chleb cebulowy i ziemniaczany

Wypiekanie chleba domowymi sposobami, przepisy na chleb domowy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Postanowiłem spróbować poeksperymentować z chlebkami, popijając ze znajomym wujka Jessie i piekąc chlebek /robię to raz lub dwa razy w tygodniu/ mój kolega poddał mi pomysł aby aby do ciasta dodać cebulę i spróbować upiec chleb, na szybko dodałem do ciasta suszoną smażoną cebulę i efekt mnie zaskoczył /pozytywnie/, na drugi dzień postanowiłem zrobić to bardziej profesjonalnie, zasiadłem do wujka :google: i poczytałem sobie różne przepisiki i w końcu zmajstrowałem coś takiego

CHLEB CEBULOWY
Składniki:
* 300 ml wody
* 400 g mąki pszennej
* 100 g mąki żytniej
* 3/4 łyżeczki soli
* 1 łyżka miodu
* 1 opakowanie drożdży
* 2 cebule + olej do ich podsmażenia

Cebulę pokroić i usmażyć na oliwie/oleju wystudzić, połączyć wszystkie składniki, dać do wyrośnięcia, przełożyć do formy i poczekać na wyrośnięcie i piec

CHLEB ZIEMNIACZANY
Składniki:

500 g ugotowanych ziemniaków
500 g mąki pszennej typ 550 lub 650
200 g letniej wody ( można użyć wody z gotowania ziemniaków )
1 łyżeczka drożdży instant lub 6 g drożdży świeżych
1 łyżka oleju
2 łyżki soli [ połowę soli użyjemy do gotowania ziemniaków ]

Obrane ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, odcedzoną wodę pozostawić do ciasta chlebowego. Ziemniaki przecisnąć przez praskę i przełożyć do miski. Ostudzić.
Drożdże rozpuścić w 1-2 łyżkach letniej wody, dodać 1 łyżkę mąki (z podanej w przepisie całkowitej ilości), odstawić na 5 minut. Połączyć z ziemniakami, a następnie dodać olej, wymieszać. Powoli dodawać resztę składników.
Wyrabiać ciasto przez ok.10 minut - będzie kleiste (to przez dodatek ziemniaków). Przełożyć do miski, przykryć i odstawić na 30 minut.
Wyjąć ciasto z miski na umączony blat, rozpłaszczyć. Uformować kule, lekko rozciągając ciasto na boki i zlepiając końce na górze.
Ułożyć na posypanej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia blasze zlepieniem do dołu, odstawić do wyrośnięcia na 30-40 minut. Aby zapobiec rozlaniu się ciasta podczas wyrastania można przykryć je ściereczką, a następnie miską.
Piekarnik nagrzać do temperatury 200°C, naparować za pomocą spryskiwacza do kwiatów. Chleb naciąć w kilku miejscach, włożyć do piekarnika.
Piec 35-40 minut, aż do mocnego zrumienienia powierzchni chleba. Wystudzić na kratce.

Proste i warto spróbować!!! mniam, smacznego!!! :punk: :piwo: :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: chleb cebulowy i ziemniaczany

Post autor: mtx »

Klodek kolego jak naprawdę Cię lubię i szanuję to jako kucharz "muszę" się przyczepić
(jak ta wredna menda) - ale gdzie w Twoim przepisie jest zakwas? Sorry ale dla mnie
osobiście chleb na drożdżach to nie jest chleb... Naprawdę spróbuj te chlebki zrobić
na zakwasie, różnica jest nieporównywalna :)

A poza tym to gratuluję :D
Zdrowko :piwo:

Ps. po przeedytowaniu tekstu zaznaczonego na czerwono, przepraszam maderatora
za moje błędy. Zawsze miałem problemy z ortografią, podobno mam dysortografię,
stąd te błędy - choć naprawdę się staram to czasem się jednak wkradają. Wybaczycie?
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 maja 2012, 23:44 przez mtx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: chleb cebulowy i ziemniaczany

Post autor: klodek4 »

Zrobiłem to naprędce, ale nie omieszkam spróbować na zakwasie. :poklon;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chleb Domowy”