Cedzić to czy nie cedzić...?

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy

Post autor: ollo »

Dzień doberek. Mam prośbę o opinię co do możliwego przypalenia na grzałkach..W przefermentowanych nastawach o poj. 25l. maceruję- w jednym 60 dkg rozdrobnionego kminku a w drugim 12 dkg rozdrobnionego jałowca. I taka naszła mnie ochota by tego nie filtrować przed gotowaniem...Mam dwie zwykłe grzałki 2kW + 1,4kW , po rozgrzaniu gotowanie na 1.4 kW. Jak myślicie- poprzypala toto na tych grzałkach?
Pozdrawiam.
alembiki

użytkownik usunięty
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Ryzyko przypalenia na grzałkach nastawów gotowanych "brutto" jest stosunkowo wysokie. Niemniej jest to tak nieznaczna ilość tego ziarna, że moim zdaniem, nie powinno się nic stać.
Dobrze mieć regulator mocy, wtedy ryzyko przypalenia, znaczaco maleje.
Ale jeśli masz 1promil obaw, niepewności - filtruj. Daj znać jak poszło.

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: ollo »

Dzięki za odpowiedz. Jeszcze myślę czy filtrować czy nie...Może któryś z Kolegów jeszcze coś napisze ze swych doświadczeń..Ostatnio gotowałem na tych grzałkach macerat z wiórów kokosowych odcedzony - nastaw ten był po odfiltrowaniu bardzo tłusty i tłuszcz nie przypalił się na grzałkach. Rozgrzewałem na 3,4kW a gotowałem na 1,4kW. Macerowałem 2 kg wiórów w 30 l. nastawu.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: Szlumf »

ollo pisze:.......................Macerowałem 2 kg wiórów w 30 l. nastawu.
Opisz wrażenia z tego destylatu. Tłuszcz Ci nie przypalił bo pływa po wierzchu.
Jak nie masz regulatora to możesz połączyć obie grzałki szeregowo by zmniejszyć gęstość mocy. Przy takim podłączeniu będziesz grzał z mocą około 820W. Tylko jak chcesz mieć pewność to rozgrzewaj też z tą mocą.
Czy próbowałeś macerować botaniki umieszczając je w lnianym lub bawełnianym woreczku? Łatwo je oddzielić i można też podwiesić woreczek w kotle podczas destylacji.

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: ollo »

Super dzięki za podpowiedz. Spróbuję podłączyć szeregowo i polecimy z nieodcedzonym kminkiem i jałowcem. Chrzan będę cedził bo maceruję zblendowane kilo w 25l.nastawu i za gęste chyba jest. Z kokosem zaś było tak- 2kg wiórów kokosowych zalałem wódką 50% tak by pływały.Strasznie dużo tej wódki poszło bo kokos pęcznieje, że hoho. Macerowałem to w wódce ok.tygodnia,max.dwóch nie pamiętam dokładnie. Następnie kokosowy macerat z wiórami wlałem do ok.25l. przefermentowanego nastawu na glukozie pszenicznej od Pepeesa. Te 25l.nastawu rozlałem do dwóch pojemników ferm.30l. i dolałem do każdego po połowie maceratu. To tak napęczniało,że miałem pełne dwa wiadra po 30l. wypełnione breją.Raz dziennie to zamieszałem. Stało to ok. 10 dni potem zlałem i na Thora od Zygmunta. Sprężynki, Ovm otwarty na max. i grzanie 1,4Kw. Odbierałem do 50%. Smaczny napitek o delikatnym kokosowym posmaku.Następnym razem zrobię na glukozie ziemniaczanej bo jest słodsza i lepiej będzie pasować do kokosa.Miły trunek który na stałe u mnie zagości. Innym też smakował.Wiórów kokosowych nie wyrzuciłem. Zalkoholizowany kokos który został po poprzdnich doświadczeniach gotowałem dwie godziny. rozsypałem go do dwóch wiader poj.30l. do każdego wiadra po ok.15l. wody i po 3 kg.cukru bo mi się glukoza skończyła. Drożdże to dałem chyba Turbofruit bo miałem wolne pół opakowania więc na wiadro z kilogramem kokosa,15l.wody i 3 kg.cukru poszła 1/4 opakowania drożdży tylko wcześniej dałem dodatkową pożywkę. Fermentacja przez ok. 10 dni była powolna,w powietrzu w przeciwieństwie do nastawów glukozowych rozchodził się intensywny zapach typu"coś tu się dzieje,oj tak.."a w wiadrach pływał gęsty i tłusty kożuch. Przez te 10 dni raz dziennie mieszałem ten kożuch starając się zgarniać tłuszcz. Przed pierwszą maceracją popełniłem błąd bo niewielką ilość kokosa chciałem zblendować celem rozdrobnienia ale wtedy wytrąciło się takie masło kokosowe i z tym masłem macerowałem pierwszy raz i potem fermentowałem za drugim razem i to masło pewnie potem przez te 10 dni ściągałem. Po 10ciu dniach wyjechałem na dwa tygodnie i to sobie tak stało. Jak przyjechałem to ten pływający kokos był już w większości na dnie więc odcedziłem to,sklarowałem każde wiadro połową saszetki duoklaru i ten przefermentowany z kokosem nastaw fajnie pachnie i smakuje kokosem i raczej w przyszłości będę fermentował kokos z glukozą niż macerował w gotowym już nastawie czy w raz przepędzonym trunku. Zobaczymy jaka będzie intensywność smaku w porównaniu z maceratem ale myślę, że smak powinien być intensywniejszy sądząc po smaku i zapachu przefermentowanego nastawu. Jak przegonię to napiszę. Potem popełniłem błąd bo po przefermentowaniu kokosa czyli użyciu go po raz drugi- powiniennem go nie wyrzucać tylko dodać do jeszcze jednego nastawu tym razem całe dwa kilo które zostały z poprzednich procesów dodać do powiedzmy 15tu litrów wody,trzech kilo cukru i jeszcze raz fermentować bo jak próbowałem tych wiórów to wciąż miały smak.Popróbuję z takim wielokrotnym wykorzystaniem( 3 lub 4 razy) w przyszłości. C.d.n. Pozdrawiam.

