi. Z góry dziękuję za odpowiedzi
Ostatnio zmieniony piątek, 23 sie 2013, 22:26 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Pretender »

Wychodzi na to, że tydzień było za mało. Skoro interesuje Cię kolumna jarosława znajdź na forum wąteko tej konstrukcji. Jak załapiesz konkretne hasła będziesz wiedział czego szukać. To boczne odejście jakoś się nazywa. Bardziej wychowawcze będzie abyś sam do tego doszedł ;)

Riddick
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2016, 22:53
Krótko o sobie: Jestem NIE fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Riddick »

synah pisze: Skoro już stałem się aktywnym członkiem tego forum (chodź na razie empirycznym) to chcę tu napisać, że muszę jednak sprawdzić te moją myśl tu zawartą i zbuduje :bicz: 2 chłodnice o wymiarach wew. rury 13,5 i 17,5. Doświadczenie odpiszę dokładnie po jakimś czasie…
Czas leci a wyników badań nie widać.
A tak na serio to robiłem instalacje C.O i została mi miedz. Trochę z kasą obecnie jestem w plecy, to też zamiast kupić postanowiłem zbudować skoro mam darmowy materiał.
I tu pytanie czy ktoś już doszedł do wniosku jaka ma być średnica wewnętrzna.
Posiłkując się ofertą od Zygmunta długość całkowita 70 cm płaszcz fi 28 długość 50cm.
I teraz rurka wewnętrzna fi 15 czy 18 bo mam obie , jedynie fi 15 musiał bym mufować z 3 kawałków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”