Buraki cukrowe z Mołdawii

...na wszystkim da się nastawić "zacier".

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy

Post autor: ollo »

Szacuneczek.....patrzyłem w przeglądarce ale chyba o burakach cukrowych za bardzo się na forum nie pisze...Skąd taki pomysł ? Ostatnio pewien facet z Mołdawii pytał mnie czy walnę kielicha tamtejszego bimbru . Akurat średnio miałem ochotę i że raczej nie machnę - powiedziałem. Na to on że z buraków no to ja na to od razu - że pijemy. Czego innego to by mi się akurat wtedy nie chciało pić no ale jak on takie dziwy proponuje no to Naprzód Janów... Chłop słabo mówił po polsku , ja po rosyjsku wcale a inne języki - to tylko słyszeliśmy, że są...
Powiedział mi, że 50 kg. buraka cukrowego ściera na tarce , do tego 30 kg śliwki i dopełnia do 100l. wodą. Cukru nie dodaje. Smakowo rokowało to pozytywnie pod kontem ewentualnych przyszłych eksperymentów. Nie wiem jakie drożdże i jak to gotował bo prawdopodobnie robił to ktoś inny a nie on. Trunek miał kolor więc chyba był zaprawiony jakąś przepalanką czy karmelem. Wódka ta miała ambicje podążania gdzieś w kierunku koniaczków. Poczytałem gdzieś w sieci że te buraki to nawet do 20% cukru mają więc może by co pokombinował...??? Ma ktoś z Szanownych Państwa jakieś buraczane doświadczenia i wspomnienia ? Może by taka buraczana surówka byłaby lepszym medium niż cukrowa surówka do macerowania różnych wsadów i ponownego gotowania - celem uzyskania jakichś smakówek na przykład..? Ktoś kiedyś pisał że pił buraczany bimber i był ohydny...Ten Mołdawski był dość ciekawy...W najbliższej perspektywie przed nami sterty buraków cukrowych leżące przy drogach...wszęęęęędzie buraki.....gdzie tylko się nie obejrzymy....saaaaaame buraki cukrowe.....peeeeełnooooo buraków !!!!!!!

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Buraki cukrowe z Mołdawii

Post autor: HeniekStarr »

https://alkohole-domowe.com/forum/tabel ... la#p224569

Zawartość sacharozy w korzeniach to jedno. Wydajność skrystalizowanej sacharozy po ługowaniu to drugie.
Ostatnio zmieniony piątek, 30 wrz 2022, 00:49 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Buraki cukrowe z Mołdawii

Post autor: ollo »

ok. Wszystko jasne. Dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i nastawy z różnych rzeczy”