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: ollo »

No to jest c.d.n.-tak jak pisałem w poprzednim poście-po maceracji wiórów kokosowych w przefermentowanym nastawie i gotowaniu- wyszedł miły kokosowy bimberek. Wiórów nie wywaliłem tylko dodałem do nastawu cukrowego i fermentowałem je w nastawie. Po przefermentowaniu nastaw pachniał i smakował na tyle obiecująco przed gotowaniem, że żałowałem iż wywaliłem wióry bo myślałem, że jeszcze raz mógłbym je przefermentować w mniejszej ilości nastawu. Tym bardziej,że wióry w dalszym ciągu smakowały kokosowo. Niestety po przegotowaniu nastawu okazało się, że w porównaniu z pierwszym gotowanym maceratem który fajnie kokosowo smakował- ten drugi z kokosem z odzysku to lipa mimo obiecującego smaku i zapachu nastawu. Także macerowanie wiórów w przefermentowanym nastawie tylko raz. Będę również fermentował w przyszłości nastaw ze świeżymi wiórami. Zobaczymy czy lepszy od macerowanego. Napiszę co to wyszło..Pozdrawiam.

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: ollo »

Niestety po kilku miesiącach leżakowania tego bimberku kokosowego na glukozie pszenicznej zauważyłem, że smak kokosa zanika. Na początku był wyczuwalny a teraz coraz mniej,prawie zupełnie. A w bimbrze cukrowym na popłuczynach kokosowych to po kilku miesiącach leżakowania to już nic a nic kokosa nie czuć...Pozdrawiam.

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: ollo »

Z tym kokosem to wyszła jakaś padaczka. Po czterech miesiącach leżakowania tego bimberku kokosowego - posmak stęchłego kokosu słabo wyczuwalny. dobry był świeży a ten czteromiesięczny jest tak kiepski, że chyba porzucę następne próby z kokosem.Na początku ten ,,tłusty''kokosowy smak był zauważalny i przyjemny. Teraz jak bym nie wiedział,że to kokos to nie wiem czy bym się domyślił. Pewnie pomyślałbym- co to za dziwny smak?? Jałowcówka,kminkówka i chrzanówka z czasem są coraz smaczniejsze a kokos przeciwnie.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Dzięki za podzielenie się wrażeniami. W takim razie jak nie będziemy mieć wiórek za free to chyba nie ma sensu nic z tego robić.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

marcingrzesik
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 11 maja 2019, 22:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: marcingrzesik »

Jakieś dwa tygodnie temu też zabrałem się za kokosa, wiórki palone i poddane obróbce cieplnej. Teraz czekam co wyjdzie. ObrazekObrazekObrazek

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1550
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: Skir »

ollo pisze:Jałowcówka,kminkówka i chrzanówka z czasem są coraz smaczniejsze a kokos przeciwnie.
poczekaj przynajmniej rok. może jeszcze się ułoży.
I love the smell of bimber in the morning.

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: ollo »

Destylowałem macerat kokosowy dwa razy i za każdym razem im dłużej stał tym był gorszy- nie postał rok ale tendencja spadkowa była zauważalna. Trzeciej próby już by mi się nie chciało robić by uzyskać czystą wódkę smakową o smaku kokosu. Jak by mi zależało to poeksperymentowałbym z nalewkami kokosowymi na dobrej jakości spirytusie powiedzmy 50%. Trzeba by to dosłodzić chyba bo jak zalewałem wódką same wiórki kokosowe to finalnie smak wychodził zbyt ,,ordynarny", mało łagodny.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Cedzić to czy nie cedzić...?

Post autor: rozrywek »

Nic nie może wiecznie trwać.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”