Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Budowa i eksploatacja chłodnic.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:

Post autor: aakk »

A jaka będzie powierzchnia wymiany ciepła przy karbowanej i miedzianej? Dla standardowe chłodnicy np długości 40cm
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
koncentraty wina

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: czytam »

Z taeli wynika, że przy pięciokrotnie cieńszej ściance wymiana ciepła jest podobna. Karbowanka ma większą powierzchnię, więc jej metr bieżący odbierze więcej ciepła niż miedzianej (oczywiście dla podanych średnic).

Autor tematu
kogut23
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2015, 09:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: kogut23 »

Po przemyśleniu waszych uwag doszedłem do wniosku, że faktycznie wydajność chłodnicy jest ograniczona przez zbyt szybkie przechodzenie par przez chłodnicę. Powodowało to większe zapotrzebowanie na wodę a czasami pomimo niskiej temperatury na szczycie chłodnicy i tak niewielka część par wydostawała się na zewnątrz.
Doszedłem do w sumie prostego wniosku, że muszę znaleźć sposób na spowolnienie przepływu par. Rozwiązaniem jakie przyszło mi do głowy było wypełnienie rurek czymś co spowolni pary i będzie dodatkową powierzchnią chłodzącą. Wybór padł na zmywak z drutu miedzianego.
Właśnie testuję nowe rozwiązanie i pierwsze wnioski jakie wyciągnąłem to:
1. Zużycie wody spadło z 1 L/m na 0,5L/m
2. Temperatura na szczycie kolumny jest wyższa, ale nie zaobserwowałem wydostawania się par na zewnątrz.
3. Chłodnica bardzo wolno reaguje na zmianę szybkości przepływu wody.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: Kòpôcz »

Wydaje mi się, że zapotrzebowanie w wodę nie jest u Ciebie małe. Piszę to jako świeżo upieczony miłośnik shotguna. Doświadczenie mam niespecjalnie porównywalne, ale...
Do pot stilla na 54mm zrobiłem sobie jako chłodnicę końcową 40-centymetrowego shotguna w rurce 28mm, w środku 7 rurek 6x0,5mm. Chłodzę destylat poniżej 20°C na wyjściu utrzymuję +/- 70°C, grzanie ok. 1kW. Zapotrzebowanie w wodę spadło mi do poniżej 4l/h! Sam w to nie wierzyłem, najpierw kilka razy mierzyłem, ostatnio postanowiłem spuszczać do zamkniętej wanny - tylko stopy dało się po procesie zamoczyć. Oczywiście zrobiłem też półki wymuszające obieg wody w chłodnicy zygzakiem. W chałupie gdzieś mam obliczenia w porównaniu z popularną chłodnicą 28/15 - wyszła mi bodaj trzykrotnie większą powierzchnia chłodzenia. Na pewno znaczenie ma też to, że szukałem rurek o ściance 0,5mm, zamiast łatwo dostępnych 1mm. W starym pot stillu na rurze 42mm chłodnica 50 cm na rurkach 28x15 zabierała mi przynajmniej 20l/h.
Ile w środku zrobiłeś półek zmieniających kierunek obiegu wody?
Poniżej fotek kilka.ObrazekObrazekObrazek
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: Pablito »

Według twoich danych to chłodnica więcej rozprasza ciepła do otoczenia niż oddaje wodzie.

Grzejesz mocą ok. 1 kW, co daje 3600 kJ energii w godzinę.
A z chłodzenia przy parametrach 4 l/h, 70 stopni na wyjściu i 15 na wejściu wody do chłodnicy daje ~924 kJ na godzinę.

I wodę oszczędzasz, i pomieszczenie grzejesz :)
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: Kòpôcz »

:D Bardzo możliwe, w łazience wyraźnie ciepłej. Wystarczy mi jednak to, co już mam. Efekt w pewnym sensie mało ekonomiczny - jednak muszę dodatkową inwestycję popełnić w zawór precyzyjny, bo przy tak niewielkim przepływie nie da się tego w miarę liniowo kurkiem umywalki regulować.
A tak na prawdę to te straty są pewni na deflegmatorze.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 lut 2021, 13:03 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
kogut23
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2015, 09:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: kogut23 »

Nie wiem czy można porównać zużycie wody w naszych chłodnicach. Po pierwsze w mój obieg jest dodatkowo wpięta chłodnica liebiga. Po drugie konstrukcje kolumn i funkcja jaką spełniają chłodnice jest zupełnie inna. Dodatkowo ja grzeję z mocą 2,8 kW.
Jeżeli faktycznie osiągasz takie zużycie wody to jest to chyba rekord :).
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: Kòpôcz »

Co do zasady są to urządzenia słabo porównywalne, choć oparte na tym samym zamyśle. I tego zamysłu się uczepię. W Twojej chłodnicy nie widzę w środku żadnej pośredniej pólki wymuszającej zmienny obieg wody. W dużym uproszczeniu w Twoim rozwiązaniu chłodzenie odbywa się tylko w linii pomiędzy wejściem, a wyjściem. Muślę, że wstawienie choćby dwóch dodatkowych półeczek (miałbyś 3 poziomy) bardzo dużo by zmieniło w wydajności.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
kogut23
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2015, 09:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Chłodnica miedziana z rury 76 mm

Post autor: kogut23 »

Dlatego wypełniłem rurki drutem miedzianym z czyścika do lutowania. Pary teraz przechodzą przez chłodnicę bardzo wolno.
Dodatkowo sprawdziłem jeszcze przy jakim przepływie wody chłodnica się zdestabilizuje i niestety nie mogłem tego sprawdzić ponieważ licznik ogrodowy którego używam wcześniej się wyłączył i nie pokazywał ile wody przez niego płynie.
Muszę rozpiąć układ i sprawdzić to ręcznie. Ostatnie wskazania to było 0,2 L/m.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”