Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?


Autor tematu
zielinov
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 2 mar 2018, 01:34
Podziękował: 2 razy

Post autor: zielinov »

Witam.
Chciałbym Was prosić o poradę w temacie konfiguracji sprzętowej.
Zamierzam zmienić swój katalizator z miedzią
na bufor stabilizująco- wzmacniający.
Problem jest w wysokości sufitu : 210cm.
Obecnie mam:
100 cm wypelnienia sprężynkami KO
20 cm miedzi
+ kocioł 50l i głowica aabratek.

Z racji tego ze kolumna niska, chciałbym zrezygnować z miedzi na rzecz spreżynek KO w buforze, a bufor ewentualnie zrobić z miedzi.
Bufor może być 5 cm wyższy od obecnego katalizatora.

No i pytania:
1. Czy dalej się powszechnie uważa, że miedź robi robotę? Bo czytam też, że niektórzy całkowicie z niej rezygnują.
2. Czy miedziany bufor zasypany KO to w moim wypadku dobry pomysł? Bo chyba jednak dobrze mieć tą miedź. Czy miedziany bufor może skutecznie zastąpić katalizator czy jego powierzchnia bedzie za mała?
3. Czy w ogóle mając do wykorzystania 25cm jest możliwe zrobienie sprawnie działającego bufora?
4. Spotkałem się gdzieś z ideą buforów zamieszczanych wewnatrz kotła. Czy to było by lepsze rozwiązanie przy tej konfiguracji? Podwieszana miska czy jest inna możliwość?

Ps.Chciałem też zrobić olm :P ale po konsultacjach z konstruktorami odradzili mi ten pomysł. Ciekawi mnie czy ktos z Was ma olm na tak niskiej kolumnie?

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: irek89 »

Mój bufor ma właśnie 25 cm wysokości. Rura wewnętrzna ma 23 cm. Miedziany bufor pewnie spełni dobrze swoją rolę jednak będzie pewnie niewygodny w czyszczeniu.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: jatylkonachwile »

Weź też pod uwagę że aktualny katalizator robi ci za kilka (albo i naście) półek teoretycznych, jak zamienisz go na bufor to 10 półka będzie jakieś 30cm nad buforem przez co skróci ci się efektywna długość kolumny.
Robisz jedno gotowanie czy tzw striping i potem 2 albo 2,5? Bo jak jedno gotowanie to bufor może pomóc, ale jak dwa to wg mnie szkoda tracić tą wysokość.

Autor tematu
zielinov
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 2 mar 2018, 01:34
Podziękował: 2 razy
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: zielinov »

Tak, robię tylko jedno gotowanie.
Ale czy jeśli zastąpie miedź sprężynkami KO to nie zyskam półek teoretycznych?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: jatylkonachwile »

Nawet jak byś zasypał bufor najlepszymi sprężynkami to i tak 10 półka będzie jakieś 30cm nad buforem bo to on staje się źródłem par czyli kotłem.
Wg mnie lepiej zostaw katalizator i dopracuj technikę działania.

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: dooomino »

Czyli bufor nie ma żadnej półki teoretycznej?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: jatylkonachwile »

Możesz uznać go jako jedną półkę i to nawet praktyczną/fizyczną, co nie zmienia faktu że 10 półka teoretyczna będzie ok 30cm nad buforem.
Awatar użytkownika

guru114
100
Posty: 120
Rejestracja: wtorek, 1 paź 2013, 16:23
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: guru114 »

@jatylkonachwile wiekszych bredni nie slyszałem od twojego komentarza, miałes kiedykolwiek bufor w rękach? Pracowałes na buforze? Mierzyłes kiedys to co jest w buforze alkoholomierzem? Prosze cie zrób eksperyment taki że złóż sprzet z samego zbiornika bufora i głowicy ale bufor wypełnij spreżynkami i zmierz jaki % alkoholu bedzie w buforze wtedy porozmawiamy.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: robert.michal »

dooomino pisze:Czyli bufor nie ma żadnej półki teoretycznej?
Gdyby nie miał to nie gromadziłby się tam 90 % spirytus. :D
Moim zdaniem jeżeli masz otwarty bufor to faktycznie jest kiepsko bo prawie nic nie spływa po sprężynkach,(czyli przepada ci ten odcinek kolumny jest nieaktywny. -dziesiąta półka jest wyżej, ale jeżeli będziesz mierzył temperaturą np. 15 cm powyżej bufora i tak będzie stabilna bo odbierasz tylko przedgony w małej ilości. Jak zamkniesz bufor i w końcu go napełnisz, to sprężynki w buforze są zalewane i działają jak w zwykłej kolumnie- więc te 15 cm nad buforem będzie twoją faktyczną 10 półką. Pod koniec, gdy bufor przestaje być zasilany i obniża się w nim poziom, znowu sprężynki w buforze przestają pełnić swoją rolę, ale ty wtedy nie potrzebujesz 10 półki . bo "bufor zamieniony w kocioł" ma takie stężenie, że wystarczy 5 półek (a więc owe 15 cm)aby uzyskać takie wzmocnienie . aby temperatura była stabilna.

Dla pewności rób Pan na dwudziestym centymetrze od kotła i będziesz Pan zadowolony. Ktoś pisał, że ma pomiar 5 cm nad buforem i też jest temperatura stabilna.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Bufor w krótkiej kolumnie. Z miedzią czy KO?

Post autor: jatylkonachwile »

guru114 pisze:@jatylkonachwile , miałes kiedykolwiek bufor w rękach? Prosze cie zrób eksperyment taki że złóż sprzet z samego zbiornika bufora i głowicy
Nie, nie mam bufora, ale jak mi sprezentujesz to chętnie złoże taki zestaw.
W kwestii pracy z buforem jestem teoretykiem.

BTW, ile nad buforem masz termometr dla 10 półki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”